Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2016, 00:59:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tundc8 Vezi mesajul
Scopul asta ar fi, sa iubim toata faptura, desi multi nu se iubesc nici pe sine, sau se iubesc prea mult, cautand mantuirea proprie si uitand complet sa iubeasca pe cei din jur!
Si tu esti la fel de "expert" in crestinism ca domnu' "budhist" amator?

Ai macar habar care sunt primele cele doua mari porunci, pentru fiecare crestin?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2016, 01:05:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Chezas aici are sensul de a simti o responsabilitate fata de starea fiecarei fapturi, in virtutea unei iubiri care imbratiseaza totul.
Asta e foarte clar exprimata in porunca a doua, dar tu daca n-ai aflat-o inca..

Citat:
O responsabilitate care se extinde pana la asumarea raspunderii morale pentru faptele fiecarei fiinte in fata Lui Dumnezeu.
Da, poti face acest act de imaginatie dar realitatea ramane aceeasi: fiecare e singur responsabil pentru faptele sale, nu ale altuia.

Doar Unul singur a luat pacatele tuturor asupra Sa.

Citat:
Sa fim constienti ca orice actiune personala, cat de mica, are ecou in toata realitatea.
Asta e altceva.

Citat:
Asa cum un parinte se simte raspunzator de faptele propriilor copii.
Te inchipui pe tine a fi Dumnezeu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2016, 12:52:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te inchipui pe tine a fi Dumnezeu?
A fi desavarsit ca Tatal (asa cum ne cere explicit Iisus) presupune o asumare voluntara a responsabilitatii pentru binele tuturora, pentru salvarea tuturor fiintelor. Presupune a dobandi o dragoste universala, asa cum soarele lumineaza fara preferinte peste tot, in cer si pe pamant.

Bineinteles ca de la noi putere este doar un act imaginativ, o aspiratie pe care insa o cultivam din toata inima, cu toata fiinta.

Doar impartasirea de Dumnezeu pogoara putere efectiva in noi si ne face co-lucratori la aceasta inimaginabila opera, care cuprinde toate cerurile, toate lumile. Cat suntem gata sa ne jertfim fiecare gand si actiune in aceasta directie, sa ne luam crucea asemenea Lui Hristos, soarele dumnezeirii se reflecta si prin noi peste toate, descoperind toate.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2016, 22:27:33
tundc8 tundc8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu esti la fel de "expert" in crestinism ca domnu' "budhist" amator?

Ai macar habar care sunt primele cele doua mari porunci, pentru fiecare crestin?
Multi sunt atat de preocupati de mantuirea proprie incat devin atat de egoisti si uita ca in mantuire este inclus in mod obligatoriu aproapele.

Vezi cei care merg la biserica, tin post, se roaga dar uita de milostenie, de ajutor, de iubire pentru aproapele, uita sa spuna un cuvant bun, uita sa nu arate rautate, invidie etc.
Sau categoria celor ce merg la manastire, ca sa scape de lume, din cauza rautatii proprii, pentru ca nu iubesc lumea, se izoleaza chipurile pentru a se desavarsi pe sine, uitand de aproapele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2016, 23:10:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Florin.Oltean75@
Ce zice duhovnicul tau, despre treaba asta, despre amestecatura asta intre crestinim si budism?Dar poate trebuia mai intai sa te intreb daca te spovedesti?
Mi-as dori mult sa aud un raspuns, macar la una din cele doua intrebari.Eu nu stiu sa ma "ascund" dupa vorbe multe, la mine e Da sau NU.Te-ai ajuta intai pe tine insuti, daca iti vei raspunde la aceste doua intrebari.Ai afla cu adevarat unde te afli.Daca nu te spovedesti , esti doar budhist nu si crestin.
Florine astept un raspuns transant.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2016, 23:47:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tundc8 Vezi mesajul
Multi sunt atat de preocupati de mantuirea proprie incat devin atat de egoisti si uita ca in mantuire este inclus in mod obligatoriu aproapele.

Vezi cei care merg la biserica, tin post, se roaga dar uita de milostenie, de ajutor, de iubire pentru aproapele, uita sa spuna un cuvant bun, uita sa nu arate rautate, invidie etc.
E ca si cand ai spune ca unii sunt atat de preocupati de mantuirea lor ca uita ca ar fi curvia pacat. Sau minciuna. Sau etc.

Citat:
Sau categoria celor ce merg la manastire, ca sa scape de lume, din cauza rautatii proprii, pentru ca nu iubesc lumea, se izoleaza chipurile pentru a se desavarsi pe sine, uitand de aproapele.
Aproapele nu-l poti mantui cu forta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2016, 23:49:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
A fi desavarsit ca Tatal (asa cum ne cere explicit Iisus) presupune o asumare voluntara a responsabilitatii pentru binele tuturora, pentru salvarea tuturor fiintelor.
Aia constant in ce anume?
Cum salvezi tu efectiv "toate fiintele"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2016, 00:21:02
tundc8 tundc8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ca si cand ai spune ca unii sunt atat de preocupati de mantuirea lor ca uita ca ar fi curvia pacat. Sau minciuna. Sau etc.



Aproapele nu-l poti mantui cu forta.
E mult mai folositor sa incerci prin iubire sa schimbi pe cineva, decat sa te izolezi de oameni.
Iubirea nu poate exista decat prin legatura cu altii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2016, 00:24:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tundc8 Vezi mesajul
E mult mai folositor sa incerci prin iubire sa schimbi pe cineva, decat sa te izolezi de oameni.
Iubirea nu poate exista decat prin legatura cu altii.
Pai tu ce crezi ca in manastire toti sunt pustnici, sau cum?

E o intrega comunitate acolo, oameni care interactioneaza unii cu altii, unele manastiri chiar primesc mii de pelerini anual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2016, 00:06:22
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Eu totusi sper, ca voi candva va ve-ti aduce aminte de situatii care v-au marcat viata si v-au
schimbat dintr-o data modul, de a vedea un lucru.

Imi aduc aminte de un prieten, care la un moment dat, trecuse prrin niste momente mai grele, ramasese singur, caci divortase de sotie .Statea si el undeva unde nu era al lui, decat o mica parte,erau mai multi mostenitori. L-am rugat sa ma ajute sa pun niste usi la tara(de fapt eu am vrut sa il ajut pe el, cu niste bani, ca nu o ducea de moment prea bine si am gasit momentul oportun).Povestind cu el dupa ceva vreme despre casa de la tara el imi spune:"Casa de acolo este un Rai.Este atat de frumos, te poti deconecta de agitatia asta de la oras,este al vostru, apreciati ce aveti!"
Cand ma duc la tara, de multe ori vad locul, prin ochii omului asta ,ca si cand intru in curte dar la intrare, am luat "ochelarii" prin care el a vazut curtea si casa asta,si imi dau seama ca multi s-ar bucura cu o frumoasa casa la tara,plina de verdeata ,pomi si flori dupa o zi agitata la lucru.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare