Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2016, 18:29:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aia constant in ce anume?
Cum salvezi tu efectiv "toate fiintele"?
Eu am inteles din budism ca salvarea pe care fiecare o poate aduce pentru fiecare incepe prin respectarea si pretuirii intregii fapturi.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.05.2016, 18:35:45
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Toata calea spirituala este doar o schimbare de paradigma, nimic mai mult.

Realitatea este ceea ce este.

Omul trebuie sa se transforme, nu exteriorul.

Ochiul care vede si gandul care intelege.
__________________

Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2016, 11:34:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Eu am inteles din budism ca salvarea pe care fiecare o poate aduce pentru fiecare incepe prin respectarea si pretuirii intregii fapturi.
Budismul nu salveaza pe nimeni, doar Hristos o face.

"Calea, Adevarul si Viata" nu e o "paradigma", ci o Persoana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2016, 11:34:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Toata calea spirituala este doar o schimbare de paradigma, nimic mai mult.

Realitatea este ceea ce este.

Omul trebuie sa se transforme, nu exteriorul.

Ochiul care vede si gandul care intelege.
Teoretic. Practic, fiecare se poate crede "transformat" si sa nu fie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2016, 23:03:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Uitandu-ma mai sus putin , simt ca ar fi util sa dau niste lamuriri, poate ca nu e totul clar legat de cuvantul paradigma.
Am intalnit cuvantul paradigma cu vreo doua zeci de ani inainte intr-o carte de Steven Covey-"Cele 7 trepte ale eficientei."
Acolo paradigma a fost explicat ca si scara de la o harta.Asemanand cu modul de a vedea o
harta,interpretarea ei.Respectiv la modul mai larrg felul de a vedea un anumit lucru,problema etc.
Intradevar cercetand DEX-ul interpretarea cuvantului paradigma m-a bagat in ceata?
Undeva pe Forum am vazut ca cuvantul a mai fost folosit.Titlul acestui topic ar mai putea suna asa:
Schimbarea brusca de atitudine! sau
Schimbarea brusca a felului de a gandi!
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2016, 03:13:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvinte inrudite: welthanschaung si, desigur, pocainta (metanoia).......

P.S. Paradigma e un cuvant care isi are locul in filosofia/istoria stiintei, mai intai. A abuzat de el, in mod dealtfel stralucit, un nene numit Thomas Kuhn - apoi au abuzat si altii. In orice caz, termenul nu e potrivit in povestile despre anumite schimbari / descoperiri / revelatii personale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.05.2016, 03:15:11
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Titlul acestui topic ar mai putea suna asa:
Schimbarea brusca de atitudine! sau
Schimbarea brusca a felului de a gandi!
Intr-adevar...:)
P.S. De ce, totusi, "brusca"? Are vreun talc anume aceasta bruschete? Se vrea inrudit cu "insight"?...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2016, 22:08:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Intr-adevar...:)
P.S. De ce, totusi, "brusca"? Are vreun talc anume aceasta bruschete? Se vrea inrudit cu "insight"?...
Frate Aphil!
De ce e brusca intoarcerea?
Fiindca crezi ca esti pe un drum bun, si la un moment dat vezi ca nu e asa.Talcul e, ca uneori Dumnezeu iti scoate omul care iti spune anumite lucruri la momentul oportun, sau cum erra primul exemplu cel cu omul care nu avea picioare, e suficient sa il vezi ,nu trebuie sa iti spuna nimic, si iti schimbi dintr-o data felul de a gandi.
Cele mai marri schimbari le-am facut in viata, asa dintr-o data.Nu am amanat mult,sau unele le-am facut impins de la spate ,m-a dus viata inainte,"m-a impins".

Tin minte de devenirea cu adevarat in crestin a lui Thor Heyerdal undeva in mijlocul oceanului stand de vorrba cu un amiral in Marina engleza,tot asa a fost o devenire in crestin in timp foarte scurt.Sper sa nu uit sa revin cu povestirea despre Thor Heyerdal.

Ex FlorinOltean75 poti sa vorbesti cu el pe unul din topicuri mult si bine , fara sa il convingi.Cred ca nici 2000 de ani nu ar ajunge sa il lamuresti.Dar il "inconjori" dintr-o data cu ceva, in acelasi timp simplu,, si in acelasi timp foarte greu(pentru el care s-a departat merrgand catre budism, de acea cel rau il ispiteste sa nu faca asa), ii spui: "Pune-te sub ascultarea unui Om al lui Dumnezeu,pune-te sub ascultarea unui preot." Si atunci sansa lui ar fi ca Dumnezeu sa ii schimbe inima si sa asculte de indemnul asta.
Este o chemare "pe pamant", o chemare la realitate.Sa ajute Dumnezeu ca el sa accepte aceasta provocare.O vreme apoi sa taca pe Forumuri, ca sa gandesca la toate ce ii va spune omul lui Dumnezeu,si apoi tot asa, cred, ca va fii,...daca va fi... o intoarcere brusca.

Da cred ca cel mai bine "paradigma" s-ar inrudi cu "insight"(intelegere,buna cunoastere) ma rog in felul cum il intelesesem eu din cartea lui Stephen Covey.Dar cum am spus DEX-ul m-a facut a realizez ca titlul topicului ar fi mai bine numit: "Schimbarea brusca de atitudine"
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.05.2016, 03:04:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incerc sa inteleg la ce te referi, de fapt, in acest topic. Pricep cate ceva, altele imi scapa mereu, poate ca nici tu nu esti foarte lamurit cu ce vrei de fapt sa comunici si cauti o cale de exprimare, manat de un fel de intuitie sau de vreun impuls inca neclar....:)
Foarte bine, daca e ceva care vrea sa fie formulat si exprimat catre semeni - sa fie!
Pana se mai limpezesc apele, as vrea sa te intreb cateva lucruri:

1) De ce folosesti DEx-ul cand abordezi chestiuni atat de speciale precum paradigma (si chiar atitudine)? Sunt termeni consacrati, cu universuri semantice in spate, cu o istorie lunga si bogata, care nu pot fi ignorate printr-o simpla denumire ci, dimpotriva, abia atunci se urnesc. Nivelul cunostintelor din dictionare este, de obicei, unul elementar, cu rol de introducere si de minima orientare. Putem spera sa aprofundam o problema, mai ales una sufleteasca, avind ca unealta dictionarul? Ce poti afla de acolo decat o definitie, doua si o bruma de informatii conexe? In schimb, sunt atatea carti bune, sunt atatia oameni care au depasit nivelul introductiv al Dex-ului - de ce nu dialoghezi cu astfel de resurse?
Experientele sufletesti semnificative pentru un suflet nu prea incap in patul lui Procust al dictionarelor...:)

2) Probabil cand ai deschis topicul ai avut un scop, ai urmarit o tinta. Care ar fi? Intreb, intrucat nu reusesc sa intrezaresc finalitatea topicului. O clipa m-am gandit ca am putea sa dialogam despre procesul pocaintei, despre metanoia dar am sesizat ca accentuezi bruschetea fenomenului respectiv - lucru care ma face sa cred ca nu de schimbarea mintii ai dori sa vorbim ci despre altceva... Despre ce?

3) Unii vorbesc despre o "trezire" spirituala. La asta incerci sa te referi? Daca da, in ciuda caracterului aparent spontan al fenomenului de trezire, cred ca mai degraba e vorba tot despre un proces/travaliu, cu diverse etape si nenumarate fenomene specifice care se petrec de-a lungul anilor, al intregii vieti...

4) Poate ca e vorba despre desteptarea credintei in om sub atingerea harului? Sau despre contactul pe care il ia mintea, la un moment dat, cu propria inima?

5) Sau poate e vorba despre gestul de a da jos niste ochelari mai jerpeliti pentru a incerca, o clipa, niste lunete mai speciale, asa... Fireste ca vezi o lume noua, nu?....:)

Orice ar fi, m-as bucura sa mai dai curs impulsului de a exprima cate ceva.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.05.2016, 01:06:03
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ajung tarziu in fata calculatorrului si mai am "baiul" ca sunt perfectionist.Am sa rrapund in doua etape ,maine sper mai pe larg.
Incep cu ultimul punct .
5.Uneori cum am mai spus nu stim sa ne vedem binecuvantarile si avem nevoie sa vedem lumea prin ochii altcuiva,sau s-a intamplat efectiv ceva care nu trebuie uitat,si ne ajuta sa invatam sa ne "numaram binecuvantarile".
EX persoana din Somalia s-a intors schimbata acasa.
Credinciosul care s-a dus la preotul rrespectiv ptr sfat, la fel l-a ajutat sa puna niste "ochelari ai binecuvantarilor" pe ochi.

Sunt pasionat de psihologie si citeam la un moment dat despre un tip de vindecare personala din stres,agitatie,negativism etc, modificarea dialogului interior. Si spunea "Minte-te frumos!"Adica si daca ceva ti-i s-a intamplat defavorabil , interpreteaza-l ca sa fie pozitiv.
Am un cunoscut, foarte volubil(vorbaret), si gasind un servici intr-un oras mare, povesteste despre primele lui saptamani la servicul lui, si foarte haios desi facuse niste gafe le-a interpretat hazliu.Si atunci e OK, caci ptr gafele alea, altul se necajea.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare