Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2017, 21:23:05
alex987 alex987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2017
Mesaje: 16
Implicit Despre diavol

S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2017, 21:52:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?
In tot ceea ce nu este in Evanghelii. Sa stii ca pe un crestin il intereseaza Dumnezeu si nu potrivnicul , altfel din crestin devi cretin si nu e bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2017, 22:12:45
alex987 alex987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2017
Mesaje: 16
Implicit

[quote=Copacel;646542]In tot ceea ce nu este in Evanghelii. Sa stii ca pe un crestin il intereseaza Dumnezeu si nu potrivnicul , altfel din crestin devi cretin si nu e bine.

Sa luam in considerare eminenta unei astfel de intamplari. Dumnevoastra ce ati face?Ati avea, puterea si determinarea de a sta de vorba cu el? Poate are nevoie de ajutorul unei fiinte, care nu il judeca , putand astfel sa isi recapate aripile pierdute?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2017, 22:16:17
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

de unde aterizeaza astia, bre? :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2017, 22:17:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
.
Sa luam in considerare eminenta unei astfel de intamplari. Dumnevoastra ce ati face?
Cu dracu nu se sta de vorba.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2017, 22:28:28
alex987 alex987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2017
Mesaje: 16
Implicit Buna seara

Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispiti omul. (pentru ai intari, incerca credinta). Din ce am citit , (poate prost, din punctul dumneavoastra de vedere) , are o misiune. Data tot de Dumnezeu. Oare, daca nu ar fi existat iadul, unde am fi ajuns, ca fiinte morale. Si asa in aceste zile, multi dintre noi suntem decazuti in cele mai grave pacate din toate timpurile

Last edited by alex987; 12.04.2017 at 22:31:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2017, 22:30:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu eu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispita omul. (pentru ai intari, incerca credinta).
https://cristianstavriu.wordpress.co...intii-parinti/
apoi mai este si Sfanta Evanghelie: Cand diavolul l-a ispitit pe Hristos, ACESTA i-a taiat-o imediat:
"Piei Satana".Ori daca Dumnezeu nu sta de vorba cu diavolul atunci cine sta de vorba cu el nu face voia DOMNULUI , prin urmare nu-l slujeste pe Dumnezeu. Bye;

Last edited by Copacel; 12.04.2017 at 22:32:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2017, 22:46:52
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
Desi, domnul de mai sus, m-a intrebat de unde aterizez, am nevoi de raspunsuri. De ce nu se sta de vorba cu diavolul? Diavolul din ce mai stiu , este limitat. Fara voia lui Dumnezeu, nu poate face rau, ori ispiti omul. (pentru ai intari, incerca credinta). Din ce am citit , (poate prost, din punctul dumneavoastra de vedere) , are o misiune. Data tot de Dumnezeu. Oare, daca nu ar fi existat iadul, unde am fi ajuns, ca fiinte morale. Si asa in aceste zile, multi dintre noi suntem decazuti in cele mai grave pacate din toate timpurile
raspund doar pentru ca repeti o prejudecata, atat de des pomenita de atat de multi oameni, nu numai de pe acest forum, cea care spune ca oamenii sunt astazi mai pacatosi ca oricand. eu nu cred si aproape tot ce se petrece prin lume demonstreaza asta. eu cred ca omenirea nu este nici mai pacatoasa si nici mai credincioasa astazi decat altadata, daca am socoti numarul celor care se considera crestini am descoperi ca ei sunt mai multi decat oricand, crestinismul a patruns chiar in zone intangibile altadata. sigur, avem martiriul crestinilor orientali, dar acolo s-au petrecut lucruri si mai oribile de-alungul istoriei. catolicismul e puternic, ortodoxismul e viu, protestantii si neoprotestantii prospera si se inmultesc, in lumea de cultura europeana empatia si intrajutorarea castiga din ce in ce mai mult in fata individualismului, chiar si in lumea ortodoxa observam semne dupa anii 90.

in ceea ce-l priveste pe subiectul topicului tau, copacel are dreptate, nu se sta la discutii. zici ca de ce am zis ca ai aterizat? pai tu vrei sa-l ajuti sa-si recapete aripile? adica crezi ca o asemenea putere are nevoie de compasiunea si empatia unui om? vezi? de aici chestia cu aeroportul. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2017, 22:59:45
alex987 alex987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2017
Mesaje: 16
Implicit

Desi, poate suna a cea mai mare tampenie scrisa vreodata. Daca maine, nu ar mai crede nimeni in Dumnezeu, ce s-ar intampla?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2017, 23:03:37
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
Desi, poate suna a cea mai mare tampenie scrisa vreodata. Daca maine, nu ar mai crede nimeni in Dumnezeu, ce s-ar intampla?
io ti-am zis ca ai gresit avionu'...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare