Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2017, 16:46:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Ce lovitura pentru alde flying si cum il vad pe Becali in ce scrieti aici...
Hristos a inviat!
Becali cum da el "maruntis" cavalere. Era o emisune in care doi fosti sportivi,din care unul este mare om de afaceri, facusera cate cinci case fiecare pentrru sinistratii dintr-o anumita zona,iar Becali singur facuse o suta de case. Pe langa asta am auzit de situatii cand domnul Becali ,a dat zeci de mii de euro ptr operatii dificile in strainatate.

E un om care ia atitudine
,problema care astazi, multi se fac ca ploua cand e nevoie sa ia atitudine.S-a sinucis un tanar in puscarie la Rahova ii murisera in accident sotia si copilul si nu i-au dat pemisie, acum vreun an si ceva ,iar acum ii murise fratele si la fel nu l-au lasat sa mearga.Omul asta a simtit situatia din interiorul puscariei si a luat atitudine ,a depus plangere ptr el desi nu il cunostea.
http://www.romaniatv.net/gigi-becali...ea_347091.html

El are o poblema, de fapt doua,ca e un pic slobod la gura,...acum dupa puscarie e mai cumpatat,si a doua ca smecherii de ziaristi, stiu cum sa faca sa prrofite de faptul asta, ca e cam slobod la gura.
L-am auzit nu de mult vorbind despre finul lui, Borrcea si sfaturile ce i le-a dat. Ii rrecunosti pe oameni lui Dumnezeu dupa ce vorbesc. Eu zic ca e clar omul lui Dumnezeu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2017, 09:29:58
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor! mari de tot! lupi moralisti cand e vorba de dogma sau teologie ortodoxa, va faceti ca nu vedeti mandria si nesinceritatea unuia care face parada de ortodoxia lui. va place cum zice, ai? halal!
cand vezi ceva la tv care te supara, care te face sa suferi, si dai ceva banuti ca sa ajuti acea persoana o faci in primul rand pentru tine insuti, nu pentru cel care sufera. "marele sportiv" de care se pomeneste mai sus, un om care-mi displace, a oferit sume de zeci de ori mai mari decat ortodoxul vostru fatarnic si blasfemiator, dar a facut-o institutional, a creat institutii de binefacere, cu cont in banca, nu cu banii la punga. exact asa cum procedeaza cineva neinteresat, asa cum ne cere Dumnezeu.
d'aia suntem cum suntem, aplaudati fatarnicia in continuare, fatarnicia si bagabonteala unui individ care a facut avere din bisnita, trafic si coruptie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2017, 12:27:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?

Din oierit si atat?

Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 12:29:38.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2017, 13:41:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?

Din oierit si atat?

Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?
Si Zaheu a fost primit de Hristos pana la urma, si cum a zis? Intorc impatrit celui pe care l-am nedreptatit si dau jumatate din averea mea saracilor.

Cu adevarat grea judecata asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2017, 13:45:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si Zaheu a fost primit de Hristos pana la urma, si cum a zis? Intorc impatrit celui pe care l-am nedreptatit si dau jumatate din averea mea saracilor.

Cu adevarat grea judecata asta.
Si se zice ca n-a mai ramas cu nimic. Sarac lipit.

Oare sa fi facut si Becali la fel?

Pai numai daca intorcea impatrit celor nedreptatiti ramanea nu doar sarac ci si dator.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2017, 18:05:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si se zice ca n-a mai ramas cu nimic. Sarac lipit.

Oare sa fi facut si Becali la fel?

Pai numai daca intorcea impatrit celor nedreptatiti ramanea nu doar sarac ci si dator.


Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.

De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.

Insa a mai si intors inapoi cate ceva. Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2017, 18:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.
Wow. logica de crestin, moralist ca lupul.

Pai sa furam noi, sa nu lasam pe altii.

Sa curvim noi, cu mila, nu lasam pe altii sa o faca in bataie de joc.

Si etc.

Citat:
De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.
Si asta e "crestinismul" de mica publicitate.

Citat:
Insa a mai si intors inapoi cate ceva.
Pai sa te fure ma si pe tine. Tot. Ca sa nu fure altii.
Si pe urma sa-ti dea de o saorma, tie si la inca o suta.
Si sa ziceti "bogdaproste", tu mai intai.

Citat:
Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.
Aham. Ca tine asa. Ca tu esti nitel fire de Dumnezeu si poti sa redefinesti morala clasica si invechita de acum..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2017, 18:32:59
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul


Si daca altii furau era mai bine? Barem a fost un hot milostiv.
Oricum se fura pamantul si ce a mai sterpelit Becali.

De acord, sunt combinatii facute, furturi. Asta e viata.

Insa a mai si intors inapoi cate ceva. Si asta vedem noi de aici, insa poate la Dumnezeu lucrurile stau putin altfel pe problemele astea.
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2017, 18:51:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.
Omule, in cazul lui Becali doar JUDECATA LUI DUMNEZEU poate zice ce e bine si ce nu e bine.
Este o dilema mare omul asta.

Suntem ipocriti? Nu cred asta.
Insa trebuie sa judecam omul exact cum am fost invatati: ce a facut bine si ce a facut rau.

Binele lui Becali: pai este o lista lunga de bine...
Raul lui Becali: a furat de cateva ori dar bine, suficient incat sa se ridice.

Vrei sa fii judecator? Bine, atunci judeca tu mai bine ca noi si mai bine ca Hristos.

Eu ti-as zice sa il lasi pe Becali lui Dumnezeu. Sunt mii de oameni care striga in fata lui Dumnezeu sa-l miluiasca pe "hot".... si asta e un lucru mare.


Si da, mai bine un hot milostiv, decat mii de excroci nenorociti. Este unul dintre putinii care a mai si facut ceva.
Nu ii scuz nimic din ce a facut si pentru care a fost si condamnat. Insa nu pot sa fiu ORBIT de raul facut de el si sa nu mai vad binele.


Imi amintesc acum de o mama care PLANGEA de bucurie ca a primit de la fundatia lui becali 5000E pentru operatia copilului ei. Ti se rupea inima cand o vedeai ca si-a salvat copilul. Tie nu ti se rupe inima in cazul asta? Hot, hot, dar a impartit si la cei saraci.

Pe Becali sa-l judece Hristos si oamenii care au fost miluiti de Becali. Rele si pacate avem toti.

Last edited by gpalama; 18.04.2017 at 18:54:21.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2017, 18:58:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aham. Ca tine asa. Ca tu esti nitel fire de Dumnezeu si poti sa redefinesti morala clasica si invechita de acum..
Da pot, mi-a dat Dumnezeu cap sa gandesc putin.
Si Evanghelia m-a invatat sa-mi folosesc capul pe baza principiilor de acolo.
Asta este cel mai mare lucru pe care l-am invatat: sa-mi folosesc logica si constiinta, sa am putere si curaj sa gandesc. Si sa nu raman captiv unor prejudecati ilogice, fara fundament in iubire si adevar.
Asta este un amre dar de la Dumnezeu: constiinta si capacitatea de a gandi.

Nu stiu daca discutam in contrariu pe o problema: Becali a facut si rele si bine.
Nu ii scuze relele deloc. Insa nici nu pot sa raman blocat in ele si sa nu vad binele facut de omul asta.

Hai sa schimbam numele de Becali si sa-l numim altfel, poate este mai simplu sa ne raportam la el si sa gandim situatia asta pentru ca vad ca sunteti blocati in Becaliada... Suntem smintiti cu totii de scandalul facut de Becali si nu mai putem vedea nimic din ce face nici bine si nici rau.

Last edited by gpalama; 18.04.2017 at 19:02:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare