Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2017, 13:52:39
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu stai bine mersi, ca nu pentru asta mergi la facultate ci mergi sa inveti, sa citesti si sa aprofundezi. Iar daca e sa citesti toata bibliografia nu o sa ai timp nici de dormit noaptea daramite de stat. La Teologie se fac materii precum studiul vechiului testament, studiul noului testament, istoria bisericii universale, istoria bisericii romanesti, latina, greaca, slavona, engleza, morala, dogmatica, filosofia religiilor, si altele in trunchiul comun. Pe langa acestea mai sunt si materiile ce tin de specializare, specifice fiecarei sectii.
Daca vrei sa studiezi cu adevarat teologia ai nevoie de timp si de prezenta. Daca vrei doar asa, sa ai o diploma la dosar intereseaza-te de facultatea de teologie din Pitesti. Acum cativa ani acolo era posibil ce vrei tu.
Dacă s-ar face la modul serios toate astea, studenții la teologie n-ar mai fi atât de fraieri. Să nu mai vorbim de seminariști/cei care aspiră.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.10.2017, 14:01:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dacă s-ar face la modul serios toate astea, studenții la teologie n-ar mai fi atât de fraieri.
Iote-te la ea, cine nu generaliza!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2017, 14:04:52
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dacă s-ar face la modul serios toate astea, studenții la teologie n-ar mai fi atât de fraieri. Să nu mai vorbim de seminariști/cei care aspiră.
Imi cer scuze, nu iti inteleg afirmatia. De ce-i percepi atat de fraieri?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2017, 15:05:56
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Imi cer scuze, nu iti inteleg afirmatia. De ce-i percepi atat de fraieri?
Pentru că sunt pe nicăieri. Majoritatea spre asta bate, cel puțin. Agramați, fără cultură de generală, fără niște baze solide în teologie (nu vorbesc de teologia grea sau de sursele străine), mai limitați la omenesc și imediat (material) decât mulți dintre oamenii cu acces la educație.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.10.2017, 15:47:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și dacă reușesc să absolve facultatea, de vor să se facă profi, habar n-au cum...

A, scuze, asta era de la altă facultate...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.10.2017, 15:59:40
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Pentru că sunt pe nicăieri. Majoritatea spre asta bate, cel puțin. Agramați, fără cultură de generală, fără niște baze solide în teologie (nu vorbesc de teologia grea sau de sursele străine), mai limitați la omenesc și imediat (material) decât mulți dintre oamenii cu acces la educație.
*cultură generală; oscilam între "generală" și "de bază", iar forumul nu-mi dă voie să editez, dacă s-a mai adăugat un comentariu între timp.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.10.2017, 16:03:15
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și dacă reușesc să absolve facultatea, de vor să se facă profi, habar n-au cum...

A, scuze, asta era de la altă facultate...
E jale în învățământ. Și până la facultate, și înainte. Peste tot, nu doar la liceele slabe (eu am terminat un liceu teoretic, în prezent sunt studentă). Iar în condițiile astea academice morbide, da, ajungi să-l consideri și pe Puric intelectual, iar pe Fuego mare artist.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.10.2017, 16:11:52
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum
E jale în învățământ.
Scoate multi ignoranti .Tu esti o dovada .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.10.2017, 16:27:54
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Pentru că sunt pe nicăieri. Majoritatea spre asta bate, cel puțin. Agramați, fără cultură de generală, fără niște baze solide în teologie (nu vorbesc de teologia grea sau de sursele străine), mai limitați la omenesc și imediat (material) decât mulți dintre oamenii cu acces la educație.
Acestea le putem generaliza la majoritatea "vocationalilor". Si despre cei de la arte vizuale, si despre cei de la sport sau muzica putem lansa aceleasi afirmatii.
E jale in invatamant? De ce? Pentru ca ne-am invatat sa avem doar drepturi si nicio obligatie. Daca aplicam regulamente apar revolte si proteste, ba ca sunt sechestrati elevii in scoala, ba ca le este ingradita libertatea. Daca primesc prea multe teme e surmenant si e nasol. Daca le ti elevilor morala sar parintii cu petitii la minister (cum s-a intamplat in cazul profesoarei de romana de la liceul pe care l-ai absolvit). Si multe altele care isi au radacinile in cei 7 ani de acasa si in modelul moral oferit de familie.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.10.2017, 16:51:43
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Este facultate de teologie ortodoxa la distanta? Lucrez cu norma intreaga.
Daca vrei doar sa te recalifici in profa de religie sau altceva asemanator si iti trebuie doar diploma, solutii exista. Trebuie doar sa ai potential financiar si sa privesti lucrurile foarte ''uman''.

Am doua cunostinte care au terminat teologia la Constanta. Desi oficial nu exista invatamant la FR, mergeau din cand in cand cateva zile, dadeau toate examenele, nu stiu cat invatau, dar erau pregatiti foarte bine din alt punct de vedere. Sistemul acesta este unul dintre cele mai alunecoase si corupte.
Ei aveau nevoie doar de diplome.

Daca tu esti pasionata insa de aceasta stiinta ai vrri sa aprofundezi mai mult, vorbeste cu un preot mai tanar, care a terminat de curand si mai stie cate ceva din programa, sa iti dea tu cartilor importante, eventual cursuri... si te apuci de citit, inveti, iti dezvolti cultura generala.

Ca pentru un salariu de profa de religie pentru care iti trebuie diploma ... nu merita investitia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare