Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2017, 17:13:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Acestea le putem generaliza la majoritatea "vocationalilor". Si despre cei de la arte vizuale, si despre cei de la sport sau muzica putem lansa aceleasi afirmatii.
E jale in invatamant? De ce? Pentru ca ne-am invatat sa avem doar drepturi si nicio obligatie. Daca aplicam regulamente apar revolte si proteste, ba ca sunt sechestrati elevii in scoala, ba ca le este ingradita libertatea. Daca primesc prea multe teme e surmenant si e nasol. Daca le ti elevilor morala sar parintii cu petitii la minister (cum s-a intamplat in cazul profesoarei de romana de la liceul pe care l-ai absolvit). Si multe altele care isi au radacinile in cei 7 ani de acasa si in modelul moral oferit de familie.
Simplificați îngrozitor. De erorile din programe știți ceva? De neconcordanța materii scolare/bac și cerințele minime pe care trebuie să le îndeplinească un boboc la începerea facultății? De slaba pregătire a profesorilor plus lipsa coerenței sistemului? Se schimbă mai repede de patru ani reformele; ca exemplu, fac parte din generația care a prins și tezele unice (clasa a VII-a), și evaluare națională (final de a VIII-a). Credeți că e benefic și util pentru un copil să fie aiurit așa, aproape an de an sa se schimbe cerințele?

Să nu mai amintesc de bacalaureat, un dezastru în bună regulă, deși e alcatuit ca pentru idioți. Aici pot reveni cu un link, am scris în urmă cu doi ani mai multe despre.

În altă ordine de idei, am un frate de 12 ani și da, face teme până seara. Nu w olimpic și nici nu-i pretinde cineva performanță, e un elev cât se poate de obișnuit. Mediu.

N.b. Am trecut și prin învățămàntul vocațional (liceu de muzică) și pot compara. Da, și acolo situația e de plâns la materiile teoretice.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2017, 21:39:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:13:48.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2017, 21:48:38
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Buna, nu am citit toate răspunsurile, însă depinde pt ce iti doresti sa studiezi teologia, in sensul daca iti doresti o diploma si sa poti sa o si folosesti mai tarziu, sau doar pt nevoia personala...stiu ca Mitropolia Europei Occidentale organizează anual câteva cursuri online de teologie, pe diverse teme, introducere in teologie, mistica etc.Cursurike se tin online, prin Skype, videoconferinta seara, in general martea si joia, sunt unele cu durata de 1 an, altele de câteva luni, si costul undeva la 200 eur cel mai lung...la final se da un examen, si se kbtine si o diploma, dar nu stiu in ce măsura e recunoscuta...e genul de studiu care il poti face ai mult pt sine.Oricum cunosc persoane care l-au facut si sunt multumite, au învățat sj s-au clarificat cu multe aspecte, profesorii sunt preoti sau cadre universitare din tara sau diaspora...http://www.teologie.eu/...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2017, 21:48:42
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

În 2014? Doamne! Atunci am terminat eu! :))) Nu mai știu care an a fost minimum parabolei cu rezultate. 2013, mi se pare? (Atunci s-ar lega lucrurile.)

Iorest, vrei să știi de ce nu se implică? Le pasă prea puținor oameni. Intelectualii afirmați ajung să fie... să nu zic autosuficienți, dar îndeajuns de detașați de realitățile dureroase încât să se consacre strict carierei (activitate didactică, sciere de cărți, lansări etc.) și ce mai fac pe lângă. Se complac. Nici lor nu le convine să nu mai existe inflație de studenți, pentru că dacă nu mai sunt doritori pe băncile universității (chit că după licență se pot da peste cap, că loc de muncă nu-și găsesc în domeniu), scade automat cifra de școlarizare și, drept consecință, și salariul profesoral. E o întreagă dramoletă aici...

Liiceanu? Mă faci să râd. Ai idee ce fel de om e ăla? Nu cred c-ar da doi bani nici pe profesorii lui, care l-au format, darămite pe generația care vine după el. Pe bune, citește puțin povestioara cu vinul primit în dar de la directorul SRI după Mineriadă. A povestit netotul singur, în Revista 22. Dacă și ăsta face reformă în educație... zic să-l punem și pe Dan Alexe secretar la Ministerul Cultelor.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2017, 22:20:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Link la articol? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.10.2017, 22:23:41
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Link la articol? :)
http://revista22online.ro/52649/.html
Vezi penultimul paragraf, dacă n-ai răbdare pentru tot.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.10.2017, 22:43:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:13:12.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2017, 22:56:57
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Bine, Iorest, taxează-mă pentru Pleșu. :) Deși, pentru a mia oară, eu nu i-am discutat niciodată caracterul, ci doar valența lui de intelectual. Că dacă i-aș descoase pe fiecare în parte... probabil nici Patapievici n-ar ieși curat (nevândut vreunui curent de interese). Și asta o spun ca om care-l simpatizează pe Patapievici, repet, în calitatea lui de intelectual. Ca om nu-l știu, nici nu l-am urmărit concret ce face (via presă sau mai știu eu ce).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2017, 23:04:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:12:44.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.10.2017, 23:15:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Probabilistic vorbind, are mai multă influență în educație decât ar părea, nu colectivul „humanitasului” prieten edita manuale pentru gimnaziu și liceu ?
Bine acum mai ușor cu manualele, dar ani de zile au făcut suporturi de lecție după care mulți profesori s-au orientat.

Plus toată această situație de a o face pe „esteticianul neamului” dintr-un turn de fildeș, caracteristică multora din grupul lor.
Păi, na, e exact ce tot perorez eu pe aici și nu mă ia nimeni în seamă: nivelul intelectual, talentul (deși Liiceanu nu e vreo sclipire ca scriitor, dar, mă rog), cultura, eventualul rafinament pe care toate acestea cumulate îl dau nu implică automat și o calitate umană exemplară. Ba chiar înclin spre cealaltă pantă. :) (Iar aici am dat exemple de m-am săturat, de la excese politice, până la desfrâu/alcoolism.)

Ha, ha. Doar nu crezi că tot Humanitasul se ocupă de o treabă. Nu știu de ce, dar intuiam că editura e a lui Pleșu (pentru că Dilema Veche e a lui, de aia). Personal, prefer Poliromul, deși nu cred că scot manuale.

Are pretenții de estet? Parcă terminase Filosofie. Mă rog, l-am văzut pe tip live, într-un dialog cu Llosa, în 2013. Da, a venit Llosa la Cluj (cine nu mă crede să verifice singur). Și m-am dus, m-am cerut de la ore și am fost acolo. Bon, ce voiam să spun este că se bătea ca peștele pe uscat să pară inteligent, de parcă nu era clar că puhoiul de lume se strânse pentru romancier, nu pentru Liiceanu. Și a mai făcut o gafă mare încercând să promoveze Humanitasul atunci, dar pe asta n-o mai spun acum, că mă credeți ranchiunoasă. La cerere, o pot aminti, nu e nimic secre. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare