Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2019, 22:54:46
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit Cateva cuvinte..

Nu judeca pe fratele tau ca tu insuti vei fi judecat. Nu uita, ca si tu ai fost asa, insa ai fost rascumparat cu insasi sangele Domnului."Mila voiesc", zice Domnul, daca El are puterea sa aiba mila de tine, pacatosul, la randul tau, omule, sa ai si tu mila de fratele tau, care acum, este asa cum erai si tu, pribeag prin intuneric, iarta-l, caci astfel, si Domnul te va ierta pe tine, putin credinciosule.

Omul vorbeste din plinatatea inimii sale, daca inima ta este intunecata, vei vorbi de-ale intunericului, daca inima ta este pamanteasca, vei vorbi de-ale omului, dar daca inima ta este in Hristos, vei vorbi din ceea ce iti da Duhul Sfant.

Slujeste Domnului si El te va pune stapan peste multe.

Nu te ingriji prea mult de ceea ce se vede, ingrijeste-te mai intai de ceea ce nu se vede, caci Dumnezeu vede si ceea ce nu se vede.

Daruieste viata ta Lui Hristos si astfel tu o vei castiga cu adevarat.

Ispita vine pentru a te ajuta sa cresti in Hristos, nu te tulbura, ci bucara-te, iata, ai sansa sa cresti in Domnul!

Staruieste in Cuvant si Cuvantul va creste in tine precum semintele ce au cazut pe pamantul cel bun.Din gura ta va curge apa vie, apa cea datatoare de viata, cea care face ca bobul de mustar, cea mai mica seminta, sa creasca mai mare decat celelalte plante din gradina.

Mandreste-te cu Hristos, nu cu tine insuti, caci mandria fata de sine e desertaciune si moarte, dar mandria in Hristos, e viata vesnica.

Ia aminte si invata de la Hristos, ceea ce vei treiera, aia vei culege, cel rau va fi osandit de raul sau, dar cel drept in Hristos, viata vesnica va primi.

Domnul cheama pe toti la mantuire, dar nu toti vor sa se mantuiasca, si asta e judecata, caci Domnul a iertat lumea, dar lumea n-a vrut iertarea Domnului si a ales intunericul.

Mananca painea vietii, care este Cuvantul Domnului, si vei avea viata vesnica.

Trupul tau este templul Domnului, ai grija de el si sfinteste-l prin Cuvantul Sau.

Stai intru Domnul si Domnul va sta intru tine, si nimeni, niciodata, nu te va lua din mana Domnului.

Slaviti pe Domnul ca asa este drept.

Profita de mila Domnului cat timp mai este mila, caci va veni timpul cand mila nu va mai fi.

In ziua necazului, nu te teme, cheama pe Domnul si El iti va trimite ingerii Sai in ajutorul tau.Crede numai!

Fa-ti casa in Domnul si Domnul va fi acopermantul tau.

Cel ce cheama pe Domnul va fi mantuit.

Daca atunci cand tu te rogi, simti ca inima ta e de piatra, ca rugaciunea ta nu ajunge la Domnul, continua sa te rogi neincetat si Domnul iti va da o alta inima, cea de carne, o inima dupa placul Sau.Asa ca, prietene, staruieste in rugaciune chiar si atunci cand rugacinea ta pare ca nu ajunge la Domnul.

Insista la Domnul zi si noapte, insista la ingeri si la sfinti, si Domnul iti va raspunde.

Sa nu te mandresti in inima ta ca tu esti mantuit iar cel pacatos va pieri, roaga-te ca si cel pacatos sa vina la mantuire!

Sa nu cartesti in inima ta atunci cand fratele tau cel mort in pacat, a venit intru Hristos, ia aminte la Hristos si invata pilda fiului risipitor.

Sa nu fii motiv de poticnire pentru fratele tau, cu multa rabdare, indruma-l catre Hristos.

Placerile carnii duc la moarte, iar placerile duhovnicesti duc la viata vesnica.

Last edited by PocsanCatalin; 11.06.2019 at 23:19:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2019, 18:09:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Ai scris cuvinte, învățături frumoase, de urmat și de respectat.
Ca să le priceapă omul cu adevărat, are nevoie de viață în sărăcie, de lacrimi tainice, multe și dulci, de împlinirea poruncii, porunca iubirii nădăjduind în Dumnezeu.

Teoretic pare simplu... practic însă ne dovedim... mai ales când ne ia ispita ducându-ne să-L ispitim pe Hristos.

Nu noi suntem cei ispitiți ci de regulă noi suntem ispititorii Domnului.
Doamne te rog să mă mai rabzi.

Deci cred că ai scris niște cuvinte foarte frumoase și înțelepte. Îți doresc toate cele bune... să ți se împlinească.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2019, 14:01:50
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Ia aminte si invata de la talharul mantuit pe cruce, niciodata nu este prea tarziu, totusi, sa nu zici in inima ta ca vei face si tu la fel, asteptand ultima clipa, omule, viata iti poate fi ceruta in orice moment.

Rabda suferintele de zi cu zi caci cel ce rabda pana la final, acela va fi mantutit.

Nu te aprinde impotriva celui rau, ci cheama pe Domnul in ajutorul tau, "Razbunarea este a Mea", zice Domnul.

Nu te teme de teroarea noptii, caci tot ceea ce se intampla, se intampla cu stirea Lui Dumnezeu, increde-te in El.

Daca tu ai rabdare cu fratele tau si Dumnezeu va avea rabdare cu tine.

Cel ce este mic in fata oamenilor, acela se cheama "Mare" in fata Lui Dumnezeu.

Iubiti pe Domnul caci asa este drept!

Sa te feresti de aluatul ( invatatura ) lumii, caci multi profeti mincionsi s-au ridicat in lume, unii spun "Nu este Dumnezeu", altii spun "Sunt mai multi Dumnezei", iar altii spun "Eu sunt Dumnezeu", insa drept este cel ce spune, "Este un singur Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos!"

Exista un singur mijlocitor intre om si Dumnezeu, si acela este Domnul Iisus Hristos!

Mancand painea vietii, care este Cuvantul, vei cunoaste adevarul si adevarul te va elibera de sub jugul pacatului.

Ia aminte la invatatura Domnului si construieste casa ta pe stanca, care este Cuvantul, si astfel, atunci cand va veni necazul, neclintit vei fi in Domnul.

Imbraca haina suferintei, pentru ca atunci cand va veni Domnul, sa nu fii aruncat afara de la nunta, in intunericul cel mare.

Multi sunt in lume cei ce spun ca-L cunosc pe Domnul, insa neghina cea rea se cunoaste dupa roadele sale.

Fiti fericiti intru putin, caci atunci cand va veni Domnul, vi se va oferi mult!

Fericit este cel ce trudeste pentru Cuvantul Domnului, acela este ucenicul Sau.

Ferice de cel ce cauta pe Dumnezeu in Cuvant, va spun ca acela la si gasit!

Ajuta-l pe aproapele tau ca si cum L-ai ajuta pe Hristos.

Pe Dumnezeu, il vei gasi doar intr-un singur loc, in Cuvantul Sau.

Potoleste setea de adevar cu apa vie a Domnului, care este Cuvantul Sau, si nu vei mai inseta niciodata.

Dumnezeu s-a facut cunoscut lumii prin Cuvantul Sau, cel ce nu cunoaste Cuvantul, nici pe Dumnezeu nu-L cunoaste.

Nu poti sa-L iubesti pe Dumnezeu daca nu iubesti mai intai Cuvantul Sau.

Sa iubesti pe Dumnezeu inseamna sa iubesti Cuvantul Sau, caci cel ce iubeste Cuvantul, traieste precum Cuvantul.

Legea a fost data pentru cei ce nu cunosc iubirea fata de Dumnezeu, iar mantuirea este data celor ce o cunosc.

Iubirea fata de Dumnezeu este focul duhovnicesc, pe cel credincios, il mantuieste, iar pe cel rau il mistuieste.

Celui ce Dumnezeu i-a dat mult, ii ingaduie putin, iar celui ce i-a dat putin, ii ingaduie mult, de aceea, usor ii este saracului sa vina la mantuire, iar greu ii este bogatului sa se mantuieasca.

Last edited by PocsanCatalin; 13.06.2019 at 14:58:59.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2019, 16:24:49
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Pana cand Doamne, pana cand, pana cand....

Binecuvantat este cel ce sta in Cuvant atunci cand vorbeste despre Dumnezeu, osandit este cel ce vorbeste din ale lui atunci cand vorbeste despre Dumnezeu.

Last edited by PocsanCatalin; 13.06.2019 at 17:32:57.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2019, 23:34:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Miroase de la o posta a invataturi de la sectari aruncate pt a distrage atentia de la principalul punct relevant din Scriptura.

Dragul meu, toata Scriptura de o reciti pe de rost, daca nu stii sensul ei si puterea lui Dumnezeu vei avea partea fariseilor si Gheenei.

Nu ai zis nici macar un singur cuvant despre invatatura fundamentala a lui Hristos: omul se mantuieste exclusiv prin unirea cu harul Lui, care se primeste marturisind credinta dar si Adevarul.


Toti sectarii pot sa strige toata ziua Hristos, nefiind lumina si harul in ei din pricina intunericului invatatirii lor nu sunt primiti in imparatia luminii...

Poti sa reciti toata facerea de bine din Scriptura, toate indemnurile la curatenie si lupta impotriva diavolului, ca tot in erezie esti.

Hristos nu te va intreba nimic, ci doar iti va spune ca lumina Lui NU este in tine... "departati-va de la mine toti ceice lucrati inselaciunea".

Last edited by gpalama; 16.06.2019 at 23:37:27.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2019, 17:15:55
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Miroase de la o posta a invataturi de la sectari aruncate pt a distrage atentia de la principalul punct relevant din Scriptura.

Dragul meu, toata Scriptura de o reciti pe de rost, daca nu stii sensul ei si puterea lui Dumnezeu vei avea partea fariseilor si Gheenei.

Nu ai zis nici macar un singur cuvant despre invatatura fundamentala a lui Hristos: omul se mantuieste exclusiv prin unirea cu harul Lui, care se primeste marturisind credinta dar si Adevarul.


Toti sectarii pot sa strige toata ziua Hristos, nefiind lumina si harul in ei din pricina intunericului invatatirii lor nu sunt primiti in imparatia luminii...

Poti sa reciti toata facerea de bine din Scriptura, toate indemnurile la curatenie si lupta impotriva diavolului, ca tot in erezie esti.

Hristos nu te va intreba nimic, ci doar iti va spune ca lumina Lui NU este in tine... "departati-va de la mine toti ceice lucrati inselaciunea".
Desi nu ma cunosti, nu ai petrecut o clipa vorbind cu mine, m-ai si judecat.Si mai si osandit.Ai vorbit in numele Lui Hristos, cine ti-a dat acest drept? De unde stii tu ca lumina Lui nu este in mine? M-ai numit "sectar", de unde stii tu ca sunt "sectar"? Tu ai vazut raul acolo unde el nu este, ochii ta sunt indreptati spre a vedea raul, chiar si unde nu este, caci nu am scris nimic gresit, tot ce am scris se trage din Cuvantul Domnului, n-am iesit din Cuvant.

M-ai aruncat in aceeasi oala cu fariseii, oare eu sunt fariseul aici? De m-ai fi intrebat cum am ajuns sa scriu acele cuvinte, ti-as fi raspuns cu drag, si ai fi inteles pe deplin, dar ai vorbit in nestiinta, te-ai pus pe tine judecator si executor, m-ai judecat si m-ai si osandit.

Eu te iert, asta e tot ce pot spune...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2019, 17:43:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar esti sectar cum am zis???

Ca vad ca nu infirmi iar la profil nu zici nimic.

Lupi in piei de oair... Vand adevar... Otravit care omoara turma adevarata.

Nu recitarea din Scripturi iti aduce mantuirea ci intelegerea Scripturii.

Cei care recita izolat din Scriptura nu au in ei invatatura lyu Hristos.


Degeaba pomenesti "Cuvantul", si demonii il pomenesc si se tem de el, pomeneste-mi de Biserica si de invatatura ei, de comunitatea lyi Hristos care talcuieste cuvintele lui.

Multi entuziasti putini priceputi.

Hristos a takcuit evreilor Scriptura, in sensul ei deplin.

Crezi ca esti trimis de Dumnezeu sa talcuiesti tu dupa capul tau cuvantul???

Duhul tau nu pare sa fie ortodox, pare un entuzias din ala copilaresc sectar, o euforie Scripturistica copilareasca indusa pe filiera secrara, caracteristica sectelor si celor la inceput nepriceputi nici in ale vietii dar nixi in ale Scripturii.

Recitarea entuziasta din Scripturi este pentru copiii sau nepriceputii duhovniceste.

Talcuirea adevarului se face dupa zeci de ani de postire si dupa alegerea si descoperirea lui Dumnezeu a Scripturii.

Scriptura se citeste de toti, dar se intelege prin descoperire asa cum Dumnezeu i-a descoperit lui Petru care era Apostol ca nu este mancare spurcata.

Multi lupi, putini pastori, daca mai alungi vreo oaie care recita precum lupii o fi iertata greseala.

Last edited by gpalama; 17.06.2019 at 17:51:01.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2019, 18:14:15
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar esti sectar cum am zis???

Ca vad ca nu infirmi iar la profil nu zici nimic.

Lupi in piei de oair... Vand adevar... Otravit care omoara turma adevarata.

Nu recitarea din Scripturi iti aduce mantuirea ci intelegerea Scripturii.

Cei care recita izolat din Scriptura nu au in ei invatatura lyu Hristos.


Degeaba pomenesti "Cuvantul", si demonii il pomenesc si se tem de el, pomeneste-mi de Biserica si de invatatura ei, de comunitatea lyi Hristos care talcuieste cuvintele lui.

Multi entuziasti putini priceputi.

Hristos a takcuit evreilor Scriptura, in sensul ei deplin?

Crezi ca esti trimis de Dumnezeu sa talcuiesti tu dupa capul tau cuvantul???
Daca am scris pe site-ul crestinortodox, ce ti se pare ca sunt? Mi-ai raspuns atat de repede, presupun ca teama de a nu cadea din ochii oamenilor, datorita a ceea ce ti-am scris, te-a impins sa-mi raspunzi in graba, prietene.... Sa stii ca intr-un fel am stiut ca voi fi atacat, insa am sperat ca asa ceva nu se va intampla... in fine, totul este spre bine, asta este o invatatura pentru mine, sa stau drept in fata celor ce ma judeca.

De ce continui sa ma judeci, cu nimic n-am gresit, si totusi tu continui sa ma judeci, de-am iesit din Cuvantul Domnului, te rog sa-mi arati spre a ma indrepta..

Stii ce este mai frumos, desi sunt ortodox, nascut aici in Romania si botezat tot aici, in credinta ortodoxa, nimeni, niciodata, nu m-a impins catre Domnul Iisus Hristos, ci eu insumi m-am dus catre El, evident, la chemarea Domnului.Totusi, nu sunt mai presus de nimeni, sunt la fel ca tine si ca toti ceilalti oameni de pe Pamant, nu sunt lipsit de pacate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2019, 18:33:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dragule, pot sa iti zic de la o posta ca esti prelucrat de sectari.

Da-mi te rog sursa citatelor tale... Ar tbui sa fieuna ortodoxa.

Iar legat de ortodoxia ta, daca esti ortodox trece la profil frumos cu. Facem toti pt a ne asu.a pe faca ce suntrm.

Iar citatele date de tine sunt ... 1. Ce biblir folosesti?. 2. De unde xitezi? 3. Cu ce scop?

Sunt chestii adunate care au o dirrctie care nu are treaba cu ortodoxia.

Ortodozia este deapre Hristos si Biserixa, care... Nu prea exista in poezia ta.

Si am primit notifixare la mesajul tau si am raspuns. Vezi ca noi suntem de ani pr aici si am vazut multi lupi pretinsi "crestini"...cu toate hainele dracesti pe ei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2019, 22:07:01
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dragule, pot sa iti zic de la o posta ca esti prelucrat de sectari.

Da-mi te rog sursa citatelor tale... Ar tbui sa fieuna ortodoxa.

Iar legat de ortodoxia ta, daca esti ortodox trece la profil frumos cu. Facem toti pt a ne asu.a pe faca ce suntrm.

Iar citatele date de tine sunt ... 1. Ce biblir folosesti?. 2. De unde xitezi? 3. Cu ce scop?

Sunt chestii adunate care au o dirrctie care nu are treaba cu ortodoxia.

Ortodozia este deapre Hristos si Biserixa, care... Nu prea exista in poezia ta.

Si am primit notifixare la mesajul tau si am raspuns. Vezi ca noi suntem de ani pr aici si am vazut multi lupi pretinsi "crestini"...cu toate hainele dracesti pe ei.
Arata-mi ce am gresit, si mai stam de vorba, altfel, asa, nu putem discuta.

Tu, in cuvintele ce le-am scris, nu poti sa-L vezi pe Hristos, tu vezi raul, insa asta e strict problema ta, chiar am scris, in acele cuvinte ale mele, omul vorbeste din plinatatea inimii lui - Luca 6:45, Matei 12:34-35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare