Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.11.2021, 22:41:24
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
NU-S SECTAR!!!

Esti foarte tanar si de aceea ai multe visuri frumoase. Si eu aveam multe visuri pe vremuri, ceva de speriat.

De exemplu am avut un vis in care ma jucam in parcul de dinaintea casei in care am locuit in copilarie. La un moment dat apar pe cer asa ca niste pături-cearsafuri semi-transparente asa ca niste stafii de tot felul de culori si de frica toata lumea dispare din parc si eu ramas singur ma ascund sub o banca. Ma gasesc duhurile astea (rele) si ma iau de mana si ma trag spre cimitir si in drum spre cimitir abea reusesc sa ma agat de clanta de la poarta si ma tin strans de ea pana ce duhurile ma lasa si intru repede in casa unde mama si familia ma asteptau cu masa pusa pe o fata de masa romaneasca alba brodata cu flori.

Din visul asta am inteles ca era vorba de curentele si de culorile politice ce apar pe cerul Romaniei dupa revolutie. Mie imi place sa urmaresc politica si sa ma implic emotional si sa iau atitudine. Iata insa ca in ultimii 30 de ani am cam luat teapa caci asistam la refacerea USLamismului spre marea suspendare a fricusului. N-am sa intru de partea nimanui in lupta fratricida.

Am si eu atatea vise si atatea intalniri cu tot felul de entitati malefice. Deci nu te teme, nu esti singurul bantuit.

Ca sa progresezi incearca sa nu desfranezi, sa lepezi poftele si sexualitatea, labordelatoria si vei progresa dar daca crezi deja in Arsenie Boca inseamna ca esti pe Calea cea buna caci el este mare prooroc si mare duhovnic, este Trambita Apocaliptica nr. 3.

Studiaza si celelate Trambite Apocaliptice ca sa-ti faci o parere cinstita caci ele au trambitat deja pentru vremurile actuale si crezandu-le n-ai sa te ratacesti! Tine aproape de biserica ortodoxa si straduieste-te sa fi un credincios practicant, fara habotnicie si ipocrism.

Hai mai povesteste-ne din biblioteca ta de visuri premotionale sau pilduitoare.
Cand vorbim de religie, automat vorbim si de discutii contradicatorii, mereu au fost si mereu vor fi, eu mereu ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg si sa merg pe calea cea dreapta iar daca gresesc, sa fiu atentionat.

Interesant vis, te duceau acolo, catre moarte, nu fizica, ci interioara, in primul rand. Se schimba conducerea dar aceeasi oameni conduc, si eu am urmarit si urmaresc scena politica dar eu nu vad altceva decat o piesa de teatura condusa de maestrii papusari.

Se pare ca si tu duci o cruce similara cu cea dusa de mine, prin cate cosmaruri nu am trecut, mereu atacat, atacat "spiritual" dar si in lumea de zi cu zi, fiind luat la misto de cei ce se prezinta ortodocsi si apoi rad si fac misto de mine, avand zeci, sute, mii de urmaritori pe Youtube, cum se poate asa ceva. Mi-a fost propus sa scriu o carte despre experientele mele si am zis ca nu, nu vreau si nu am vrut niciodata sa fac bani de pe urma acestor experiente.

Cu asta ma lupt de ani, victorii si infrangeri, dar asta pentru ca mereu ma pierd pe drum si cu greu ma ridic, insa cu cat te indepartezi de partea carnala, cu atat simti cum te eliberezi din ce in ce mai mult de tine insuti.

O sa studiez si despre acele lucruri, am studiat aproape toate religiile lumii, dar nu la un nivel profound, experientele mele m-au impins si mai tare sa caut raspunsuri.

Un alt vis foarte interesant, chiar cand am inceput sa ma imbolnavesc. M-am vazut pe mine insumi dormind pe un pat de spital, eram acoperit de o patura, de nicaieri au aparut aceste creaturi care mi-au intrat in piept, aratau precum niste viermi, am stiut imediat ca este boala care a intrat in mine, dar ce se intampla la nivel spiritual avea o reflectie in lumea materiala. Fiind in pat, m-am trezit speriat, inca in vis, la usa de intrare in acea camera vad un om imbracat un haine albe ( roba ), precum hainele preotilor dar albe, iar fata ii era ascunsa, stralucea precum Soarele si nu am putut sa vad nimic. Am stiut ca este un inger care a permis ca boala sa intre in mine.

Dupa cateva luni, am iar un vis, ma gasesc plutind spre cer, in nori se afla acelasi om imbracat in haine albe, haine precum hainele preotilor ( roba ), fata ii lumina precum Soarele si nu am putut sa vad nimic, insa am auzit aceste cuvinte: Drumul tau pe acest pamant s-a incheiat, te-ai descurcat bine pe Pamant, este timpul ca tu sa vi in Paradis"; in timp ce pluteam catre noi m-am uitat inapoi si am vazut multa distrugere, orase distruge, totul era distrus, insa in acele ramasite ma aflam tot eu, partea carnala, dar nu eram eu, acel "Eu" tipa si urla, infuriat la culme, i-am simtit ura, ca eu nu meritam sa ma duc la Dumnezeu, incerca sa ma prinda, mi-am dat seama ca este personificarea diavolului si reprezenta toate greselile mele, acuzatorul, ma acuza sa nu pot urca catre Dumnezeu, insa eu mi-am intors privire catre cer si asa s-a terminat visul meu.

Am fost foarte bolnav, de foarte multe ori m-am trezit, stiind ca mor, pur si simplu stiam, simteam cum ma pierd, pluteam in neant, insa ma luptam si strigam catre Dumnezeu sa nu ma lase. M-am trezit in tot felul de locuri, intr-un loc unde erau doar nori aurii si in departare o lumina puternica precum Soarele. Inca sunt aici si sunt cu un scop, pentru familia mea, pentru asta L-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma ia, au fost momente cand pur si simplu m-am lasat purtat catre lumina, atata Iubire si Pace, nu se compara cu nimic pe Pamant.

M-am trezit la biserica locala si acolo erau foarte multe suflete pierdute, asa pareau, oameni din toate timpurile, blocate acolo, intre ei se afla o mama cu un copil, copilul avea picioarele rupte si nimeni nu putea sa-l ajute. Eu am zis: Te voi ajuta eu! i-am luat picioarele, erau rupte de la genunchi, le-am lipit si din mine a iesit o energie verde ( doar asa pot descrie ce am vazut ) si s-a vindecat. Atunci ei toti au inceput sa ma venereze, mi se inchinau mie si ma premareau, eu m-am dat intr-o parte si le-am zis: Nu-mi multimiti mie, eu nu am facut nimic pentru voi, sa-i multumiti Lui Dumnezeu!; Si am continuat sa le zic asa, chiar m-am suparat, eu eram un om, nu facusem eu nimic, Dumnezeu facuse totul, si am plecat de acolo.

Il cautam pe Hristos neincetat prin vise, s-a intamplat sa aud o voce venind parca din cer: "Acolo unde este comoara ta, acolo ma vei gasi"; evident m-a dus imediat cu gandul la scripturi, la evanghelia dupa Matei, strangeri comori in ceruri acolo unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.

M-am trezit de multe ori privind sistemul solar, in spatiu, lucrurile pe care le-am vazut, nu am cuvinte sa va spun... Soarele arata precum o minge de lumina, asa arata, parea precum o minge de football, vedeam planetele si totul, Calea Lactee, o frumusete de nedescris, arata cum arata in imagini dar mult mai frumos..

Am avut un vis, am auzit numele "Bebe" si am vazut un cosciug, dupa cateva zile a murit o ruda indepartata, nici nu stiam ca exista acea persoana, numele sau era "Bebe". Inainte sa inceapa pandemia, am avut un vis cu bunica mea, mi-a zis: "Spunei fetei mele sa aiba mare grija de ea!"; ea fiind cu multe probleme. De multe ori am intalnit-o pe bunica mea si nu pot descrie in cuvinte iubire pe care am simtit, m-am simtit cel mai iubit din tot universul, toata iubirea era numai a mea, atat de iubit m-am simtit.

Am avut un vis in care am vazut o fata care fusese violata de politistul local si de alti 3 oameni din acel oras, un orasel mic din alta tara. Fata era foarte socata, s-au strans toti din acel orasel sa afle ce s-a intamplat dar acest politist a dus-o intr-o camera, ea era incremenita, atunci cei 4 s-au hotorat s-o omoare, au strans-o de gat cu un cablu negru, sa para ca se spanzurase. Chiar in acel moment eu am fost tras in corpul ei si am simtit totul, cata durere, cauta suferinta, am tipat din toata fiinta mea: "Doamne Dumnezeule, Iisuse Hristoase, Salveaza-ma!!!"; si m-am trezit imediat.

Stateam in pat si am avut o viziune, asa dintr-o data, am vazut mai multi oameni care erau intr-o biserica si se rugau la Hristos, oameni simpli, saraci, dintr-o data vad o creatura intunecata care urla din tot corpul: "Nu va mai rugati, nu va mai rugati!!!"; apoi atentia imi este indreptata catre un preot care se ruga intr-un loc "secret", in natura, ce rugaciune pura si curata, asta am simtit.

Am avut un cosmar groaznic in care diavolul incerca sa puna stapanire pe mine, pluteam prin aer si ceva ma misca si ma tine paralizat, am strigat cu voce tare: Diavolul incerca sa puna stapanire pe mine!!; si m-am trezit imediat. Am dus multe lupte, fiind mereu atacat in fel si chip, prin vise, avand corpul ranit si vanat de tot felul de creaturi si oameni ai intunericului, vrajitori, satanisti, luciferieni.

M-am trezit din nou plutind catre cer, ma duceam catre Dumnezeu, simteam cum ma ridic, cand de nicaieri a aparut un sarpe mare ( cred ca avea 10 metri inaltime ) si plin de ura, a zis catre mine: Tu nu te vei ridica catre Dumnezeu!!; si nu m-a lasat sa ma ridic.

Am fost atacat de o entitate intunecata, mi-a spus ca ma ataca pentru ca eu sunt impotriva miscarii LGBT.. ( si asa mai departe ), ca acesta entitate este spiritul din spatele acestei miscari, m-am luptat cu acea entitate, avea corp uman dar era negru, nu avea fata, doar intuneric, neant.

Last edited by Amiel25; 16.11.2021 at 22:47:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.11.2021, 01:06:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Asta am si facut, am strigat catre Hristos si catre Tatal ceresc, nu doar o data, de foarte multe ori, am strigat si catre Duhul Sfant, cand sunt in pericul, strig fara ezitare catre Cel Ce Este si strig cu toata fiinta...
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Am inteles, visele au darul sa te schimbe in bine daca ai de-a face cu mustrari sau imagini infricosatoare care sa te impinga catre Hristos.
Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Sincer, e si o binecunvatare dar si o mare greutate, stii cum este sa fii luat in batie de joc de alti asa zisi ortodocsi? Am incercat sa intru pe canale de YT live sa vorbesc despre aceste experiente si am fost luat la misto in toate felurile....
Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Eu vreau ca toti oamenii sa se intoarca la Dumnezeu, inclusiv eu insumi, asta e telul meu, asa a ajuns mama mea, care nu se ducea deloc la biserica sa se duca la biserica, macar atat, pe masura puterii ei de intelegere, dupa zeci de ani!!!!! Biserica de aici din sat, foarte multi oameni au murit in zona mea anul acesta...
O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.

Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2021 at 01:18:44.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2021, 11:34:18
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.
Eu vad o apropiere de Dumnezeu, nu o departare.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?
Eu nu le vad fara noima, insa multe sunt fara noima, creatii ale subconstientului, pe acelea le las sa plece. Eu stiu doar ca aceste vise vin la mine, defapt vin la mine foarte multe vise. Astea sunt visele mele, pentru mine, nu pentru intreaga lume sau intregul crestinism, eu le dau mai departe pentru cei sunt interesati. Eu nu am spus asa ceva.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html
Oare eu nu traiesc in viata reala si nu imi duc crucea? Desigur. Nu ai intelege, crede-ma, daca nu ai trait acea Iubire si Pace, nu ai cum sa intelegi, si daca nu ai vazut acea Lumina aurie. Cum sa-ti spun, era mai reala decat mine si decat tine si decat intreaga lume, suntem temporari. Nu am fost mai treaz niciodata in viata asta, fiind acolo am fost cu adevarat treaz, aveam o intelegere mai profunda. Am urmarit si eu pe Youtube, gasesti multe videoclipuri cu Parintele Cleopa. Eu mai mereu incerc sa chem numele Domnului in vise, oare eu nu stiu ca spiritele trebuie testate, niciodata, dar nici macar o singura data nu am luat ce este destinat Lui Dumnezeu, slava si premarirea, ca eu stiu ca sunt doar un om.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.
Noi le numim vise dar astea sunt mai mult decat vise, eu am o oarecare luciditate, imi amintesc aproape totul, cuvinte, sunete, detalii, fetele oamenilor intalniti. Sunt foarte reale si uneori mai reale decat ceea ce numim noi "real".

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?
Dumnezeu decide ce este suficient sau nu, te-ai rugat vreodata folosind cuvinte de la tine? E o rugaciune foarte puternica pentru ca o faci din toata fiinta ta, cel putin pentru mine este. Cunosc si eu rugaciuni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.11.2021, 14:14:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Partea 1

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Cand vorbim de religie, automat vorbim si de discutii contradicatorii, mereu au fost si mereu vor fi, eu mereu ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg si sa merg pe calea cea dreapta iar daca gresesc, sa fiu atentionat.
Frumos, esti plin de intelegere buna, pozitiva. Din felul in care visezi si te manifesti imi dau seama ca esti o fiinta mult mai buna ca mine, duhovniceste ca traire esti pe o treapta net superioara chiar daca esti mult mai tanar. Esti foarte curajos si atasat de Domnul Hristos. Eu fata de tine incerc doar sa nu ma mint, sa nu mint pe altii, sa nu ma autoțepuiesc, sa fiu in concordanta cu Duhul Sfant ala adevarului Adevarat, mangaietorul si curatitorul sufletelor credincioase.

Citat:
Interesant vis, te duceau acolo, catre moarte, nu fizica, ci interioara, in primul rand. Se schimba conducerea dar aceeasi oameni conduc, si eu am urmarit si urmaresc scena politica dar eu nu vad altceva decat o piesa de teatura condusa de maestrii papusari.
Era chiar moarte-somn caci locuiam nu departe de cimitir folosindu-se de credulitate. Sigur ca adevarata moarte inseamna necredinta asa cum au majoritatea politrucilor.

Citat:
Se pare ca si tu duci o cruce similara cu cea dusa de mine, prin cate cosmaruri nu am trecut, mereu atacat, atacat "spiritual" dar si in lumea de zi cu zi, fiind luat la misto de cei ce se prezinta ortodocsi si apoi rad si fac misto de mine, avand zeci, sute, mii de urmaritori pe Youtube, cum se poate asa ceva. Mi-a fost propus sa scriu o carte despre experientele mele si am zis ca nu, nu vreau si nu am vrut niciodata sa fac bani de pe urma acestor experiente.
Pai daca ai scrie o carte sau ai pune texte si inregistrari pe Youtube, banii din reclame sau din vanzare de carte i-ai putea da apropiatilor. Problema e slava desarta de la lume, aia te poate afecta inchipuindu-te ca esti cineva important-exportant, un grozav pe sfinvers ce fara sa-si dea seama face treba murdara a satanismului. Crucea mea nu e similara cu a ta, eu nu duc nicio cruce, invat doar sa ma rabd pe mine insumi asa cum ma rabda Dumnezeu caci in tot ceasul fac rele tuturor sfintilor cu voia si cu patima, cu stiinta si cu nestiinta. Nu vreau sa ma arat pacatos ca sa ai impresia ca sunt cineva, chiar fac rele si vad chinul si durerea pe fata celor care simt. Deci la mine e ceva real pisma si rautatea necredintei mele si nu o smerenie smerita si blanda cu inima ce ia vina asupra sa. Lupta mea inrolat in Domnul Hristos-Cuvantul e mai mult cu lumeUl meu si cu mandria si grozavia mea pe sfinvers mituit find cu nemuriciuciu idolitartar si ca as fi o mai buna mancarica desi sunt corupt cu labordelatorie si iubire de sine ca un fel de niusizeu (iepuras). Sunt foarte fricos de felul meu si slugarnic, asa ca un serpisor mic faron ce nu elibereaza sfintii din sclavia rautatii mele de mare tartor. Deci nu ne asemana. Eu am nevoie de multa mantuire de sus, de ajutor, caci sunt handicapat mintal si neputincios si nu sunt bun de nimic pe cand tu vada ca lupti bine si frumos, ca esti curajos si tii aproape de Dumenezeu. Doar prin asta ne asemanam ca si eu ma stradui din rasputeri sa tin aproape de Hristos si de toata Dumnezeirea, prin ortodoxie si prin Credinta in Hristos Cuvantul si in Cele 7 Tr. Ap. care sunt sfintele Cornite ale Mielului Junghiat care a biruit sa deschida Cartea Vietii in Cer si sa-i rupa pecetile. Nu seaman nici cu tine si nici cu Domnul Christos cu fratii Sai ci mai degraba cu un mielut cu doua cornitEU ce vorbeste si se desarta ca un balaur deci asa ca un ispititor ce invata mereu lepadarea de lume si de sine ca sa asculte si sa se supuna si nicicum nu poate izbuti recazand mereu in recidive agravante.

Citat:
Cu asta ma lupt de ani, victorii si infrangeri, dar asta pentru ca mereu ma pierd pe drum si cu greu ma ridic, insa cu cat te indepartezi de partea carnala, cu atat simti cum te eliberezi din ce in ce mai mult de tine insuti.
Da, patimile firii trupesti pofticioase de labordelatorie si de sato-matzochism, asta ma chinuie in furiile si aprinderile trufiei oarbe caci nu stiu raspunsul la intrebarea din adanc: cine imi face si-mi va face rau in mod repetat si cine imi face si-mi va face bine si asociez repetarea raului si raul care vine plin de stress cu Dumnezeu sau cu sfintii, cu Preasfanta sau cu Hristos aruncand mereu vina greselilor banmasinariei robotului trupesc pe altii, ca-s deranjat, ca-s grersit de ei, ca de aia cad si nu pot sa-i eliberez pe sfinti si pe Hristos cel interior de rautațeurile mele pismase si uracioase. Ma tot pocaiesc mereu dar nu gasesc calea cea buna si abea abea de sus capat putina indreptare. Nu deznadajduiesc si incerc sa duc lupta cea buna asa ca sf. Ap. Pavel sau Petru sau ceilalti sfinti mucenici dar nu la nivelul lor ci la nivelul meu josnic si subuman.

Citat:
O sa studiez si despre acele lucruri, am studiat aproape toate religiile lumii, dar nu la un nivel profound, experientele mele m-au impins si mai tare sa caut raspunsuri.
N-o sa-ti para rau daca citesti despre Cele 7 Tr.Ap. si despre Cuvantul lui Dumnezeu ramanand in ortodoxie chiar daca ea te reneaga si te prigoneste. Sunt pripiti si nu stiu ce fac asa ca iarta-i si rabda-i oricat de mari duhovnici se cred sau oricat de foarte apostoli sau mari teologi. Citeste si te lamureste si biruieste-ti indoielile si necredintele lamurindu-te, cercetand, fiind cinstit, respectand martorii si minunile evidente, cuvintele, viata curata si perfecta dusa, proorociile implinite. Nu-ti cer sa fi fraier sau naiv ci sa te folosesti de ce-ti da Dumnezeu si vei gasi Calea spre Cer.


Citat:
Un alt vis foarte interesant, chiar cand am inceput sa ma imbolnavesc. M-am vazut pe mine insumi dormind pe un pat de spital, eram acoperit de o patura, de nicaieri au aparut aceste creaturi care mi-au intrat in piept, aratau precum niste viermi, am stiut imediat ca este boala care a intrat in mine, dar ce se intampla la nivel spiritual avea o reflectie in lumea materiala. Fiind in pat, m-am trezit speriat, inca in vis, la usa de intrare in acea camera vad un om imbracat un haine albe ( roba ), precum hainele preotilor dar albe, iar fata ii era ascunsa, stralucea precum Soarele si nu am putut sa vad nimic. Am stiut ca este un inger care a permis ca boala sa intre in mine.
Putea sa fie un inger in haine albe sau Domnul Iisus Hristos. Cine credeai ca este daca a permis ca boala sa intre in tine? Putea fi satana sau Domnul Hristos care lasand boala iadului, viermii vicleni sa intre in tine a dorit poate sa te indrepte si sa-ti intareasca credinta caci Domnul cand vede ca Il parasesti si nu-L mai iubesti atunci lasa bolile sa te atace ca sa te faca ele sa te intorci la el. Bolile sunt in general slujitorii Domnului. Suferinta si greul bolilor, apropierea si frica de marea trecere te face sa te apropii mai mult de Dumnezeu si sa-L crezi cu adevarat. Daca ai asculta si ai crede normal ca un pamant bun atunci n-ar fi nevoie de boli. Dar Dumnezeu vrea sa fim sanatosi si perfecti si cu trupuri perfecte in care sa locuiasca Imparatia Cerurilor inca de acum si nu abea dupa ce trecem dincolo. Si eu am avut vedenii asa ca intre vis si realitate cand am vazut cum din pricina necredintei parintilor mei cu care discutam si a insistentei mele in a-i convinge cu forta-silnicioasa de adevarul crestin, ortodox, au intrat in mine asa niste viermi in capul si in sufletul meu simtindu-ma ca intro cutie-pahar transparent cu capac plin de viermi in sensul ca ceea ce ma mâna in discutii si in insistenta mea erau defapt interesele slugarnice la lume ale viermăriei din mine, lacome si disperate ca sa se supuna ighemonilor satanisti chiar daca eram bine intentionat. Iadul e pavat cu bune intentii! (defapt lupi travestiti in haine de lupi mantuitori foarte ipocriti si bine camuflati, cartite agresive ascunse in reflexe de auto-aparare)

Citat:
Dupa cateva luni, am iar un vis, ma gasesc plutind spre cer, in nori se afla acelasi om imbracat in haine albe, haine precum hainele preotilor ( roba ), fata ii lumina precum Soarele si nu am putut sa vad nimic, insa am auzit aceste cuvinte: Drumul tau pe acest pamant s-a incheiat, te-ai descurcat bine pe Pamant, este timpul ca tu sa vi in Paradis"; in timp ce pluteam catre noi m-am uitat inapoi si am vazut multa distrugere, orase distruge, totul era distrus, insa in acele ramasite ma aflam tot eu, partea carnala, dar nu eram eu, acel "Eu" tipa si urla, infuriat la culme, i-am simtit ura, ca eu nu meritam sa ma duc la Dumnezeu, incerca sa ma prinda, mi-am dat seama ca este personificarea diavolului si reprezenta toate greselile mele, acuzatorul, ma acuza sa nu pot urca catre Dumnezeu, insa eu mi-am intors privire catre cer si asa s-a terminat visul meu.
Da, e timpul sa lepezi lumea si placerile lumesti impreuna cu toata procesomania si toata justitiopatia ei viclene si desfranat. Omul arunca vina pe altii si acuza la nesfarsit inchipuindu-se un mare avocat, matematico-fizician stiintific slugarnic la ”sfanta” ratiune ispitoniceasc cu care stranguleaza si sufla in flacara de la lumanare a credinciosilor. Deci da, e timpul ca sa lepadam distrugerea si autodistrugerea in stil kamikadze pe care o slujim in lume si sa urcam spre Paradisul Ceresc.

continuare mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.11.2021, 14:26:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Partea 2

Citat:
Am fost foarte bolnav, de foarte multe ori m-am trezit, stiind ca mor, pur si simplu stiam, simteam cum ma pierd, pluteam in neant, insa ma luptam si strigam catre Dumnezeu sa nu ma lase. M-am trezit in tot felul de locuri, intr-un loc unde erau doar nori aurii si in departare o lumina puternica precum Soarele. Inca sunt aici si sunt cu un scop, pentru familia mea, pentru asta L-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma ia, au fost momente cand pur si simplu m-am lasat purtat catre lumina, atata Iubire si Pace, nu se compara cu nimic pe Pamant.
E clar ca experinetele si visele tale sunt datorate starii de apropiere de marea trecere. Si eu am avut o axperienta ciudat dar nu visam ci eram in tren si ma rugam asa in mine motaind un pic dar nu dormeam si brusc am auzit muzica simfonica de parca eram intro sala de concert deasupra orchestrei si melodile imi sunau atat de clar in minte si in auz de parca participam cu ceva interior, eram bagat total sufleteste in muzica aia ca intro alta dimensiune. Culmea e ca am trecut prin diferite alte ”sali” unde se auzeau muzici sinfonice diferite mirandu-ma de ce se intampla in sufletul mintii mele.

Citat:
M-am trezit la biserica locala si acolo erau foarte multe suflete pierdute, asa pareau, oameni din toate timpurile, blocate acolo, intre ei se afla o mama cu un copil, copilul avea picioarele rupte si nimeni nu putea sa-l ajute. Eu am zis: Te voi ajuta eu! i-am luat picioarele, erau rupte de la genunchi, le-am lipit si din mine a iesit o energie verde ( doar asa pot descrie ce am vazut ) si s-a vindecat. Atunci ei toti au inceput sa ma venereze, mi se inchinau mie si ma premareau, eu m-am dat intr-o parte si le-am zis: Nu-mi multimiti mie, eu nu am facut nimic pentru voi, sa-i multumiti Lui Dumnezeu!; Si am continuat sa le zic asa, chiar m-am suparat, eu eram un om, nu facusem eu nimic, Dumnezeu facuse totul, si am plecat de acolo.
Energia verde este energia de viata a Credintei, asa s-a aratat Domnul in vedenie lui Iezechiel care a vazut pe Cer Cele 4 fpturi Vii si in mijlocul lor deasupra asa ca un Fiu al Omului in Haine Albe care era asa ca intr-o substanta transparenta verde. Poate stii si de cei trei copii saraci care dupa intalnirea cu Preasfanta Fecioara undeva in natura s-au inverzit, se petrecea undeva in Portugalia minunea asta si ei au primit mesajele respective si le-au marturisit mai departe.

Citat:
Il cautam pe Hristos neincetat prin vise, s-a intamplat sa aud o voce venind parca din cer: "Acolo unde este comoara ta, acolo ma vei gasi"; evident m-a dus imediat cu gandul la scripturi, la evanghelia dupa Matei, strangeri comori in ceruri acolo unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.
Daca comoara ta este Dumnezeu atunci da, acolo Il vei gasi pe Hristos-Cuvantul. El se afla in Casa Tatalui Sau din Cer si pe Calea cea stramta daca e trimis la oameni ca sa-i mantuie pe pacatosi si sa-i scape de chinuri.

Citat:
M-am trezit de multe ori privind sistemul solar, in spatiu, lucrurile pe care le-am vazut, nu am cuvinte sa va spun... Soarele arata precum o minge de lumina, asa arata, parea precum o minge de football, vedeam planetele si totul, Calea Lactee, o frumusete de nedescris, arata cum arata in imagini dar mult mai frumos..
Nu-i crede pe globalaii si stiintificii lumii caci mint, citeste Teoria PacMan3D-nD caci e mai aproape de realitatea naturala in care ne aflam.

Citat:
Am avut un vis, am auzit numele "Bebe" si am vazut un cosciug, dupa cateva zile a murit o ruda indepartata, nici nu stiam ca exista acea persoana, numele sau era "Bebe". Inainte sa inceapa pandemia, am avut un vis cu bunica mea, mi-a zis: "Spunei fetei mele sa aiba mare grija de ea!"; ea fiind cu multe probleme. De multe ori am intalnit-o pe bunica mea si nu pot descrie in cuvinte iubire pe care am simtit, m-am simtit cel mai iubit din tot universul, toata iubirea era numai a mea, atat de iubit m-am simtit.
E clar ca ai putea avea darul premonitional si al vederii duhovnicesti dar nu ai si puterea de a-l stapani si folosi cu discernamant. Doar prin ascultare de Dumnezeu vei putea sa te folosesti si sa aiba si altii folos din dar. ”Dar din dar se face Rai... folosind si iubirea de sus.”

Citat:
Am avut un vis in care am vazut o fata care fusese violata de politistul local si de alti 3 oameni din acel oras, un orasel mic din alta tara. Fata era foarte socata, s-au strans toti din acel orasel sa afle ce s-a intamplat dar acest politist a dus-o intr-o camera, ea era incremenita, atunci cei 4 s-au hotorat s-o omoare, au strans-o de gat cu un cablu negru, sa para ca se spanzurase. Chiar in acel moment eu am fost tras in corpul ei si am simtit totul, cata durere, cauta suferinta, am tipat din toata fiinta mea: "Doamne Dumnezeule, Iisuse Hristoase, Salveaza-ma!!!"; si m-am trezit imediat.
Prin filmele americane am vazut astfel de telepati mentalisti care vad si traiesc impreuna cu diferite victime tot felul de dureri incat politia ii foloseste sa prinda criminalii sau violatorii. Tot ce-i posibil. Inseamna ca tu in loc sa dormi calatoresti duhovniceste in diferite locuri, se deschid cai de comunicare si tu traiesti acele situatii ca in somn dar defapt tu acolo esti mai treaz ca in realitate. Foarte interesant.


Citat:
Stateam in pat si am avut o viziune, asa dintr-o data, am vazut mai multi oameni care erau intr-o biserica si se rugau la Hristos, oameni simpli, saraci, dintr-o data vad o creatura intunecata care urla din tot corpul: "Nu va mai rugati, nu va mai rugati!!!"; apoi atentia imi este indreptata catre un preot care se ruga intr-un loc "secret", in natura, ce rugaciune pura si curata, asta am simtit.
Pismasii vor sa opreasca rugaciunile comune sau pe cele tainice ascunse. Rugaciunea ne leaga de Cer de Dumnezeu, fara ea si fara Mila preasfintei Fecioare impreuna cu Tatal ne-am scufunda in mocirla lumii si ne-am duce in iad... dar ce zic eu, iadul e aici in lume, vreau sa zic ca n-am mai avea nicio speranta si nicio mangaiere. Ar fi exact ca in iadul supravietuirii pe care l-ai visat cand in pestera aia ai intalnit cei doi slabanogi ce-si mancau trupul unii altora si-si beau sangele ca sa supravietuiasca si te-a atacat fiara flamanda a stresului supravietuirii.

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.11.2021, 14:27:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Partea 3

Citat:
Am avut un cosmar groaznic in care diavolul incerca sa puna stapanire pe mine, pluteam prin aer si ceva ma misca si ma tine paralizat, am strigat cu voce tare: Diavolul incerca sa puna stapanire pe mine!!; si m-am trezit imediat. Am dus multe lupte, fiind mereu atacat in fel si chip, prin vise, avand corpul ranit si vanat de tot felul de creaturi si oameni ai intunericului, vrajitori, satanisti, luciferieni.
Nu te teme, roaga-te Preasfintei Fecioare sau Domnului Hristos-Cuvantul sau Duhului Sfant sau chiar Tatalui Ceresc sau oricarui sfant sau Celor 7 Trambite Apocaliptice si toti demonii vor fugi mancand pamantul sau vor intra in disperare furios pismase si vor insista sa te corupa dar tu nu vei ceda. Eu patesc nu numai in vis ci si in realitate ca oricat vreau sa scap de satanisti si luxiferieni nu pleaca din jurul meu ci isi intind umbra faraonica a mortii si a fariseilor peste mine ca s-o iau de aparare, ca s-o iau de protectie ca un las. Trebuie sa-i rabd si sa nu ma inhaitez si sa merg dupa Hristos prin ascultare caci numai prin ascultare se poate, ascultare cu Credinta, cu credinta Credincioasa. E greu caci sunt las si tradator in general si cad foarte usor in ispita. Doar mila si iertarea Lui ma ridica si ma pune pe picioare ca sa ma simt sanatos. Deci nu deznadajdui daca cazi, daca lepezi, daca hulesti ci invoca Mila Domnului si te va ierta si reprimi.

Citat:
M-am trezit din nou plutind catre cer, ma duceam catre Dumnezeu, simteam cum ma ridic, cand de nicaieri a aparut un sarpe mare ( cred ca avea 10 metri inaltime ) si plin de ura, a zis catre mine: Tu nu te vei ridica catre Dumnezeu!!; si nu m-a lasat sa ma ridic.

Am fost atacat de o entitate intunecata, mi-a spus ca ma ataca pentru ca eu sunt impotriva miscarii LGBT.. ( si asa mai departe ), ca acesta entitate este spiritul din spatele acestei miscari, m-am luptat cu acea entitate, avea corp uman dar era negru, nu avea fata, doar intuneric, neant
Asa este spiritul-filozofia aceste miscari transgenderentale, masoniace corupte, este o nebunie bolnava a lumii eretice si pagane si a oamenilor pacatosi pofticiosi ce vor sa spuna pacatelor firii ca avand drepturi si libertati incat daca indraznesti sa te lupti cu ele si sa le spui pacate, serpilienii sclabvi pacatului se supara ca le discriminezi seful, pe fiul pacatului carora se inchina ei ca la un mantuitor mare egipsiholog si furiosi vor sa se razbune ca nu le accepti pacatele dandu-le drepturi la tine in casa si in suflet asa ca niste nevoi si obligatii acceptand stiintific ca fiind niste procese naturale, firesti, ”bune”, ”mantuitoare”...

Pana acolo merg cu politicaly corect si antidiscriminare incat vor sa te faca sa-i spui si pacatului si dracului si idolilor si oricarui eretic sau pacatos, oricarui viciu sau paganatate ca fiind Credinta, ca fiind biserica, dreptate, sfintenie, Domn si Dumnezeu. Nu te lasa amagit si tarat in ”morala” lumii.

Sigur ca nici sa-i condamni pe pacatosi nu se face caci am trecut de etapa aia duhovniceasca, acum ca ortodocsi scoatem la lumina si condamnam doar viciile si patimile iubind pacatosul si viciosul in mod duhovnicesc, iertandu-l, tolerandu-l, dialogand bland, smerit si pasnic ca sa poata sa se elibereze si el sarmanul din sclavia minciunii, mortii si a chinurilor si adictiilor vesnice.

Deci nu se face nici sa-i osandesti ca pe slujitorii satanismului si antihrismului fiind toata ziua cu ocara, justitia si razbunarea pe ei. Ca oameni sunt liberi caci Domnul a urat orice fel de silnicie si teroare, mai ales aia facuta in numele Sau: ”Sa nu iei numele Meu in desert caci nu vei ramane nepedepsit!”... de pacat, de rau, ele te vor pedepsi prin faptele tale rele si prin adictia lor.

Ma mir ca fiind atat de tanar ai o astfel de deschidere spre Cele Ceresti si o mare trezvie duhovniceasca.

Nu te lasa la voia intamplarii ci participa la liturghie si tine-te de biserica ortodoxa de langa tine si de preoti si de sfintii din icoane dar citeste si despre Cele 7 Tr.Ap. si nu te lasa amagit ca ar fi eretici sau sectanti sau cu probleme. Ce-i ce-i acuza ei insisi au grave probleme cu pripeala si pisma sau cu slugarnicia la faraonismele si fariseii lumii ipocrite.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.11.2021, 14:49:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Moroncel ti-a dat niste generalitati fara sens.

Moroncel nu e la nivelul la care se dau sfaturi.

Arunca si el povesti din alea pe care le are, generalitati. Nu te ajuta ci doar repeta la nesfarsit e bine.



Ca sa intelegi orice lucru pe care il simte un om trebuie sa vezi starea lui duhovniceasca.

Trebuie sa intelegi omul.

Daca tu l-ai crezul pe Moroncel care ti-a zis sa te rog la demoni si la secte, la inselati, atunci nu ai o cultura teologica.



Situatia ta as prefera sa nu o comentez pe un forum pentru ca nu este de comentat pe un forum.

Si nu stiu daca e de impartasit pe un forum.

De asta am evitat cu orice pret sa nu iti raspund si sa pun niste intrebari inainte.


Nu iti mai pune situatia ta pe forum ca nu este ok, ci mai bine cauta sa mergi de exemplu la Radu Voda /Bucuresti sau la manastiri mari unde poti sa primesti sfaturi duhovnciesti.


Este gresit ce faci. Nu pe forum si nu de la un sectar ratacit poti sa primesti sfat.


Moroncel ti-a zis numai brasoave.


Foarte putini or sa iti poata raspunde la intrebarile tale si la cautarile tale. Eu unul evit sa scriu aici parerea mea.


Nu pot decat sa te indrum catre ceva mai consistent.

Daca vrei putem discuta in particular nu cred ca forumul e locul pentru tine sa iti impartasesti astea si nici pt mine sa iti dau sfaturi.


Draga Amiel, nu-i vezi si pe ceilalti forumisti care se feresc sa iti dea sfaturi inainte sa vada despre ce este vorba? Noi il stim pe Moroncel de prea mult timp, ca fiind lup rabegit pe forumul asta, cu blana roasa de timp, cam ca diavolul ala plesuv si chel din povestea lui Sfantul Antonie....

Cred ca ai incurca lucrurile cu mine, nu e ura, e doar o intelegere a lucrurilor pe care le spui. Vezi ca nu esti singurul care vine pe forum si zice "am visat, am dres" si cam toti sunt in necazuri.

Ca sa intelegi visele trebuie sa intelegi starea duhovncieasca a omului. Nu ai cum sa intelegi nimic despre om decat dupa ce vezi asezarea lui... vezi ca am pus intrebari nu am condamnat. E doar o perceptie personala gresita a ta.

Last edited by gpalama; 17.11.2021 at 14:55:10.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2021, 15:00:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga Amiel, Moroncel este sectarul forumului.

Ti-o fi zis el cateva sa te prinda cu mreje, dar daca ai fi atent ti-a spus sa te rog la secta lui.

Asa ca e zero tot ce ti-a spus. De asta cam sare in sus cand vorbim de el.


Moroncel e cunoscut pe forum de 10+ ani, banat si intrat ca lupul pe geam...


Stii de ce nu primesti si nu poti sa primesti sfaturi pentru ce zici. Si nici pe un forum nu o sa primesti sfaturi?


Pentru prea putini traiesc ce traiesti tu, pentru ca prea putini sunt atat de duhovnicesti incat sa inteleeaga ce zici.


Si daca te iei dupa unul care a aruncat brasoave generice precum Moroncol fara sa fi pus o intrebare, asa, aruncat cu capul inainte ca prostul, atunci nu dai dovada decat de naivitate.


Sfaturile nu le iei de la orice neavenit de pe un forum..


Se vede clar ca nu prea stii ce e cu tine, ca este o doza mare de naitivate, de neintelegere la tine, ca vrei sa faci lumina in starea ta

Ori asta nu se poate face decat de la unul care a trecut prin asta, si care poate sa iti zic ce e fiecare din lucrurule pe care le zici.

Dar nu Moroncel.


Ce zici tu este de fapt o stare interioar de un anumit fel care vine de undeva... mai departe nu pun nimic ca nu se vorbeste pe forum.

Last edited by gpalama; 17.11.2021 at 15:10:09.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.11.2021, 15:17:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Moroncel ti-a dat niste generalitati fara sens.

Moroncel nu e la nivelul la care se dau sfaturi.

Arunca si el povesti din alea pe care le are, generalitati. Nu te ajuta ci doar repeta la nesfarsit e bine.



Ca sa intelegi orice lucru pe care il simte un om trebuie sa vezi starea lui duhovniceasca.

Trebuie sa intelegi omul.

Daca tu l-ai crezul pe Moroncel care ti-a zis sa te rog la demoni si la secte, la inselati, atunci nu ai o cultura teologica.



Situatia ta as prefera sa nu o comentez pe un forum pentru ca nu este de comentat pe un forum.

Si nu stiu daca e de impartasit pe un forum.

De asta am evitat cu orice pret sa nu iti raspund si sa pun niste intrebari inainte.


Nu iti mai pune situatia ta pe forum ca nu este ok, ci mai bine cauta sa mergi de exemplu la Radu Voda /Bucuresti sau la manastiri mari unde poti sa primesti sfaturi duhovnciesti.


Este gresit ce faci. Nu pe forum si nu de la un sectar ratacit poti sa primesti sfat.


Moroncel ti-a zis numai brasoave.


Foarte putini or sa iti poata raspunde la intrebarile tale si la cautarile tale. Eu unul evit sa scriu aici parerea mea.


Nu pot decat sa te indrum catre ceva mai consistent.

Daca vrei putem discuta in particular nu cred ca forumul e locul pentru tine sa iti impartasesti astea si nici pt mine sa iti dau sfaturi.


Draga Amiel, nu-i vezi si pe ceilalti forumisti care se feresc sa iti dea sfaturi inainte sa vada despre ce este vorba? Noi il stim pe Moroncel de prea mult timp, ca fiind lup rabegit pe forumul asta, cu blana roasa de timp, cam ca diavolul ala plesuv si chel din povestea lui Sfantul Antonie....

Cred ca ai incurca lucrurile cu mine, nu e ura, e doar o intelegere a lucrurilor pe care le spui. Vezi ca nu esti singurul care vine pe forum si zice "am visat, am dres" si cam toti sunt in necazuri.

Ca sa intelegi visele trebuie sa intelegi starea duhovncieasca a omului. Nu ai cum sa intelegi nimic despre om decat dupa ce vezi asezarea lui... vezi ca am pus intrebari nu am condamnat. E doar o perceptie personala gresita a ta.
nU stii decat sa suflii in lumanare cu duh ispitonicesc, sfinvers, bordelator, mitoman, dandu-te mare, crezandu-te important pentru barfa ta ce pare plauzibile si pare o socoteala corecta.

Nu mai vorbi de mine imbracat in grija duhovniceasca in timp ce batjocuresti Trambitele socotindu-i sectanti sau eretici sau demoni sau diavoli.

Cine esti tu sa-i judeci, sa-i condamni? Te-ai facut sluga la inchizitia marelui papalâc?

Nu ai vazut viata lor plina de ascultare si supunere fata de Dumnezeu? Nu ai vazut minunile, proorociile implinite? Umilinta, smerenia, rugaciunea, credinta... lucrarile... sunt nimic? Toti au fost harnici si si-au dat toate pentru Hristos si pentru Credinta. Tu ce ai facut bun? Cine esti tu sa ai la nesfarsit tupeul sa minti incercand sa te inalti calcand peste ei si mintind ca sunt sectant sau eretic? SUNT ORTODOX practicant. Nu-ti vine sa crezi? Nu poti sa accepti? Nu vrei? De ce oare?

Nu vezi ca ai un limbaj de lemn ce pare logic, coerent, ”duhovnicesc” cand defapt tu slujesti ”sfanta” ratiune si inchizitia lumeasca si esti plin de necredinta nedreapta? De ce nu poti sa te vezi in oglinda? De ce pe tine nu te poti analiza decat pe mine? Nu-ti pasa? De ce nu-ti pasa?

Ti-am zis sa nu mai distrugi discutiile deveiind orice subiect spre aruncarea cu mocirla in mine si in Trambite. Ti-am creat threaduri unde poti sa minti si sa hulesti cit vrei. De ce musai vrei sa te deserti pe toate firele de discutie mintind despre mine si amgind forumistii nevrand ca sa-i lasi sa creada decat in necredinta ta?

Nu ti-e rusine sa ma tot faci eretic sau sectant sau semivrajitor sau nebun sau prost sau ce-ti vine la gura doar pentru a baga in capul altora necredinta ta nedrepta si oarba pe care vrei s-o glorifici?

De ce distrugi orice discutie? De ce esti atat de rau la suflet si atat de grandoman?

Nu mai ne da lectii in timp ce nu mergi pe calea cea stramta a dialogului fratesc, respectos, cucernic.

Ai credibilitatea teroristilor si ucigasilor distrugatori, cu aia pacalesti ca ai fi un invingator, defapt esti un fricoSS SSlugarnic la farizei si la faraonii lumii.

NU MAI sufla in lumanarile threadurilor cu duhoarea ta de mortotoxinfectat la cap si la suflet.

”DUHUL SA NU-L STINGETI; PROOROCIILE SA NU LE DISPRETUITI!”

Lasa-ne in pace si nu ne mai salva si nu ne mai mantui aparandu-ne si lepadandu-ne de Hristos!.. pentru a sluji idolilor ”sfintei” ratiuni!.. spiritiste pline de leprecorni.

Vezi-ti de treaba ta pui al baronului de Mieunhauzen si nu ma mai toot confunda voit-viclean cu Ewald Frankenstain!!! NU sunt sectant!!! Nu sunt neoprotestant!!!... si nici asa cum ma etichetzi in fel si chip. (Voi ma stiti de lup, care voi, voi aia tembeologii raspopiti care dupa ce v-ati inhaitat asmutind adminul si santajandu-l emotional m-ati lapidat si apoi ati dat bir cu fugitii fugind de raspundere? Care voi, voi ”biserica” luxiferica care va-ti faraonizat prin infailibilitati punandu-va deasupra Tatalui si a Fiului si a Bisericii Biruitoare, a Duhului Sfant, voi ”sfintii” care nu recunoasteti glasul Pastorului oilor, voi credeti ca aparati ortodoxia? De cine, de Dumnezeu si de Mesia? De Trambitele Apocaliptice ale lui Mesia? Hai nu te mai prezenta grijuliu si stiutor in cele duhovnicesti ca esti de toata coma incercand sa fraieresti forumistii cu vorbe ambigue ce fac trimitere la ceva serios si competent cand defapt sunt vorbe goale ce ascunde frica si slugarnicia, pripeala ca sa nu zic prostia. Repeti ca flasnetarul pripeala ta si a altora si cu asta te dai mare aratandu-te ca cica ai sti ce faci, tot invarti marota sectelor si asezarea dand impresia ca ai stii cum se procedeaza duhovniceste, bazandu-te pe deductiile impostorilor si jmecherilor care vand iluzii credibile lasand sa se inteleaga ca in spate exista o baza de cunostinte competente, de experienta, de ascultare, de responsabilitate. Pai tu duci lupta cea rea pe calea cea larga si te lupti chiar cu Pastorul si indraznesti sa arunci cu mocirla in Trambite si nu-ti pasa? Pai Cele 7 Trambite sunt exemple Harice foarte harnice de curaj si de Credinta Credincioasa in vremea prigoanei sistemul comunist. Te crezi tu mare si tare lovind in ei? Pai te dovedesti martafoi martoloz, sluga la pașșa uslamist mare mason daca indraznesti sa lovesti si sa murdaresti mucenicii si eroii Romaniei si pe cei cu coloana vertebrala dreapta incercand sa le furi cununa prin slugarnicie pripita la pripiti. Cat sa te mai tot sufar? Cat sa mai citesc mitomaniile tale si incercarile tale penibile de a pacali si jmecheri fraierii ca cica ai stii ce zici, ca ai stii ce faci si de cine pazesti tu turma. Esti doar un pripit, un tembeolog analfabet ce se crede mare si face inchizitie, exclusivism si da lectii parand ca face veghe si autoaparare (pe dos). Nu te vezi? Esti penibil rau de tot!!! Iar te iert dar te rog frumos sa incetezi pana nu ma supar!.. caci mi-e frica foarte ca nu cumva sa scap un blestem sau o dorinta de razbunare daca ma tot provoci si s-ar putea sa apara un scurtcircuit si o scurgere prin tine de la inalta tensiune si sa te electrocuteze asa de rau incat o sa pusti ca o artificie. Daca tooot insisti cu minciunile si provocarile o sa-ti gasesti ceea ce cauti. Te vei autodetona exact ca un uslamist terorist ce slujeste marele papalâc crezand in ”sfanta” ratiune si in pripeala necredintei nedrepte.)

NU MAI MINTI! cu atat de mult tupeu golanesc, slugarnic, minteresat!
Dai de inteles ca ai avea intelegere cand defapt nici cum nu vrei sa pricepi de luni de zile mintind la nesfarsit ca mint? Lasa-ma tu pe mine si citeste mesajele Celor 7 Trambite si acolo studiaza ASEZAREA vietii lor daca tot vorbesti de asezarea inimii sau a vietii ortodoxe pe Calea cea stramta. Vezi roadele, faptele, moartea lor muceniceasca, martirica, minunile, proorociile implinite, umilinta, inima blanda si smerita, iubirea de Dumnezeu, ascultarea, supunerea.... apoi da-ti cu parerea!

Daca tu nu crezi si in Cele 7 Tr. Ap. si eu cred de ce nu ma lasi in pace? De ce ma prigonesti? Nu-s trambitele mele ci ale lui Hristos-Cuvantul, Caruia tu in Ortodoxie ii spui Dumnezeu. De ce daca el locuieste si cu poporul Sau micut trebuie neaparat sa-L urasti si sa-L pismuiesti si sa zici ca e diavolul, ca e belzebul?

Crezi ca te voi crede doar asa ca zici si te cred. Te crezi Dumnezeu sa zici si sa te cred? Dar se pare ca ai putere din aia rea, blestemacioasa, zici si te crezi asa cum au zis si altii si au fost crezuti de fraieri... doar asa pe baza necredintei nedrepte si negre lansata de duhurile de broasca stricata ce manca muste si lanseaza mitomanii faraonice teroriste la adresa Trambitelor.

Am studiat, am cercetat, am citit, m-am documentat deci nu te amagi crezand ca poti stinge focul duhovnicesc al Credintei. Esti doar un pripit ce te dai mare, atat... si iti permiti sa distrugi orice discutie ca un kamikadze. Recidivezi si te scurgi peste tot cu toate nesimtirile tale. Asa se comporta un ortodox? Un teolog?

Raspopitule nu mai baga batul prin gard provacandu-ma mereu caci cine sapa groapa altuia el insusi cade in ea si de acolo in loc sa-si ceara iertare vrea sa traga si pe altii dupa el sapand mereu pe cei din jur crezand ca da de apa insa nu da de apa ci da de iad caci nemultumitului i se ia darul si pierde harul si cade din lac in putul secat si pune spanul viclean bolovanul deasupra folosind tot felul de intrebari egipsihologice inchizitoriale rational-babiloniene.

”Celui ce are i se va mai da iar celui ce nu are i se va lua si ceea ci i se parea ca are.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.11.2021 at 17:52:14.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.11.2021, 18:16:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit nu-s neoprotestant, nu-s sectant, sunt ortodox si cred si in Cele 7 Tr.Ap. ale HC-D

@A-miel25,

Hai fratele meu bantuit, mai povesteste-ne din visele tale si nu te lasa deviat de la subiect de pismasii cu aere de aparatori ai ortodoxiei care te cerceteaza si te ”pun” ei pe Cale dandu-se balene in borcan. Nu ei sunt ortodoxia din moment ce mint fara rusine de luni de zile si părigonesc Trambitele si nu cunosc glasul Pastorului cu Crucea si nu marg pe Calea cea stramta. Invart marota sectelor ca sa te impresioneze ca ar apara ortodoxia de lupii in haina de oaie, dar ce e rau la o secta daca ei leapda lumea, nu fumeaza, nu beau, nu mint, nu injura, nu vor sa ucida oameni nici macar in razboaie de aparare, nu-si inseala nevestele? E adevarat ca sunt doar trupesti dar in Credinta asta trupeasca suntem si noi uniti cu ei in ceea ce priveste lepadarea de lume si de adictii , nici noi ca ortodocsi nu fumam, nu ne imbatam, nu injuram, nu hulim, nu curvim, nu umblam dupa gagici... deci a lovi in secte inseamna a lovi si in unitatea trupeasca-dreapta pe care o avem cu sectele in Iisus si Maria fecioara, cu toti neoprotestantii caora le pasa ca prostii mai mult de trup decat de suflet, deci cine te invata sa lupti cu sectele nu vrea sa vada partea lor pozitiva pe care o marturisim impreuna in unitate de credinta caci si noi marturisim trupul ca find un templu curat si fara de pacat si drept in Credinta deci fara vicii deci iata ca in partea asta marturisim acelasi lucru ca sectantii, ca neoprotestantii, deci a-i condamna pe ei inseamna a te condamna pe tine insuti si a te dezbina de partea pozitiva a ta si a lor in unitate in Iisus chiar daca ei scriu Isus cu un singur i!

Nu te lua dupa cei pripiti care nu stiu ce fac condamnand sectele, Domnul nu condamna sectele ci apreciaza partea lor pozitiva si in acelasi timp ii mustra cu duhul blandetii pentru ca au lepadat pocainta, cele 7 Sfinte Taine, ca o socotesc pe Preasfanta o femei oarecare, fara importanta, care cica a avut copii trupesti, hulind-o si batjocurind-o, ca nu cred in sfinti, in ierarhia preoteasca, in moaste, in pomenirea mortilor si in rugaciuni pentru morti si ii mustra ca sunt doar trupesti si nu Duhovnicesti chiar daca de multe ori stiu scripturile mai bine ca ortodocsii bazandu-si viata exclusiv pe scriptura uitand de Dar si de Har.

Ne provoaca si ne atrage in discutii pe alte subiecte, hai mai povesteste din visele tale marete. O sa incercam sa le talmacim si sa le analizam...

Mie imi plac, sunt foarte frumoase chiar daca unele sunt pline de ispite si te fac sa te inchipui ca ai fi un om prea important-exportant.

Suntem niste forumisti banali care isi prezinta visurile si trairile de la Dumnezeu, e un fel de impartasire intre frati. Nu e nicio problema daca ni le prezinti ci mai afectat rami daca le tii in tine si te marcheaza toata viata ramand un fraier credul care a pus botul la grozaviile sataniste ale duhurilor rele.

Nu te teme sa marturisesti. Hai sa continuam discutia despre visE-visUri, despre talcuirea lor si despre folosul duhovnicesc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.11.2021 at 18:32:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare