Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2021, 14:48:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Vreau sa va ofer tuturor posibilitatea de a vedea ce am vazut eu. Anul trecut am fost foarte bolnav, din ce in ce mai bolnav, parca tot corpul o luase razna. Dupa luni de zile de dureri cumplite m-am gasit intr-o situatie dificila, nu mai puteam sa respir, respiram foarte greu, fiecare gura de aer cerea un efort nespus de mare.

Am zis sa ma linistesc, mi-am pus castile pe urechi, am ales o melodie linistitoare, care sa ma calmeze, sa pot respira mai bine si intr-o clipa m-am trezit intr-o alta lume, alta dimensiune, alt plan al realitatii, intr-un loc de lumina, iar in fata mea se afla o sfera avand un diametru, cred, presupun, de 10-15 metri. Pluteam catre aceasta sfera de lumina, stiind ca totul s-a terminat, experienta mea umana a ajuns la final, in sfarsit ajunsesem in locul acesta de lumina, in fata acelei sfere de lumina, pe care parca as fi cautat-o toata viata, mi-am zis ( fara cuvinte, un fel de cunoastere ), Dumnezeu, acesta este Dumnezeu, totusi, deasupra acestei sfere de lumina era o lumina si mai mare, o lumina absoluta, ale carei raze le vedeam peste tot in jurul meu. Am simtit o pace foarte profunda, stiam ca ma asteapta ceva atat de minunat incat cuvintele umane nu vor putea niciodata sa descrie ceea ce este de nedescris. M-am simtit mai treaz ca niciodata, parca m-as fi trezit dintr-un somn foarte adanc, ca si cum as fi fost plecat intr-o calatorie foarte, foarte lunga, departe de aceasta lumina.

M-am gandit, probabil aceasta sfera de lumina reprezinta spiritul meu iar Lumina Absoluta de deasupra era defapt Dumnezeu.

Azi am zis sa folosesc photoshop si sa incerc sa arat tuturor ce am vazut eu, avand foarte putina experienta cu photoshop, am reusit sa cuprind undeva la 60-70% din ceea ce am vazut, pe viitor, o sa incerc sa descoper cum pot sa adaug si celelalte detalii, sfera aceea de lumina era vie, multe lucruri pe care inca nu stiu cum sa le transpun din minte in realitate.

Dupa ce voi putea pune totul cap la cap, voi incerca sa pictez ceea ce am vazut, ma pricep si la desen, am peste 50-60 de desene, portete si alte lucruri, dar momentan doar in creion.

Asta este, in mare, ceea ce am vazut eu:

Dragul meu coleg de suferinta, rabda-ne ca te poavatuim fiind plini de grijile lumii,

As vrea sa te intreb daca-ti aduci aminte mai clar, daca era sfera sau era un disc si ai avut iluzia optica ca e o sfera?

De unde stii ca era sfera caci ce ne-ai desenat nu e o sfera ci un disc luminos ce emite lumina calda galbena intensa aflat intro lumina mai mare mai alba.

Te rog frumos sa mergi in vedenia ta din locul in care ai fost si sa incerci sa-ti amintesti daca era sfera sau era disc si ai crezut tu ca era sfera.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2021, 15:26:57
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu coleg de suferinta, rabda-ne ca te poavatuim fiind plini de grijile lumii,

As vrea sa te intreb daca-ti aduci aminte mai clar, daca era sfera sau era un disc si ai avut iluzia optica ca e o sfera?

De unde stii ca era sfera caci ce ne-ai desenat nu e o sfera ci un disc luminos ce emite lumina calda galbena intensa aflat intro lumina mai mare mai alba.

Te rog frumos sa mergi in vedenia ta din locul in care ai fost si sa incerci sa-ti amintesti daca era sfera sau era disc si ai crezut tu ca era sfera.
@Moroco, sunt si eu om la fel ca toti oamenii, asta este foarte important, cel putin pentru mine este, sunt doar un om ca mai toti oamenii, gresesc zi de zi, imi cer iertare zi de zi, invat din greseli sau le repet de mai multe ori pana imi intra in cap...

Da, era o sfera, inca nu stiu cum s-o transpun din mintea mea pentru ca era o sfera de lumina vie, lumina era vie, se misca in acea sfera si din sfera radia lumina, si pe langa sfera erau tot feluri de valuri de lumina pe care inca nu le stiu transpune. Mai erau si alte luminite mai mici precum niste stele. Lumina aceea absoluta era chiar absoluta, adica nu o puteam percepe, atat de mare era, prea mare pentru intelegerea mea, ceea ce am afisat in imagine este exact ce am vazut, razele acelea veneau de undeva deasupra si veneau dintr-o lumina absoluta. Lumina aceea absoluta era vie. Eu veneam spre aceasta sfera, plutind, ceea ce vedeti este exact ceea ce vedeam eu in timp ce pluteam catre sfera de lumina, sfera ma atragea catre ea, iar forta de atractie era iubirea, asta am simtit, atat de mare era iubirea incat nu ma puteam abtine sa nu ma las dus de val, de aceea am vrut sa intru in ea. Daca as fi intrat in sfera, nu m-as mai fi intors in lumea asta, asta vroiam, in acea sfera se gasea o iubire inimaginabil de mare, stimteam extasul a ceea ce ma asteapta.

Am ajuns la concluzia ca acea sfera era spiritul meu, duhul meu, scanteia divina ce ne permite sa traim, sa existam, de aceea am zis, Dumnezeu, pentru ca in acea sfera l-am vazut pe Dumnezeu insa defapt Dumnezeu era deasupra, acea Lumina Absoluta. Dumnezeu este Iubire, Lumina aceea era Iubire absoluta, totul era iubire.

Sa ne gandim la faptul ca atomii au forma de sfera ( electronii, protonii etc ) planeta noastra are forma de sfera, Soarele are forma de sfera, Dumnezeu si-a pus amprenta in tot ceea ce a creat astfel incat toti sa vada si sa-L cunoasca si sa-L preamareasca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.11.2021, 15:34:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
@Moroco, sunt si eu om la fel ca toti oamenii, asta este foarte important, cel putin pentru mine este, sunt doar un om ca mai toti oamenii, gresesc zi de zi, imi cer iertare zi de zi, invat din greseli sau le repet de mai multe ori pana imi intra in cap...

Da, era o sfera, inca nu stiu cum s-o transpun din mintea mea pentru ca era o sfera de lumina vie, lumina era vie, se misca in acea sfera si din sfera radia lumina, si pe langa sfera erau tot feluri de valuri de lumina pe care inca nu le stiu transpune. Mai erau si alte luminite mai mici precum niste stele. Lumina aceea absoluta era chiar absoluta, adica nu o puteam percepe, atat de mare era, prea mare pentru intelegerea mea, ceea ce am afisat in imagine este exact ce am vazut, razele acelea veneau de undeva deasupra si veneau dintr-o lumina absoluta. Lumina aceea absoluta era vie. Eu veneam spre aceasta sfera, plutind, ceea ce vedeti este exact ceea ce vedeam eu in timp ce pluteam catre sfera de lumina, sfera ma atragea catre ea, iar forta de atractie era iubirea, asta am simtit, atat de mare era iubirea incat nu ma puteam abtine sa nu ma las dus de val, de aceea am vrut sa intru in ea. Daca as fi intrat in sfera, nu m-as mai fi intors in lumea asta, asta vroiam, in acea sfera se gasea o iubire inimaginabil de mare, stimteam extasul a ceea ce ma asteapta.

Am ajuns la concluzia ca acea sfera era spiritul meu, duhul meu, scanteia divina ce ne permite sa traim, sa existam, de aceea am zis, Dumnezeu, pentru ca in acea sfera l-am vazut pe Dumnezeu insa defapt Dumnezeu era deasupra, acea Lumina Absoluta. Dumnezeu este Iubire, Lumina aceea era Iubire absoluta, totul era iubire.

...!
Dragul meu, putea fi o semisfera cu partea taiata, transparenta spre tine? De unde stii ca spre tine era o parte sferica sau un plan? In desenul tau vedem un plan!

Intelegi ce te intreb?

Pentru mine conteaza sa-ti dai seama cat mai exact folosindu-ti capacitatile de observatie si de intelegere.

Miros avea? Sunete au fost acolo?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 15:37:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.11.2021, 16:52:19
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, putea fi o semisfera cu partea taiata, transparenta spre tine? De unde stii ca spre tine era o parte sferica sau un plan? In desenul tau vedem un plan!

Intelegi ce te intreb?

Pentru mine conteaza sa-ti dai seama cat mai exact folosindu-ti capacitatile de observatie si de intelegere.

Miros avea? Sunete au fost acolo?

Nu, era o sfera, cand voi putea adauga si celalate detalii se va vedea ca este o sfera, asa am desenat-o acum, intr-un mod cat mai simplu altfel nu as fi putut arata nimic prea curand, si nu am vrut sa desenez ceva care sa tina locul la ce am vazut, vreau sa ofer ceva cat mai apropiat de ceea ce am vazut.

Era o sfera, un cerc are doar doua dimensiuni.

Nu-mi amintesc de vreun miros sau sunete. In alte experiente am simtit miros de tamaie, mirosul merilor infloriti, defapt am vazut un mar inflorit care ajungea de la pamant pana la cer, arata precum un munte, era urias. Sunete, am auzit o muzica incredibila, ca si cum tot universul canta, mii si mii de voci de copii cantau precum un cor de copii de la biserica insa nu se compara. Am auzit si muzica de opera, nu doar o data, Amadeus Mozart, "Amadeus" este o expresie din limba latina si inseamna "Iubește-L pe Dumnezeu", m-am documentat. Cand ascult ceva scris de Mozart, am niste trairi foarte intense, ca si cum sunetele muzicale imi vorbesc si imi spun despre omenire, despre suferintele oamenilor, despre fericirile oamenilor, despre oameni mari si mici, puternici si slabi, sanatosi si bolnavi, regi si sclavi, tineri si batrani, despre viata si moarte, chiar mi-au dat lacrimile intr-o seara ascultand una dintre celebrele sale opere ( Symphony No. 40 in G minor )
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.11.2021, 17:07:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Nu, era o sfera, cand voi putea adauga si celalate detalii se va vedea ca este o sfera, asa am desenat-o acum, intr-un mod cat mai simplu altfel nu as fi putut arata nimic prea curand, si nu am vrut sa desenez ceva care sa tina locul la ce am vazut, vreau sa ofer ceva cat mai apropiat de ceea ce am vazut.

Era o sfera, un cerc are doar doua dimensiuni.

Nu-mi amintesc de vreun miros sau sunete. In alte experiente am simtit miros de tamaie, mirosul merilor infloriti, defapt am vazut un mar inflorit care ajungea de la pamant pana la cer, arata precum un munte, era urias. Sunete, am auzit o muzica incredibila, ca si cum tot universul canta, mii si mii de voci de copii cantau precum un cor de copii de la biserica insa nu se compara. Am auzit si muzica de opera, nu doar o data, Amadeus Mozart, "Amadeus" este o expresie din limba latina si inseamna "Iubește-L pe Dumnezeu", m-am documentat. Cand ascult ceva scris de Mozart, am niste trairi foarte intense, ca si cum sunetele muzicale imi vorbesc si imi spun despre omenire, despre suferintele oamenilor, despre fericirile oamenilor, despre oameni mari si mici, puternici si slabi, sanatosi si bolnavi, regi si sclavi, tineri si batrani, despre viata si moarte, chiar mi-au dat lacrimile intr-o seara ascultand una dintre celebrele sale opere ( Symphony No. 40 in G minor )
Foarte frumoase trairi, dar intrebarea mea e:

Era o sfera sau o semisfera cu fata discoidala spre tine si tu vazand transperanta si lumina din interior ti-ai inchipuit ca e o sfera cand defapt era o semisfera?

Vezi ca nu e totuna sa vezi o semisfera, un disc ca un cerc plan spre tine dar care in partea cealalta era semisfera si in interior avea lumina si altceva e sa iti dai seama din lucirile luminii ca e o sfera, caci zici ca era in lumina mai alba de deasupra si mai puternica si atunci trebuia sa poti deosebi partea bombata din fata ca e semisferica nu din inchipuirile tale pripite ci din jocurile de lumini.

Nu crezi ca ar fi trebuit ca la partea dinspre tine sa vezi asa difernete de nuante pe suprafata sferica incat sa poti sa iti faci impresia sigura ca e sfera?

Era mai intunecata suprafata sferica cu cat te departai de centrul sferei?

Te rog da-ti seama.

Vad ca esti sigur ca era sfera, dar am impresia ca doar iti inchipui ca era sfera cand defapt era semisfera si tu erai atras prin discul sferic asa ca printro poarta sa intrii in semisfera.

Gresesc?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 17:09:23.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.11.2021, 17:41:01
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte frumoase trairi, dar intrebarea mea e:

Era o sfera sau o semisfera cu fata discoidala spre tine si tu vazand transperanta si lumina din interior ti-ai inchipuit ca e o sfera cand defapt era o semisfera?

Vezi ca nu e totuna sa vezi o semisfera, un disc ca un cerc plan spre tine dar care in partea cealalta era semisfera si in interior avea lumina si altceva e sa iti dai seama din lucirile luminii ca e o sfera, caci zici ca era in lumina mai alba de deasupra si mai puternica si atunci trebuia sa poti deosebi partea bombata din fata ca e semisferica nu din inchipuirile tale pripite ci din jocurile de lumini.

Nu crezi ca ar fi trebuit ca la partea dinspre tine sa vezi asa difernete de nuante pe suprafata sferica incat sa poti sa iti faci impresia sigura ca e sfera?

Era mai intunecata suprafata sferica cu cat te departai de centrul sferei?

Te rog da-ti seama.

Vad ca esti sigur ca era sfera, dar am impresia ca doar iti inchipui ca era sfera cand defapt era semisfera si tu erai atras prin discul sferic asa ca printro poarta sa intrii in semisfera.

Gresesc?
Da, multumesc!!

Arata precum o bila de bowling, am putut vedea ca avea forma unei bile, de aici si faptul ca am spus ca era sfera, asta este impresia pe care am avut-o, privind-o. Eu pluteam catre ea de jos in sus ( oarecum ) si am putut vedea bine, daca ne-am imagina un plan mai jos de acea sfera, eu ma aflam in miscare pe un unghi sa zic de 30 grade catre acea sfera fata de plan, puteam sa vad putin sub sfera, apoi cand m-am apropiat, eram prea aproape, as putea spune, la 3-5 metri distanta, eu acum presupun, nu stiu exact, ma raportez la dimensiunea acelei sfere.

Da, erau diferite nuante, intre alb si acea culoare aurie. Nu, era peste tot la fel dar cu diferente de nunate care parca se miscau precum niste valuri de lumina pe suprafata sferei si probabil in interiorul ei, totul era lumina, lumina alba sau lumina aurie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.11.2021, 18:11:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Da, multumesc!!

Arata precum o bila de bowling, am putut vedea ca avea forma unei bile,...

Da, erau diferite nuante, intre alb si acea culoare aurie. Nu, era peste tot la fel dar cu diferente de nunate care parca se miscau precum niste valuri de lumina pe suprafata (NB: aici e problema) sferei si probabil in interiorul ei, totul era lumina, lumina alba sau lumina aurie.
Nu-ti dai seama ca daca era ce vedeai peste tot la fel inseamna ca nu putea fi sfera ci semisfera?

Daca era sfera ai fi vazut din pricina lumii de deasupra pe suprafata transparenta diferite nuante care sa puna in evidenta forma sferica si nicidecum asa cum marturisesti: era peste tot la fel!!!

Daca era peste tot la fel atunci era o iluzie optica si nu-ti dadeai seama si iata ca si acum esti convins ca ai vazut o sfera desi doar ti-ai inchipuit tu ca era sfera cand defapt era o suprafata discoidala mereu spre tine din moment ce vedeai ca jocurile de lumini erau peste tot la fel in cercul in care vedeai combinatia de lumini si unbre datorate celor doua izvoare de lumina care umpleau de lumina mediul in care te aflai.

Te rog clarifica:

Era peste tot la fel in cerc pe suprafata iluzorie sau erau zone concentrice tot mai intunecate ca sa te faca sa crezi ca vezi o sfera ca o bila de bowling?

Ma intelegi ce vreau sa zic?
Iluzia optica te afecteaza si aia e in tine caci te-ai amagit. Tu esti sigur ca era o sfera, ai putea jura ca era o sfera desi in cerc vedeai ceva asa cum ai vedea intrun televizor semisferic spre care desi urcai si unghiul se schimba el era cu fata spre tine si tu fara sa stii iti inchipuiai ca e sfera ce vezi cand colo era o cerc iluzoriu in care luminile si umbrele erau peste tot la fel asa cum spui.

Ei bine aia e minciuna care a intrat in tine. Esti sigur ca era sfera si de aia esti foarte incantat cand defapt de la minciuna esti incantat si nu de la lumina sau iubirea ciudata din ea.

De unde stii ce iubire era acolo? Daca te iubea ca un sarpe-lup care-si iubeste oita pe care vrea s-o inghita?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 18:20:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.11.2021, 18:45:39
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu-ti dai seama ca daca era ce vedeai peste tot la fel inseamna ca nu putea fi sfera ci semisfera?

Daca era sfera ai fi vazut din pricina lumii de deasupra pe suprafata transparenta diferite nuante care sa puna in evidenta forma sferica si nicidecum asa cum marturisesti: era peste tot la fel!!!

Daca era peste tot la fel atunci era o iluzie optica si nu-ti dadeai seama si iata ca si acum esti convins ca ai vazut o sfera desi doar ti-ai inchipuit tu ca era sfera cand defapt era o suprafata discoidala mereu spre tine din moment ce vedeai ca jocurile de lumini erau peste tot la fel in cercul in care vedeai combinatia de lumini si unbre datorate celor doua izvoare de lumina care umpleau de lumina mediul in care te aflai.

Te rog clarifica:

Era peste tot la fel in cerc pe suprafata iluzorie sau erau zone concentrice tot mai intunecate ca sa te faca sa crezi ca vezi o sfera ca o bila de bowling?

Ma intelegi ce vreau sa zic?
Iluzia optica te afecteaza si aia e in tine caci te-ai amagit. Tu esti sigur ca era o sfera, ai putea jura ca era o sfera desi in cerc vedeai ceva asa cum ai vedea intrun televizor semisferic spre care desi urcai si unghiul se schimba el era cu fata spre tine si tu fara sa stii iti inchipuiai ca e sfera ce vezi cand colo era o cerc iluzoriu in care luminile si umbrele erau peste tot la fel asa cum spui.

Ei bine aia e minciuna care a intrat in tine. Esti sigur ca era sfera si de aia esti foarte incantat cand defapt de la minciuna esti incantat si nu de la lumina sau iubirea ciudata din ea.

De unde stii ce iubire era acolo? Daca te iubea ca un sarpe-lup care-si iubeste oita pe care vrea s-o inghita?
Daca ai fi fost cu mine acolo, ai fi inteles, asa, nu prea poti... gandesti in termeni umani, prin prisma realitatii materiale, nu eram intr-o lume materiala, folosesc cuvinte si concepte umane sa explic ceea ce nu este din lumea asta, eu cred ca am facut o treaba buna.

Nu existau umbre, priveste cu atentie desenul, nu exista umbre, lumina acea absoluta nu se comporta precum lumina materiala, partea de sus a sferei nu era iluminata de lumina aceea astfel incat partea de jos sa fie in umbra, sfera era peste tot la fel, acelasi nunante peste tot care se miscau precum niste valuri.

Nu poti intelege acea iubire, trebuie sa o traiesti tu insuti si apoi putem sta de vorba...

Asta e experienta mea, atata tot, fiecare crede ce vrea, iar pentru cei in suferinta, pentru voi este aceasta relatare, mi-am asumat si imi asum batjocura si lipsa de credinta a oamenilor astfel incat toti sa poata vedea ce am vazut eu si sa-si recapete speranta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2021, 19:00:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
...
....partea de sus a sferei nu era iluminata de lumina aceea astfel incat partea de jos sa fie in umbra, sfera era peste tot la fel, acelasi nunante peste tot care se miscau precum niste valuri.
Incerci te rog sa privesti la desenul tau prezentat noua si pe cel din realitatea aia traita in acel moment si te rog sa-ti dai seama ca putea fi o sfera dar la fel de bine putea fi un disc din moment ce nu existau detalii prin care sa crezi ca e sigur o sfera.

Deci te aflii in infailibilitatea in care tu susti ca era vorba de o sfera cand putea fi vorba de un cerc 2d asa cum l-ai desenat pe hartie si ca desi te aflai in spatiu tu vedeai un cerc sau o sfera neputand sa pui in evidenta detaliile care sa faca deosebirea dintre un cerc si o sfera si ca atare iata te lasi dus in eroare infailibila sustinand ca era vorba de o sfera caci desi posibil sa fi fost un disc tu esti foarte foarte sigur ca era o sfera.

Iar daca in visul tau sfera nu mai era sfera pentru tine totul se naruie, toata fericirea ta si tot mesajul tau benefic devine trist exact asa intamplandu-se daca ti-ar zice cineva ca soarele nu e sferic ci semisferic, nu l-ai putea crede in ruptul capului ca e semisferic din moment ce tu il vezi sferic si ai impresia ca e plin de iubire care te atrage cand colo e fata morgana care te pacaleste si tu nu poti sa nu fi sigur ca va fi bine si frumos in minciuna ei care iata ca acuma e in tine fiindca spui:

sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc.

Daca era sfera trebuia sa se vada umbre concentrice, mai intunecate spre periferie.

Ai vazut vreodata vreo bila in lumina?

Te rog sa privesti o bila si un disc si sa faci diferenta in mintea ta.

Abea apoi incearca sa intelegi acea traire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2021, 19:27:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...
Ai vazut vreodata vreo bila in lumina?

Te rog sa privesti o bila si un disc si sa faci diferenta in mintea ta.

Abea apoi incearca sa intelegi acea traire.

Vai vai vai, a intrat Moroncel in actiune.

Apropo Amiel, stii ca Moroco este cel care considera ca pamantul e plat si are o pricepere deosebita de a face sfera in moneda? Adica ti-ai gasit un partener de discutie foarte "bogat" intr-o fizica noua din aia de iti sta parul maciuca in cap. Esti sigur ca vrei sa mergi pe drumul asta cu cineva care este sustinatorul unei secte si a tuturor "priceperilor" moderne? Adica esti sigur ca vrei sa te tina unul din asta de mana in ce spui? Cumva pare foarte atasat de tine si de ideile tale, vad ca rezoneaza mult cu ce zici tu. Foarte suspecta apropierea asta intre Moroncel (care nu discerne adevarul de minciuna) si ce zici tu...



Moroncele, acum adica sa o socotim pe aia dreapta.

Daca era duhovniceasca experienta, nu avea cum sa fie materiala, deci toata dezbaterea ta "fizica", despre ceva ce tine de "metafizica" este stupida.

Daca era materiala cum tragi tu subiectul, cumva este o inselare.

Moroncele, tu poti scoate ceva din tine corect duhovniceste sau doar idiotenii?



Amiel, nu vrea nimeni sa te batjocoreasca si nu cred ca are intentia nimeni de aici sa faca asta. Daca esti atent la ce ti-am zis toti, este acelasi mesaj: fii atent sa nu fie ceva gresit. Cu totii de pe forum ti-au zis acelasi lucru. Cu totii vedem ca esti extrem de prins de asta ce iti recomandam este atentie.

Apropo, sa stii ca si dracul iti da iubiri si lumini si de toate. Are ala un arsenal mare de lucruri cu care sa minta. Toti de aici iti vrem binele si pe baza experientei noastre iti zicem cumva o cale mai sigura... Nu o sa se supere Dumnezeu daca te pazessti sa stii, paza nu e erezie. Din contra, o sa te ajute si mai mult.

Last edited by gpalama; 26.11.2021 at 19:38:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare