Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2021, 19:31:36
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Incerci te rog sa privesti la desenul tau prezentat noua si pe cel din realitatea aia traita in acel moment si te rog sa-ti dai seama ca putea fi o sfera dar la fel de bine putea fi un disc din moment ce nu existau detalii prin care sa crezi ca e sigur o sfera.

Deci te aflii in infailibilitatea in care tu susti ca era vorba de o sfera cand putea fi vorba de un cerc 2d asa cum l-ai desenat pe hartie si ca desi te aflai in spatiu tu vedeai un cerc sau o sfera neputand sa pui in evidenta detaliile care sa faca deosebirea dintre un cerc si o sfera si ca atare iata te lasi dus in eroare infailibila sustinand ca era vorba de o sfera caci desi posibil sa fi fost un disc tu esti foarte foarte sigur ca era o sfera.

Iar daca in visul tau sfera nu mai era sfera pentru tine totul se naruie, toata fericirea ta si tot mesajul tau benefic devine trist exact asa intamplandu-se daca ti-ar zice cineva ca soarele nu e sferic ci semisferic, nu l-ai putea crede in ruptul capului ca e semisferic din moment ce tu il vezi sferic si ai impresia ca e plin de iubire care te atrage cand colo e fata morgana care te pacaleste si tu nu poti sa nu fi sigur ca va fi bine si frumos in minciuna ei care iata ca acuma e in tine fiindca spui:

sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc.

Daca era sfera trebuia sa se vada umbre concentrice, mai intunecate spre periferie.

Ai vazut vreodata vreo bila in lumina?

Te rog sa privesti o bila si un disc si sa faci diferenta in mintea ta.

Abea apoi incearca sa intelegi acea traire.
Nu am adaugat toate detaliile, atata tot, inca nu stiu cum sa le transpun, seamana cu un cerc dar nu e pentru ca e o sfera, de aceea am si spus, sa nu existe confuzie. Cand privesti o sfera, privesti un corp geometric avand 3 dimensiuni, nu doua, poti vedea in spatiu, care este o mare diferenta fata de plan.

Apropo, te rog sa-mi arati unde am scris: "sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.11.2021, 19:37:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vai vai vai, a intrat Moroncel in actiune.

Apropo Amiel, stii ca Moroco este cel care considera ca pamantul e plat si are o pricepere deosebita de a face sfera in moneda? Adica ti-ai gasit un partener de discutie foarte "bogat" intr-o fizica noua din aia de iti sta parul maciuca in cap. Esti sigur ca vrei sa mergi pe drumul asta cu cineva care este sustinatorul unei secte si a tuturor "priceperilor" moderne? Adica esti sigur ca vrei sa te tina unul din asta de mana? Cumva pare foarte atasat de tine si de ideile tale, vad ca rezoneaza mult cu ce zici tu.



Moroncele, acum adica sa o socotim pe aia dreapta.

Daca era duhovniceasca experienta, nu avea cum sa fie materiala, deci toata dezbaterea ta "fizica", despre ceva ce tine de "metafizica" este stupida.

Daca era materiala cum tragi tu subiectul, cumva este o inselare.

Moroncele, tu poti scoate ceva din tine corect duhovniceste sau doar idiotenii?
Iar ai logica spiritista de balta si dupa ce o aplici, gata, crezi ca e asa cum zici tu ca doar tu cu logica ta sunteti infailibili si unul fara altul, nu? E clar ca cu logica de balta te pripesti mai mult intarindu-ti pripeala.

Pai daca a vazut o sfera aia tine de 3D si nu e meta-fizica, deci calculelele tale sunt gresite si desi iti dai foarte bine seama de asta sustii mereu ca nu tu ci ca io gresesc, ca io-s sectarul si tu nici mai mult nici mai putin decat biserica.

Chiar lumina are o dualitate unda-corpuscul deci face parte si din partea materiala si din meta-fizica asa ca esti penibil dandu-te mereu destept si concluzionand pe baza calculelelor tale pripite ca io-s prostul ca nu-ti dau dreptate logicii tale de balta unde faci baie ca o cucuvea oparita ca sa scoti aburi, nori fara apa, ca sa se sterilizeze penele de plastic cica si dupa operatiunea asta ”sfintitoare” brusc iar te crezi tu biserica, el cucuveaua oparita cica e biserica asa ca ne zice mereu: stati toti si ascultati hule si inhaitari de la ”marele” duhovnic autoerijat in sef care orice spune e adevar infailibil doar pentru ca zice el... pripitul pripitilor de pe forum... ca pe unde te invarti cu viata nu-mi dau seama cat esti de pripit si de slugarnic pripelilor altora.

Da, exsita threadul cu Teoria PacMan3D-nD pe care am postat-o pe forum ca sa-si dea seama fiecare ca asa e locul mate-fizic si duhovnicesc in care traim.


(Ati citit-o? Nuuuuu.... Doar osandiri de cucuvele oparite care chiuie cucuvrEU chiul chiai, uchuvrEu, vrEU sa fie Moroco sectant, cucvrEU, vrEUuuuuUUUU in mod infailibil. Asa doar ca sa te distrezi e inutil s-o citesti. Cine poate citi si crede? Nimeni. Deci am postat-o in zadar. Io stiu ca e adevarata. Sa nu ziceti ca nu v-am spus cand veti da socoteala pentru necredinta voastra. )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 19:47:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.11.2021, 19:51:26
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vai vai vai, a intrat Moroncel in actiune.

Apropo Amiel, stii ca Moroco este cel care considera ca pamantul e plat si are o pricepere deosebita de a face sfera in moneda? Adica ti-ai gasit un partener de discutie foarte "bogat" intr-o fizica noua din aia de iti sta parul maciuca in cap. Esti sigur ca vrei sa mergi pe drumul asta cu cineva care este sustinatorul unei secte si a tuturor "priceperilor" moderne? Adica esti sigur ca vrei sa te tina unul din asta de mana in ce spui? Cumva pare foarte atasat de tine si de ideile tale, vad ca rezoneaza mult cu ce zici tu. Foarte suspecta apropierea asta intre Moroncel (care nu discerne adevarul de minciuna) si ce zici tu...



Moroncele, acum adica sa o socotim pe aia dreapta.

Daca era duhovniceasca experienta, nu avea cum sa fie materiala, deci toata dezbaterea ta "fizica", despre ceva ce tine de "metafizica" este stupida.

Daca era materiala cum tragi tu subiectul, cumva este o inselare.

Moroncele, tu poti scoate ceva din tine corect duhovniceste sau doar idiotenii?



Amiel, nu vrea nimeni sa te batjocoreasca si nu cred ca are intentia nimeni de aici sa faca asta. Daca esti atent la ce ti-am zis toti, este acelasi mesaj: fii atent sa nu fie ceva gresit. Cu totii de pe forum ti-au zis acelasi lucru.

Apropo, sa stii ca si dracul iti da iubiri si lumini si de toate. Are ala un arsenal mare de lucruri cu care sa minta. Toti de aici iti vrem binele si pe baza experientei noastre iti zicem cumva o cale mai sigura... Nu o sa se supere Dumnezeu daca te pazessti sa stii, paza nu e erezie. Din contra, o sa te ajute si mai mult.
Pamantul nu este plat, are forma unei sfere precum toate obiectele ceresti, am avut un telescop dar nu era bun ( il primise vara mea ), tare mult mi-am dorit sa vad si eu cat de cat planetele mai apropiate, cel putin o licarire... Fratele meu si-a cumparat un Iphone 12, are o camera destul de buna, am facut poze Lunii, o sfera de pamant lunar atarnata pe bolta cereasca, stationand in apropierea Pamantului datorita gravitatii Pamantului ( dar si Luna exercita o forta de gravitatie asupra Pamantului), desi oamenii de stiinta au observat ca Luna se departeaza de noi... Am dat bacalaureatul la fizica, fizica este una din materiile mele favorite.

Da, am inteles, mereu caut indrumare la Dumnezeu, daca merg catre El sau ma departez, mereu il chem pe Hristos atunci cand simt pericol caci pare ca pericol exista, daca exista in lumea noastra, exista si in alte realitatii ascunse noua, insa totul se intampla cu voia Lui Dumnezeu, ceva ce noi nu vom putea niciodata intelege cat timp traim in trup, cunoastem doar ce ne este dat sa cunoastem.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.11.2021, 19:57:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Nu am adaugat toate detaliile, atata tot, inca nu stiu cum sa le transpun, seamana cu un cerc dar nu e pentru ca e o sfera, de aceea am si spus, sa nu existe confuzie. Cand privesti o sfera, privesti un corp geometric avand 3 dimensiuni, nu doua, poti vedea in spatiu, care este o mare diferenta fata de plan.

Apropo, te rog sa-mi arati unde am scris: "sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc."
Dragul meu, ai vazut pe TV meciuri de footbal vreodata? Ei bine e 2D un TV desi tu vezi 3D in el, ai impresia ca e in spatiu desi in mod clar ecranul unui LCD e 2D.

Acuma, tu marturisesti ca ai vazut un crc in care ai vazut lumini si culori in miscare ca o mare in care modelele se repetau peste tot cam la fel, deci esti sigur ca n-ai vazut degradeuri spre exteriorul sferei asa cum se vede lumina pe o bila sau o sfera iar asta te face sa nu poti afirma sigur ca e o sfera.

Deci e vorba de infailibilitatea ta in a sustine ca ai vazut o sfera desi nu poti fi sigur ca era o sfera, n-ai tinut-o in mana, n-ai pipait-o, nici macar n-ai vazut degradeul ca sa poti afirma ca luciul suprafetei sferice te-a facut sa crezi ca e o sfera.

Daca tu esti sigur ca e o sfera in timp ce marturisirea ta nu prezinta dovezi ca ar fi sfera inseamna cqa tu propovaduiesti o minciuna fara sa ai habar de asta.

Nu te supara ca-ti spun, dar esti pripit cand afirmi ca era o sfera cand putea fi o semisfera sau un disc subtire plin de iluzii optice ca sa rezulte in mintea ta siguranta ca vezi o sfera.

Iata deci ca propovaduiesti o minciuna benefica la care ai asistat ca fiind un martor foarte credibil.

”Sfera” aia din inchipuirea ta e lumea-marea si valurile ei atragatoare!!!

Eu asa interpretez. Deci era cat pe-aci sa te inghita lumea rea plina de ”iubire”, o iubire multa si mare exact asa cum iubeste sharpelupul infometat o oita pierduta si plutitoare care se ridica spre cer.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 20:00:10.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.11.2021, 20:08:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Pamantul nu este plat, are forma unei sfere precum toate obiectele ceresti, am avut un telescop dar nu era bun ( il primise vara mea ), tare mult mi-am dorit sa vad si eu cat de cat planetele mai apropiate, cel putin o licarire... Fratele meu si-a cumparat un Iphone 12, are o camera destul de buna, am facut poze Lunii, o sfera de pamant lunar atarnata pe bolta cereasca, stationand in apropierea Pamantului datorita gravitatii Pamantului ( dar si Luna exercita o forta de gravitatie asupra Pamantului), desi oamenii de stiinta au observat ca Luna se departeaza de noi... Am dat bacalaureatul la fizica, fizica este una din materiile mele favorite.

Da, am inteles, mereu caut indrumare la Dumnezeu, daca merg catre El sau ma departez, mereu il chem pe Hristos atunci cand simt pericol caci pare ca pericol exista, daca exista in lumea noastra, exista si in alte realitatii ascunse noua, insa totul se intampla cu voia Lui Dumnezeu, ceva ce noi nu vom putea niciodata intelege cat timp traim in trup, cunoastem doar ce ne este dat sa cunoastem.
Vezi si aici esti sigur si crezi infailibil in ce ai invatat de la lume.

Citeste Teoria PacMan3D-nD si incearca sa crezi si ai sa vezi ca am dreptate. Si eu am facut mate-fizica multa si grea si cu toate astea abea prin teoria asta m-am apropiat de adevar. Crezi?

Pentru mine Soarele si Luna sunt semisferice si pamantul denivelat pe care stam e inconjurat pe lateral de mari, de ape plate caci apa nu poate sta decat plat deasupra si cum 73% e apa din toata suprafata inseamna ca avem aici mai mult plat decat planeta-glob. Crezi?

Hai ca doar esti mate-fizician, nu fi infailibil si da o sansa Teoriei Pac-Man3D-nD, nu te crede infailibil si ca le stii pe toate ca fizicienii ce-si dau intre ei premii nobel pripindu-se tot mai tare in iluziile pripite in care se adancesc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2021, 23:30:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, ai vazut pe TV meciuri de footbal vreodata? Ei bine e 2D un TV desi tu vezi 3D in el, ai impresia ca e in spatiu desi in mod clar ecranul unui LCD e 2D.

Acuma, tu marturisesti ca ai vazut un crc in care ai vazut lumini si culori in miscare ca o mare in care modelele se repetau peste tot cam la fel, deci esti sigur ca n-ai vazut degradeuri spre exteriorul sferei asa cum se vede lumina pe o bila sau o sfera iar asta te face sa nu poti afirma sigur ca e o sfera.

Deci e vorba de infailibilitatea ta in a sustine ca ai vazut o sfera desi nu poti fi sigur ca era o sfera, n-ai tinut-o in mana, n-ai pipait-o, nici macar n-ai vazut degradeul ca sa poti afirma ca luciul suprafetei sferice te-a facut sa crezi ca e o sfera.

Daca tu esti sigur ca e o sfera in timp ce marturisirea ta nu prezinta dovezi ca ar fi sfera inseamna cqa tu propovaduiesti o minciuna fara sa ai habar de asta.

Nu te supara ca-ti spun, dar esti pripit cand afirmi ca era o sfera cand putea fi o semisfera sau un disc subtire plin de iluzii optice ca sa rezulte in mintea ta siguranta ca vezi o sfera.

Iata deci ca propovaduiesti o minciuna benefica la care ai asistat ca fiind un martor foarte credibil.

”Sfera” aia din inchipuirea ta e lumea-marea si valurile ei atragatoare!!!

Eu asa interpretez. Deci era cat pe-aci sa te inghita lumea rea plina de ”iubire”, o iubire multa si mare exact asa cum iubeste sharpe lupul infometat o oita pierduta si plutitoare care se ridica spre cer.

Morocel trece de la o analiza fizico-mistica, in care analizeaza proprietatile fizice ale spatiului mistic, in care incearca sa demonstreze cumva ca sfera mistica trebuie sa respecte proprietatile fizice, la o analiza a mesajului mistic.

Apoi il transforma pe Amiel in "martor", in ceva ce Morocel este. Morocele, il sfatuiesti pe Amiel sa iasa la propovaduit?

Iar apoi Morocel incepe sa isi dea cu parerea ce e SFERA? Marea intrebare mistica a visului... Ce e Sfera? Care e misterul Sferei...? Un vis important care se sfarseste cu o intrebare: Ce este Sfera?

E greu sa ajungi la o concluzie ca a lui Morocel. In care lumina e intuneric, in care iubirea "te inghite" si e rea. Iti trebuie sa fi bolnav ca sa ajungi la astfel de concluzii. Trebuie sa fii in cap complet intunecat si sa le vezi pe toate invers.

Parca Morocel le vedea pe toate pozitiv inainte, parca erau toate bune.

Morocele, poti sa ne spui pe ce te bazezi ca sa poti face o "talcuire" a visului? Pe propria ureche? Pe patimile tale? Pe "experienta NIP"? Pe manualul de talcuit vise de la NIP?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2021, 16:04:52
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Am avut un vis, erau haite de urși și de lupi turbați cu ochii roșii îmbrăcați în piele de oaie și de capră care prigoneau și hărțuiau spre prăpastie distrându-se cu nepăsare. Chiar câinii puși să apere turmele se comportau la fel de parcă au fost contaminate de acel virus al rabiei. Ciobanii se bucurau și aplaudau căci interesele lor erau zdrobul de vită, de oaie, de capră. Coșmar în toată regula.

Am zis că e doar un vis însă când am deschis televizorul am rămas foarte surprins.

Despre ce este deafapt threadul ăsta?
Pare că ar fi despre vise umede tulburătoare dorindu-se a fi interpretate însa în loc de dialogul pe subiect văd ca se alunecă spre întrecerea copiilor handicapați care vrând să nu li se vadă neputința rușinoasă se arată aici ca mari campioni la dat cu capul în topor.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 27.11.2021 at 16:07:23.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2021, 14:16:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Morocel trece de la o analiza fizico-mistica, in care analizeaza proprietatile fizice ale spatiului mistic, in care incearca sa demonstreze cumva ca sfera mistica trebuie sa respecte proprietatile fizice, la o analiza a mesajului mistic.

Apoi il transforma pe Amiel in "martor", in ceva ce Morocel este. Morocele, il sfatuiesti pe Amiel sa iasa la propovaduit?

Iar apoi Morocel incepe sa isi dea cu parerea ce e SFERA? Marea intrebare mistica a visului... Ce e Sfera? Care e misterul Sferei...? Un vis important care se sfarseste cu o intrebare: Ce este Sfera?

E greu sa ajungi la o concluzie ca a lui Morocel. In care lumina e intuneric, in care iubirea "te inghite" si e rea. Iti trebuie sa fi bolnav ca sa ajungi la astfel de concluzii. Trebuie sa fii in cap complet intunecat si sa le vezi pe toate invers.

Parca Morocel le vedea pe toate pozitiv inainte, parca erau toate bune.

Morocele, poti sa ne spui pe ce te bazezi ca sa poti face o "talcuire" a visului? Pe propria ureche? Pe patimile tale? Pe "experienta NIP"? Pe manualul de talcuit vise de la NIP?
Domnule Terrorpila conte de Mieunhauhauzen, pui excrusivist al barronului de Mieunhauhauzen, nu realizezi ca prin comportonamentul tau slugarnic si razbunacios ii faci pe toti de pe forum prosti si handicapati incat iata subliniezi ca nu pot ei citi, vedea, intelege cu capul lor ce scriu ci trebuie mereu ca tu sa le explici adaugand fireste obsesia ta, ca sa le bagi in cap, ca cica stii tu, ca cica Trambitele si NIP nu sunt cu Dumnezeu de la Dumnezeu ci e trompete de neoprotestanti adica secte cand defapt tu esti cel terorpilit foarte pripit si slugarnic la razbunarea pripita a pripitilor papuserpi idolitartari care te-au papusat ca sa papusezi si tu naivii-fraieri ce vor si ei sa stea in umbra lumii lu terrorpilis.

Adica dupa ce l-ai facut pe Amiel25 eretic, sectant si demonizat ca viseaza tot felul de chestiuni intelepte ca un fel de pilde pentru cei ce vor sa afle ce a trait el sustinand ca e rau ca viseaza noaptea de parca ar putea el sa-si comande sa nu viseze, acuma cand ti-am dat intrun fel dreptate aratandu-i sarmanului cobai ca e papusat cu credinta in sfera de lumina prin faptul ca defapt sfera pe care a vazut-o nu e sfera ci era semisfera si ca el nu ia in serios iluzia optica, adica minciuna prin care devine el marele autor-creator de sfera fara sa stie si astfel intra in el slava desarta.... acuma vi si o dai la intors si sustii ca gresesc in ceea ce afirm pentru ca tu nu crezi si in Trambite?

Deci nu merge sa terropilesti la sfera ca un cameleon ce se integreaza in lumina ambientrala ca sa nu fie descoperit ca e lup cand se comporta ca unul din ala pripit iesit cu secera si ciocanul care in loc sa mearga pe holda si sa secere si sa se suie pe casa ca sa bata niste cuie in sindrila smulsa de vant vine sa sufle in lumanari, sa le secere daca indraznesti sa le reaprinzi si sa dea cu ciocanul peste degede si peste cap daca vrei sa mai scrii ceva?

Ia hai, explica celorlalti ce am vrut sa scriu, adica ce am scris si pentru ce.
Dar zi-le mai inainte si de unde stii, de unde te-ai informat. Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.12.2021 at 17:54:50.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2021, 14:25:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Morocel trece de la o analiza fizico-mistica, in care analizeaza proprietatile fizice ale spatiului mistic, in care incearca sa demonstreze cumva ca sfera mistica trebuie sa respecte proprietatile fizice, la o analiza a mesajului mistic.

Apoi il transforma pe Amiel in "martor", in ceva ce Morocel este. Morocele, il sfatuiesti pe Amiel sa iasa la propovaduit?

Iar apoi Morocel incepe sa isi dea cu parerea ce e SFERA? Marea intrebare mistica a visului... Ce e Sfera? Care e misterul Sferei...? Un vis important care se sfarseste cu o intrebare: Ce este Sfera?

E greu sa ajungi la o concluzie ca a lui Morocel. In care lumina e intuneric, in care iubirea "te inghite" si e rea. Iti trebuie sa fi bolnav ca sa ajungi la astfel de concluzii. Trebuie sa fii in cap complet intunecat si sa le vezi pe toate invers.

Parca Morocel le vedea pe toate pozitiv inainte, parca erau toate bune.

Morocele, poti sa ne spui pe ce te bazezi ca sa poti face o "talcuire" a visului? Pe propria ureche? Pe patimile tale? Pe "experienta NIP"? Pe manualul de talcuit vise de la NIP?
Domnule Terrorpila conte de Mieunhauhauzen, pui al barronului de Mieunhauhauzen, nu realizezi ca prin comportonamentul tau slugarnic si razbunacios ii faci pe toti de pe forum prosti si handicapati incat iata subliniezi ca nu pot ei citi, vedea, intelege cu capul lor ce scriu ci trebuie mereu ca tu sa le explici adaugand fireste obsesia ta, ca sa le bagi in cap, ca cica stii tu, ca cica Trambitele si NIP nu sunt cu Dumnezeu de la Dumnezeu ci e trompete de neoprotestanti adica secte cand defapt tu esti cel terorpilit foarte pripit si slugarnic la razbunarea pripita a pripitilor papuserpi idolitartari care te-au papusat ca sa papusezi si tu naivii-fraieri ce vor si ei sa stea in umbra lumii lu terrorpilis beroificandu-se ca beroii de la termopane, pardon, termopile condusi de Leonidas, regele Spartei.

Adica dupa ce l-ai facut pe Amiel25 eretic, sectant si demonizat ca viseaza tot felul de chestiuni (io ziceam ca intelepte ca un fel de pilde si tu negai) pentru cei ce vor sa afle ce a trait el sustinand tu ca e rau ca viseaza noaptea sau cand il prinde de parca ar putea el sa-si auto-comande sa nu mai viseze... iar acuma cand ti-am dat intrun fel dreptate aratandu-i sarmanului cobai ca e papusat sa creada in credinta in sfera de lumina prin faptul ca nu si-a dat seama de iluzie ca defapt sfera pe care a vazut-o nu era sfera ci era semisfera sau TV-cerc plat si ca el nu ia in serios iluzia optica, adica minciuna prin care devine el marele autor-creator de sfera fara sa stie si astfel intra in el slava desarta si propovaduieste inaltandu-se iata pe sine ca el fiind sfera mistica.... si acuma iata vi si o dai la intors si sustii ca gresesc in ceea ce afirm pentru ca tu nu crezi si in Trambite?

Deci nu merge sa terropilesti mereu la sfera ca un cameleon ce se integreaza in lumina ambientrala ca sa nu fie descoperit ca e lup imbracat in iscoana de sfant cand se comporta ca unul din ala pripit iesit cu secera si ciocanul care in loc sa mearga pe holda si sa secere si sa se suie pe casa ca sa bata niste cuie in sindrila smulsa de vant vine sa sufle in lumanari, sa le secere daca indraznesti sa le reaprinzi si sa dea cu ciocanul peste degete si peste cap daca vrea unul ca mine sa mai scrie cate ceva util colegilor de forum aflati in problema si suferinta.

Ia hai, explica acum celorlalti ce crezi ca am vrut sa scriu, adica ce am scris si pentru ce, pentru cine, defapt ce am vrut sa scriu adica explica-le tu ce am scris mai exact si concluzioneaza (pripit) si la ce concluzii ”pripite” am ajuns.
Dar zi-le tuturor mai inainte si de unde stii, de unde te-ai informat. Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.12.2021 at 14:37:59.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2021, 14:47:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am explicat, dar nu esti capabil sa citesti.

Postul tau de mai sus e prin sant, succes la lectia de citit ca trebuie sa parcurgi inca o data ce am zis.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare