Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2022, 21:50:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit O clarvazatoare...

Hristos a Inviat!

Am dat de o persoana care pretinde ca este clarvazatoare, ca are imagini din viitor.

Ea a spus ca se va intampla un eveniment in jurul lui 6 mai anul asta, legat de Republica Moldova de unde este ea (posibil un atac).

A spus ca in jurul lui 6 iunie anul asta 2022, se va da cu bomba nucleara si o treime din populatia pamantului va disparea.

A spus ca antihristu e nascut in 1999 si se va arata in 2032.

Am vazut pe TikTok ca posta niste filmulete cu preziceri si citeam in comentarii, si am vazut ca starea ei de suflet este la pamant. Eu banui ca aceste preziceri sunt niste amagiri din partea diavolului...nush ce sa cred, sper ca eu sa nu incep sa ma panichez din ce a spus.

Vreau sa ii transmit niste texte, cum puteti ajuta sa imi transmiteti mie, si sa ii redirectionez ei, sa ii spun ca viziunile astea cu date fixe nu sunt adevarate si sa nu mai fie asa in depresie ca tot spunea ca e ultimul mesaj, ultimul mesaj... aici are toate clipurile ei. Il mentioneaza pe Dumnezeu des in postarile ei. https://www.tiktok.com/@cont_magyc

Eu va intreb pe voi care stiti mai multe (nu am timp sa ma duc la duhovnic sa il intreb zilele astea), daca cineva primeste clarviziuni si mai apoi se simte demoralizata, intra in depresie, intra in suparare, este clar ca aceste clarviziuni sunt de la necuratul? (nu de la Dumnezeu)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2022, 22:33:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am dat de o persoana care pretinde ca este clarvazatoare, ca are imagini din viitor.

Ea a spus ca se va intampla un eveniment in jurul lui 6 mai anul asta, legat de Republica Moldova de unde este ea (posibil un atac).

A spus ca in jurul lui 6 iunie anul asta 2022, se va da cu bomba nucleara si o treime din populatia pamantului va disparea.

A spus ca antihristu e nascut in 1999 si se va arata in 2032.

Am vazut pe TikTok ca posta niste filmulete cu preziceri si citeam in comentarii, si am vazut ca starea ei de suflet este la pamant. Eu banui ca aceste preziceri sunt niste amagiri din partea diavolului...nush ce sa cred, sper ca eu sa nu incep sa ma panichez din ce a spus.

Vreau sa ii transmit niste texte, cum puteti ajuta sa imi transmiteti mie, si sa ii redirectionez ei, sa ii spun ca viziunile astea cu date fixe nu sunt adevarate si sa nu mai fie asa in depresie ca tot spunea ca e ultimul mesaj, ultimul mesaj... aici are toate clipurile ei. Il mentioneaza pe Dumnezeu des in postarile ei. https://www.tiktok.com/@cont_magyc

Eu va intreb pe voi care stiti mai multe (nu am timp sa ma duc la duhovnic sa il intreb zilele astea), daca cineva primeste clarviziuni si mai apoi se simte demoralizata, intra in depresie, intra in suparare, este clar ca aceste clarviziuni sunt de la necuratul? (nu de la Dumnezeu)
Mie nu mi se pare asa, insa evenimentele presupuse de acesata persoana s-ar putea intampla deoarece se pot deduce din contextul mondial.

Eu propun sa lasi sa treaca un interval de vreme sa vedem ce iese dupa 6 iunie; oricum ea zicea ca de la ea spune ce spune, nu ca ar avea legatura cu credinta sa.
In plus, trambita a 6-a, disparitia(exterminarea a 1/3 din populatie) ar fi cazul sa se implineasca dupa primele 5 trambite, care inca n-au sunat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2022, 23:40:09
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mie nu mi se pare asa, insa evenimentele presupuse de acesata persoana s-ar putea intampla deoarece se pot deduce din contextul mondial.
Da. Eu nu contest, s-ar putea intampla, in schimb evenimentele premonitorii cu date fixe sunt un pic dubioase.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu propun sa lasi sa treaca un interval de vreme sa vedem ce iese dupa 6 iunie; oricum ea zicea ca de la ea spune ce spune, nu ca ar avea legatura cu credinta sa.
In plus, trambita a 6-a, disparitia(exterminarea a 1/3 din populatie) ar fi cazul sa se implineasca dupa primele 5 trambite, care inca n-au sunat.
Da, sa vedem...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2022, 00:12:22
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Este o escroaca, deloc originala. Evenimentele apocaliptice vor fi atât de clare și de dramatice, unice în istoria lumii, încât nu este necesara opinia unei escroaca pt a le identifica sau prezice. Alta aberație se refera la data nașterii Antihristului. Nici măcar apostolii nu au știut asta darămite o falsa. Nici măcar nu e importanta data nașterii lui, important este cum este starea spirituala a omului dacă se va intimpla în timpul vieții lor. Este plin netul și sunt pline TV de prezicatori, astrologi, ghicitoare, samani, guru, clarvăzători, toți ucigași de suflete și călăuze oarbe. Au ajuns marea majoritate a oamenilor ca niște oi rătăcite, frunze în vânt luate de orice minciuna.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2022, 00:23:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

De pildă mâine e Izvorul Tămăduirii, se sfințește Aghiasmă Mică, la ieșirea de la lucru nu strică o oprire la Biserică cu o sticlă pt a lua apă, cine nu lucrează poate merge de dimineață sau se poate închina cine nu începe programul de la 6 dimineața.

Următoarea sărbătoare cu cruce roșie în afara Duminicilor e într-o sâmbătă 21 mai Sfinți Împărați Întocmai cu Apostolii - Constantin și Elena.

Apoi în Iunie Înălțarea Domnului Sărbătoarea Eroilor pe 2, apoi pe 12 Pogorârea Sfântului Duh Întemeierea Bisericii, apoi pe 20 începe Postul Sfinților Petru și Pavel, Pe 24 e Nașterea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul apoi pe 29 sunt Sfinții Petru și Pavel.

Ce fain e să trăiești după timpul Bisericii, nu după alarme false, bruiaje, fumigene, asta cu antihristul în 1999 a fost prima dată spusă în zona blogurilor românești de către pr. Cleopa Jurj un duhovnic de pe lângă Arad care a avut săracul ceva accident sau așa se zice pe net, deci nu e nici măcar o treabă originală.

1999 din 2 motive e 999 un 666 întors și a fost aproape de eclipsa de soare, dar sunt simple speculații numerologice astea.

Dacă e să pice ceva, de ce să pice numai una și nu mai multe ca să deruteze sistemele de intercepție că unele vor fi interceptate, deci iarăși nu trebuie pierdut timpul cu niciun fel de numerolog, dat block sau ignore.

Acum când vor intra noile tarife la curent cine le face audiență tv-urilor sistemiste seară de seară pe antene, sau stă prea mult pe tiktok are bani de facturi.

În loc să se stea pe afară că e luna mai și pe la vecernii măcar, omul pierde timp și banii de curent, măcar lunile astea până-n octombrie să ne mai scutească cu tv-ul și chiar și netul trebuie redus.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2022, 10:35:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Este o escroaca, deloc originala. Evenimentele apocaliptice vor fi atât de clare și de dramatice, unice în istoria lumii, încât nu este necesara opinia unei escroaca pt a le identifica sau prezice. Alta aberație se refera la data nașterii Antihristului. Nici măcar apostolii nu au știut asta darămite o falsa. Nici măcar nu e importanta data nașterii lui, important este cum este starea spirituala a omului dacă se va intimpla în timpul vieții lor. Este plin netul și sunt pline TV de prezicatori, astrologi, ghicitoare, samani, guru, clarvăzători, toți ucigași de suflete și călăuze oarbe. Au ajuns marea majoritate a oamenilor ca niște oi rătăcite, frunze în vânt luate de orice minciuna.
Sa sti ca doar din pricina "viziunilor" cu date fixe, eu am indoieli. Ca nu poate fi adevarat ce zice...nici Arsenie Boca, nici Apostolul Ioan nu a vazut datele fixe din Apocalipsa. Doar a vazut ce o sa fie, nu in ce data si ora se intampla anumite lucruri.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De pildă mâine e Izvorul Tămăduirii, se sfințește Aghiasmă Mică, la ieșirea de la lucru nu strică o oprire la Biserică cu o sticlă pt a lua apă, cine nu lucrează poate merge de dimineață sau se poate închina cine nu începe programul de la 6 dimineața.

Următoarea sărbătoare cu cruce roșie în afara Duminicilor e într-o sâmbătă 21 mai Sfinți Împărați Întocmai cu Apostolii - Constantin și Elena.

Apoi în Iunie Înălțarea Domnului Sărbătoarea Eroilor pe 2, apoi pe 12 Pogorârea Sfântului Duh Întemeierea Bisericii, apoi pe 20 începe Postul Sfinților Petru și Pavel, Pe 24 e Nașterea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul apoi pe 29 sunt Sfinții Petru și Pavel.

Ce fain e să trăiești după timpul Bisericii, nu după alarme false, bruiaje, fumigene, asta cu antihristul în 1999 a fost prima dată spusă în zona blogurilor românești de către pr. Cleopa Jurj un duhovnic de pe lângă Arad care a avut săracul ceva accident sau așa se zice pe net, deci nu e nici măcar o treabă originală.

1999 din 2 motive e 999 un 666 întors și a fost aproape de eclipsa de soare, dar sunt simple speculații numerologice astea.

Dacă e să pice ceva, de ce să pice numai una și nu mai multe ca să deruteze sistemele de intercepție că unele vor fi interceptate, deci iarăși nu trebuie pierdut timpul cu niciun fel de numerolog, dat block sau ignore.

Acum când vor intra noile tarife la curent cine le face audiență tv-urilor sistemiste seară de seară pe antene, sau stă prea mult pe tiktok are bani de facturi.

În loc să se stea pe afară că e luna mai și pe la vecernii măcar, omul pierde timp și banii de curent, măcar lunile astea până-n octombrie să ne mai scutească cu tv-ul și chiar și netul trebuie redus.
Si eu presupun ca sunt speculatii. E posibil si din cauza traiului pe care il are , daca a adunat energie negativa, sa se comporte si asa.

Da cred ca cel mai bine este sa mai evitam TV-ul si netul doar in alte scopuri mai utile: munca etc.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2022, 13:38:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Dacă tot vb de antihrist, profeți mincinoși etc, să meditam un pic la această situație și anume încercarea disperată a creștinului de a evita cu orice chip înșelarea. Să presupunem că am fi creștini și ducem o viață exemplară conform moralei creștine dar există o singură situație fatală în care toată speranța de salvare se năruie și irosirea posibilității de a mai fi cu Dumnezeu, amăgirea antihristului. Toată creștinătatea traieste in teroarea venirii acelei zile a antihristului, frica că vor ajunge să se închine unui asemenea personaj și dorința de a i se împotrivi pt a rămâne în brațele lui Dumnezeu. Pare a fi o dorința unei cauze nobile, de a învinge răul suprem, a triumfa în fața minciunii și a nedreptății.
Se spune că antihristul va veni cu tot felul de minuni false care vor impresiona vizual însă spiritual vor fi seci fără esență, ca un spectacol teatral ce impresionează dar nu te ajută la absolut nimic în ceea ce privește viața. Adică minuni estetice, plăcute ochiului dar fără folos duhovnicesc, steril. Dar o intrebare la fel de importantă este dacă în creștinătate există astfel de "minuni" ce impresionează vizual dar spiritual sunt zero barat. Păi, icoane plângătoare, icoane "divino-natural" create, oase bine mirositoare, morminte sfinte și probabil cea mai spectaculoasă, flacăra din cer venită de la Ierusalim. Sigur vizual dau foarte bine însă spiritual nu schimbă cu nimic condiția omului. E doar un show religios pentru oameni ce caută să fie impresionați, un circ spiritual unde te poți așeza confortabil să privești magia religioasă.
Cristos avertizează creștinii să nu se lase înșelați de spectacol, însă în același timp El vorbește despre venirea Sa intr-un mod extrem de spectaculos, fulgere și tunete se vor manifesta pe cer în timp ce El va umbla pe norii cerului. O imagine de-a dreptul fantastică și pompoasă în ceea ce privește tabloul venirii sale. În aceste condiții este foarte usor să-l identifici pe Cristos, privești cerul și te minunezi de o asemenea grandoarea, instantaneu devii religios ateu fiind. Dar dacă ar fi așa de usor, ce rost mai are cunoașterea lui Cristos în duh și adevăr, ce roll mai are spiritualitatea lăuntrică, dacă totul se reduce la o imagine vizuală exterioară spectaculoasă? Oricine s-ar închina la o asemenea priveliște și ar crede că e Dumnezeu, însă e prea simplu, credința nu ar mai fi calea ci doar o virgulă simbolică ce a marcat o epocă spusă. Și mai este un factor foarte important pe care nu-l luam în considerare: iubirea necondiționată. Cand iubești necondiționată nu mai ai așteptări și interese de la nimeni și nimic, mai ales de la Dumnezeu. Cei care caută minuni, defapt caută motive să creadă intr-un Dumnezeu ce le poate satisface anumite dorințe și cerințe, adică sunt fățarnici căutând avantajele ce le pot obține dintr-o asemenea relație. Probabil din această cauză și vorbește Cristos despre a doua sa venire intr-un mod spectaculos vizual deși El specifică altminteri că împărăția lui Dumnezeu nu vine în chip văzut, asta pt a determina cine este pe interes și cine iubește necondiționat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2022, 14:37:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am dat de o persoana care pretinde ca este clarvazatoare, ca are imagini din viitor.

Ea a spus ca se va intampla un eveniment in jurul lui 6 mai anul asta, legat de Republica Moldova de unde este ea (posibil un atac).

A spus ca in jurul lui 6 iunie anul asta 2022, se va da cu bomba nucleara si o treime din populatia pamantului va disparea.

A spus ca antihristu e nascut in 1999 si se va arata in 2032.

Eu va intreb pe voi care stiti mai multe (nu am timp sa ma duc la duhovnic sa il intreb zilele astea), daca cineva primeste clarviziuni si mai apoi se simte demoralizata, intra in depresie, intra in suparare, este clar ca aceste clarviziuni sunt de la necuratul? (nu de la Dumnezeu)
Pai daca stimabila nu vede clar nu e clarvazatoare ca nu recunoaste ci reneaga pe Cele 7 Trambitze Apocaliptice ale lui Hristos-Cuvantul dovedite cu varf si indesat. Inseamna ca nu e o clarvazatoare ci o inselatoare, o ametitoare care stie de la satana ce si-a propus satana sa faca in datele respective exacte dandu-se prooroc.

6 e numarul si simbolul egoist al stiintei si intelegerii iar 999 e simbolul iubirii de grija scaparii prin munca, iubirea ca de o femeie-capcana, ca de o nevasta vesnica pentru care lepezi totul inclusiv vesnicia buna. Pentru MUNCHUTZA Tzeputza, aia din piata revolutiei, pentru aia muncesti la inselarea muncii prin munca pentru munca socotind-o cea mai mare virtute: invatati-invatati-invatati prin munca pentru munca caci munca la- creat pe om si l-a innobilat... asta e porunca aia blestemata cu care sharpele cel vechi i-a sucit mintile la Adam si a inselat prin Adam intreaga creatie facand omenirea sa creada ca e vrednicie de s-a indragostit de ea Adam si s-a incantat incat a lepadat pe Dumnezeu, Raiul, vesnicia si chiar pe preafrumoasa Eva a inselat-o pentru satana-munca-grijile lumii si in exclusivismele ei ca ale unei fecioare nebune, in ele s-a semetit crezandu-se normal la cap ca masonii si a marturisit ingrozind si poruncind munca sustinand ca fara de muncile lumesti date de ea toti o iau razna caci simt ca le lipseste munca si datoria de a munci ajungand ca sa mance, sa bea si sa faca avere pentru ca sa munceasca. Chiar fii lui Dumnezeu cazand in amagire si ispitire s-au jurat impotriva Lui pe vesnicie pentru ca vazand ficele oamenilor cat sunt de frumoase si vrednice-muncitoare au iubit munca poruncita de Sadam si s-au impreunat cu ele pentru ca erau muncitoare si razboinice slujind lumii si aparand astfel Enachitii, ciclopii si toate creaturile lacome care nu se pot opri din crestere in trufie si lacomie.

Iar 6 mai este nu numai cifra stiintei si intelegerii egoiste, pacatoase ci si cifra botezului, asa cum se boteaza neoprotestantii, se boteaza o singura data ca sa nu se mai pocaiasca-umileasca-rusineze niciodata dupa botez ci oricate pacate fac le considera in virtutea botezului iertate. Nu mai cer iertare si nu se mai smeresc, nu mai pot decat sa faca circul invinovatirii si silniciei vrand mereu ca sa faca altii ceea ce ar fi trebuit sa fi facut si sa faca ei, idolizand mereu totul prin revolta, caraiala si indemn la tinerea legii si a poruncilor ca sa faca altii silnicind la nesfarsit si dandu-se victime, adica muncind, muncind, invatand si muncind chiar si cand inghit sau se dezbraca ei ”muncesc” insa fara sa-i fi trimis pe ei nimeni sa marturiseasca, sa invete pe altii si fara sa fie lucrul lor porunca sau sfat de la Dumnezeu. Deci iata asa o slujesc pe satana socotind muncile de la ea ca cea mai mare virtutie: munca inselarii si inselaciunilor inclusiv ale muncii.

Iar antihrismul, ca duh rau, a aparut inca din gradina Raiului cand Adam nu a dorit sa faca copii sfinti ca Iisus ci a mancat din pomul oprit ca sa faca pui de sharpe pacatosi cunoscatori de pacat si muncitori ca si Kain. Duhul acela rau a fost preluat si luat de model in ei de oamenii prosti si pacatosi de-a lungul istoriei si ei slujindu-l au facut distrugeri mari impotriva sfintilor, a bisericii, a dreptilor si apoi s-a infiltrat in biserica cea adevarata si sade bine mersi la loc sfant. Nu se vede cum comanda din ascuns, din cotlon in toate bisericile eretice si chiar in ortodoxie s-a infiltrat si se va baga la conducerea si unitatea tuturor ca sa shefuiasca si sa duca pe tot omul la pierzare, chiar si pe cei alesi daca s-ar putea, pe cei ce s-au ales a ramene cu Hristos in vesnicie caci aceia sunt prada lui cea babana. Dupa recensemant si dupa pacea ipocritilor cezarilor lumii care va urma razboiului al 3-lea omenirea il va primi cu bratele deschise pe antihrist si sleahta lui de inselatori si-l va crede si-l va urma pe antihrist care ii va insela cu scaparea prin munca si invatatura muncitoare si libera incat omenirea va lepada vesnicia cu Dumnezeu acceptand o vesnicie a muncii neporuncita, muncharabubra fara sfarsit, munca cea rea, aia lipsita de Har si neporuncita de Dumnezeu, nepasandu-le de sufletul lor si de vesnicie pe care le vor tranzactiona exact asa ca satana, pentru bani, pentru stiinta, pentru siguranta egoista venind cu solutii gresite ”fara gresala”, ca iscarihotii si sauliferii, ca sedomii si ca toti cei care se satura trufind si parasesc pe Domnul si Calea Lui cea stramta, Credinta Adevarata si Iubirea Sfanta, Iubirea lui Dumnezeu pentru Hristos-Cuvantul , pentru oameni si pentru toti pacatosii care cauta scapare si mantuire la Dumnezeu prin ortodoxia cea buna si inteleapta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.04.2022 at 14:51:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2022, 15:12:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si eu presupun ca sunt speculatii. E posibil si din cauza traiului pe care il are , daca a adunat energie negativa, sa se comporte si asa.
E de la Cleopa Jurj faza, nu e ceva nou ulterior o fi intrat în folclorul internautic și s-a pierdut sursa, cel puțin din ianuarie 2015 e speculația asta cu 1999 întors invers, dar poate atunci a preluat-o presa și e și mai veche.

Uite și dovada.
https://adevarul.ro/locale/arad/cleo...ec2/index.html

Ce să zic în ritmul ăsta de unde știm că nu s-a născut în 09.09.1999 la ora 09:09 ca să fie vreo 7 de 6, mi se pare simpluț să extrapolezi pe baza unor numere fără date factuale.

Transformăm profețiile în lotto 6 din 49 ?

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da cred ca cel mai bine este sa mai evitam TV-ul si netul doar in alte scopuri mai utile: munca etc.
Nu s-a rezolvat mai nimic prin consumul de tv, o singură dată îmi aduc aminte că niște ciobani au localizat epava unui avion după ce au văzut pe o burtieră o știre că un avion s-a prăbușit în Apuseni și cel mult s-au mai prins niște căutați sau s-au găsit niște dispăruți, ne putem duce existența fără tv.

Cum ar fi să dea faliment și stațiile tv măcar să se înjumătățească și să meargă și ei prezentatorii la Sparanghel în Germania ca să se întrețină, sau la căpșuni în Spania, să ajungă și ei ca românii pe care i-au manipulat crezându-se stăpâni peste timpul și mințile altora.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2022, 22:09:27
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Toți acești șarlatani, fii ai necuratului, profita de credulitatea, incultura și lipsa oricărei catehizari a oamenilor. Caz concret: la o televiziune cu rating mare 2 escroci, un el și o ea, pretind ca îți dau sfaturi pt viitor prin intermediul astrologiei și ghicitului în rune. Inutil de precizat ca marea majoritate a celor care ii cred suferă de o incultura crâncenă, neavând nici cea mai vaga idee ce erau runele, cum erau utilizate de triburile germanice sau de vikingi și ce presupuneau în realitate acele ritualuri. Mai mult decât atât ambii șarlatani tot îl amestecau pe Dumnezeu în minciunile lor pt a da senzația ca ce fac ei este perfect compatibil cu credință. Cine crede asta sa se uite în Vechiul Testament ce părere are Dumnezeu despre ei și ce fac ei. Poate nu e clar pt toată lumea dar trăim fix timpurile în care se aplica Iosua 24:14-15. Mai devreme sau mai târziu, fie ca recunoaște sau nu, fiecare trebuie sa aleagă cui se închina.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare