Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.05.2022, 18:10:39
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Măi Lorest, ca un frate mai mic dacă dorești să mă privești așa, eu îți spun sincer din ce am observat aici in conversații, ai talent să insufli speranță și credință de 10 ori mai mult decât duhovnicii pe care tot îi promovezi. Serios, ești peste cu mult față de ei. Tu prin însemnările tale inspiri mai mult devotament, dorință și evlavie decât toți duhovnicii pe care îi tot pomenești. În cazul tău să știi că realitatea bate filmul, filmul propagandist sunt ei iar tu realitatea. Poate ar trebuii să te gândești să devii duhovnică:) (un mic umor jovial câteodată prinde bine:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2022, 18:20:10
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Hristos a inviat!

De unde deduci tu ca a doua venire va fi vizual spectaculoasa?
Asa cum spui, va veni "in chip nevazut". Luca 17,20-37.Atentie la ucenici!
Adevărat a înviat.
Dumneata trebuie să înțelegi cazul meu. Analizele mele sunt psihologice și filozofice potrivit folclorului ortodox. Eu nu studiez Biblia pt că nu mă pasionează, din curiozitate caut marote creștine populare ce pot fi în antiteză cu versete scripturistice pt a forma un chip psihologic al creștinului cât și al bisericii. Chiar și ție ți-am conturat un portret psihologic, pe care îl integrez în sinteza tradiției bisericii. :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2022, 18:29:32
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Trebui e cu un singur i. Am observat că am scris cu doi, greșit dar eu nu editez:)))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2022, 20:51:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu cu ochii vad, ci cu Duhul.
Baba Vanga a fost oarba.
Era sarcasm acolo, nu mi se pare inspirată denumirea de clarvăzător la cineva care are probleme cu cecitatea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.05.2022, 05:58:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:

Nu cu ochii vad, ci cu Duhul.
Baba Vanga a fost oarba.
Era sarcasm acolo, nu mi se pare inspirată denumirea de clarvăzător la cineva care are probleme cu cecitatea.
Pai Baba, Vanga, care are probleme cu cecitatea, nu e vazatoare, e clarvazatoare, pentru ca nu vede limitat la cat ii permite campul vizual la timpul prezent, ci percepe profund, extrasenzorial, cu toate conexiunile de cauzalitate trecute sau viitoare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2022, 12:02:41
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Baba vanga, adepta și practicata de ezoterism și spiritism este un alt exemplu standard de înșelare demonica, respectiva femeie neavând absolut nimic în comun cu creștinismul. Dimpotrivă oricine ii analizează din perspectiva biblica asa zisele profeții observa cu ușurință absenta a doua elemente fundamentale:Hristos și concordanta cu profeția biblica. Previziunile ei au în cea mai mare parte aspecte ce generează frica și panica, lipsind complet orice trimitere la atotputerea și grija lui Dumnezeu în evenimente. Ca orice falsa profeția ea canalizează atenția celor interesați strict spre evenimente și figuri umane, evitând constant orice referire la Dumnezeu, astfel transformând acele evenimente și personaje în idoli la care oamenii, cu frica deja indusa, ajung sa se închine, adică sa le acorde atenție și credibilitate și fiind astfel îndepărtați de Dumnezeu, singura sursa de cunoaștere, pace, bucurie și credința. Adică fix opusul la ce a răspândit aceea femeie, întunecată. Cum a spus Mântuitorul, după roade ii cunoasteti
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2022, 17:50:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pai Baba, Vanga, care are probleme cu cecitatea, nu e vazatoare, e clarvazatoare, pentru ca nu vede limitat la cat ii permite campul vizual la timpul prezent, ci percepe profund, extrasenzorial, cu toate conexiunile de cauzalitate trecute sau viitoare.
Profețiile Vangheliei după numele ei sunt ambigue, multe nu s-au publicat în timpul vieții să poată dezminți, era și nevăzătoare deci dependentă de persoane din jur, nu a lăsat scris mare lucru nu prea știa să scrie având și obstacolul nevederii, iar în înregistrările cu ea vorbea o bulgară stâlcită se dădeau cu traducere și subtitrare, oricine putea scrie în numele ei.

Am găsit pe wikipedia că era apropiată și de autoritățile statului din timpul comunismului, dar nu numai o vizitau și oameni din monarhia bulgară și se spune că unele chestii le știa de la oameni din stat care aveau acces la altfel de analize.

A mai fost și căsătorită 20 de ani, deci după normele păgânilor femeile profet nu prea erau căsătorite, ci erau un fel de fecioare vestale, deci nici după normele lor nu s-ar încadra.

Ajuta oamenii să găsească dispăruți dar, dacă chema morții deja e spiritsm condamnat biblic și regele Saul a pățit-o pt că a încercat să facă spiritism.

Nu a fost oarbă din naștere, ci dintr-un accident se pare, în adolescență nu profețea era un om normal, a avut în general o viață grea a crescut orfană de mamă apoi de tată după 20 și ceva de ani.

Nu am găsit nicio dată concretă lăsată de Vanghelia care să se fi împlinit certificată cu poză din vreun ziar al vremii ei, oricine poate trage concluzia că în următorii 100 de ani poate fi secetă în vreun loc pe planetă, că pot fi cutremure, războaie zonale, accidente, hazarde naturale asta e prea vag și ambiguu.

Oricine putea scrie în numele ei, cum putea ea verifica dacă nu era văzătoare, iar interviurile au nevoie de subtitrare chiar din bulgară în bulgară vorbea cu dificultate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.05.2022, 19:43:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Profețiile Vangheliei după numele ei sunt ambigue...
Toate proorocirile sunt ambigue, ca argumentele tale (de fapt); verifica prin comparatia cu profetiile pe care Iisus le-a confirmat: "asa s-a implinit cele zise de proorocul...".
Numai dupa implinire se poate confirma profetia.

Baba Vanga a zis (cat era in viata) ca Minsk va ajunge sub ape si s-a confirmat abia cand submarinul nuclear rus "Minsk" s-a scufundat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2022, 20:08:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Baba Vanga a zis (cat era in viata) ca Minsk va ajunge sub ape si s-a confirmat abia cand submarinul nuclear rus "Minsk" s-a scufundat.
E nesemnificativă profeția raportat la scară planetară, poate dacă ar fi auzit-o câțiva și nu s-au mai dus pe submarin, dar unii credeau că orașul va ajunge sub apă la cum era formulată.

Ce mai e suspect e că profețea în special despre Estul Europei, posibil să fi fost alimentată cu informații de către sistemul bulgăresc care e specializat și în navigație, zona Mării Negre etc nu doar cel comunist ci și după 90 de oameni din monarhia bulgară, a trăit până prin 96, dar tot ce apare după 1996 și nu a putut fi confirmat ca fiind de la ea deja e prelucrat, numele ei e un mit pe seama căreia se pot pune multe că le-ar fi zis.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.05.2022, 11:55:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Hristos a inviat!
De unde deduci tu ca a doua venire va fi vizual spectaculoasa?
din Biblie!Uite aici:
"Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale" (Matei 25:31)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare