Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.01.2009, 21:31:18
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit Si daca exista?

Pr. Papacioc cand ii spuneau in inchisoare tortionarii atei ca Dumnezeu nu exista , el le raspundea:"Si daca exista?" Auguste Valensin, enunta esentialul cand admite ca, de i s-ar arata, prin imposibil, pe patul de moarte, cu cea mai perfecta evidenta, ca s-a inselat, ca nu exista supravietuire, ca nu exista nici chiar Dumnezeu, nu i-ar parea rau ca a crezut; ba s-ar si socoti onorat ca a crezut unele ca acestea, deoarece "daca universul este ceva imbecil si vrednic de dispret, cu atat mai rau pt. univers, de gresit n-a gresit cel ce a gandit ca exista Dumnezeu, ci greseala este a lui Dumnezeu ca nu exista" Si Dostoievski afirma ca "daca cineva mi-ar dovedi ca Hristos este in afara adevarului si ca de fapt adevarul este in afara lui Hristos, mai bine as ramine cu Hristos decat cu adevarul".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.01.2009, 15:13:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca fiecare om este propriul lui Dumnezeul si daca Dumnezeul in care cred ceilalti nu exista,inseamna ca puteti creea viata singuri (si nu ma refer la reproducere aici).Acesta este unul din atributele de necontestat ale lui Dumnezeu.Puteti?Puteti creea macar o farama de viata pe Terra?
Dar cine sunteti voi stiti?Cine?Dar ce este sufletul?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.01.2009, 15:21:36
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nici nu trebuie sa ne mai intrebam....Dumnezeu exista..multi au negat si au pierit....nu te mai intreba aiurea....
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.01.2009, 15:23:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ba trebuie sa ne intrebam daca e cazul,pentru ca sunt oameni care au nevoie de confirmari.Pana la urma asta este firesc pentru natura umana.Doar ca ei incearca sa patrunda cu rationalul ce poate fi vazut doar de suflet.De aici si contradictia!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.03.2009, 01:43:47
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca fiecare om este propriul lui Dumnezeul si daca Dumnezeul in care cred ceilalti nu exista,inseamna ca puteti creea viata singuri (si nu ma refer la reproducere aici).Acesta este unul din atributele de necontestat ale lui Dumnezeu.Puteti?Puteti creea macar o farama de viata pe Terra?
Dar cine sunteti voi stiti?Cine?Dar ce este sufletul?
Nu avem raspuns pentru anumite intrebari, gata, le punem pe seama unui zeu.Dar ce dovezi aveti pt existenta lui d-zeu? Nu cel ce infirma o teorie trebuie sa aduca dovezi, ci cel ce afirma acea teorie (defapt este o pseudoteorie, intrucat nu a fost demonstrata).Altfel, demonstreaza-mi ca nu exista unicorni invizibili.Vorbesc cat se poate de serios.Nu ai cum sa faci asta, insa asta nu inseamna ca unicornii invizibili exista.La fel si in cazul lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.03.2009, 14:08:25
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nici durerea nu o vezi....asta inseamna ca nu exista?
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.03.2009, 16:48:46
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=purple]Thheo[/COLOR][COLOR=purple]Nici durerea nu o vezi....asta inseamna ca nu exista?[/COLOR]
[COLOR=black]Sunt de acord cu tine Thheo ,adevarat ,scurt si la obiect . Bineinteles ca fiecare om are Dumnezeul lui ,noi suntem miliarde iar [COLOR=purple]EL[/COLOR] [COLOR=purple]UNUL[/COLOR] -asa ca fiecare [COLOR=purple]IL[/COLOR] percepe cum poate [COLOR=red]...unii nu pot..[/COLOR][COLOR=purple] EL[/COLOR] se poate impartii la miliarde ..[/COLOR][COLOR=#ff0000]...unii ..nu se pot imparti la [/COLOR][COLOR=purple]UNUL [/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.03.2009, 18:02:08
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

Straw man ilogic, apel la ridicol, ilogic.Doua erori logice in cateva cuvinte: "nu vezi nici durerea, ea nu exista?".Durerea se explica stiintifica, in timp ce dumnezeu nu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.03.2009, 18:03:29
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

Imi pare rau, se pare ca nu pot edita mesajul, asa ca am scris altul.Nu este vorba despre straw man, ci doar despre apelul la ridicol; oricum acesta este ilogic.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.03.2009, 18:17:45
romantic romantic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2009
Mesaje: 36
Implicit

[COLOR="Purple"][SIZE="3"]Dumnezeu exista si pentru mine cel mai important lucru din viata mea este dragostea Lui![/SIZE][/COLOR]

Atunci cand zici ca nu exista, nu tu vorbesti, de fapt!

Domnul sa te lumineze sa devii crestin!

Orice ar face omul, toate trebuie sa le faca pentru Dumnezeu, chiar si cabd bea un pahar cu apa sa zica "in numele Domnului!"

Tine aproape de Domnul ca altfel, nici nu stii ce pierzi!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? costel Sfintele Pasti - Invierea Domnului 18 24.04.2012 13:21:52
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56