Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.06.2009, 22:46:14
-Bast- -Bast- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
iertare!!! nu-ti place??? la greci e plin de asa ceva!!! melodia e chiar greceasca, numai ca el l-a sters pe acel grec si s-a inregistrat el! Ma cunosc cu "tipu" si stiu ce a facut! Am si melodia in greaca, exact asta pe care ai pus-o! si uite si aici http://www.youtube.com/watch?v=yZZGCoXFdpE, asa am gasit-o de mult, dar in video ca fundal pt un videoclip pt Mrea Vatopedi din Sf.Munte! mie imi plac si am multe CD cu muzica de asta grecesti! Chiar si muzica de a Sf.Ioan KouKouzel pusa pe instrumente, deci muzica byzantina pusa in instrumente, atat si e superba!!!
acum am gasit si eu acest topic. M-a facut curios melodia asta. Aici e vorba de o inregistrare; dar vrei sa spui ca in Grecia se folosesc si instrumente in cantul bizantin?( intreb daca se folosesc in biserica, in strana.)
Poate e copilareasca intrebarea. Dar e prima data cand aud asa ceva:)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.06.2009, 12:58:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -Bast- Vezi mesajul
acum am gasit si eu acest topic. M-a facut curios melodia asta. Aici e vorba de o inregistrare; dar vrei sa spui ca in Grecia se folosesc si instrumente in cantul bizantin?( intreb daca se folosesc in biserica, in strana.) Poate e copilareasca intrebarea. Dar e prima data cand aud asa ceva:)
In Biserica Ortodoxa, in general, nu sunt folosite instrumente in cadrul cultului. Exista insa si exceptii. De ceva vreme, grecii folosesc un instrument, daca il putem considera astfel, "isocratima", pentru ison, folosit in prezent si in cateva biserici de la noi. Tot in Grecia, am avut surpriza sa observ, intr-o catedrala ortodoxa din insula Syros, ca in timpul Sfintei Liturghii, alaturi de cor (4 voci) este folosita orga. Acesta este insa un caz particular deoarece, in aceasta insula, imprejurarile istorice au prilejuit o puternica influenta catolica.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.06.2009, 18:26:16
-Bast- -Bast- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc Marius. Nu stiam ce atitudine sa am cu privire la astfel de muzica:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica AGabriela Generalitati 25 17.08.2012 16:46:03
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 20:53:05
muzica musidan Muzica Bisericeasca 0 10.12.2007 11:37:22