Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 22.11.2009, 16:14:20
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citind din cartile cu marturisiri despre perioada pre si post-belica, cea mai recenta fiind "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ioanolide, detinut politic si cel mai bun prieten al lui Valeriu Gafencu, am ramas surprinsa de multimea evreilor care erau in politica si in securitate, evrei care le-au inscenat procese(alaturi de romani, nu ma intelegeti gresit), i-au batut, i-au schingiuit si ucis pe intelectualii, studentii, muncitorii, taranii romani nu doar pentru crezul politic cat pentru credinta in Hristos.

Din alte lecturi stiu ca detineau locuri importante in jurnalism, in fabrici, in barou, etc

Nu am retinut multe nume, dar ceea ce GeorgeS spune nu imi este strain, am citit aceleasi idei si ganduri scrise de maini schingiuite si tremurande ca securitatea este pe urmele lor si le urmareste fiecare gand si fapta..

Cand voi gasi amanunte, voi reveni sa completez si sa sustin afirmatiile mele

Cele 10 porunci sunt valabile si pentru evrei, deci nu inteleg totusi cum iubirea de aproapele se impaca cu schingiuirea(romanii care faceau asta se declarau atei), nu inteleg cum ura se impaca cu aceeasi porunca..

Eu imi sustin afirmatiile scrise in aceste posturi si nu cred ca gresesc
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 13:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40