Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 02.01.2010, 22:41:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu vad cum altfel ne vom reuni din nou, decat acceptand sa fim cu totii in inima lui Dumnezeu, acolo unde cu totii batem intr-o inima, pentru ca acolo este Dragostea, care nu cunoste moartea, nici separarea, nici ura si daca lumea asta inca mai exista, este pentru ca inca se mai nasc copii, care nu trebuie sa fie rastigniti si sa sufere in continuare pentru greselile noastre.
Cat timp voi mai fi in aceasta lume, voi spune : Hristos a inviat, Lumina lui Dumnezeu in om, nu s-a pierdut, ci este !
  #352  
Vechi 03.01.2010, 12:14:33
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Apropo toti care le tot dai cu dragoste de dumnezeu vati gandit ca e defapt dragoste de sine?

E clar ca voi nu credeti in dumnezeul biblic, ci credeti intrun dumnezu ca o personificare a tot cei bun pe lumea asta, mai bine zis perceptia voastra a tot cei bun. Asadar fiecare credeti in propiul dumnezeu unic voua, care nu e nimic altceva decat o personificare a propriilor voaster aspiratii si dorinte, deci practiv voi nu-l iubiti pe dumnezu ci pe sine dar nu vreti sa admiteti lol.


Deasemenea cred ca am terminat cu voi, incepeti sa va repetati, si ma faceti sa ma repet si eu, e clar a toti suntem incapatinati in credintele noastre si si stiam cand am venit aici ca nu voi shimba nimica in voi, dar am zis mai devreme si alte motive pentru care am venit. Voi le aveti pe ale voastre si eu pe ale mele, dar ma tem ca ale voastre nu va vor ajuta cu nimica in viata, ci va vor face sa va afundati tot mai mult in viata monahala si sa va separati tot mai mult de societate si bucuriile ei. E viata voastra, faceti ce vreti, logica e clar ca nu va merge cu voi datorita credintei, si oricum sunteti prea mandri ca admiteti ca gresiti, si eu in cautarea mea am avut multe preconceptii dar am avut curajul sa admit ca gresesc, asa am si devenit ateu, am vazut unde am gresit si m-am corectat. voi nu sunteti capabili de asta din pacate. Puteti sa mai scrieti in threadul asta si voi citi dar sa nu va asteptati la un raspuns. Toate cele bune si sper sa gasiti fericire in viata(fericire adevarata, asta e cel mai greu de gasit)
Dacă subiectul pe care l-ai propus spre dezbatere a fost doar o încercare de manipulare, consideră că nu am răspuns frământărilor tale.
CI TOATE câte voiți să vă facă vouă OaMenII, asemenea faceți SI voI LOR [(+) în Cer SI pe Pământ] că aceasta este LegeA SI PRO oRO CII. MAT VII / XII
  #353  
Vechi 03.01.2010, 16:53:58
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am revenit oleac uite cateva intrebari pentru voi.


3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.


7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?
"Dam cu iubire".... legea Noului Testament este deseori numita legea iubirii, deoarece toate poruncile tind spre iubire ca spre “implinirea legii”.
Mantuitorul explica adevaratul sens al poruncilor din Vechiul Testament, talmacite si explicate de poporul evreu.
  #354  
Vechi 03.01.2010, 17:07:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Patru posibile mirari, patru intrebari si o umila supozitie

Doamne-ajuta!

Ma gandeam azi ca ateii contrazic teologia si isi sustin teoria cu argumente stiintifice, punand in mod fals, stiinta in opozitie cu teologia. Mai mult chiar, fratiile lor, cei mai ferventi sustinatori ai cercetarii stiintifice, sunt cei mai incapabili cercetatori. La acest capitol sunt sub nivelul de experimentare al unei batrane credincioase din ultimul catun din lume. De aceea, daca nu as fi fost ani buni ateu, m-as mira ca fratiile lor nu realizeaza ca:


1. este cercetarea care necesita cea mai mica investitie financiara
2. cu cea mai discreta resursa au ocazia sa cerceteze cea mai frumoasa tema: VIATA
3. premiul pentru aceasta cercetare este peste puterea noastra de estimare.
4. experientele in acest perimetru au urmari benefice atat pentru cercetator cat si pentru descendentii lor directi si, prin inductie, functie de profunzimea studiului, poate chiar dincolo de comunitatea sa.


Spun ca fratii mei atei, cei mai aprigi sustinatori ai cercetarii, sunt cei mai incapabili experimentatori pentru ca, Dumnezeu este la un gand distanta de noi si ei vor “un link”. Ei vor sa se “logheze” la Dumnezeu. Direct. Fara studiu, fara cercetare, fara experimentare. Fara sentimente. Rece si sec ca in spatiul virtual.


Dragii mei, Dumnezeu inseamna comuniune in dragoste. Dumnezeu este dintotdeauna langa fiecare din noi si, asteapta ca fiecare dintre noi sa ne “reconectam” afectiv la El. In acest context, va rog sa aveti bunatatea sa va raspundeti:


1. V-ati propus sa cercetati cu mijloacele specifice teologiei daca exista Dumnezeu?
2. Cat timp ati fost dispus sa dedicati acestui experiment?
3. Sunteti sigur ca nu exista Diavoli?
4. In decursul a aproape 2000 de ani, milioane de crestini in frunte cu toti Sfintii Parinti (persoane care au avut mai putina sau mai multa dedicare spre experimentare) s-au inselat?


Acum ca am depasit cele 4 mirari si cele 4 intrebari, dragii mei frati atei, dati-mi voie sa fac si o umila supozitie din perspectiva celui care, asa cum am mai spus, ani buni am crezut ca nu exista Dumnezeu si care acum abia incep a-L intrezari.


Si dupa ce am aflat fara drept de tagada ca El exista si ca a fost langa mine intotdeauna, tot nu am raspuns cum se cuvine la cele cate mi-a dat. Este foarte greu sa te desprinzi de vechile obiceiuri si cere ceva efort ca sa te reintorci in tiparul original. Odata revenit acolo incepe o noua etapa, si mai grea, aceea a pastrarii acestei stari si a desavarsirii ei. Un lucru este cert: toti, indiferent de nivelul lor cultural, cei care au vrut cu adevarat sa afle daca exista Dumnezeu, AU AFLAT.


De aceea, ma tem ca doar cei care nu au vrut, nu au avut un minim de vointa si rabdare sau nu le-a convenit sa afle ca exista Dumnezeu nu au aflat.


Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #355  
Vechi 03.01.2010, 17:09:08
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citeste Evanghelia dupa Matei capitolele 5,6,7, pentru a-ti lamuri alte curiozitati....mai apoi din cate stim tu te afli aici in postura unui "luminator", "un deschizator de minti" "intrebati-ma orice" te intrebam domnule ateu dar tu nu ne raspunzi, tu ne intrebi, la fel ca mine si multi altii au ramas cu intrabarile puse....
  #356  
Vechi 04.01.2010, 00:41:04
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul

1. V-ati propus sa cercetati cu mijloacele specifice teologiei daca exista Dumnezeu?
2. Cat timp ati fost dispus sa dedicati acestui experiment?
3. Sunteti sigur ca nu exista Diavoli?
4. In decursul a aproape 2000 de ani, milioane de crestini in frunte cu toti Sfintii Parinti (persoane care au avut mai putina sau mai multa dedicare spre experimentare) s-au inselat?
Nu stiu daca le-ai adresat cuiva anume, dar daca se poate, as dori sa raspund eu la aceste intrebari :)

1. Nu. Teologia nu poate oferi instrumente pentru cercetare. Presupunand ca folosesti termenul de "cercetare" cu sensul de cercetare rationala a unui fenomen. Adica observarea fenomenului, formularea de ipoteze pentru a-l explica, testarea experimentala, validarea / invalidarea unor ipoteze si includerea celor valide intr-o teorie cat mai robusta.
Teologia pur si simplu nu poate face asa ceva. Dan Dennett are o conferinta postata pe Youtube in care vorbeste despre teologie (printre altele). O defineste ca fiind o metoda prin care "teologii" incearca sa reformuleze idei contradictorii flagrant, intr-un mod care sa nu deranjeze audienta. Iti dau un link, discutia pe tema asta incepe la minutul 25: http://www.youtube.com/watch?v=D_9w8JougLQ
Daca prin "cercetare" intelegi actiunea de a contempla "ceva", de a imagina niste posibile explicatii si de a alege ca fiind "adevarata" pe cea care-ti place cel mai mult sau se suprapune cel mai bine peste conceptiile tale anterioare, atunci imi pare rau. Asta nu se cheama cercetare, este doar o dovada de lipsa de onestitate si nu gasesc nimic moral, etic sau laudabil in asta.

2. La a doua intrebare nu pot raspunde. Din primul raspuns ar trebui sa se inteleaga faptul ca teologia nu este un instrument util pentru a cerceta ceva.

3. Intrebarea nu-si are rostul atunci cand o adresezi unor atei. Daca ateul nu crede in existenta vreunui zeu, in mod evident nu crede nici in existenta "adversarilor" zeului respectiv.

4. Din pacate, da.
  #357  
Vechi 04.01.2010, 02:04:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

1. Teologia iti da suficiente instrumente de cercetare. Cel mai simplu mod de a afla daca exista Dumnezeu este rugaciunea. Orice crestin, indiferent de bagajul cultural detinut, daca il intrebi de unde stie ca exista Dumnezeu iti va raspunde ca stie de existenta Lui, in primul rand pentru ca a primt raspuns la rugaciunile pe care le-a trimis catre El. Si, este doar unul dintre mijloacele de investigare.

2. Din pacate, inca de la primul raspuns era previzibil ca fratia voastra va avea dificultati sa raspunda la cea de-a doua. In argumentatia de la prima intrebare se observa absenta deplina a experientei personale in acest spatiu. Si cum, facem referire la o zona in care poti sa patrunzi doar pe baza experientelor propri, nu ma surprinde ca nu poti sustine nimic.

3. Ai dreptate.

4. Draga frate, faptul ca nu ai citit aproape nimic din Sfintii Parinti nu inseamna ca ei s-au inselat. Citeste despre ei si vei intelege infinit mai mult decat iti putem spune noi pe forum.

Oricum, te rog sa incerci sa realizezi ca un crestin este un ateu care a verificat ca exista Dumnezeu. Deci a explorat un domeniu pe care ateul l-a ignorat.

Uite, ca sa iti faci o idee cat de ampla, de dificila si de profunda este "cercetarea" unui Sfant, pentru ca abia ce l-am sarbatorit pe Sfantul Serafim de Sarov, incearca sa citesti o carte despre viata acestui mare Sfant ca sa vezi despre ce fel de oameni spui ca s-au inselat. Iti recomand pe cea scrisa de Arh. Lazarus Moore.

In orice caz, nu crezi ca sunt cam multi cei care s-au pacalit? Si ca "fenomenul" dureaza de prea multa vreme? Sa mai spunem ca printre cei inselati se afla o serie de stralucite minti, oamenii de stiinta remarcabili de talia lui Albert Einstein sau mai apropae de noi, Nicolae Paulescu?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #358  
Vechi 04.01.2010, 07:42:22
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit va rog mult de tot...

Va rog mult de tot..stiu ca cei mai multi de aici(dintre cei care au raspuns intrebarii) sunt bine intentionati dar exista si posibilitatea pentru unii sa-si etaleze "intelepciunea" cu o oarecare mandrie...sa avem grija fiecare..este foarte bine ca raspundem dar sa avem grija si cum raspundem..daca ei - ateii vor doar sa tulbure ii invitam cu dragoste sa posteze pe alte forumuri dar daca sunt sinceri cu ei si cu noi sa dam dovada tot de dragoste fiind deschisi cu fiecare dintre ei..poate si noi ne puneam asemenea intrebari odata..asa ca fiti cu dragoste(cum dealtfel unii dintre voi ati si fost) sa dam dovada de adevarati crestini nu doar in buletin si statistici ci si in fapta..ajutand pe unii dintre ei ne ajutam si pe noi..nu suntem noi cine stie ce invatati iar ei mai prejos ca noi..nicidecum..suntem aceasi oameni si in anumite momente din viata ne punem tot felul de intrebari..este normal intr-o oarecare masura..asadar invitam pe cei ce sunt bine intentionati sa intrebe sau sa raspunda (dupa caz)..noi sa ramanem cu aceasi dragoste cum spuneam pentru toti..
  #359  
Vechi 04.01.2010, 10:00:00
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Adică cum ? Sunt credincios , dar vreau răspuns ateist ? Ai dubii ?. . .
Nu Cristi,nu am dubii,sunt doar curios sa vad ce raspunde.A! va deranjez cu o intrebare,sus pe pagina mi-a aparut:Notificatia ta :1.Am accesat si apare o fotografie a unei persoane si rubrici in engleza,cum nu stiu bob de engleza,nu inteleg nimic.Ma poti ajuta,ce trebuie sa fac?Multumesc!
  #360  
Vechi 04.01.2010, 10:07:30
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Fiecare are raspunsul lui nu? Eu am alt motiv decat al tau nu? asta daca vorbim la nivelul metafizic.

daca e sa vorbim la nivelul realist.
Omul nu se naste dintrun motiv, pur si simplu e rezultatul unirii a doi oameni, deasemnea de ce moare e o intrebare stupida ca el n-ar vrea sa moara, iar daca vrea are probleme. Cat despre de ce traieste? traieste ca sa fie fericit si sa faca si pe alti fericiti, cine nu reuseste asta nici macar intr-o masura a trait degeaba. Adevarata intrebare e ce inseamna fericirea? Asta e unic fiecaruia, si trist e ca trebuie sa invatam sa fim fericiti, cine nu stie de fericire in viata asta sa nu se mira ca nu va afla in cealalta. Dar mai direct, e important sa oferim coppilor nostri libertate din toate puntele de vedere si timp sa descopera ce e fericirea, pentru ca daca nu descopera pana la vreo 18-20 de ani, dupaia toate viata o sa o caute si o sa se mire ca toti banii, toate femeile/barbatii, toata puterea etc nu i-o aduc.
Se pare ca nu esti un ateu atat de rau de vreme ce crezi in descoperirea iubirii si in lumea cealalta.Pregateste-te un pic mai mult si vei ajunge un bun crestin.Domnul IIsus sa fie cu tine!Cat despre raspunsuri,nu m-au convins,sunt prea sarace in esenta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58