Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 18.12.2012, 11:38:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ca o sa-l superi pe amicul osutafaraunu
De ce să mă supere? Eu n-am făcut nicio previziune legată de 21 decembrie... Dar știți în ce constă tragismul problemei? Pentru unii, sfârșitul lumii va veni înainte de 21 decembrie 2012, iar dacă nu s-au pocăit, destinul lor veșnic va fi fost pecetluit!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 18.12.2012, 12:52:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce să mă supere? Eu n-am făcut nicio previziune legată de 21 decembrie... Dar știți în ce constă tragismul problemei? Pentru unii, sfârșitul lumii va veni înainte de 21 decembrie 2012, iar dacă nu s-au pocăit, destinul lor veșnic va fi fost pecetluit!
deci cine accepta sambata ca zi de odihna este mantuit nu? Sa ma pregsatesc ca nu mai e mult timp pana pe 21
Reply With Quote
  #143  
Vechi 18.12.2012, 13:24:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci cine accepta sambata ca zi de odihna este mantuit nu?
N-am spus asta.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Sa ma pregsatesc ca nu mai e mult timp pana pe 21
Nu cred că e bine să glumești cu aceste lucruri, dar dacă îți convine abordarea, da, pregătește-te căci acceptarea/neacceptarea sabatului ca zi de odihnă se referă doar la tine personal!

Pare tot o glumă, dar e cât se poate de serioasă...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 18.12.2012, 13:55:19
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking ciumegas umanus apocalipticus

pe 21 decembrie ma dau cu sania.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.12.2012, 21:06:35
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am spus asta.

Nu cred că e bine să glumești cu aceste lucruri, dar dacă îți convine abordarea, da, pregătește-te căci acceptarea/neacceptarea sabatului ca zi de odihnă se referă doar la tine personal!

Pare tot o glumă, dar e cât se poate de serioasă...
Dar voi, "apocalipticii" in ce sens va pregatiti? Va ascundeti sau ce faceti?
Reply With Quote
  #146  
Vechi 18.12.2012, 21:44:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Dar voi, "apocalipticii" in ce sens va pregatiti? Va ascundeti sau ce faceti?
"Apocalipticii", adică cei ce cred în Apocalipsa (Cartea Descoperirii lui Iisus Hristos) așteaptă cu încredere acea zi, o zi a măreței reveniri a Domnului și Mântuitorului lor:

"Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!" (Apocalipsa 22,20 - versiunea ortodoxă)

Acea zi va fi pentru ei una de bucurie, căci se vor întâlni în sfârșit cu Cel pe care L-au așteptat. Pentru ceilalți - cei care nu s-au pregătit- va fi o zi de groază în care vor căuta -cum spuneți- să se ascundă:

"Strigând munților și stâncilor: Cădeți peste noi și ne ascundeți pe noi de fața Celui ce șade pe tron și de mânia Mielului; Că a venit ziua cea mare a mâniei lor, și cine are putere ca să stea pe loc?" (Apoc. 6.16-17 - versiunea ortodoxă)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 18.12.2012, 23:28:39
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E clar, Savatie nu are talent literar. Dacă toată cartea e scrisă în stilul capitolului de mai sus, pentru mine e o pierdere de vreme. Parcă aș fi compus eu dialogul acela, atît de slab e...
fara indoiala sesizezi ca acesta este duhul in care se poarta dialogul astazi in mai toate cercurile sociale.. se merge (mizeaza) mult pe intimidarea interlocutorului, pe marginalizarea celui ce mai are "bruma" de credinta dar nu vine cu argumente (contra-argumente) cu care sa-si "inchida" partenerul de discutii sau cum se zice in popor "n-are vorbele la el"!! si astfel, cine e "uns cu toate alifiile", om umblat, om de lume, dar de fapt un ipocrit ordinar, triumfa!
Ekaterina are dreptate - trebuie citita cartea, pentru ca prin abolirea constiintei, omul poate fi extrem de usor de influentat spre rau!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 18.12.2012, 23:47:43
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

video related:
http://www.youtube.com/watch?v=vV0iyytcbLk
(atentie: limbaj mai dur pe alocuri, dar sfarsitul e interesant)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 18.12.2012 at 23:52:47.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 18.12.2012, 23:57:14
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Iti aduc aminte doar 2 versete din Psalmii lui David: "unde voi fugi?Unde ma voi ascunde?"(am prescurtat,caci presupun ca pe aici se stiu citatele in intregime)...Domnul Hristos spune doar atit: "privegheati si va rugati,caci nu se stie nici ziua ,nici ceasul.Caci despre ziua aceea NIMENI nu stie,afar' de Tatal (nici chiar FIUL!)",asadar:"privegheati si..va rugati"! Eu am scris ,dauna-zi un mic articolas ,pe blogul meu de pe cr.ort,despre 21 dec 2012.Te invit sa-l citesti!
Toata darea cea buna de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 19.12.2012, 00:03:33
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cica am intra in ''za aig of aquarius''. In fine, un ipotetic eveniment prin care oamenii ar devenii mai putin batuti in cap nu deranjeaza.
Subscriu! Cu un mic,f mic amendament: sa nu fie doar ipotetic,faptul ca oamenii ar deveni mai putin batuti in cap!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41