Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2018, 00:51:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, citeste aceste cuvinte: "Afară câinii și vrăjitorii și desfrânații și ucigașii și închinătorii de idoli și toți cei ce lucrează și iubesc minciuna!" (Apocalipsa 22:15). Aceste sunt invataturile vreunui popa sau ale lui Hristos? Homosexualitatea este desfranare sau nu? Dupa mintea mea de profan eu zic ca este, pentru ca tot acelasi Dumnezeu in ziua a 6-a a facut acest lucru: "Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie." (Geneza 1:27). Dupa cum vezi Dumnezeu nu facut 2 barbati sau doua femei si apoi le-a spus sa se impreuneze. As putea spune ca homosexualitatea e desfranare la puterea a doua
Biblia e greu de descifrat, eu cred, de obicei, ca stiu s-o interpretez corect, dar probabil ma insel de cele mai multe ori, este un exercitiu intelectual important pentru un profan, ca si pentru un teolog. citatul tau este mai degraba despre minciuna, pasajele importante care se refera la pacatele desfranarii le-am pus si eu pe aici, homosexualitatea este un pacat la fel de mare ca oricare altul, nu se face nicio deosebire intre homosexualitate si mersul la bordel, de exemplu.

din cate stiu bizantinii au acceptat evanghelia lui ioan la vreo 6-700 de ani dupa roma. stiai asta? ia intreaba-te, de ce?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2018, 00:54:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DUMNEZEU a zis;fiti sfinti precum si eu sunt sfint...adica scopul nostru in aceasta lume este de a ne sfinti ...iar acelora care reusesc sa faca aceasta prin nevointe si rugaciuni plus fapte bune le spune prin psalmistul DAVID;MINUNAT ESTE DUMNEZEU INTRU SFINTII SAI" ..SI LE -A DAT PUTERE SA FACA CEEA CE POATE FACE SI EL ,ca Dumnezeu....apostolilor la inceput si urmasilor lor peste care au pus miinile lor.
ce faci, ai gasit ceva sfinti prin tanah? :)) ia vezi atunci, ce spun evreii despre "sfinti"?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2018, 00:09:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
din cate stiu bizantinii au acceptat evanghelia lui ioan la vreo 6-700 de ani dupa roma. stiai asta? ia intreaba-te, de ce?
De unde ai scos-o si pe asta? Da-ne referinte,istorice de pe vremea aia?

Eu daca eram admin de mult ne paraseai, sau erai premiat cel putin ptr o luna, si nu mai bruiai pe aici. Oricum cei care administreaza acest forum nu fac ceva placut lui Dumnezeu,ptr ca vorbesti cu dispret de inchinarea in fata moastelor printre atatea altele, fara ca sa fii avertizat ptr vorbire usuratica.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2018, 00:55:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
De unde ai scos-o si pe asta? Da-ne referinte,istorice de pe vremea aia?

Eu daca eram admin de mult ne paraseai, sau erai premiat cel putin ptr o luna, si nu mai bruiai pe aici. Oricum cei care administreaza acest forum nu fac ceva placut lui Dumnezeu,ptr ca vorbesti cu dispret de inchinarea in fata moastelor printre atatea altele, fara ca sa fii avertizat ptr vorbire usuratica.
ar trebui sa-mi multumesti pentru ca va ofer informatii din istoria crestinismului. lucruri despre care, dupa cum se vede, nu va imaginati macar ca ar putea fi asa. si totusi eu nu scriu decat adevaruri.

in ceea ce priveste moastele sau sfintii si sfintenia, imi spun un punct de vedere.
dar intreaba-te si tu, asasinate, furturi, faradelegi peste faradelegi timp de 1500 de ani, o lupta permanenta pentru a pune mana pe astfel de relicve in toata lumea crestina? de ce? pentru bani, jonnyw, pentru bani.

benedecitinii din franta si-au trimis cateva duzini de "frati" in italia si au furat pur si simplu mumia 'sf benedict" de acolo, de atunci n-au mai avut probleme materiale si au spus ca asta a fost voia lui, ca d-aia s-a lasat furat. :))

convingerea mea este ca venerarea moastelor este o erezie. nu are cum sa fie altfel, este inventata din interes material, nu pentru cel spiritual.

ps.descoperirea sf cruci de catre imparateasa elena seamana izbitor cu descoperirile de vestigii antice facute de scufundatorul Putin, mai ieri...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2018, 11:16:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

:)) Un ”zerodoct” nu are cum să scrie adevăruri, cu atât mai mult adevăruri creștine servite unui creștin practicant. Penibil! E ca și cum eu m-aș duce să dau lecții unui inginer constructor, eu fiind paralel cu domeniul in construcții. Tu nu faci decât să-ți hrănești idioțenia în care scalzi profitând de slăbiciunea unor useri. Postezi cretinisme egale cu rahatul pe care mereu îl arunci în ventilatorul din fața ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2018, 11:17:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

..........
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2018, 13:49:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Biblia e greu de descifrat, eu cred, de obicei, ca stiu s-o interpretez corect, dar probabil ma insel de cele mai multe ori, este un exercitiu intelectual important pentru un profan, ca si pentru un teolog. citatul tau este mai degraba despre minciuna, pasajele importante care se refera la pacatele desfranarii le-am pus si eu pe aici, homosexualitatea este un pacat la fel de mare ca oricare altul, nu se face nicio deosebire intre homosexualitate si mersul la bordel, de exemplu.
oare cat este de greu sa descifrezi cuvintele din Biblie: sa NU fi desfranat? Pentru unii oameni (in crestere din pacate) aceste cuvinte sunt de neinteles

Citat:
in cate stiu bizantinii au acceptat evanghelia lui ioan la vreo 6-700 de ani dupa roma. stiai asta? ia intreaba-te, de ce?
pe bune?!De Canonul Biblic ai auzit?In anul 363 d.Hr., Sinodul din Laodicea a stabilit ca numai cartile Vechiului Testament (impreuna cu unele carti apocrife) precum si cele 27 de carti actuale ale Noului Testament trebuie incluse in canon si deci utilizate in biserici (in TOATE bisericile, nu numai cele de sub jurisdictia Romei). Sinodul de la Hippo (anul 393 d.Hr.) si Sinodul de la Cartagena (anul 397 d.Hr.) au reafirmat aceleasi 27 de carti ale Noului Testament ca avand autoritate si inspiratie divina
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare