Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2008, 22:39:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

INCEPE CU RUGACIUNILE DE DIMINEATA ,inainte de a pleca de acasa ,SEARA spui rugciunile de seara [din cartile de rugaciuni ],iar inainte de culcare PARACLISUL AL 2 LEA AL MAICII DOMNULUI.Atit t inceput ,apoi mai adaugi cind ai timp un acatist al MAICII DOMNULUI
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.11.2009, 23:54:17
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Doamne ajuta spune cuviosul Aghioritul "un crestin care nu se roaga este un crestin fara putere si asa cum soarele este lumina la fel si rugaciunea este lumina in suflet . Rugaciunea este oxigenul sufletului nevoia trebuie socotita o povara . Nu exista alta osteneala mai grea decat sa se roage omul si sa nevoiasca in rugaciune "
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2010, 09:14:14
rugati-va neincetat's Avatar
rugati-va neincetat rugati-va neincetat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Rugăciunea este vorbirea minții cu Dumnezeu.

Iar prezența rugăciunii trebuie să fie clipă de clipă.
__________________
" Omul : o mână de pământ împuțât, în fundul unui mormânt " (pr Cleopa Ilie)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.11.2010, 16:37:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Roaga-te cat simti,cand simti si unde simti.
Daca inceti cu putin o sa vrei mai mult,o sa iti ceara sufletul mai mult si o sa ajungi sa faci cat trebuie.

Rugaciunea este o hrana pentru suflet la fel ca mancarea pentru corp.Rugaciunea este modul prin care vorbim cu Dumnezeu,Il slavim si ii aratam ca ne pasa.

Toti Sfintii s-au rugat foarte mult.Rugaciunea este foarte foarte foarte importanta.Sfintii chiar se rugau neincetat...

Uite aici mai multe vorbe despre rugaciune:

http://www.razboiulnevazut.org/artic...spre-rugaciune


Numai bine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2010, 09:04:28
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand tuturor o carte minunata,o adevarata cale spre rugaciune,scrisa de arhimandrit Teofil Paraian si intitulata,,RUGACIUNEA-PIATRA DE INCERCARE A TUTUROR LUCRURILOR''.Se gaseste usor,se poate cumpara si pe comanda,poate sa va schimbe viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2010, 09:16:24
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit extras din,,Rugaciunea,piatra de incercare a tuturor lucrurilor''

Eu ii previn pe cei carora le dau in grija sa zica ,,rugaciunea lui IISUS'',ca cel dintai lucru ce se intampla cu un om care incepe sa se ocupe de sufletul sau este ca isi descopera mizeria din suflet.Se dezlantuiesc niste furtuni de gand,care nu se intampla decat atunci cand scormonesti la ele...Omul se sperie de gandurile care ii vin si se lasa de rugaciune.Eu nu m-am speriat.Nu pentru ca n-am avut mizerie in suflet.Am avut.Dar m-am rugat in continuare si asa mi s-a limpezit sufletul,cu vremea.Acesta e primul rezultat din preocuparea aceasta launtrica:ca te cunosti pe tine insuti,ca-ti cunosti partea negativa,mizeria din suflet,si te poti lupta cu gandurile care vor sa se instapaneasca in tine.Sa stiti ca lupta aceasta de gand e o chestiune esentiala si in isihasm si in viata crestina in general.Fara aceasta angajare nu exista imbunatatire reala.Pana la urma Dumnezeu ne ajuta si ne limpezeste,pt. ca noi tinem seama de Dumnezeu.Un alt rezultat pe care l-am avut a fost O BUCURIE ATAT DE MARE CA N-O POT SPUNE.Cateodata ma gandeam:Oare n-o sa mi se intample ceva?Oare n-o sa mor de bucurie,de cata bucurie aveam din rugaciune?Stim un singur lucru foarte important si anume ca prin metoda aceasta de angajare ni se LIMPEZESTE MINTEA,ajungem la LINISTEA SUFLETEASCA,ajungem sa facem fata usor tuturor greutatilor din lumea aceasta,cate ne vin in fata.(Teofil Paraian)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2010, 23:04:36
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Eu ii previn pe cei carora le dau in grija sa zica ,,rugaciunea lui IISUS'',ca cel dintai lucru ce se intampla cu un om care incepe sa se ocupe de sufletul sau este ca isi descopera mizeria din suflet.Se dezlantuiesc niste furtuni de gand,care nu se intampla decat atunci cand scormonesti la ele...Omul se sperie de gandurile care ii vin si se lasa de rugaciune.Eu nu m-am speriat.Nu pentru ca n-am avut mizerie in suflet.Am avut.Dar m-am rugat in continuare si asa mi s-a limpezit sufletul,cu vremea.Acesta e primul rezultat din preocuparea aceasta launtrica:ca te cunosti pe tine insuti,ca-ti cunosti partea negativa,mizeria din suflet,si te poti lupta cu gandurile care vor sa se instapaneasca in tine.Sa stiti ca lupta aceasta de gand e o chestiune esentiala si in isihasm si in viata crestina in general.Fara aceasta angajare nu exista imbunatatire reala.Pana la urma Dumnezeu ne ajuta si ne limpezeste,pt. ca noi tinem seama de Dumnezeu.Un alt rezultat pe care l-am avut a fost O BUCURIE ATAT DE MARE CA N-O POT SPUNE.Cateodata ma gandeam:Oare n-o sa mi se intample ceva?Oare n-o sa mor de bucurie,de cata bucurie aveam din rugaciune?Stim un singur lucru foarte important si anume ca prin metoda aceasta de angajare ni se LIMPEZESTE MINTEA,ajungem la LINISTEA SUFLETEASCA,ajungem sa facem fata usor tuturor greutatilor din lumea aceasta,cate ne vin in fata.(Teofil Paraian)
Sunt minunate cuvintele Parintelui Teofil. Ce trist e faptul ca traim intr-o lume care nu se roaga!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre RUGACIUNE misterteo Intrebari utilizatori 9 23.03.2012 19:06:41
Pr. Serghie despre rugaciune cristina2012 Rugaciuni 5 01.10.2009 02:51:20
Despre rugaciune danielghergic Rugaciuni 10 16.09.2009 06:42:34
Despre rugaciune. Tudor Rugaciuni 22 05.02.2007 19:50:26