Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.11.2011, 22:18:15
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pestisorul:constiinta da.In ce grad,asta este de discutat.Dar capabilitate?Ma refer la diferenta dintre potential si reusita efectiva.Daca toti au potential cum spuneti,de ce nu reusesc toti?Liber arbitru si atat?Pe ce baza actioneza liberul arbitru?
Mihai:daca este asa,cum am intrebat eu si cum ai spus tu, inseamna ca si cei care nu sunt crestini tot de EL sunt invatati.Cum se poate asta?(Romani 10:13-15).

Last edited by Scotland The Brave; 20.11.2011 at 22:21:31.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.11.2011, 22:19:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Mihai,toti oamenii de pe lumea asta au fost sau sunt invatati de Dumnezeu?
Da.
Zic asta deoarece glasul lui Dumnezeu se aude diferit in locul diferite.
1. Prin Prooroci: Ev 1,1: După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri și în multe chipuri, a vorbit părinților noștri prin prooroci, -in vt
2. Prin apostoli- in nt.
3.prin constiinta- care reprezinta glasul lui Dumnezeu inlauntru omului. In vartutea acestui avantaj, omul are posibilitatea alegerii binelui, denumita asa zisa legea morala.(in vartutea acestei legi vor fi judecati paganii, care nu au acces la crestinism).
Asadar, Dumnezeu vorbeste oamenilor atat in VT cat si in NT, dar si in mod direct in sufletul omului, prin constiinta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.11.2011, 22:25:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Da.
Zic asta deoarece glasul lui Dumnezeu se aude diferit in locul diferite.
1. Prin Prooroci: Ev 1,1: După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri și în multe chipuri, a vorbit părinților noștri prin prooroci, -in vt
2. Prin apostoli- in nt.
3.prin constiinta- care reprezinta glasul lui Dumnezeu inlauntru omului. In vartutea acestui avantaj, omul are posibilitatea alegerii binelui, denumita asa zisa legea morala.(in vartutea acestei legi vor fi judecati paganii, care nu au acces la crestinism).
Asadar, Dumnezeu vorbeste oamenilor atat in VT cat si in NT, dar si in mod direct in sufletul omului, prin constiinta.
In acest caz as dori sa va spun,din perspectiva istoriei,ca harul lui Dumnezeu este ineficient,raportat la cati se vor mantui din acesta perspectiva,sau este tot atat de eficient pe cat va dori omul,prin liberul lui arbitru.Pentru ca omul,si nu Dumnezeu,este cel care va decide in acest caz,in ultima instanta,Dumnezeu neputand sa nu-i respecte libertatea deciziei.Prin urmare si mantuirea noastra,impreuna cu triumful Binelui,depind de un fir de par.Ma uit in jur si....Dumnezeu sa ne ajute :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.11.2011, 22:28:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Romani 8:28-30.Unde este acolo cooperarea umana in alegere?
Acolo se pune problema prestiintei lui Dumnezeu.
Or prestiinta si predestinarea sunt lucruri diferite.
o mica explicatie despre diferenta intre prestiinta si predestinare:
Vom oferi in continuare un exemplu pentru a explica acest lucru si pentru a sublinia diferenta dintre prestiinta si predestinare. Sa ne imaginam o suprafata plana, spre exemplu o masa fara nimic pe ea si o furnica miscandu-se pe suprafata ei. Sa presupunem ca furnica este bidimensionala si putem face acest lucru intrucat ea se poate deplasa doar in spatiul bidimensional determinat de suprafata mesei (adica doar pe lungimea si latimea mesei, nu si in inaltime). Noi, privind din a treia dimensiune (din inaltime) putem vedea toate posibilitatile de miscare ale furnicutei pe suprafata bidimensionala a mesei, precum si viitorul potrivit directiei curente de deplasare, insa nu o determinam noi sa mearga pe acea directie, deci prestim toate posibilitatile ei de miscare precum si unde va ajunge deplasandu-se pe directia curenta, insa nu o predestinam sa mearga pe o directie anume. Intocmai si Dumnezeu prestie tot ce se intampla in Univers, deoarece Universul (si implicit toate dimensiunile) este in Dumnezeu, insa nu predestineaza fiintele rationale, deci libere. Astfel, asa cum noua ni se pare firesc sa privim o cladire inalta de la parter la ultimul etaj si de la ultimul etaj la parter, asa si Dumnezeu „vede” timpul (fiecaruia, caci nu exista un timp absolut) de la inceput la sfarsit si de la sfarsit la inceput.
Mai multe detalii aici http://www.crestinortodox.ro/dogmati...re-120297.html
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.11.2011, 22:30:26
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acolo se pune problema prestiintei lui Dumnezeu.
Or prestiinta si predestinarea sunt lucruri total diferite.
o mica explicatie intre prestiinta si predestinare:
Vom oferi in continuare un exemplu pentru a explica acest lucru si pentru a sublinia diferenta dintre prestiinta si predestinare. Sa ne imaginam o suprafata plana, spre exemplu o masa fara nimic pe ea si o furnica miscandu-se pe suprafata ei. Sa presupunem ca furnica este bidimensionala si putem face acest lucru intrucat ea se poate deplasa doar in spatiul bidimensional determinat de suprafata mesei (adica doar pe lungimea si latimea mesei, nu si in inaltime). Noi, privind din a treia dimensiune (din inaltime) putem vedea toate posibilitatile de miscare ale furnicutei pe suprafata bidimensionala a mesei, precum si viitorul potrivit directiei curente de deplasare, insa nu o determinam noi sa mearga pe acea directie, deci prestim toate posibilitatile ei de miscare precum si unde va ajunge deplasandu-se pe directia curenta, insa nu o predestinam sa mearga pe o directie anume. Intocmai si Dumnezeu prestie tot ce se intampla in Univers, deoarece Universul (si implicit toate dimensiunile) este in Dumnezeu, insa nu predestineaza fiintele rationale, deci libere. Astfel, asa cum noua ni se pare firesc sa privim o cladire inalta de la parter la ultimul etaj si de la ultimul etaj la parter, asa si Dumnezeu „vede” timpul (fiecaruia, caci nu exista un timp absolut) de la inceput la sfarsit si de la sfarsit la inceput.
Mai multe detalii aici http://www.crestinortodox.ro/dogmati...re-120297.html
Prestiinta inseamna sa stii fara sa actionezi(neaparat).Acolo se spune ,,Caci pe cei pe care i-a cunoscut mai inainte, mai inainte i-a si hotarat sa fie asemenea chipului Fiului Sau, ca El sa fie intai nascut intre multi frati...i-a si chemat; si pe care i-a chemat, pe acestia i-a si indreptat; iar pe care i-a indreptat, pe acestia i-a si marit.

Acestea sunt actiuni in toata regula.Folosesc versiunea ortodoxa.A hotari,a chema,a indrepta,a mari>sunt actiuni ce transforma, implicare directa,singulara.Depasesc cu mult prestiinta.Sa va intreb ceva:va considerati mantuita?

Last edited by Scotland The Brave; 20.11.2011 at 22:32:37.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.11.2011, 22:32:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
In acest caz as dori sa va spun,din perspectiva istoriei,ca harul lui Dumnezeu este ineficient,raportat la cati se vor mantui din acesta perspectiva,sau este tot atat de eficient pe cat va dori omul,prin liberul lui arbitru.Pentru ca omul,si nu Dumnezeu,este cel care va decide in acest caz,in ultima instanta,Dumnezeu neputand sa nu-i respecte libertatea deciziei.Prin urmare si mantuirea noastra,impreuna cu triumful Binelui,depind de un fir de par.Ma uit in jur si....Dumnezeu sa ne ajute :)
Avraam ii zice bogatului nemilostiv"Au pe Moise si prorooci, sa asculte de ei".
Harul e doar una din conditiile mantuirii subiective: daca nu i se alatura si credinta si faptele bune, scad semnificativ sansele de mantuire.
Nu harul e ineficient, ci ineficienta e conlucrarea noastra cu el.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.11.2011, 22:34:15
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Avraam ii zice bogatului nemilostiv"Au pe Moise si prorooci, sa asculte de ei".
Harul e doar una din conditiile mantuirii subiective: daca nu i se alatura si credinta si faptele bune, scad semnificativ sansele de mantuire.
Nu harul e ineficient, ci ineficienta e conlucrarea noastra cu el.
De ce este ineficienta?Care este cauza?:)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.11.2011, 22:40:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Prestiinta inseamna sa stii fara sa actionezi(neaparat).Acolo se spune ,,Caci pe cei pe care i-a cunoscut mai inainte, mai inainte i-a si hotarat sa fie asemenea chipului Fiului Sau, ca El sa fie intai nascut intre multi frati...i-a si chemat; si pe care i-a chemat, pe acestia i-a si indreptat; iar pe care i-a indreptat, pe acestia i-a si marit.
Domnul in prestinta Sa i-a cunoscut pe cei ce si-au pus Nadejdea in El. Conform fagaduintei date, El ii ajuta, ii sfinteste pe toti acei pe care nadajduiesc in El.
E mersul firesc a lucrurilor. El nu intervine ptr a schimba directia omului, ci intervine ptr a ajuta omului sa mearga pe directia pe care si-a ales-o.
Eu, ca parinte, stiu ca daca copilul meu iubeste medicina si invata mult are sanse sa devina medic. Si e firesc sa il sustin pe drumul lui.Eu, ca om limitat, pot presupune urmarea fireasca a lucrurilor. Domnul, ca un Atotputernic vede toate actiunile noastre viitoare ca un film.

Citat:
Sa va intreb ceva:va considerati mantuita?
daca as indrazni sa cred lucrul acesta, mantuirea ar fi atat de departe de mine, ca cerul de pamant.
Dar nadajduiesc in marea mila a Stapanului, ca imi va da timp de pocainta, si sansa de a urca urcusul spre Inviere.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.11.2011, 22:42:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
De ce este ineficienta?Care este cauza?:)
am raspuns in cadrul aceluiasi mesaj.
conlucrarea eficienta cu harul presupune si credinta si fapte bune.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.11.2011, 22:49:52
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca este cum spuneti atunci inseamna ca Dumnezeu i-a cunoscut si a decis in baza faptelor pe care acestia urmau sa le faca ei,meritul lor,de a raspunde chemarii,de a crede.Dar uitati-va ce spune Pavel in Efeseni 2:9-10.Faptele nu sunt rodul omului ci tot Dumnezeu le-a pregatit dinainte sa umble-n ele,pe baza decizie Lui,nu se spune nicaieri ca toti vor umbla ci anumiti oameni vor umbla.Iar Pavel spune ca omul aici nu are nici un merit si ca este prin har,adica prin dar.Mai uitati-va si in Romani 3:10-12,pentru cauze.

Ce anume face diferenta intre cei ce pot si cei ce nu pot?Capacitatea lor(in cazul acesta cine le-a dat-o diferita de altii?)sau decizia lui Dumnezeu?Stiti ce spune Pavel,ca sa lamureasca dilema cu privire la el?,,Dar când a binevoit Dumnezeu Care m-a ales din pântecele mamei mele și m-a chemat prin harul Său" (Galateni 1:15)

Alegerea din pantece ce este?:)

Last edited by Scotland The Brave; 20.11.2011 at 22:59:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39