Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.11.2011, 19:14:03
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

P.S Eu sunt Pestisorul de Aur nu Pestisorul sau Pestisorule... Oricine vrea sa mi se adreseze sa-mi spuna "Pestisorul de Aur" daca nu , nu va mai raspund posturilor si o sa consider ca va adresati altuia... Un pic de respect..
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.11.2011, 19:24:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Daca Dumnezeu hotoraste un lucru sigur il va duce la indeplinire..
asta da raspuns, repet, obisnuiai sa aduci argumente...... domule pestisor de aur....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.11.2011, 19:30:25
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit Eu sunt Iuda

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Pestisorul,hai sa te intreb ceva.Dupa Cina cea de Taina,Hristos ii spune lui Petru,in Evanghelia dupa Luca: ,, Simone, Simone, Satana v-a cerut sa va cearna ca graul.".Ma opresc putin.Pentru Satana nu era un lucru nou,ceruse asta si in legatura cu Iov,ca sa dau un singur exemplu.Apoi Hristos continua ,,Dar Eu M-am rugat pentru tine, ca sa nu se piarda credinta ta; si, dupa ce te vei intoarce la Dumnezeu, sa intaresti pe fratii tai.".Dintre toti Hristos ii spune ca s-a rugat specific pentru el.Motivul era nu sa nu-l incerce satana,ci sa nu-i piara credinta in urma incercarii.
Hristos stia ce va face Petru,cum va cadea,i-a si spus asta dar mai stia ca Petru nu va cadea cu totul,ci se va intoarce la fratii lui,avand un scop anume in raspindirea Evangheliei.Mijlocirea lui Hristos pentru el,in contextul lepadarii ce va urma,era esentiala.Ce sprijin mai bun putea avea?

Insa mai era cineva acolo care urma sa tradeze.Iuda.Ei bine lui Iuda Hristos nu-i spune ceva similar precum lui Petru.S-a rugat Hristos la fel si pentru Iuda?In Evanghelia dupa Ioan,Hristos rugandu-se Tatalui spune: ,,Cand eram cu ei in lume, ii pazeam Eu, in Numele Tau. Eu am pazit pe aceia pe care Mi i-ai dat; si niciunul din ei n-a pierit, afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura.".Lui Iuda nu i-a spus ca se va ruga pentru el,i-a spus ca el este tradatorul si sa faca mai repede ce are de facut.Multi au spus ca Hristos a facut inclusiv gesturi,spalatul picioarelor,care ar fi miscat si un munte,daramite pe Iuda.Totusi Iuda a tradat.La fel si Petru.Dar oare povestea lor este aceiasi?Nu.

In Evanghelia dupa Ioan se spune ,,Isus a raspuns: "Acela caruia ii voi intinde bucatica si i-o voi da." Si a intins o bucatica si a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul. Cum a fost data bucatica, a intrat Satana in Iuda. Isus i-a zis: "Ce-ai sa faci, fa repede."Deci Satana pusese complet stapinire pe el.Nu mai era nimic de facut.Insa in FA 2:23 Petru spune: ,,pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege.".Deci a existat un plan divin,Petru stia de el la acel moment,relizase.Ce rol a jucat insa Iuda?O simpla papausa dezarticulata pe care Cel de Sus a folosit-o pentru a se indeplini profetia?In cazul acesta oricine ar avea dreptul sa spuna ca Iuda nu are nici o vina.Si eu as fi de acord.Dar daca..Iuda are totusi o vina?Daca Cel de Sus nu l-a predestinat ci l-a lasat sa fie asa cum era el,cu liberul lui arbitru ticalos,cu firea lui corupta(fura din banii ucenicilor de exemplu).Iuda nu a facut altceva decat ce a facut si Adam,a ales raul,tentatia.

In lumea in care traim exista reguli.Ele asigura ca un fel de bariera impotriva propriei noastre inclintii spre nebunie.Nu trebuie sa predestinezi pe cineva,este de ajuns sa ridici regulile,sa-ti iei mana de pe el si sa-l lasi in libertatea propriilor instincte.Le va urma ca un animal turbat,uita-te la tensiunea psihica paroxistica prin care a trecut Iuda,culminad cu sinuciderea.Libertatea poate deveni cel mai mare dusman al cuiva,iar propriile alegeri,lasate doar in voia lui,il pot conduce la dezastru.Petru a fost si el cerunt si a picat testul,increzandu-se tot in propria lui natura, dar a avut o franghie de siguranta,mijlocirea Lui.El nu a fost lasat in nebunia lui.

Daca Petru a fost hotarat pentru o misiune printre oameni si Iuda a fost lasat in libertatea sa de decizie,si doar in ea,Iuda a pierdut,natura umana,lasata independenta,in starea ei corupta,a cedat iar.Nu cumva cele doua situatii sunt o lectie divina despre libertatea noastra in cadrul suveranitatea Lui?O simpla intrebare insa mai am doua care ma tot framinta:

1.De ce Hristos nu a mijlocit la fel pentru Iuda ca si pentru Petru in acele momente,cel putin in Biblie,nu apare in asemenea indiciu clar.Sau a mijlocit?Inseamna ca alegerea lui Iuda a fost mai puternica decat mijlocirea lui Hristos.Imi ingadui sa ma indoiesc profund de asta.Mai ales in contextul sintagmei ,,sa se implineasca Scriptura".
2.La ce s-a referit Hristos cand a spus ,,afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura".Daca voia Tatalui era ca Iuda sa fie lasat liber in alegerile Lui,fara nici un ajutor,sa faca ce vrea,Tatal stiind ce urma sa aleaga Iuda,Hristos ar mai fi mijlocit pentru el? Tot in FA 1:16 Petru spune: ,,Fratilor, trebuia sa se implineasca Scriptura spusa de Duhul Sfant mai inainte, prin gura lui David, despre Iuda, care a fost calauza celor ce au prins pe Isus.".

Mantuitorul a spus despre aceasta situatie: ,,Negresit, Fiul omului Se duce dupa cum este randuit. Dar vai de omul acela prin care este vandut El!"(Luca 22:22).Pentru EL era stabilit dar nu cumva Iuda a primit ce isi doresc toti?Marea libertatea,un liber arbitru fara nici o constrangere divina..dar si fara sprijin.Omul,asa cum este el,singur,in centrul deciziei.Si Iuda a ales ce a alege mereu omul cand s-a rupt de Cel de Sus si de voia Lui.Nu cumva limita libertatii umane este voia Lui?Poate exista libertate pentru om in afara voii Lui?Poate.Iuda a avut parte de asa ceva dar aceea libertate a fost de fapt o libertate in satana.In fara voii lui Dumnezeu nu poate exista libertate umana,tocmai voia Lui,desi aparent restrictiva,ii garanteaza implinirea reala a libertatii,de a-si indeplini scopul pentru care a fost creeat.Sau poate Dumnezeu si-a fixat drept limita,EL,Nesfarsitul,libertatea firii umane pacatose.In cazul acesta nu stiu cum se va termina povestea noastra,a umanitatii,pentru ca noi,ca si Iuda,vom avea decizia finala.

Simple ipoteze,nu le lua prea in serios :)
Fost-am Iisus , acum sunt Iuda.Nu ai auzit povestea?

unul din punctele mele de vedere este ca Iisus i-a oferit o sansa lui Iuda la Cina cea de Taina, atunci cand a spus pe fata ca unul dintre ei il va vinde.. pentru cine oare a spus-o? nu pentru Iuda?acolo a fost punctul de turnura, iar dupa ce a muscat din paine a intrat satana in el..

la Petru e simplu... aia o putea spune si ca om... cand ai pe cineva intim, aproape, si ii cunosti obiceiurile stii ca va actiona intr-un anumit fel... in cazul 'intoarcerii' lui Petru a fost simpla prestiinta.. Petru s-a lepadat doar cu buzele , niciodata cu inima... in schimb Iuda a fost prieten cu buzele dar scuzati-mi expresia 'curva' cu inima..

PS E Pestisorul de Aur, nu Pestisorul.... e a doua oara cand faci greseala asta.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.11.2011, 19:31:30
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
asta da raspuns, repet, obisnuiai sa aduci argumente...... domule pestisor de aur....
ce fel de argumente vrei?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.11.2011, 19:34:04
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Fost-am Iisus , acum sunt Iuda.Nu ai auzit povestea?

unul din punctele mele de vedere este ca Iisus i-a oferit o sansa lui Iuda la Cina cea de Taina, atunci cand a spus pe fata ca unul dintre ei il va vinde.. pentru cine oare a spus-o? nu pentru Iuda?acolo a fost punctul de turnura, iar dupa ce a muscat din paine a intrat satana in el..

la Petru e simplu... aia o putea spune si ca om... cand ai pe cineva intim, aproape, si ii cunosti obiceiurile stii ca va actiona intr-un anumit fel... in cazul 'intoarcerii' lui Petru a fost simpla prestiinta.. Petru s-a lepadat doar cu buzele , niciodata cu inima... in schimb Iuda a fost prieten cu buzele dar scuzati-mi expresia 'curva' cu inima..

PS E Pestisorul de Aur, nu Pestisorul.... e a doua oara cand faci greseala asta.
PPS ... Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni (la rau) si nu se lasa ispitit de rau spune Iacov...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.11.2011, 19:48:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
ce fel de argumente vrei?
ai afirmat ca exista predestinare...... argumenteaza, te rog.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.11.2011, 19:53:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ai afirmat ca exista predestinare...... argumenteaza, te rog.....
da, da, da, ... vrem argumente ...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.11.2011, 20:12:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
ce fel de argumente vrei?
Preferabil, inteligente.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.11.2011, 20:15:36
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ai afirmat ca exista predestinare...... argumenteaza, te rog.....
In Biblie scrie mot-a-mot... "Pe care i-a stiut i-a si predestinat" si ii zice lui Moise cand i se arata prima data "voi invartosa inima lui Faraon" ..
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.11.2011, 20:17:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Preferabil, inteligente.
zi mai bine inteligibile ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39