Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 25.04.2021, 21:03:43
Needfriend50 Needfriend50 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 22.04.2021
Implicit

Sunt crestin ortodox. Cred doar intr.un singur Dumnezeu. Cel din Noul Testament.
Reply With Quote
Vechi 25.04.2021, 21:05:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Cu biserica te intelegi?

Cum anume iti doresti sa se intample.asta?

Te rogi? Te duci la biserica?
Vechi 26.04.2021, 00:00:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.04.2021 at 00:14:50.
Reply With Quote
Vechi 07.06.2021, 11:07:04
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar pana la 35 de ani ce ai facut ?

E un mare semn de intrebare aici...

Prima intrebare ar fi daca esti tu capabil de casatorie pentru ca varsta asta arata ca e o problema mare cu tine.

Nu stiu cat ar trebui sa te gandesti la casatorie cat sa te asezi pe tine corect ca om. O casatorie e un parteneriat cu 2 oameni normali care sa poata sustine un parteneriat. Esti capabil de asa ceva? Ca daca la 35 de ani cauti casatorie... hoho.

35 de ani si necasatorit... da-ne cateva detalii despre viata ta.

Cum poti sa ajungi in situatia asta? Ce ai facut in viata pana acum?
Salut, ahm intrebare... ce ai tu cu omu daca nu s-a casatorit pan la 35 de ani? E vreo problema? Nu toti se iau dupa legile si traditiile din mediul rural din anii vechi ai Comunismului. Nu mai e la moda asa ceva in general (uneori sunt persoane care inca asculta de parinti sa faca pasul inainte de 30, din pacate li se impun asta, asa vad)

Fiecare face ce vrea cu viata lui, nu impune nimeni pe nimeni sa se casatoreasca inainte de 35-30.

Un procent mare de Milleniali si Generatia Z (baieti) nici nu se gandesc sa se casatoreasca inainte de 30, abia de la 30 in sus, chiar 40. (de acord cu ei)

Pot fi milioane de motive de ce multi nu se casatoresc pan acum, in primul rand, femeile din ziua de azi sunt mai mult pe interes, inseala etc., greu se mai gasesc fete bune de maritis. Sau nu exista lucruri comune intre partener si partenera ca sa se inteleaga, si mai incolo sa se casatoreasca. Alte motive, barbatii care se focuseaza mai mult pe cariera profesionala, dar se si distreaza: vacante, calatorii,....etc!

P.S: Un barbat se poate casatori si POATE face copii si pana la varste inaintate, COPII SANATOSI. Trebuie doar sa duca un stil de viata sanatos.
Vechi 07.06.2021, 11:56:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Salut, ahm intrebare... ce ai tu cu omu daca nu s-a casatorit pan la 35 de ani? E vreo problema? Nu toti se iau dupa legile si traditiile din mediul rural din anii vechi ai Comunismului. Nu mai e la moda asa ceva in general (uneori sunt persoane care inca asculta de parinti sa faca pasul inainte de 30, din pacate li se impun asta, asa vad)
Moda o face omul, în Ungaria și Polonia se stimulează de către stat căsătoria și procrerea, așa că și guvernele au 30% contribuție la demografia unei țări, dacă ar fi 2-3 județe în care oamenii se căsătoresc, aceea e moda locului.

Citat:
Fiecare face ce vrea cu viata lui, nu impune nimeni pe nimeni sa se casatoreasca inainte de 35-30.
Corect, dar cei care nu au familie să nu aibă pretenția ca la bătrânețe să se bucure de mângâierea pe care o au cei care au avut familie, măcar atât în materie de așteptări, să nu fie mari.

Citat:
Pot fi milioane de motive de ce multi nu se casatoresc pan acum, in primul rand, femeile din ziua de azi sunt mai mult pe interes, inseala etc., greu se mai gasesc fete bune de maritis. Sau nu exista lucruri comune intre partener si partenera ca sa se inteleaga, si mai incolo sa se casatoreasca. Alte motive, barbatii care se focuseaza mai mult pe cariera profesionala, dar se si distreaza: vacante, calatorii,....etc!
Bazele carierei se pun până pe la 35 de ani, vârsta asta e un reper din păcate, dacă până la 35 de ani când ai putere de muncă și minte sănătoasă nu ai făcut nimic, e greu să faci după 40 un salt uriaș, când puterile, sănătatea, vigoarea minții încep să scadă.

Citat:
P.S: Un barbat se poate casatori si POATE face copii si pana la varste inaintate, COPII SANATOSI. Trebuie doar sa duca un stil de viata sanatos.
Doar dacă are vreo nevastă cu vreo 20 de ani mai tânără minim poate procrea mai în vârstă, în realitate contingentul generațional femei și bărbați născuți între anumiți ani îmbătrânește,în practică e mai probabil să ai o soție apropiată ca vârstă, dacă ai 50 o să ai tot una de 45-50, nu o să ai una de 25-30 .

Eu din emisiuni și reportaje ce mai apar pe net constat că e o explozie de infertilitate și la bărbați, e mai mult stres chiar și obezitatea distruge procreerea, cine crede că la 50 are puterile de 25-35 se minte singur, cu fiecare an înaintat în vârstă îl simți ca pe un plumb în oase.

Fac comentariul pt ca măcar să nu mai existe iluzia asta, mi se pare că și auto-iluzionarea e un păcat.

Last edited by Iorest; 07.06.2021 at 12:02:59.
Reply With Quote
Vechi 07.06.2021, 14:33:13
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bazele carierei se pun până pe la 35 de ani, vârsta asta e un reper din păcate, dacă până la 35 de ani când ai putere de muncă și minte sănătoasă nu ai făcut nimic, e greu să faci după 40 un salt uriaș, când puterile, sănătatea, vigoarea minții încep să scadă.

Doar dacă are vreo nevastă cu vreo 20 de ani mai tânără minim poate procrea mai în vârstă, în realitate contingentul generațional femei și bărbați născuți între anumiți ani îmbătrânește,în practică e mai probabil să ai o soție apropiată ca vârstă, dacă ai 50 o să ai tot una de 45-50, nu o să ai una de 25-30 .

Eu din emisiuni și reportaje ce mai apar pe net constat că e o explozie de infertilitate și la bărbați, e mai mult stres chiar și obezitatea distruge procreerea, cine crede că la 50 are puterile de 25-35 se minte singur, cu fiecare an înaintat în vârstă îl simți ca pe un plumb în oase.

Fac comentariul pt ca măcar să nu mai existe iluzia asta, mi se pare că și auto-iluzionarea e un păcat.
Se spune ca Iisus a fost rastignit la varsta de 33 de ani, si ca de aici a devenit un simbol al maturitatii complete la un barbat la varsta de 33 de ani (cand barbatul nu mai e young adult ca sa zic asa, e senior-adult). As putea spune ca tot de la 33 de ani in sus trebuie sa te gandesti la tot felul de altfel de responsabilitati ca logodirea/mariajul (bine meseria, jobul fiecare face inca din liceu dar depinde pe ce cale o iei spre viitor). Este foarte ok si normal ca cineva sa poata avea o relatie normala cu partenera pana acum (dar inca nu s-au casatorit).

Iar cu inaintajul in varsta, daca nu ai patima bauturii, fumatului, sedentarismului, faci mult sport, mananci sanatos nu cred ca ar fi probleme. Un barbat de 40 de ani daca isi respecta corpul cum trebuie e mai sanatos decat un baiat de 20 de ani care le are cu bautura, tigarile, viata mai "patimasa" etc...Si diferenta de varsta chiar nu conteaza. Cunosc pe cineva la 41 de ani proaspat casatorit cu partenera lui de 32, si au nascut un copil sanatos. (bine dar barbatul e fumator si le cam arde cu alcoolul).

Eu zic ca Dumnezeu are grija de fiecare, toate la timpul lor. Si stiu ca El are pentru oricine pe cineva pus de-o parte. (sfaturi de la parinti, rude mai in varsta). La 35 de ani, poti avea partenera/sotie de la 26 in sus. De fapt nici nu conteaza varsta, conteaza sa va iubiti! (sfaturi de la parinti)
Vechi 07.06.2021, 15:55:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Iar cu inaintajul in varsta, daca nu ai patima bauturii, fumatului, sedentarismului, faci mult sport, mananci sanatos nu cred ca ar fi probleme. Un barbat de 40 de ani daca isi respecta corpul cum trebuie e mai sanatos decat un baiat de 20 de ani care le are cu bautura, tigarile, viata mai "patimasa" etc...

Cifrele nu arată deloc încurajator, o știre din 2019 an pre-pandemic(fără restricții): doar 4,9% din români fac mișcare într-un centru de fitness, iar 63% nu practică niciun sport:
https://www.zf.ro/media-advertising/...nanca-18022469

„Românii sunt codașii Europei la sport, doar 4,9% din români fac mișcare (aerobic) într-un centru de fitness, față de 44% media Uniunii Europene.
Spre comparație, 74% din finlandezi fac mișcare constant, aceștia ocupând locul întâi în top, urmați de danezi (73%) și austrieci (72%), arată datele de la Eurostat.

Și datele din eurobarometrul „Sport și activitate fizică“ realizat sub egida Comisiei Europene și dat publicității anul trecut arată că șase din zece români nu au practicat niciodată un sport. Circa 63% din români nu practică niciun fel de sport și nici nu fac mișcare fizică, comparativ cu țările nordice, unde doar sub 20% din respondenți au susținut că nu practică niciun sport.”

Deci doar vreo 5% din români fac sport sezon complet vară/iarnă într-o sală de fitness unde ai avantajul că nu te plouă/nu te ninge/nu te bate vântul sau arșița, lor li se mai adaugă câțiva sportivi care se antrenează ocazional în aer liber când e cald între lunile Mai-Septembrie.

Nu știu care e treaba pe diaspora dar acolo e și mai scumpă sala, cine nu dă un abonament la sală în România care e mai ieftin,nu plătește nici în vest unde trăiește din minim pe economie al țării respective, o sumă dublă sau triplă pe un abonament, nu cred că sunt mai mult de 20% dintre români care fac sport -

Deci sunt o raritate românii care fac sport și cei de 40 de ani care fac sport intensiv sunt raritatea-rarității.

Last edited by Iorest; 07.06.2021 at 16:01:05.
Reply With Quote
Vechi 08.06.2021, 07:19:27
Senior Member

Implicit

Citat:
.......

Iluzia sau auto-iluzia este o inchinare la idoli, iar dez-iluzia este revenirea cu picioarele pe pamant.
Emisiunile si reportajele sunt cam mecaniciste, ingineresti, aritmetice si nu tin cont de vrednicia duhovniceasca a... "cuplului".

Infertilitatea barbatilor, dupa parerea mea, tot la femeie se manifesta, deoarece, cu varsta, ea se "inchide" fecundarii din cauza aparitiei unor atitudini, preocupari, dorinte sau sentimente care-i "paraziteaza" rolul esential de... nascatoare (vezi cap. 2Regi).

De aceea este foarte sanatoasa practica straveche in care "femeile" foarte tinere nasc imediat, la maturizarea sexuala. Atunci nu exista infertilitate de niciun fel.
Oare Fecioarei Maria la ce varsta I S-a Binevestit?
Reply With Quote
Vechi 08.06.2021, 15:56:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iluzia sau auto-iluzia este o inchinare la idoli, iar dez-iluzia este revenirea cu picioarele pe pamant.
M-am referit în cazul discuției la iluzia de a crede că puterile și capcitățile care sunt doar la tinerețe în situația familiei care dă naștere, pot ține la infinit, biologicul nu prea așteaptă după noi oamenii.

Citat:
Emisiunile si reportajele sunt cam mecaniciste, ingineresti, aritmetice si nu tin cont de vrednicia duhovniceasca a... "cuplului".
Corect și acest lucru că Dumnezeu poate face minuni, dar amânatul prea mult și ulterior cerința disperată și poruncitoare de a se rezolva într-un an sau o lună totul prin rugăciuni (după ce s-a pierdut timp 10-15 ani) poate fi o forțare a mâinii Lui, toate lucrurile bune se fac din timp.

Totuși unele reportaje se bazează pe o știință a fecundității, care are parametrii ei tehnici limitativi, dar e bine ca omul duhovnicesc să arunce un ochi și peste cum funcționează structural biologia, mai departe lucrează și Dumnezeu.

Citat:
Infertilitatea barbatilor, dupa parerea mea, tot la femeie se manifesta, deoarece, cu varsta, ea se "inchide" fecundarii din cauza aparitiei unor atitudini, preocupari, dorinte sau sentimente care-i "paraziteaza" rolul esential de... nascatoare (vezi cap. 2Regi).
Aici e descris mai pe larg, medicul din video zice că sunt 50-50 factorii, am selectat puțin din articol:

https://stirileprotv.ro/stiri/doctor...tilitatea.html

„Dr. Ruxandra Dumitrescu: Cauzele sunt 50% masculine, 50% feminine, de aceea se investighează cuplul.

Andreea Groza: Toți medicii spun să obținem o sarcină cât mai devreme. De ce timpul contează atât de mult?

Dr. Ruxandra Dumitrescu: Ne gândim la om ca la o ființă programată să se reproducă între 20 și 25 de ani. Doamnele amână foarte mult sarcina din motive sociale, de carieră. Așa apare infertilitatea legată de vârstă, o boală frecventă în ultimii 20 de ani.

Fiecare lună contează după 35 de ani, pentru că scade în fiecare lună numărul celulelor normale fecundabile. (la femei)”

Explică multe în articol, mai scrie că unele femei încep să aibă probleme de fecunditate de la 27 de ani și că se ia în calcul și istoricul de pe linia maternă.

Citat:
De aceea este foarte sanatoasa practica straveche in care "femeile" foarte tinere nasc imediat, la maturizarea sexuala. Atunci nu exista infertilitate de niciun fel.
Oare Fecioarei Maria la ce varsta I S-a Binevestit?
Dreptul Iosif a mai fost căsătorit și era văduv, nu era la prima căsătorie cu Maria, Predania Bisericii spune că era bătrâior și o luase în grijă ca un fel de întreținere pe Maria, iar „frații lui Iisus” care apar la sărbătoarea corturilor erau din prima relație.

Există o recomandare în nomocanon să nu se fie diferență mai mare de 11 ani între soți, deci e o limită dacă un bărbat are 50 cu o soție de 39 maxim, tot are șanse mici la urmași.

În algoritmul de maxim 11 ani, la soțul 40 - soția 29 e cam ultimul tren pentru urmași, deja de la soțul 46-soția 35 se intră în faza de premenopauză a soției și oricum materialul genetic e slăbit și de la soț și de la soție, deci e greu de tot.

Majoritatea care au soții cu mult mai tinere sunt bogătani, sau actori de succes internațional, sau artiști, sau sportivi cu performanțe mari de tipul lui Cristiano Ronaldo, Mayweather pe care-i știe tot globul nu doar țara de origine.

Poate cine are banii lui Virinel Columbeanu (dinainte să sărăcească) își găsește o Moni, iar tipa l-a părăsit până la urmă.

Last edited by Iorest; 08.06.2021 at 18:11:36.
Reply With Quote
Vechi 09.06.2021, 00:28:59
Senior Member

Implicit

Citat:
Dreptul Iosif a mai fost căsătorit și era văduv, nu era la prima căsătorie cu Maria, Predania Bisericii spune că era bătrâior și o luase în grijă ca un fel de întreținere pe Maria, iar „frații lui Iisus” care apar la sărbătoarea corturilor erau din prima relație...
Maria i-a fost repatizata lui Iosif, vaduv si imbatranit in credinta, de catre sfatul batranilor din cetate tocmai pentru a deveni(neintarziat) tanara mama, natinand cont de diferenta de varsta, ci de credinta tuturor.

Am mai citit(cred ca-n Evanghelia lui Iuda, daca nu ma insel) ca Maria si Iosif disculpandu-se ei de zamislire, au fost supusi de batranii cetatii la proba apei (pe care au trecut-o cu bine); proba apei insemna sa mearga fiecare pe cont propriu la un izvor de apa din fundul padurii si sa aduca apa, iar daca se vor intoarce nevatamati de fiarele padurii, atunci au fost aparati de Dumnezeu ca au fost drepti.

Last edited by Demetrius; 09.06.2021 at 06:17:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare