Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2011, 10:20:46
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit O declaratie de bun simt.Romania-R Moldova-o unire necesara

http://www.timpul.md/articol/declara...812-23337.html
mai crede cineva in unirea Basarabiei cu Romania?Ma doare sa vad atat de multa indiferenta pentru aceasta problema.Ar fi un act normal de revenire a Moldovei la tara mama.Nu sunt niste deziderate ci realitati de care ar trebui sa ne preocupe mult mai mult.moldovenii au inceput sa faca primii pasi,dar romanii,din pacate,au alte treburi cu mult mai importante.sper sa ne trezim intr-o zi si sa reparam o greseala istorica.
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2011, 16:59:09
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Se pare ca in Romania sunt destui care cred ca e viabila o unire si care chiar ar accepta o scadere a nivelului de trai, daca asta ar fi pretul unei uniri. Si nu sunt putini astia, sunt vreo patruzeci si ceva la suta.

Problema e in partea cealalta. In Moldova doar 4% doresc unirea cu Romania. Cade greu la stomac procentul asta pentru unionistii din stanga Prutului. Sigur, sondajul e facut de un ONG din asta liberal-progresist, e simplu sa atacam mesagerul. Hai sa zicem ca poate au ras din procente ca sa serveasca unei agende discrete, chiar si asa nu cred ca se poate pune procentul real mai sus de 10-15%. Din nou, o cifra dezamagitoare pentru unionisti.

Un alt argument care da credibilitate acestui sondaj sunt procentele foarte mici pe care le obtin partidele care sustin fatis unionismul la alegerile parlamentare din Moldova. Este foarte clar ca opinia publica din aceasta tara nu doreste unirea cu Romania. Chiar daca luam in considerare modul violent si ilegitim in care Romania Mare a fost rupta, o unire nu se poate face peste dorinta locuitorilor Moldovei - si se pare ca asta nu inteleg multi.

Nu romanii sunt cei care s-au lasat pe tanjala. Sa stiti ca in 20 de ani de guverne neocomuniste, clasa politica, asa cum e ea, a facut cateva lucruri bune. Printre ele s-a numarat si enuntul periodic la nivel politic al dorintei unioniste - acest lucru facandu-se mai mult sau mai putin voalat - probabil pentru ca nu i-a costat nimic si pentru ca, pana la urma, e ceea ce doreste o proportie serioasa a electoratului.

Pe tanjala s-au lasat moldovenii, de fapt nici nu cred ca a fost atat de aprinsa flacara asta a romanismului la ei ca sa aiba de unde sa scada.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 16.05.2011 at 17:06:06.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2011, 17:02:31
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Sînt o mulțime de români în Basarabia care nu doresc Unirea la moment, dar din alte motive decît credeți, anume faptul că România se află în UE. Știți și voi care este situația în UE și care au fost și sînt consecințele pentru România, mai ales dpdv duhovnicesc.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2011, 17:08:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Sînt o mulțime de români în Basarabia care nu doresc Unirea la moment, dar din alte motive decît credeți, anume faptul că România se află în UE. Știți și voi care este situația în UE și care au fost și sînt consecințele pentru România, mai ales dpdv duhovnicesc.
Haha, ce tare a fost asta, moldovenii refuza unirea cu Romania intr-o proportie covarsitoare din motive duhovnicesti :))

Afinitatea lor pentru rasarit si rusofilia n-au, dom'le, nimic de-aface, nu? Faptul ca au votat constant comunismul la putere e la fel de irelevant, nu? Ah, sfintite popor basarabean, ce intelept esti tu ca te tii departe de UE.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2011, 18:01:45
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Nu au votat comunismul....aici se greseste!A fost impus....
Cat despre unificare,se doreste,dar abia acum incep sa se dezmorteasca oamenii,dupa anii lungi de comunism si rusificare permanenta.Este un drum anevoios,dar care pana la urma se va intampla......chiar daca exista multi care nu cred...unirea se va concretiza.
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2011, 18:04:41
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Întrebare:

Ar putea cineva să realizeze un sumar al motivațiilor, scopului și efectelor unirii României cu Basarabia? Mă gândesc la o analiză obiectivă...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2011, 18:10:10
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Haha, ce tare a fost asta, moldovenii refuza unirea cu Romania intr-o proportie covarsitoare din motive duhovnicesti :))

Afinitatea lor pentru rasarit si rusofilia n-au, dom'le, nimic de-aface, nu? Faptul ca au votat constant comunismul la putere e la fel de irelevant, nu? Ah, sfintite popor basarabean, ce intelept esti tu ca te tii departe de UE.
Ați eliminat din mesajul meu exact atît cît să distorsionați ideea mesajului. Regretabil.

Nu degeaba am subliniat: români din Basarabia, adică oameni cu conștiință națională, care nu doresc înfăptuirea unirii din aceste motive. Cunosc și mulți români din România care nu vor unirea Basarabiei tot din cauza UE. Ați fi vrut dvs. să vă uniți cu Basarabia acum 30 de ani în cadrul URSS? :)
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2011, 18:41:23
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi pare mai realista alipirea Basarabiei la Rusia, decat la Romania...
Hmm.., dar asta e simpla mea opinie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2011, 18:45:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Mie imi pare mai realista alipirea Basarabiei la Rusia, decat la Romania...
Hmm.., dar asta e simpla mea opinie.
asta o fi realismul politic, poate.
realismul poporului s-a vazut insa si la voturile din finala Eurovision.
noi le-am dat maxim, 12 puncte, ei la fel noua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2011, 18:49:32
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta o fi realismul politic, poate.
realismul poporului s-a vazut insa si la voturile din finala Eurovision.
noi le-am dat maxim, 12 puncte, ei la fel noua.
Altii ne conduc...
Si nu stiu daca, fiind pusi in situatia reala de a alege, am desfasura manifestatii in strazi si slogane curajoase ca noi suntem frati si tot felul...

Dar ar fi interesant de urmarit si asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 13:32:28
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28