Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2013, 01:46:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Domnule Cezar și Ana Maria

Vă mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase! :)
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2013, 21:06:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mult succes, Laura!

Studenții mai multor facultăți ale Universității București au participat, duminica aceasta, la Biserica „Sfântul Nicolae” – Ghica, paraclis universitar, la o slujbă de Te Deum, prilejuită de începutul noului an academic. Slujba de mulțumire a fost oficiată, după Sfânta Liturghie, de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal.

„Am făcut această rugăciune de binecuvântare a începutului de an universitar rugând pe Dumnezeu să dăruiască tinerilor studenți ai Universității din București, dar și tuturor studenților și elevilor din țara noastră, minte și capacitate de a acumula toate cunoștințele folositoare pentru pregătirea lor profesională, dar să se împărtășească și de lumina descoperirii dumnezeiești pe care o dobândim prin cercetarea Sfintelor Scripturi, ale scrierilor Sfinților Părinților noștri și prin asimilarea învățăturii de credință a sfintei noastre Biserici Ortodoxe”, a mărturisit PS Părinte Varlaam Ploieșteanul.

Biserica studenților, așa cum mai este cunoscută de bucureșteni, a fost construită la începutul secolului al XX-lea. În ianuarie 1992, lăcașul de cult devine Paraclisul Universității București, fiind prima biserică din România cu această destinație, după 1990.

În mijlocul studenților s-au aflat și oaspeți de seamă. Pr. Marc-Antoine Costa de Beauregard le-a ținut celor prezenți un scurt cuvânt de învățătură.

O slujbă de Te Deum la început de an universitar va fi oficiată lunea aceasta și la Catedrala mitropolitană „Sfântul Spiridon - Nou”, paraclis patriarhal, pentru studenții Facultății de Teologie Ortodoxă din București.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde