Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2013, 23:53:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Fotbalul.E pacat?

Salut frati intru Hristos.Nu practic fotbalul desi mi-ar placea.Dar ma uit la fotbal destul de des.Ce parere aveti despre fotbal?M-am gandit de multe ori ca poate e prea lumesc si poate ar fi pacat dar mie imi place ,imi place jocul in sine.Am mers de cateva ori si la stadion.Mentionez ca nu injur nici la meci nici acasa,nu joc la pariuri si nici nu imi ocup timpul numai cu asta.Bineinteles.Dupa cum stiti.Am mare sete de cunoastere a Lui Hristos!Poate fi fotbalul o piedica in cunoasterea lui Hristos sau il considerati moment de relaxare ,placut?Ce parere aveti in legatura cu fotbalul?E ceva rau in a ma uita la fotbal si a sustine o echipa de fotbal?Multumesc anticipat

Last edited by tigerAvalo9; 31.01.2013 at 23:55:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2013, 00:31:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
E ceva rau in a ma uita la fotbal si a sustine o echipa de fotbal?Multumesc anticipat
Niciodata daca tii cu FC Liverpool,singura echipa de football din lume,restul doar ii copiaza si prin urmare este pacat sa te uiti la ei :) Daca esti fan al cormoranilor,asa cum spune imnul echipei, ,,You'll never walk alone".YNWA! :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 01:11:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Niciodata daca tii cu FC Liverpool
Cata vreme tin cu Liverpool de la 10 ani (a castigat atunci o finala contra lui Hamburg sau Bayer, nu mai tin minte...) sunt inclinat sa subscriu...

Last edited by cezar_ioan; 01.02.2013 at 01:15:30.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2013, 01:23:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cata vreme tin cu Liverpool de la 10 ani (a castigat atunci o finala contra lui Hamburg sau Bayer, nu mai tin minte...) sunt inclinat sa subscriu...
Iar am baut cafea dupa ora 22 si sunt licurici :) Stiam eu ca ceva profund si indestructibil ne leaga Ioane :) Tiger,omule,cat timp nu devin sclav al pasiunii si nu-l lasi pe Dumnezeu in plan secund sa stii ca acesta,parerea mea de pacatos,nu este un temnicier :) Seara buna...nu veti merge singuri niciodata,nu stiu de ce dar cred ca aceste cuvinte ar avea un ecou si in alta parte.. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2013, 01:30:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Tin sa va dezamagesc pe amandoi Tin cu Otelul Galati,Borussia Dortmund,Arsenal si Valencia dar in special cu Otelul Galati.:))
Sa lasam gluma acum,am vrea sa vorbim strict spiritual.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2013, 01:44:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vrei un model strict pe vremea apostolilor se organizau diferite competitii,de catre romani,sportive,la care crestinii se pare ca participau,fie si sub forma de spectatori discreti.Apostolul Pavel se foloseste de comparatii sportive ca sa ilustreze teme teologice si prin urmare este evident ca cei carora le vorbea aveau o idee despre competitiile sportive.In prezent sportul,football-ul este exemplul cel mai bun,este o industrie cu parti atractive dar si cu multe umbre.Daca simti ca acesta pasiune iti afecteaza viata ta spirituala incearca sa renunti la ea sau macar discuta cu preotul tau,vezi ce spune si dansul ca sa nu cazi in nici una din extreme daca simti ca te-ar coplesi asta.Nu uita ca totusi nu sunt un folos spiritual ci doar o relaxare care trebuie sa ramana la acel stadiu,nu un scop in viata.Sunt convins ca vor fi si pareri mai bune,eu sunt subiectiv si impulsiv :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2013, 01:45:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
sa vorbim strict spiritual.
Despre ... fotbal???
zau asa, nu ma pricep...:)

P.S. Fotbalul poate fi o frumoasa lectie de barbatie, de camaraderie etc. Totul e sa nu devina un inlocuitor al propriei noastre barbatii...:)
Am o simpatie aparte pentru modul cum stapanesc mestesugul jocului unii fotbalisti, pentru jocul inteligent "de echipa" al unora, pentru atmosfera din tribune etc.
Nu cred ca nenorocirile omului se trag de la cateva ore pe luna petrecute in atmosfera unui meci frumos. Asta sa fie piedica mantuirii? N-as prea crede, zau asa...
Cata vreme nu a devenit patima sau idol, cred ca fotbalul nu aduce moartea vesnica...
E un sport, e doar un sport, totusi.

Uneori legam intre ele lucruri care nu par a fi sortite legaturii: de pilda varful Chomolungma si Groapa Marianelor, mantuirea si culoarea de la sireturi, Scriptura si mirosul portocalelor etc. Mai bine le lasam pe fiecare in lumea din care fac parte, iar noi facem niscaiva deosebiri, spre a nu forta conflicte arbitrarii/artificiale... Ziceam si eu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2013, 02:29:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este pacat. Este pacat sa nu fi trait niciodata in freamatul galeriei. Sa nu fi cantat:
"Suntem peste tot acasa
Portile ni se deschid
Nu-i echipa mai frumoasa
Si iubita ca .......
?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2013, 05:20:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Consider ca este o diferenta intre a te uita la fotbal si a juca fotbal. In prima cauza iti cam pierzi timpul (plus ca uitatul la televizor nu prea este sanatos), in a doua situatie faci miscare, iti folosesti atentia etc. e altfel. Multi se uita la meci, dar putini joaca, caci implica efort.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2013, 07:19:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cata vreme tin cu Liverpool de la 10 ani (a castigat atunci o finala contra lui Hamburg sau Bayer, nu mai tin minte...) sunt inclinat sa subscriu...
Liverpool e echipa aia din Manchester, nu? Atunci DA!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde