Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Vezi rezultatele sondajului: da , nu
da 0 0%
nu 0 0%
posibil 0 0%
super 1 100,00%
Votători: 1. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2021, 16:08:28
donn123 donn123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2021
Mesaje: 1
Implicit calendar ortodox nou 2021

Care a auzit de aceasta pagina tocamai ce am gasito si mi am printat calendar crestin ortodox 2021
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2021, 01:09:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Eu mi-am cumpărat formatul tipărit de calendar bisericesc în care sunt trecute și date importante precum perioadele în care nu se oficiază nunți în Biserică pe 2 ani de la data tipăririi calendarului, (2021-2022) important pt cei care NU vor să nu-și rezerve sala pt nuntă în posturi și perioade incompatibile cu slujba cununiei, zilele libere legale din Codul Muncii nu neapărat zile de sărbătoare, certitudinea că e emis din partea Bisericii Ortodoxe .

Nu mi se pare o avere un calendar tipărit per casă, dacă toate cărțile și tipăriturile bisericești ar fi piratate online ar da faliment traducătorii, culegătorii care preiau cărți și din alte țări ortodoxe și le diortosesc în română, compilatorii care aduc la lumină manuscrise vechi din mănăstiri și practic activitatea și efortul lor intelectual nu ar mai fi recompensat, nici munca editorilor pe partea tehnică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.01.2021 at 01:21:11.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2021, 13:27:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu e vorba de stilism cand cer asa ca un om oarecare, nu ca un Dumnezeu, revenirea la traditia de dinainte de introducerea defazajului de 13 zile facut la dorinta si insistenta ereticilor necredinciosi. Stilistii sunte gresiti nu din pricina ca au ei un calendar nedefazat cu 13 zile ci pentru ca din pricina asta te reboteaza, nu respecta tainele si iertarile pe care le-a lucrat ortodoxia prin preotii din BOR deci acestia care nu recunosc lucrarea Domnului prin BOR se afla in necredinta, deci fac sminteala. Eu spun doar ca nu mi se pare normal ca acum cand bate la usa sarbatoarea Craciunului Ceresc tu ca si ortodox sa uiti complet de sarbatoare si de post si dupa ce participi la Boboteaza, dupa ce iti iei apa sfintita si incepi sa te curatesti band in fiecare zi, sa ignori Cerul si sa nu mai sarbatoresti Craciunul cu pace si bucurie impreuna cu biserica Cerasca si impreuna cu toti sfintii. Sigur ca e valabila si Boboteaza chiar daca este facuta in avans cu 13 zile caci nu este gresala canonica nerespectarea ceasurilor deoarece Domnul lucreaza dupa timpul Haric si nu dupa ceasul lumesc. Deci apa sfintita de ortodoxia din BOR este sfanta, curata, binecuvantata desi Boboteaza Cereasca e abea peste 13 zile in Cer. Diferenta de 13 zile intre Cer si ortodoxia romaneasca nu afecteaza mijlocaele sfintitoare ci face ca sa fim in contratimp cu sarbatorile si cu postulrile si cu perioadele cand nu se oficiaza nunti si ospete si se pomenesc in contratimp sfintii zilei. Manifestarea Dumnezeirii care este mereu ASTAZI ar cere sa fim cu totii in relatie cu Cerul. Acest astazi se refera si la randuieli, la sarbatori deci ar fi normal ca sa se iasa din defazajul introdus la insistenta ereticlor, doar sinoul ar putea lua aceasta decizie pentru ca sa serbam Craciunul Ortodox deodata toata ortodoxia de peste tot.

Eu folosesc deci ambele calendare pentru ca respect dreptatea divina si nu eu gresesc ci cei ce nu vor sa inteleaga, desi pentru unii, ce fac eu, pare o prostie sau o neascultare. Acest lucru, a tine ambele calendare, pentru mine nu inseamna stilism ci respectarea si a Bisericii Biruitoare a Cerului si a intregii ortodoxii de pretutindeni si nicidecum nu sustin ca BOR nu are Duhul sau ca nu e valida vreo lucrarea sfintitoare a ortodoxiei romanesti care lupta pentru Credinta in adevaratul Dumnezeu. Daca as "crede" asa ca si stilistii ca defazajul de 13 zile este echivalenta cu o lepadare de Credinta as pleca din BOR, din ortodoxia romaneasca defazata cu 13 zile si m-as reboteza numai acolo unde as crede ca Lucreaza Duhul Sfant. Nu plec si sper sa nu fiu dat afara de catre unii foarte "credinciosi", nu dam nume.

Cei ce ma socotesc gresit sa fie sanatosi, iar cei ce nu vor sa vada ca am dreptate in ce le spun sa se gandeasca si sa se intrebe cum s-ar simti ei daca cineva apropiat ar serba ziua lor de nastere sau de trecere la cele vesnice inainte cu 13 zile sau dupa in timp ce dreptii o serbeaza la ziua randuita asa cum au randuit sfintii parinti de la Dumnezeu si nu de la eretici. Cum s-ar simti oricine ca sa auda laude sau urari si cinstiri cand e ziua altora de serbare si nu a lui? Nu ar recunoaste ca nu atunci e ziua lui? Ar putea accepta sa minta? Orice drept stie ca satana e tatal minciunii deci orice ortodox ar trebui sa iasa din minciuna si sa recunoasca eroarea in care se afla. Asa mi se pare normal iar asta nu ar insemna dezbinare ci indreptare a lor prin revenirea la ce este drept. Deci trebuie indreptata "indreptarea" calendarului daca vrem sa fim mai cinstiti decat suntem, prin revenirea la vechiul calendar cu toti sfintii inclusiv cu cei care au aparut si au fost introdusi in noul calendar. Cer asta nu ca Dumnezeu ci ca un om oarecare, nu pentru mine ci pentru cine se sminteste de starea asta de contra-timp a credinciosilor aflati in aceiasi Credinta ortodoxa universala dar care sesizeaza existenta acestui defazaj de 13 zile fata de Cer si fata ortodoxia din alte locuri.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.01.2021 at 13:52:29.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calendar ortodox nou 2021

Thread Tools
Moduri de afișare