Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.02.2010, 18:08:47
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Porunca ,,Cresteti si inmultiti-va a fost data la inceputul omenirii si era data pt. atunci. Acum nu mai are relevanta pt. ca omenirea s-a inmultit. Tot asa cum porunca ,,sanu mancati din pomul cunostintei binelui si al rauluiŽŽ a fost data primilor oameni.
Apoi au venit cele 10 porunci date poporului evreu( erau pt. evrei, nu pt. alte neamuri).
Iar Iisus Hristos a implinit Legea veche, nu a anulat-o.Cele 10 porunci sunt valabile si pt. crestini ( care fac parte din toate neamurile pamantului) dar cu anumite completari: a se citi textul din ev. de la Matei capitolul 5.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.02.2010, 20:10:59
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Porunca ,,Cresteti si inmultiti-va a fost data la inceputul omenirii si era data pt. atunci. Acum nu mai are relevanta pt. ca omenirea s-a inmultit. Tot asa cum porunca ,,sanu mancati din pomul cunostintei binelui si al rauluiŽŽ a fost data primilor oameni.
Apoi au venit cele 10 porunci date poporului evreu( erau pt. evrei, nu pt. alte neamuri).
Iar Iisus Hristos a implinit Legea veche, nu a anulat-o.Cele 10 porunci sunt valabile si pt. crestini ( care fac parte din toate neamurile pamantului) dar cu anumite completari: a se citi textul din ev. de la Matei capitolul 5.
Foarte bine, acum ne-am înmulțit, hai să ne oprim. Hai să nu ne mai înmulțim :)
Cine stabilește ce din Biblie mai are relevanță și ce nu?
Astea sunt detalii care nu mai contează, cu porunca X sau legea Y, cu evreii, cu creștinii, cele 10 porunci sunt valabile, sau nu, legea veche e depășită, ȘI AȘA MAI DEPARTE.
Ideea de bază este următoarea: Textele Bibliei, pe lângă faptul că sunt foarte vechi și sunt scrise în concordanță cu nivelul societății de atunci, mai sunt și în prezent întoarse pe toate fețele și li se dau enșpe mii de semnificații pentru a servi o biserică sau alta, sau secte, ETC. Tu zici că acea poruncă nu mai e valabilă, vine papa și zice că alta mai e, vine preafericitul și mai adaugă și el o idee, apoi alții, tot așa, se mai fac completări, vorba ta, la fel cum s-a petrecut de-a lungul istoriei, s-au făcut interpretări peste interpretări unor texte scrise de niște oameni dar despre care se crede că ar fi primit dictare divină.

Evident că o să ziceți la fel ca mine despre celelalte religii, pentru că ele sunt neadevărate, nu? Numai creștinismul este adevărat și cum interpretăm noi textele e adevărat. Musulmanii cred și ei la fel despre islam, ca acela e adevărat. Evreii la fel. Cercul se închide. Și o ia de la capăt. Distracție plăcută!

Îmi pare rău pentru tonul ironic, dar cred că e o modalitate de a mă face mai bine înțeles. Dacă avem un cap, îl putem folosi și putem extrage tot ce e bun din niște texte, religii și așa mai departe. Nu să urmăm orbește niște reguli inutile, care sunt aplicabile unor perioade trecute.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.02.2010, 18:43:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani - ai dreptate. Numai un singur lucru: casastoriti sunteti si voi cei care aveti copii, deci noi tot avem ceva lipsa. Sigur ca familia este un dar mare si chiar si profesia/locul de munca (atunci cand il ai), dar noi cei fara copii nu ne simtim completi. Ne lispeste ceva totusi. Ma tot gandesc la femeile de pe vremuri care daca nu(mai) aveau familie erau primite in biserica, aveau ceva de facut acolo, erau sprijinite.
Ma rog, eu oricum imi caut altceva...Era bine daca ma sustine preotul, in biserica, dar cine stie, poate ca e mai bine in alta parte. Se pierde treptat biserica...din pacate, in vremurile astea tulburi.
Dar poate ca nu va lipseste ceva voua celor casatoriti fara copii, in mod paradoxal, daca s-a intamplat fara voia voastra! Poate sunteti la fel de completi ca si noi care avem copii!
Crestinul trebuie mai intai sa il zamisleasca pe Hristos in inima sa si in lume. Fiecaruia i se da posibilitatea sa faca asta.
Uneori, Dumnezeu nu da ceva ca sa dea mai mult altceva. Lucreaza in slabiciune, spune sfantul Pavel.
Nu te lasa influentata de judecata obtuza a unora, Sophia.
Si cum spuneam, a face ceva 'in Biserica' nu inseamna neaparat activitati parohiale. Facand ceva pentru altii, faci acel lucru in Biserica.
Tu, daca nu ai copii, ai mai mult timp, poate, sa te ocupi de sotul tau si de altii. Profita de aceasta disponibilitate! Este si ea un dar de la Dumneeu.
Dar iarta-ma daca ce scriu nu iti foloseste. Este greu sa consolezi pe cineva in alta situatie decat tine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 15.02.2010 at 00:51:36.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.02.2010, 16:34:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - poate ai dreptate.
Ca avem mai mult timp unul pentru altul? Asa o fi?
Problema este alta: avem surplus de afectiune, acel instinct matern/patern si ne lipseste cui sa dam acest surpuls. De aceea oamenii fara copii se dedica animalelor, sau plantelor, iar aceastea devin copiii lor.
Si lipseste activitatea de daruire, de ingrijire, un scop in viata. Pentru cine/ce traiesti pana la urma?
Si tot caut o explicatie pe care voi o tot dati: " femeile au alta misiune, chiar fara copii". Ei asta cauta eu.
Sa inteleg ce vroia Dumnezeu pentru noi? Ce alta misiune avem, cum sa ne mantuim noi in lipsa de copii (eu si asa am o problema in a percepe o mantuire dincolo de viata)? Exista un motiv si un rost pentru care nu avem copii, dar care este si ce putem face in loc.
Barbatii, cu sau fara copii au preotie, diaconie, alte slujbe in biserica, au politica, serviciu etc.
Noi, cei fara copii (mai ales femeile) ce putem face? Nici copii, nici in biserica, nici nicaieri.
Si cand spun copii, nu ma refer neaparat numai la cei naturali, dar multintre noi nici sa adoptam nu putem, nici fini, nimic.
Sunt multe de spus aici. In social nu poti ca si acolo iti trebuie niste referinte/exeprienta: n-ai copii, n-ai nu stiu ce hartie, etc.
Ma tot gandesc eu ca ceva trebuie sa ne dea in loc, Dumnezeu, dar ce?
Este o bucata de viata si familie lipsa. Daca nu ai nici bani, nu poti face nici altele. ca sunt oameni fara copii (din voia lor sau nu), care in schimb au cariere, bani multi si se pot ocupa de social, pot adopta (gen Madonna, sau Angelina si Brad Pitt, sau altii.
Si daca tot suntem crestini si mergem multa la biserica si ni se spune de mantuire, nu ar trebui tot in biserica sa gasim obiectul si sprijinul?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.02.2010, 16:48:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu cred ca asa ar trebui sa vedem lucrurile: femeia are copiii si e de ajuns. De asta si numai de asta a lasat-o Dumnezeu.
Femeia poate sa mai faca si alte lucruri pe pamant.
Nu sunt de acord nici cu inversarea rolurilor: barbatul sa stea acasa la cratita si cu pruncii, iar femeia sa dea in branci. Sunt lucruri care sunt ale femeii si unele ale barbatului. Clar.
Dar nu e buna imparteala lor.

@glykys: a canta la strana si a citi in biserica poate fi facut de biserica. Este o atributie feminina. Si nu e vorba (in ceea ce spune Dorina si spun si eu) sa fii mai presus de altii, ci sa ai locul tau in biserica. Si sunt niste ocupatii in care poti sa te implici, sa faci ceva. Iar este vorba de talantul fiecaruia (talent muzical, dictie la citit).
Nu se poate ca numai barbatii sa fie in biserica peste tot (strana, altar, comitet, citit, diacon, etc., iar femeia sa fie prigonita: nu sta acolo, nu intra in ziua de, nu citi, nu intra in altar, nu si nu si nu.
Biserica n-a fost lasata numai pentru barbat. Asta este problema.
Si in alte religii/confesiuni exista lucruri pe care le face numai femeia ( se ocupa de femei in cadrul religiei respective, de copii, etc., nu stiu exact).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.02.2010, 17:27:08
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Noi, cei fara copii (mai ales femeile) ce putem face? Nici copii, nici in biserica, nici nicaieri.

Ma tot gandesc eu ca ceva trebuie sa ne dea in loc, Dumnezeu, dar ce?
Sophia, tu te plangi si ai motive.Dar uite ca se poate si mai rau: adica si fara copii dar si fara sot. Tu esti de invidiat pt. ca ai un suflet langa tine cu care iti imparti viata, dar inchipuie-ti cum e pt. cei care nu au. Cel mai greu e de sarbatori, cand toti sarbatoresc alaturi de cel/ cea draga ...
Cat despre problema mantuirii, eu nu cred ca Dumnezeu care ste Judecator drept va condamna pe cineva ca nu a avut copii sau sot/ sotie daca nu a fost vina lui/ ei.Refuz sa cred ca Dumnezeu o sa imi spuna la Judecata: ,,a...nu ai facut nici copii, nici casatorita n-ai fost ,nici calugarita...in iad cu tine!ŽŽ
Activitati pe care le putem face in societate, cei care dispunem de mai mult timp ( din cauza lipsei unei familii , a copiilor), exemple concrete:
- poti merge la un leagan de copii sau un camin de batrani( au nevoie sa stea cineva de vorba cu ei, pur si simplu)
- se pot da meditatii gratuite pt copii care nu isi permit
- poti avea grija de copiii altor persoane baby sitter( part-time)
- poti face curatenie la biserica( voluntar , fara bani)
- ai mai mult timp de rugaciune, te poti ruga nu numai pt tine, ci si pt ceilalti
- daca ai talent la desen, muzica, lucru de mana si altele - poti sa iti folosesti talantii
Sunt cateva sfaturi pe care le-am primit si eu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.02.2010, 17:58:02
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Foarte bine, acum ne-am înmulțit, hai să ne oprim. Hai să nu ne mai înmulțim :)
Cine stabilește ce din Biblie mai are relevanță și ce nu?
Nu e vorba ca acum nu trebuie sa ne mai inmultim, numai ca acum inmultirea nu mai constituie o prioritate ca atunci. Cine e casatorit si vrea sa faca 1 copil sau 10 copii, n-are decat. Dar nici daca se calugareste sau nu poate avea copii din motive medicale, nu e nici o problema.
Cine stabileste ce din Biblie mai are relevanta si ce nu? In nici un caz fiecare de capul lui, pt. ca asa au luat nastere sectele, interpretand fiecare scriptura dupa cum l-a taiat capul.
Modul de interpretare a Bibliei se invata in Biserica( si ca locas de cult si ca institutie), din urmatoarele surse:
-scrierile Sfintilor Parinti( care au trait in primele secole ale crestinismului) si pot da un exemplu- Sf. Ioan Gura de Aur a explicat Ev dupa Matei in cartea ,,OmiliileŽŽ.
- textele liturgice
- hotararile celor 7 sinoade ecumenice
- predicile de duminica din biserica
- si altele
Inca ceva: mai e nevoie de rabdare, toate se descopera in timp. Exact ca si cum ai urma cursurile unei facultati. Si ca sa intelegi cu adevarat Sfanta Scriptura , trebuie sa studiezi si din alte domenii : istorie, geografie, lb. greaca, arheologie biblica, patrologie( viata si scrierile sfintilor Parinti). Textele trebuie studiate in context, pt. ca daca le scoti din context, iese cu totul altceva.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.02.2010, 18:32:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cresteti si va inmultiti

Sfinții Părinți, subliniind în mod special faptul că virtuțile sunt sădite în însăși firea omului, nefiind calități care să-i fi fost, într-un fel sau altul, adăugate, au totuși în ceea ce privește acest subiect o concepție dinamică: virtuțile nu i-au fost date omului într-un chip deplin; ele aparțin naturii sale numai întrucât menirea acesteia este de a le pune în practică și numai întrucât ele constituie împlinirea și desăvârșirea acestei naturi. Dar realizarea lor presupune participarea activă a omului la planul lui Dumnezeu, colaborarea lui - cu toate facultățile sale - cu voința divină, libera deschidere a întregii sale ființe la harul lui Dumnezeu. Omul a fost creat cu posibilitatea de a realiza aceste virtuti si a început chiar să le pună în practică. El avea virtuțile în germene. Dar lui îi revenea sarcina de a le face să sporească până la desăvârșire. Astfel înțeleg Sfinții Părinți porunca divină dată primilor oameni: „Creșteți și vă înmulțiți" (Fac. l, 28). Și de aceea ei zic că, în rai, „omul era asemenea unui prunc si trebuia, sporind în cele bune, să ajungă la starea bărbatului desăvârșit".
Citat din Terapeutica Bolilor Spirituale de Jean Claude Larchet
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.02.2010, 18:40:00
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... Pentru cine/ce traiesti pana la urma?
Si tot caut o explicatie pe care voi o tot dati: " femeile au alta misiune, chiar fara copii". Ei asta caut eu.

...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu cred ca asa ar trebui sa vedem lucrurile: femeia are copiii si e de ajuns. De asta si numai de asta a lasat-o Dumnezeu.
Femeia poate sa mai faca si alte lucruri pe pamant.
Nu sunt de acord nici cu inversarea rolurilor: barbatul sa stea acasa la cratita si cu pruncii, iar femeia sa dea in branci. Sunt lucruri care sunt ale femeii si unele ale barbatului. Clar.
Dar nu e buna imparteala lor.
Pai uite Sophia ca-ti dai singura raspunsul. Plus ca a detaliat si Caliyo. :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2010, 18:58:37
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu cred ca asa ar trebui sa vedem lucrurile: femeia are copiii si e de ajuns. De asta si numai de asta a lasat-o Dumnezeu.
Femeia poate sa mai faca si alte lucruri pe pamant.
Nu sunt de acord nici cu inversarea rolurilor: barbatul sa stea acasa la cratita si cu pruncii, iar femeia sa dea in branci. Sunt lucruri care sunt ale femeii si unele ale barbatului. Clar.
Dar nu e buna imparteala lor.

@glykys: a canta la strana si a citi in biserica poate fi facut de biserica. Este o atributie feminina. Si nu e vorba (in ceea ce spune Dorina si spun si eu) sa fii mai presus de altii, ci sa ai locul tau in biserica. Si sunt niste ocupatii in care poti sa te implici, sa faci ceva. Iar este vorba de talantul fiecaruia (talent muzical, dictie la citit).
Nu se poate ca numai barbatii sa fie in biserica peste tot (strana, altar, comitet, citit, diacon, etc., iar femeia sa fie prigonita: nu sta acolo, nu intra in ziua de, nu citi, nu intra in altar, nu si nu si nu.
Biserica n-a fost lasata numai pentru barbat. Asta este problema.
Si in alte religii/confesiuni exista lucruri pe care le face numai femeia ( se ocupa de femei in cadrul religiei respective, de copii, etc., nu stiu exact).
ce intelegi prin biserica?biserica nu e doar cler [preoti diacani si episcopi].biserica este comunitatea tuturor celor ce marurisesc aceeasi credinta. in biserica se savirsesc mai multe activitati pt cei ce vor sa participe la ele unii mai motivati decit altii. nu ai copii ? sunt multi copii abandonati ce asteapta sa fie adoptati sau luati in plasament.asa cum scrie frumos si "calio" sunt multe pe care le poti face dar depinde totul de tine .astazi biserica nu se mai poate ocupa de toate aspectele vietii asa cum era in perioada primara acum sunt legi civile care o ingradesc si apoi mai sunt si impedimente financiare cu care se confrunta .daca in biserica se zice femeia sa se supuna barbatului o in deamna sao faca din dragoste si barbatul care nu intelege asa e ingust la minte pt ca biserica il indeamna sa=si iubeasca femeia ca pe sine nu sa o trateze ca pe o sluga .biserca nu discrimineaza ci oamenii sunt cei care denatureaza mesajul ei
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46