Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.07.2008, 18:03:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu printre studenti , am fost de multe ori considerat un fraier , prost , ca nu vreau sa ma insor ... dar i-am adus cu incetul la prochimen ... ba le-am adus la cunostinta ca vrea sa ma fac si pustnic si i-am smerit de tot ... le-am spus clar in fata : pai ce , hotarati voi in locul meu ce sa fac ? ce faceti voi e discriminare sexuala , religioasa " ... si spunandu-le asta cu smerenie si blandete s-au smerit si acuma ma accepta asa cum sunt ... este esential sa ai curajul marturisirii credintei , dar sa faci asta fara a-i judeca , vorbindu-le cu blandete si socotindu-te mai rau decat ei ... si pana la urma se lasa de prejudecati ... e o chestie de obisnuinta : ei nu sunt obisnuiti cu astfel de oameni si de aceea le vine greu sa creada ...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.07.2008, 19:33:05
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Îti trebuie curaj sa nu te conformezi lumii.

Am impresia ca unii se casatoresc ca sa nu râda lumea de ei ca sunt necasatoriti, apoi se vaicaresc ca de ce s-au casatorit.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.07.2008, 19:46:11
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

dar nu va mai faceti probleme ca nu sunteti casatoriti.chiar ma mir sa aud asta.mie mi se pare ca e ceva la moda sa te casatoresti tarziu.italienii se casatoresc pe la 35 de ani.
eu cred ca tinerilor le e rusine cu virginitatea.dar nu trebuie sa spuneti oamenilor ce faceti voi in intimitate.pastrati pentru voi,pentru ca nu toti inteleg asta.iar prietenii vostri ar trebui sa va inteleaga,daca va sunt prieteni.
prietena mea cea mai buna e pro sex,ca sa nu spun altfel si mai multe :D,dar ne intelegem de minune.eu citesc rugaciuni intr-o camera,iar ea ia lectii din filme,in alta camera:rolleyes:
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.07.2008, 21:07:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
[...]
prietena mea cea mai buna e pro sex,ca sa nu spun altfel si mai multe :D,dar ne intelegem de minune.eu citesc rugaciuni intr-o camera,iar ea ia lectii din filme,in alta camera:rolleyes:
mda, anturaju specific in care traiesc si eu. Dar sa stiti ca nu e greu deloc, daca se vrea, se ignora totu in jur, noi putand sa ne rugam in liniste, iar daca incep sa aud si sunete ceva, dau muzica mai tare si inchid usa ca sa nu mai aud, sau cea mai buna solutie: imi pun castile pe urechi si am rezolvat tot.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.07.2008, 21:11:21
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte frumos ce citesc ... ma bucur din toata inima ...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.07.2008, 21:20:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
foarte frumos ce citesc ... ma bucur din toata inima ...
Adica, in ce sens? Te bucuri in ghilimele sau in mod pozitiv, adica pe bune?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.02.2010, 21:17:21
danaiko1 danaiko1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Mesaje: 2
Post Sa fim feciorelnici si daca se poate feciori(-e) ca de gresit gresim cu totii!

Fratilor, sa nu ne ascundem dupa cuvinte mari ci sa stam noi mari in fata cuvintelor.asta vrem.
Se stie ca e greu sa te abtii dar nu imposibil. Eu cred ca e foarte importanta motivatia care o pastrezi inauntrul fiintei tale pt ca sa te abtii sa nu intrii in vartejul acesta provocat de atractie.
Si ca sa te abtii fizic e greu , cu mintea e si mai greu dar daca reusesti si doar pentru o scurta perioada de timp descoperi cat de nobil poti sa fii.
Acum daca descoperi dupa ce ai gresit si nu ai realizat ca e greseala (pacat)si nu te ai spovedit e cam inutil sa incepi o perioada curata si sa te simti "nobil" pentru ca greseala striga in urma ta si pe fratii tai ii sperie strigatul ei.
Sa fim feciorelnici inseamna ca am gresit INSA AM INTELES ca e pacat sa te impreunezi inainte de casatorie SI NU MAI REPETAM GRESEALA .
Sunt multi tineri care inteleg dar nu se pot abtine si pentru aceasta exista VESNICA SPOVEDANIE pana la Casatorie si dupa casatorie.
O apropiere de Parintii bisericii cu frecventa mare sporeste sansa tanarului de a se imblanzi" si poate de a se transforma major, a scoate fiara din el si a aseza in locul capului sau capul Celui a carui noblete incercam sa o urmam, capul lui Hristos si apoi din mila lui Dumnezeu Tatal vom vedea pe capul sau Coronita de aur a Biruitorului.

Sa revenim la motivatie. ce ne impiedica sa fim curati?Asa cum s a zis influenta celorlalti din jur adica anturajul care se pare te indeamna.
Daca stam sa analizam mai bine de ce am refuza noi aceste placeri?cu ce ne deranjeaza pe noi aceste placeri?
Suntem tentati sa zicem ca sunt chiar bune.Asa suntem facuti sa avem atractie baiat fatza de fata si in unele cazuri atractia sa se transforme in batjocora pt unii , ma refer la cei de acelasi sex.

Cu bune si cu rele ar treb sa traim toti in unul si unul in toti adica sa ne iubim ca fratii, sa ne intelegem sa facem pace unii cu altii sa ajungem sa gandim toti la fel.

Se vede ca barbatii se uita mai des la femei, femeile mai putin des si a fi indiferent nu e de dorit.

Se vede ca unele femei ca si unii barbatii datorita atractiei pe care o produc in jur starnesc uneori conflicte adica dezbina in loc sa ne uneasca, sa faca din toti unul.

Si apoi cand ne gandim la sex sa ne gandim in secunda urmatoare la cersetorul din capatul strazii, daca are ce sa manance, ce sa bea, daca ii e frig si cat de mare diferenta se creeaza intre noi si el daca ne gandim la sex si el se gandeste la apa.

Suntem toti una si cersetorul e fratele nostru in Hristos si e cel mai apropiat poate frate a lui Iisus si noi punem in momentele cand ne gandim la placerile trupesti o asa maare distanta intre noi si el sarmanul.

Insa daca nu poti trai fara aceasta placere trupesca insoara te dar sa stii ca daca te insori porti povara pacatului tau pana cand te scapi de ea tu si nevasta ta cu care treb sa fii una.

si daca fugi la alta doar si temporar ne arati noua fratilor tai cat de nesatul esti, cat de gresite sunt alegerile tale dar noi fratii tai te toleram pt ca speram ca te vei transforma de maine asa cum si noi ne dorim sa fim mai buni.

Toti treb sa stim ca inceputul transformarii noastre nu e inafara noastra ci in noi. Daca noi suntem primii schimbati in iubire, fratii nostri ne vor urma pt ca vor vedea ceva nou si nu trestie leganata de vant.

De multe ori vine satana si ne pune in minte o lume usoara plina de placeri si e mult mai usor sa i urmam calea pt ca suntem din carne facuti si placerile ne seduc.
Dar spre deosebire de animale avem si minte si cata vreme mai exista cersetori realizam usor ca lumea satanei e inselatoare.
Chiar amimalele ne sfatuiesc ce e mai bine sa alegem ca sa nu devenim animale.

Cred ca iubirea din inima va iesi prin gura afara si lumina din minte va sari pe frati prin ochi ca si prin ferestri :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.02.2010, 21:37:43
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Nu s-a intrebat nimeni de ce mireasa poarta rochie alba la nunta? Raspunusl ar fi ca albul reprezinta fecioria, iar daca o mireasa poarta culoarea alba, si nu este fecioara , o poarta cu nevrednicie.

si pe langa asta as mai adauga ceva...daca imi permiti(MIHAI 2000)...chiar si coroanele ce se pun pe capul mirilor simbolizeaza faptul ca acesti au biruit asupra pacatului desfranarii si sunt demni ca Dumnezeu sa ii binecuvanteze si sa-i "uneasca intr-un trup...




___________________________________
"Imbracati-va intru dragoste ,care este legatura desavarsirii"Coloseni 3;14

Last edited by adriana92; 12.02.2010 at 21:42:32.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.02.2010, 22:11:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Ce stiu eu despre culoarea alba a rochiei de mireasa....

Well, din cate stiu eu...culoarea alba a rochiei o fi capatat si intelesul asta in timp, insa obiceiul de fapt e imprumutat din momentul in care nu mai stiu ce regina a purtat pentru prima data rochie alba la nunta ei...desi pana atunci nu exista nici un obicei in acest sens, si fetele se maritau in rochia cea mai frumoasa sau noua (!?!) pe care o aveau.

Asta am aflat eu cel putin, asa ca mie mi se pare ca prea putin conteaza acest aspect.

Eu chiar mi-am dorit rochie crem pentru ca mi se parea ca arata mai elegante, decat cele albe...care de multe ori par varuite..iar detaliile celor crem par mai sofisticate, in timp ce cele albe arata cumva ca de bazar, desi fiind acelasi model!!!

In legatura cu cununiile, da...asa stiu si eu, dar in rest...gaselnite babesti!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.02.2010, 08:05:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS Vezi mesajul
Pana la urma in afara de a face sex pt. a avea copii nici in cadrul casatoriei nu ai voie sa faci sex din placere?
Ba da Stefan,dar mai presus de placere trebuie sa fie si acea uniune spirituala.
Nu suntem animale sa ne reproducem doar pentru a perpetua specia,ci fiinte de lumina,de aceea chiar si in cadrul casatoriei poate exista curvie.
Din punctul meu de vedere,curvia este in realitate acel act mecanic,pur fizic,o simpla descarcare in care unirea spirituala intre cei doi nu are loc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 13.02.2010 at 08:07:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva legat de reikki Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 3 05.11.2015 16:49:24
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 19:43:10
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59