Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.08.2010, 09:55:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Acesta este un exemplu de felul in care diavolul lupta Biserica si credinciosii ! Unii cad , altii inving ! De ce oare sfintii sunt atat de putini ?
A intrat intr-un staret cu un trecut dubios, de care nu s-a putut dezbara, l-a pus la fapta rea sa-l piarda pe el , dar sa ne sminteasca si pe noi !
Este lupta grea mantuirea si daca noi ceilalti nu o sa intelegem sa vedem in astfel de evenimente prezenta diavolului, atunci nici macar nu o sa intelegem ce-i de capul nostru.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.08.2010, 10:07:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Fii pe pace, vom fi bine. Cei ce sunt ai Domnului nu cad asa usor. Ba chiar orice incercare va fi spre mantuirea si sfintirea lui. Cineva spunea: "Daca arunci un crestin apa va iesi de acolo cu un peste in gura", deci tot va castiga ceva. Pentru un om care Il iubeste pe Hristos orice incercare se transforma in biruinta si orice necaz in bucurie. Doamne ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.08.2010, 10:15:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodor 21 Vezi mesajul
Pentru vsovvi
Pana sa-l feliciti pe calugar ar trebui sa-ti pui o intrebare: chiar crezi ca batranul batut era un betiv sau, ma rog cum l-ai descris dumneata? Daca acel batran era tatal dumitale cum ai fi reactionat? Arunci cu vorbe grele impotriva unui om pe care nu-l cunosti, nu stii in ce imprejurari a ajuns acel OM in curtea manastirii. Cred cu toata convingerea ca indiferent de motivul prezentei acelui om in curtea manastirii, staretul nu avea dreptul sa-i dea o asemenea corectie, cu atat de multa rautate-cu atat mai mult ca este slujitorul bisericii.
---------------------------
Doamne apara-ne de rautatea oamenilor si lumineaza intunericul din mintile infierbantate si stapanite de cel rau.
Nu-l contrazice pe vsovivi ... el stie tot
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.08.2010, 10:17:02
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cineva spunea: "Daca arunci un crestin apa va iesi de acolo cu un peste in gura", deci tot va castiga ceva. Pentru un om care Il iubeste pe Hristos orice incercare se transforma in biruinta si orice necaz in bucurie. Doamne ajuta!
Iar acest peste este (il intruchipeaza pe) Hristos!

"Foarte raspandit in secolul al II-lea, pestele reprezinta formula condensata a Crezului, compus din cinci litere IHTIS-(peste) "Iisus Hristos Theou Uios Sotir" ("Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul" )."
http://biserica.comeurom.net/html/despre_icoane.html

Last edited by Pr.Gheorghe; 30.08.2010 at 10:27:06.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.08.2010, 10:29:07
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Vrăjmașul ne pândește pe toți. Rage! Vrăjmașul e aproape!

Marcu 14

37. Și a venit și i-a găsit dormind și a zis lui Petru: Simone, dormi? N-ai avut tărie ca să veghezi un ceas? 38. Privegheați și vă rugați, ca să nu intrați în ispită. Căci duhul este osârduitor, dar trupul neputincios.

Dormim (citim cancan) când ar trebui să priveghem și să ne rugăm!
Am terminat de lucrat la mântuirea noastră?

Matei 26

40. Și a venit la ucenici și i-a găsit dormind și i-a zis lui Petru: Așa, n-ați putut un ceas să privegheați cu Mine! 41. Privegheați și vă rugați, ca să nu intrați în ispită. Căci duhul este osârduitor, dar trupul este neputincios.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.08.2010, 12:48:48
iorgo iorgo  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 5
Exclamation

Frati crestini sa luam aminte la cuvintele Domnului nostru Isus Hristos:

Luca 12:47-48 ~Robul acela, care a stiut voia stapînului sau, si nu s'a pregatit deloc, si n'a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.
Dar cine n'a stiut -o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s'a încredintat mult, i se va cere mai mult.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.08.2010, 13:13:08
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Doamne , ce se intampla cu acest popor ?

Ingaduim , lasam raul sa se dezvolte si dupa aceea , ne plangem ca nu mai scapam de el .
Se spune ca staretul nu e la prima abatere .
Daca prima victima ar fi sesizat la timp , poate nu se ajungea ca raul sa prinda ..coarne .
Si in cazul prezentat , cel batut nu a depus plangere .. a fost batut in iunie !..poate a vrut sa ierte , sa uite si sa nu faca tulburare , nici in familie nu a spus de la cine a mancat bataie ..

Ai dreptate , Krabule , doar ca in cazul asta ( daca filmul nu-i o facatura ! ) trupul staretului n-a fost neputincios !
pardon , nu al staretului , al cetateanului Popa ca dupa cum spune era ,,in civil ,, Total gresit , nu haina face pe om !


Doamne -ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.08.2010, 16:25:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iorgo Vezi mesajul
Frati crestini sa luam aminte la cuvintele Domnului nostru Isus Hristos:

Luca 12:47-48 ~Robul acela, care a stiut voia stapînului sau, si nu s'a pregatit deloc, si n'a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.
Dar cine n'a stiut -o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s'a încredintat mult, i se va cere mai mult.
da, numai ca individul batut NU era rob..pentru a fi batut "cu multe lovituri"
Sa nu incercam sa gasim justificari adunate din partile Bibliei unde apar ciomageli.

Eu banuiesc ca victima este un dezaxat mintal/sexual. L-o fi injurat pe staretul iute la minie, sau i-a aratat organele genitale, cine stie?..evident doar consistoriul
Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.08.2010, 17:56:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Poi dragilor, voi ați văzut la OTV că ăla bătutul era defapt un milițian bătrân?.. cu stare cică... deci milițianul ăla bătut de călugăre în joacă și-a făcut avere bătând credincioșii... și mințind pe la organele de partid... și de stat, băgând oameni la pușcărie, nevinovați, terorizând orașele și satele...

Deci bine v-am zis, era un bețiv milițian ce venise la furat de țiglă, în inspecție... venise ca să i se închine lui preotul așa cum era obijnuit pe vremuri... avea și plasă ca să i-o umple cu ceva de pe la mănăstire...

Eu l-aș fi bătut până s-ar fi pișat pe el, și nu așa cum a venit el să „ude” boscheții mănăstirii...

Deci iată că mai există și călugări care îi iau de urechi pe torționari și îi aruncă afară de pe pământul Domnului...

Numai că eu l-aș fi bătut la shah că-s prea slab. Că aia nici nu-i bataie ca să îi dai un picior în dos și câteva pălmuțe peste chelie... mai mult s-a risipit Duhul Sfânt pe gâște că s-a atins de un puturos bătrân și viclean.

Iar preotul cu asta nu a făcut decât a dat o palmă la kkt... deci s-a murdărit și el... deci mi-e milă mai mult de preotul călugăre... că iese greu din haine și din mâini dacă te moșcolești cu astfel de elemente... îmbâcsite până-n măduva oaselor cu... nici nu mai pot pronunța... că mă ia cu amețeli...

Last edited by vsovivi; 30.08.2010 at 18:04:16.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.08.2010, 18:22:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Cuvintele...
Scoase din context pot genera o intelegere eronata a ceea ce se exprima de fapt. ..
Nu fiti asa crispat, un crestin are o atitudine lejera nu crispata!
Dumneavoastra ati construit o ipoteza ca sa demonstrati ca nu mai putem primii cu sufletul deschis o eventuala decizie de nevinovatie. Aceasta ipoteza se baza pe o data eronata adica :staretul nu este de vina.
Daca-mi explicati in care conditii s-ar putea sa nu fie de vina atunci va inteleg si eu crisparea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39