Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2022, 17:02:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Interviu cu cel mai bogat om de pe Pamant! Merita urmarit!

Am vazut acest interviu acum vreo doua saptamani , si a doua zi l-am vazut din nou cu familia ptr ca mi-a placut. Ce imi place la el ca atunci cand spune ceva spune, nu eu spun Sfantul Ioan Gura de Aur spune, si asta o face de cateva ori. Se vede imediat ca traieste ceea ce spune, ca citeste cartile religioase si le traieste. Cand i-a fost lua un interviu parca in 2008 si cand reporterii de la un foarte cunoscut ziar din America i-au spus sunteti cel mai bogat roman nu stiuce , el a spus :" Sunt cel mai bogat om de pe Pamant nu numai cel mai bogat roman!" Pai si ala a intrebat cum asa ca mai sunt nu stiu care ia numit el, fiindca mie imi ajunge a raspuns el. Spune Bill Gates sau te miri cine nu le ajunge, mie imi ajunge." Si am realizat ca are dreptate, cand nu esti legat de acele averi esti liber.

Imi aduce aminte de o intamplare se intalnesc doi fosti colegi nu mai stiu de liceu , facultate nu mai stiu, si unul era om de afaceri de succes celalalt era calugar. Il duce asta cu afacerile cu masina pe calugar intr-o anumita zona sii ii arata :"vezi tot ceea ce mergem de aici cu masina este al meu., in dreapta in stg este al meu. Dar tu ce ai facut in tot timpul asta, spus pe un ton vadit superior?" Calugarul ii raspunde ceva de genul:"Vezi tot Pamantul asta lumea asta care le vezi in dreapta in stanga ,in fata in spate, in sus si in jos, sunt ale lui Hristos si prin El sunt si ale mele!"

Mie mi-a placut mult acest interviu si cand el spune anumite lucruri parca ma indeamna si pe mine, sa fiu mai bun. MA INTARESTE!
Vizionati la: https://www.youtube.com/watch?v=uY2mVJf08qU
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 20.02.2022 at 17:04:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2022, 00:32:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mie mi-a placut mult acest interviu si cand el spune anumite lucruri parca ma indeamna si pe mine, sa fiu mai bun. MA INTARESTE!
Vizionati la: https://www.youtube.com/watch?v=uY2mVJf08qU
Iertare dacă vă supăr prin ce scriu, dar singurul lucru bun pe care-l văd la Becali e că dă mai mult decât alți milionari care dau pentru patimi și sunt și plini de ură față de alți oameni, deci doar în raport cu ei e mai bun, în rest a fost parte la prăduirea statului român și e vinovat moral pentru o parte a celor care pleacă în exod.

Revenind, nea Gigi a făcut afaceri cu terenurile armatei în defavoarea armatei și implicit a statului și a cetățenilor și așa a ajuns miliardar, deci dacă acum nu avem armată, baze militare, terenuri pt aplicații militare e și din vina lui nea Gigi - nu spun că e exclusiv vina lui spun doar că e parte din problemă.

Au plecat 3-4 milioane de români în străinătate că aici s-a distrus industria și s-au vândut terenuri.

La ce te-ajută să construiești acum mănăstiri și biserici când în 2021 a fost natalitate mai mică decât în anii 60 ?

În 2021, în România s-au născut cei mai puțini copii din 1930 până în prezent
https://newsbv.ro/2022/02/14/in-2021...na-in-prezent/

„Numărul de nou-născuți în anul 2021, perioada ianuarie-decembrie, a fost de 179.854. Scăderea este cu aproape 21 de mii față de anul 2020 și cu peste 23 de mii peste anul 2019.”

Cine să umple acele biserici și mănăstiri când numărul populației e tot mai mic, mulți pleacă, unii se căsătoresc cu neoprotestanți care au natalitate mai mare de familie decât ortodocșii deci scad și prin căsătorii, bătrânii nu se mai pot deplasa la slujbe din cauza bolilor după 80 de ani ?

Eu nu cred că sunt mai mult de 17 milioane de cetățeni în țară acum cu tot cu cetățenii străini care au venit la studii, afaceri, căsătorie cu un cetățean român, deci cu tot cu ăi de nu sunt ortodocși.

Nu mi se pare impresionant nici dacă la 80 de ani ar vinde tot și ar pleca la o mănăstire unde și-a făcut condiții bune, a trăit zeci de ani - anii tinereții și cei mai importanți în bunăstare și desfătări, era mare lucru dacă renunța la tinerețe la ele.

Ar fi un fel de stareț acolo care comandă, nu ar trece prin etapele ascultării și nu mai avea ce lepăda la vârsta aia.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2022, 15:01:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Gigi dupa ce a fost bagat la puscarie pe nedrept, acolo a citit carti ortodoxe care l-au schimbat. Acum se tine de Hristos, de biserica, de liturghie, de rugaciuni si este ctitor de manastiri prin Africa, ajuta saracii si are o atitudine cinstita, marturisitoare, deci e alt om. Bravo Gigi, mai ales ca in toata perioada si-a pastrat si meseria de cioban. Ce frumoas ar fi sa fie toti bogatii asa ca el, patrioti, credinciosi, drepti, fara vicii, muncitori, darnici.... dar cel mai important e ca a iesit din ipocrism si mandrie, sau daca n-a iesit inca, macar e pe calea iesirii din minciuna si mafiotizare.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.02.2022 at 15:04:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2022, 23:41:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Fabric medicamente pentru toată România, fac cadou. De ce nu mă lasă?

O stire amarata: Despre cineva cu care il comparau ziaristii aia din New York. Omul respectiv , nu-i dau numele ca este neimportant, a facut o comanda de un Yacht atat de mare, incat ca sa poata iesi din santierele unde este construit , trebuie sa darame cred (sau oricum sa dezmembreze si apoi sa-l ansambleze) un pod la iesirea din santierele navale locale. Omului i sa parut un lucru grozav , mie mi se pare un lucru jalnic. Sfintii parinti zic ca astea nu mai sunt vremuri de distractii sunt vremurile cand trebuie sa ne pocaim din inima. Intrebare : De ce erau usile in Bisericile ortodoxe atat de mici? Cotropitorii(turcii) cand veneau trebuiau sa se dea jos ,nu puteau intra pe cal in Biserica. Asa si cu omul asta INTEPENIT in mandrie, as putea sa-i spun era destul de inalt acel pod. Acesti libertarieni sunt niste calamitati umane. Daca ca bogatie lumeasca acest om este mare, insa putina vreme, dar ca bogatie in fata lui Dumnezeu este un nimuruc. Si poate ar putea sa reflecteze asupra faptului cum a reusit sa isi dubleze averea in 6 luni???...Ahhh nu are un punct de referinta strain de constiinta sa???...il ajutam noi ortodocsi sa mearga sa se spovedeasca la un preot ortodox. Calea este simpla dar e greu de urmat,un paradox mare!
Usa este mica ca sa ne smerim.

Sa revenim la oameni importanti. Domnul Becali nu se gandeste numai la binele lui Iorest , se gandeste si la binele altora. A adus masini cu medicamente, intr-un interviu si domnul Sorin Rosca Stanescu ii multumeste ca la ajutat cu medicamente cand unii din familie nevaccinati au trecut cu bine prin boala. Mai mult un camion adus cu medicamente a fost retinut( al doilea) la vama si nu a fost lasat sa treca. Vrea sa fabrice pe cheltuiala lui medicamente ptr tratarea Covid dar nu este lasat.
https://www.youtube.com/watch?v=Ftwsjb_XLDU
Gigi Becali: ”Fabric medicamente pentru toată România, fac cadou. De ce nu mă lasă?”
Ma impresioneaza grozav cand il aud si imi place grozav marturisirea ce o face. Eu cred ca Steaua va lua campionatul ca ai lui, cred toti, sunt nevaccinati, si in mod normal o sa-i bata pe restul DE NU SE VAD. Cred ca in Liga campionilor n-o sa-l lase ca le va fi frica ca vor lua bataie echipe mari(Stiti lupta lui David cu Goliat), si o sa bage la inaintare povesti ca echipa e neintepata. Simplu Un OM CU CARACTER, acum are o recunostiinta mare ptr tot ceea ce i-a dat Dumnezeu, si vrea sa faca bine asa cum poate.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2022, 00:06:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sa revenim la oameni importanti. Domnul Becali nu se gandeste numai la binele lui Iorest , se gandeste si la binele altora. A adus masini cu medicamente, intr-un interviu si domnul Sorin Rosca Stanescu ii multumeste ca la ajutat cu medicamente cand unii din familie nevaccinati au trecut cu bine prin boala. Mai mult un camion adus cu medicamente a fost retinut( al doilea) la vama si nu a fost lasat sa treca. Vrea sa fabrice pe cheltuiala lui medicamente ptr tratarea Covid dar nu este lasat.
Dacă nu venea revoluția nea Gigi era doar un cioban înstărit, din oierit se făceau bani atunci dar nu era milionar în euro, nu schimba terenuri cu armata cu o valoare defavorabilă armatei, nu apărea la tv, nu putea folosi marca clubului armatei, nu vindea terenuri supermarketurilor, nu era dezvoltator imobiliar etc.

O să vezi câți merg pe străzi acum sau în maxim 2 ani cu facturile la energie, taxe venite din green deal, impozite șamd că le vor fi executate silit proprietățile.

După ce faci escrocherii cu armata sau orice fel de escrocherie, poți să fii filantrop, să construiești ce vrei să o faci pe bunicuțul simpatic să comanzi chiar și călugării fără să ai un an de ascultare în mănăstire.

Ideea e simplă oricine a furat de la 10.000 de euro în sus din bogăția publică, a distrus avutul țării și implicit pe alt român mai lipsit de apărare care a rămas în stradă, a trebuit să plece în diaspora să facă munci umilitoare sub calificarea lui etc.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
https://www.youtube.com/watch?v=Ftwsjb_XLDU
Gigi Becali: ”Fabric medicamente pentru toată România, fac cadou. De ce nu mă lasă?”
Ma impresioneaza grozav cand il aud si imi place grozav marturisirea ce o face. Eu cred ca Steaua va lua campionatul ca ai lui, cred toti, sunt nevaccinati, si in mod normal o sa-i bata pe restul DE NU SE VAD. Cred ca in Liga campionilor n-o sa-l lase ca le va fi frica ca vor lua bataie echipe mari(Stiti lupta lui David cu Goliat), si o sa bage la inaintare povesti ca echipa e neintepata. Simplu Un OM CU CARACTER, acum are o recunostiinta mare ptr tot ceea ce i-a dat Dumnezeu, si vrea sa faca bine asa cum poate.
Vreo 40% au luat serul din echipa lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2022, 08:05:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Propozitia scrisa mai sus trebuia scrisa asa:"Domnul Becali nu se gandeste numai la binele lui, Iorest , se gandeste si la binele altora."
Stii virgula aia e importanta ,fara virgula se intelegea altceva.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2022, 13:23:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Propozitia scrisa mai sus trebuia scrisa asa:"Domnul Becali nu se gandeste numai la binele lui, Iorest , se gandeste si la binele altora."
Stii virgula aia e importanta ,fara virgula se intelegea altceva.
Mersi, io citind am inteles aia ce ai zis ca se intelege, altceva.

Gigi citind din cartile ortodoxe si participand activ la liturghie s-a inteleptit. Se gandeste la moarte si la cele vesnice, e tot timpul cu Hristos, se roaga continuu si nu se mai lipeste de cele vremelnice. Multumeste lui Dumnezeu si face milostenie oricui ii cere ajutorul. E un exemplu de transformare in bine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2022, 21:31:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Propozitia scrisa mai sus trebuia scrisa asa:"Domnul Becali nu se gandeste numai la binele lui, Iorest , se gandeste si la binele altora."
Stii virgula aia e importanta ,fara virgula se intelegea altceva.
S-a înțeles și în fraza inițială, e frumos demersul tău să mai postezi câte ceva cu tâlc din când în când, nu aveți dvs nicio vină.

Nu prea am văzut oameni care să facă avere cinstit între anii 90-2004, inițial toți au fost săraci din comunism, unii mai aveau ceva valută din speculă cum avea nea Gigi din vânzare de berbecuți, lână, brânză, sau din comerț exterior, speculă etc, dar de la mii de mărci la 1 milion de USD sau mai multe la puterea dolarului de atunci (nu de acum) e cale lungă.
E clar că nu se puteau face averi de milioane de dolari între 97-2004 sau de mărci(și mai puternică monedă decât dolarul) decât din escrocherii și devalizări pe cuprinsul României, că nu aveai din ce, nici nu veniseră 90% din marile companii care au intra ulterior 2007 de la it la comerț.

Așa că nu văd de ce m-ar impresiona cineva care face parte din capitalismul acela sălbatic al anilor post 90, orice furt din avutul public lovește în buzunarul românului sărac, pagubele alea pică pe cârca cuiva iar stricarea nivelului de trai prin scumpiri îl suportă cineva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.02.2022 at 21:34:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2022, 00:01:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Gura lui spurcata ii strica tot ce face.

Degeaba face, daca spurca.

Degeaba construiesti daca spurci dupa asta.

Un cioban care spurca mancarea care o face nu e bun.

Are apucaturi nu doar de needucat ci de spurcat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2022, 00:04:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

GPalama urmareste te rog cele doua filmulete postate de mine mai la inceput(la min 26:30 este faza de ce spune ca este cel mai bogat de pe Pamant , si are dreptate). Cu atentie, FARA GRABA ,traiesc cu o senzatie profunda ca este un crestin sadea, pana in maduva oaselor, si mai ales un om cu mare simtire, ca am mai vazut credinciosi dinaia teoretici care mergeam pe munte cu el, eram un grup mai micut, nu isi incepea masa decat cu rugaciune publica la masa, dar caracter NEMA. Mandrie la greu.

Parerea mea ca daca nu ai dragoste nu poti face lucruri de genula asta:
https://www.playsport.ro/video-exclu...riasilor-83183
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 25.02.2022 at 00:06:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare