Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2010, 14:33:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Ce fel de paine a folosit Mantuitorul la Cina cea de Taina..

A sarbatorit Mantuitorul Pesach(Pastele) la Cina cea de Taina?Ce paine a folosit El, avand in vedere ca in perioada Pastelui(Pesach) sau a sarbatorii Azimilor, evreii nu aveau voie sa manance paine dospita vreme de sapte zile?

Iesire 12:14. Ziua aceea să fie spre pomenire și să prăznuiți într-însa sărbătoarea Domnului, din neam în neam; ca așezare veșnică s-o prăznuiți. 15. Șapte zile să mâncați azime; din ziua întâi să depărtați din casele voastre dospitura, căci cine va mânca dospit din ziua întâi până în ziua a șaptea, sufletul aceluia se va stârpi din Israel. 16. În ziua întâi să aveți adunare sfântă, în ziua a șaptea iar adunare sfântă; și în acele zile să nu faceți nici un fel de lucru decât numai cele ce trebuie fiecăruia de mâncat, numai acelea să vi le faceți. 17. Păziți sărbătoarea azimilor, că în ziua aceea am scos taberele voastre din pământul Egiptului; păziți ziua aceasta în neamul vostru ca așezământ veșnic. 18. Începând din seara zilei a paisprezecea a lunii întâi și până în seara zilei a douăzeci și una a aceleiași luni, să mâncați pâine nedospită. 19. Șapte zile să nu se afle dospitură în casele voastre; tot cel care va mânca dospit, sufletul acela se va stârpi din obștea lui Israel, fie străin sau băștinaș al pământului aceluia. 20. Tot ce e dospit să nu mâncați, ci în toate așezările voastre să mâncați azimă."

Marcu 14:12. Iar în ziua cea dintâi a Azimilor, când jertfeau Paștile, ucenicii Lui L-au întrebat: Unde voiești să gătim, ca să mănânci Paștile? 13. Și a trimis doi din ucenicii Lui, zicându-le: Mergeți în cetate și vă va întâmpina un om, ducând un urcior cu apă; mergeți după el. 14. Și unde va intra, spuneți stăpânului casei că Învățătorul zice: Unde este odaia în care să mănânc Paștile împreună cu ucenicii Mei? 15. Iar el vă va arăta un foișor mare așternut gata. Acolo să pregătiți pentru noi. 16. Și au ieșit ucenicii și au venit în cetate și au găsit așa precum le-a spus și au pregătit Paștile.

Luca 22:8. Și a trimis pe Petru și pe Ioan, zicând: Mergeți și ne pregătiți Paștile, ca să mâncăm. 9. Iar ei I-au zis: Unde voiești să pregătim? 10. Iar El le-a zis: Iată, când veți intra în cetate, vă va întâmpina un om ducând un urcior cu apă; mergeți după el în casa în care va intra. 11. Și spuneți stăpânului casei: Învățătorul îți zice: Unde este încăperea în care să mănânc Paștile cu ucenicii mei? 12. Și acela vă va arăta un foișor mare, așternut; acolo să pregătiți. 13. Iar, ei, ducându-se, au aflat precum le spusese și au pregătit Paștile. 14. Și când a fost ceasul, S-a așezat la masă, și apostolii împreună cu El. 15. Și a zis către ei: Cu dor am dorit să mănânc cu voi acest Paști, mai înainte de patima Mea,

Last edited by Danut7; 22.08.2010 at 14:41:45.
Reply With Quote
 

Tags
cina cea de taina, paine dospita, paine nedospita, pesach



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuitorul si zambetele Eliana Generalitati 36 19.06.2012 14:59:59
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
A cina cu necunoscuti Anca-Miha Generalitati 34 18.12.2008 22:39:27