Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2007, 14:45:20
viorel1997 viorel1997 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Viorele, citind postarea ta imi ridic si eu niste intrebari... si totusi, ce ai vrut sa spui, mai exact ?! ca mi se pare putin ambiguu...
Tinutul pietros al inimilor impietrite nu poate poate da rod decat pana la o vreme chiar daca Cuvantul lui Hristos ne miluieste pe toti, iar Cuvantul de acum 2000 de ani se aude si azi pentru pocainta de care avem nevoie ca imparatia cerurilor sa se apropie de noi, dar si azi ca si atunci Adevarul nu poate fi primit decat de cei ce SUNT cu adevarat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2007, 17:28:16
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

:dontgetit:
:dozingoff:
:hmmm:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.10.2007, 20:32:50
viorel1997 viorel1997 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Olograful patriarhului Teoctist

Tatal Fiul si Duhul Sfant, in acest nume am coborat Eu, Domnul, acum cuvant peste turma bisericii neamului roman, langa Mine cu cel ce a fost pana acum patriarh peste ea, iar peste ea Eu nu mai numar mai mult, caci am sfarsit de numarat. Amin.

Tu, cel ce ai fost de doua ori patriarh peste biserica neamului roman, te-am scris acum pe nume marturisitor din cer al lucrarii Mele de nou Ierusalim pe pamantul roman, si te asez in odihna si in lucru ceresc peste turma neamului roman, caci ai fost jertfit pe altarul acestui neam, pe care l-ai iubit si pentru care ai trudit, dupa ce Eu, Domnul, te-am asezat prin cuvantul Meu sa stai inca o data pe scaunul bisericii acestui neam si sa implinesti voia Mea.

13 09 2007
[link]www.noul-ierusalim.ro [/link]
[link]www.noul-ierusalim.ro/php/look.php?cheie=877 [/link]
La aceasta adresa veti gasi Olograful patriarhului Teoctist catre turma bisericii neamului roman
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.10.2007, 21:18:26
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Viorel, vad ca ai o agenda electronica foarte buna. Ti`ai adus tu aminte acum in octombrie de ce ai postat in februarei!!!

Vezi frate ce esti in ratacire. Orbul nu poate conduce pe orb!

Stii ca sunt cazuti sub blestem cei ce vorbesc cu mortii??? Sunt multi rataciti, de la inceputurile lumii care faca asta. Nu numai cei in biserica asta secreta. Si ei rup oamenii si ii arunca in Gheena.

Omule! Aduna`te! Fugi! Vino la Biserica. Dar Biserica cea adevarata. Cea care nu este secreta.

FUGI DE VEDENII! Fugi de ele ca de vrajmas.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2007, 22:46:53
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Diana satanismul modern nu este o grupare periculoasa:sunt atei cu unele influente filozofice,si nu incalca legea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2007, 23:22:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Dumnezeu sa te ajute fetita-vrajitoare, si sa-i lumineze si pe ei si pe tine. Daca doresti pot sa te pun pe un pomelnic, esti botezata ortodoxa? care-i numele tau de botez?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2007, 12:58:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, mie mi se pare ca sunt vrednice de crezare cele de acolo, ca Sfanta Virginia sau Virginica, este chiar o Trambitza a Sa, nu am de ce sa ma indoiesc fiindca se vede mana Domnului, din chinurile la care a fost supusa, din incercarile pe care i le-a dat, deci n-am nicioindoiala ca a lucrat Hristos prin aceea, shi a vestit lucruri mari... insa problema ramane in sanul nostru ca nu cumva noi sa greshim laudandu-ne... shi apoi mi-e tare frica sa nu se instaureze cel rau, prin noi, in numele Noului Ierusalim... dar mi se pare, la prima lectura, ca aceia sunt faraindoiala nishte oameni curatzi, sinceri shi credincioshi la modul cel mai potrivit, creshtin-ortodox...
Acuma ramane problema calendarului, shi cum este defapt, dar nu cred sa fie o asha mare problema, dar totushi ar trebui ajuns la adevar shi in privintza aceasta... Dar lasand asta la oparte, ca nu shtiu daca nu problema cu calendarul aste adaugata la frumasa shi dreapta credintza a sfintei Virginia, una din trambitzele bine vestitoare ale lui Hristos, tocmai pentru a o aduce in zona sectarismului, pentru a i se pierde din valoare shi a fi trecuta cu vederea sau mai rau a se arunca noroi asupra ei prin trecerea acesteia la eretici shi sectarism... Dar mi se par cuvintele ce le-am citit acolo reale, dar nu pentru buricire, ci vaidecapul nostru (ca ne vor ura totzi), intr-adevar, pentru propovaduirea in lumea larga a lui Hristos... a Noului Ierusalim ceresc ce ishi imprashtie razele sale dinspre Romania, dar sa nu ne fie asta spre buriceala shi ingamfare ca e vai de capul nostru... dar mi se par adevarate shi frumoase shi mantuitoare toate cuvintele... deci nu cred ca este erezie ci este transformare in erezie pentru a fi pierduta acele intzelepciuni shi smerenii drept-maritoare...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2007, 15:31:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Iarta-ma ca te intreb, ce-i aia buriceala, in contextul pe care-l folossti tu, de unde vorbesti Ovidiu?
nu te supara, esti cumva din Chisinau?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2007, 16:08:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Iarta-ma ca te intreb, ce-i aia buriceala, in contextul pe care-l folossti tu, de unde vorbesti Ovidiu?
nu te supara, esti cumva din Chisinau?
nu-s din Chishinau ci acuma vietzuiesc pe undeva prin vestul Romaniei.
Buriceala inseamna ideea asta cu Dacii cu Misterele arhaice cu primii oameni, cu primele chestiuni, cu cei mai cei dintre cei... adica mereu ne consideram shi ne mandrim ca am fi un fel de buricii pamantului, noi romanii ashtia ce se trag din...

Dar problema cu manastirea shi cu Noul Ierusalim shi cu sfanta Virginia imi pare altceva shi n-ash fi vrut sa se adauge la insushirea noastra, la filonul nostru ancestral foarte laudaros, de aceea spuneam ca nu cumva sa ne facem iluzii ca ar da apa la moara la naivitatea noastra ce se invredniceshte pe baza de vedenii sau ancestralitate shi istorie superextraordinara...

Deci vroiam sa spun cum ca ce se spune pe site-ul respectiv mi se pare adevarat shi cred ca e bine de respectat shi bine sa reusheshti sa faci cum se cere acolo, iar Virginica nu poate fi decat o sfanta, fiind chiar o Trambitza a lui Hristos, care a trebuit sa indure grele batjocuri shi suferintze... apoi de regele care a ctitorit manastirea nu shtiu ce sa zic, nu-mi prea place shi n-am sa explic de ce ca nu vreau sa-l judec prea aspru ca imi pare ca a facut shi bune ca a intors armele... dar cred ca sfanta Virginica nu are numic deaface cu regele shi cu maimarii vremurilor, ea vorbeshte din ochiul shi gura lui Dumnezeu, shi poate ca a lasat ca sa pastoreasca shi sa glasuiasca cele ale Sale shi din cei ce i-au urmat ei....

Spuneam ca "nenorocirea" Romaniei este tocmai ca intr-adevar, chiar asha shi cred ca este, ca din/prin Romania s-a raspandit shi se raspandeshte din razele Ierusalimului Ceresc, al Noului Ierusalim, dar cum se spune shi in texte, acest lucru se face prin cei care tzin, care traiesc dupa Cuvantul Sau, shi nu prin cei ce se cred vrednici sa primeasca minuni, semne, vedenii, luandu-shi in cap ca sunt ceva, adica nu din cei ce se autoburicesc, adica se cred buricul pamantului...

Iar denumirea de Glod, Pucioasa, Pamant se leaga foarte frumos cu Latina shi cu leaganul nashterii vietzii pe pamant, adica al creatziei, deoarece Tina inseamna chiar pamant amestecat cu apa... deci denumirea nu este intamplatoare

shi daca ash fi fost din Chishinau ce ar fi fost? sau te referi la calendare? Poi ziceam ca acolo problemele nu sunt inca foarte clarificate shi nu are rost sa-tzi pierzi timpul cu asta din moment ce reglarea temporala am intzeles ca se face de pashte cand apare o anumita lumina intr-o Biserica Ortodoxa din Vechiul Ierusalim, ajuns dinpacate unfel de Babilon, daca este sa-l cred pe Traditzie, deshi, Babilonul este acolo unde este iadul, iar iadul este oriunde omul nu-l mai cauta pe Dumnezeu ci incepe sa se slaveasca pe sine...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2007, 16:09:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ereticii zilelor noastre cred ca suntem chiar..Noi, noi frati ortodoxsii care ne comportam oricum altcumva numai ca si crestini adevarati iubitori nu! Suntem crestini dupa botez dar eretici dupa fapte. iertati-mi..poate ar trebui sa vb. numai in contul meu..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre georgeval Generalitati 14 15.03.2013 11:29:52
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42