Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2010, 14:28:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
din cz unor probleme de sanatate,(depresie) am 32 ani, nu mai suport zgomotul , petrecerile, lume multa aglomeratie. Inainte de aceasta depresia , eram sufletul petrecerilor., plina de viata, etc..acum tanjesc dupa plecari in strainatate gen BORA BORA, CARAIBE,MALDIVE, pe langa faptul ca nu mi le permit si nu cred ca le voi vedea vreodata (desi sunt paradisiace, eu fiind o mare iubitoare de natura, apa, ceva exotic dar muuuuuuuuuuulta liniste,) ma incearca o gelozie pe cei care sunt sanatosi si u putin efort financiar se pot duce unde vor.
De ce oi simti asa ceva? si cum pot face sa nu mai simt ciuda asta, care imi provoaca multa durere sufleteasca.

multumesc
p.s imi plac mult calatoriile si nu am fost decat o sg data in Grecia si prin tara am fost f putin, iar acum din cz atacurilor de panica care dureaza de 5 ani nu mai curaj sa ma duc nicaieri, job nu am ptr ca inca nu pot lucra si simt ca innebunesc de plictiseala.
Draga annajanette,
incerc sa-ti dau niste sfaturi in plus fata de cele pe care le-ai primit
deja. Sa incerci sa ai in fiecare zi un scop, un tel pe care sa-l urmezi
in ziua respectiva. Iti dau cateva exemple: azi vreau sa explorez lumea
porumbeilor, sa vad cum traiesc ei, cum se hranesc, cum zboara, cum
se aduna, cum ganguresc intre ei, etc, etc. Ma duc in centrul orasului
(in Timisoara se aduna prin centru ei) si ii privesc, le dau si ceva de
mancare, etc. Sau vreau sa vad lumea animalelor, atunci caut o gradina
zoo, sau cum curge linistit un rau, cu pietrele din jur, cu pomii ce-l
strajuiesc, etc. Sau azi vreau sa inteleg un capitol din Biblie, sa invat
o rugaciune, un psalm, etc. Intelegi ideea? Sa nu traiesti la intamplare.
Sa ai intotdeauna scopuri si teluri pe care sa le urmaresti constant. Asta
iti ia tot timpul si nu-ti da voie sa gandesti pesimist. Exploreaza lumea
creata de Dumnezeu, oriunde in jurul tau, nu e nevoie pentru asta sa
pleci departe, sa cheltui o groaza de bani si timp. Si multa, multa
odihna. Cand te simti obosita, odihneste-te, roaga-te, relaxeaza-te.
Incet, incet vei simti ca prinzi forte noi, ca ai alt tonus si alta stare
sufleteasca. Dumnezeu sa-ti ajute.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2010, 15:21:44
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga annajanette,
incerc sa-ti dau niste sfaturi in plus fata de cele pe care le-ai primit
deja. Sa incerci sa ai in fiecare zi un scop, un tel pe care sa-l urmezi
in ziua respectiva. Iti dau cateva exemple: azi vreau sa explorez lumea
porumbeilor, sa vad cum traiesc ei, cum se hranesc, cum zboara, cum
se aduna, cum ganguresc intre ei, etc, etc. Ma duc in centrul orasului
(in Timisoara se aduna prin centru ei) si ii privesc, le dau si ceva de
mancare, etc. Sau vreau sa vad lumea animalelor, atunci caut o gradina
zoo, sau cum curge linistit un rau, cu pietrele din jur, cu pomii ce-l
strajuiesc, etc. Sau azi vreau sa inteleg un capitol din Biblie, sa invat
o rugaciune, un psalm, etc. Intelegi ideea? Sa nu traiesti la intamplare.
Sa ai intotdeauna scopuri si teluri pe care sa le urmaresti constant. Asta
iti ia tot timpul si nu-ti da voie sa gandesti pesimist. Exploreaza lumea
creata de Dumnezeu, oriunde in jurul tau, nu e nevoie pentru asta sa
pleci departe, sa cheltui o groaza de bani si timp. Si multa, multa
odihna. Cand te simti obosita, odihneste-te, roaga-te, relaxeaza-te.
Incet, incet vei simti ca prinzi forte noi, ca ai alt tonus si alta stare
sufleteasca. Dumnezeu sa-ti ajute.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Acesta mi se pare un sfat foarte bun mai adaug ca ar trebui sa iti cauti ceva de munca, chiar daca este greu mai ales acum in perioada de criza.
Dar un loc de munca iti ocupa timpul, faci ceva util , mai inveti ceva, mai vezi alti oameni, iti faci cunostinte noi si castigi si niste bani.
Si mersul la manastire pentru cateva zile mi se pare un sfat bun. Cei care ati fost , ce manastiri v-au placut in mod deosebit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2010, 15:41:55
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Draga Anajanette,

Atacurile de panica sunt singurele tale probleme de sanatate? Cum ti-au aparut? Ce a fost ceea ce le-a provocat?
Eu zic ca, fiind tanara, nu trebuie sa te lasi. Ai multe resurse pentru a-ti reveni. Si nu te indopa cu medicamente.
Am vazut ca esti din Bucuresti, si intr-adevar, traiul in Bucuresti este o provocare. Eu una n-as reusi acolo sa traiesc. Am avut ocazia sa stau cateva zile dar abia am asteptat sa revin acasa. In strainatate am fost si eu, sper sa nu iti provoc ciuda, e frumos, dar cum zicea cineva pe aici, tot mai bine e acasa. cred ca cu totii visam la o vacanta in insule, e paradisiac, dar cred ca au si o fata mai putin placuta. Am niste prieteni care au fost, unii ziceau ca te izbeste saracia oamenilor, poate fi chiar deprimant sa vezi cum altii arunca cu bani si unii sunt saraci lipiti. Alti prieteni imi mai ziceau ca s-au plictisit enorm, pentru ca pe insula nu vezi altceva decat ocean, faci plaja, si mai mult de 2-3 zile nu iti vine sa stai. Nu s emerita sa bati mii de km pt asta.
Trebuie sa mai existe si altceva ce sa iti placa , nu doar calatoriile. Stiu eu, sa dansezi, te poti inscrie la un curs de dans, sa faci sport, la o sala, te poti oferi voluntar diferitor organizatii, si asa poti afla si bucuria de a ajuta pe altii.
Dar poate cel mai important lucru este sa te angajezi, intr-o colectivitate iti poti descoperi preocupari diverse.
Ca sa nu-ti mai fie ciuda pe altii care se plimba prin lume, gandeste-te ca poate nu sunt pe deplin fericiti, chiar daca tu asa ii consideri, poate si lor le lipseste ceva in viata.

Iti doresc numai bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2010, 15:45:25
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Acesta mi se pare un sfat foarte bun mai adaug ca ar trebui sa iti cauti ceva de munca, chiar daca este greu mai ales acum in perioada de criza.
Dar un loc de munca iti ocupa timpul, faci ceva util , mai inveti ceva, mai vezi alti oameni, iti faci cunostinte noi si castigi si niste bani.
Si mersul la manastire pentru cateva zile mi se pare un sfat bun. Cei care ati fost , ce manastiri v-au placut in mod deosebit?
Eu am fost in cateva pelerinaje organizate de o parohie, apropo Anajanette, cauta la parohii, mai organizeaza pelerinaje si nu costa mult, ai ocazia sa umbli prin Romania, sa vezi locuri frumoase si manastiri.
Mie personal mi-a placut Manastirea de la Rohia-Maramures, e cam departe de Bucuresti intr-adevar, dar acolo am simtit eu ceva.
Am fost si la Cernica, si acolo e frumos.....si Dobrogea, neaparat de vizitat, Mst. Cocos, Dervent.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2010, 15:52:06
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
din cz unor probleme de sanatate,(depresie) am 32 ani, nu mai suport zgomotul , petrecerile, lume multa aglomeratie. Inainte de aceasta depresia , eram sufletul petrecerilor., plina de viata, etc..acum tanjesc dupa plecari in strainatate gen BORA BORA, CARAIBE,MALDIVE, pe langa faptul ca nu mi le permit si nu cred ca le voi vedea vreodata (desi sunt paradisiace, eu fiind o mare iubitoare de natura, apa, ceva exotic dar muuuuuuuuuuulta liniste,) ma incearca o gelozie pe cei care sunt sanatosi si u putin efort financiar se pot duce unde vor.
De ce oi simti asa ceva? si cum pot face sa nu mai simt ciuda asta, care imi provoaca multa durere sufleteasca.

multumesc
p.s imi plac mult calatoriile si nu am fost decat o sg data in Grecia si prin tara am fost f putin, iar acum din cz atacurilor de panica care dureaza de 5 ani nu mai curaj sa ma duc nicaieri, job nu am ptr ca inca nu pot lucra si simt ca innebunesc de plictiseala.
join the club !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.07.2010, 17:57:43
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
din cz unor probleme de sanatate,(depresie) am 32 ani, nu mai suport zgomotul , petrecerile, lume multa aglomeratie. Inainte de aceasta depresia , eram sufletul petrecerilor., plina de viata, etc..acum tanjesc dupa plecari in strainatate gen BORA BORA, CARAIBE,MALDIVE, pe langa faptul ca nu mi le permit si nu cred ca le voi vedea vreodata (desi sunt paradisiace, eu fiind o mare iubitoare de natura, apa, ceva exotic dar muuuuuuuuuuulta liniste,) ma incearca o gelozie pe cei care sunt sanatosi si u putin efort financiar se pot duce unde vor.
De ce oi simti asa ceva? si cum pot face sa nu mai simt ciuda asta, care imi provoaca multa durere sufleteasca.

multumesc
p.s imi plac mult calatoriile si nu am fost decat o sg data in Grecia si prin tara am fost f putin, iar acum din cz atacurilor de panica care dureaza de 5 ani nu mai curaj sa ma duc nicaieri, job nu am ptr ca inca nu pot lucra si simt ca innebunesc de plictiseala.
nu e ceva rau ...exact ca tine am fost si eu... si sunt, toti oamenii sunt predispusi la asa ceva,necazuri am avut multe si asta ma face sa cam renunt la zburdalnicia de odinioara... ma simt bine in linistea mea...acum privesc totul cu zambet si ma retrag usor a fi nevazuta...ma multumesc cu cat am si cu cat pot sa fac...incearca si tu...medicamente nu am luat mai mult de o luna, caci am observat ca nu imi fac bine(xanax),nu mai scoteam capul din perna,nu ma ridicau medicamentele... important e sa simti ca poti renunta la tot ce nu poti avea fara sa te doara...gandeste ca ti se pregateste o cale spre mantuire...fi pozitiva...si nu lasa mandria sa te domine....iubeste...si sa faci ceva care sa iti placa eu de exemplu mi-am gasit dragostea pentru o gradina de trandafiri...cand mie rau ma duc acolo si nu numai cand mie rau ci si cand mie bine,sap in gradina si curat si fac curatenie(gradina nu e a mea, e a bisericii)...mi se umple sufletul de fericire...eu am copilul bolnav si oriunde ma duc il iau cu mine chiar si in acea gradina...ne simtim bine...multe putem face chiar de nu plecam departe,intradevar banii sunt putini dar nu trebuie sa invidiem pe nimeni...Dumnezeu ne-a dat si noua lumina in ochi sa vedem totul cu dragoste...chiar si o frunzulita....
__________________
Doamne ai mila de noi...

Last edited by speranta; 11.07.2010 at 17:59:50.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2010, 18:14:17
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Sincer imi pare rau de tine ,dar am o mare nedumerire si iertata sa-mi fie intrebarea cum de stai cu atacurile de panica de 5 ani ,fiindca acestea sunt probleme care trebuiesc foarte urgent rezolvate . Ai lut xanax ?
nu, eram suspecta de tiroidita hashimoto, nici urma de depresie nu aveam, deci totul a plecat la inceput de la tiroida, in fine e lunga povestea.
a cheltuit in 5 ani pe analize, dr si pastile crd ca 4000 euro
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2010, 18:16:21
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
nu e ceva rau ...exact ca tine am fost si eu... si sunt, toti oamenii sunt predispusi la asa ceva,necazuri am avut multe si asta ma face sa cam renunt la zburdalnicia de odinioara... ma simt bine in linistea mea...acum privesc totul cu zambet si ma retrag usor a fi nevazuta...ma multumesc cu cat am si cu cat pot sa fac...incearca si tu...medicamente nu am luat mai mult de o luna, caci am observat ca nu imi fac bine(xanax),nu mai scoteam capul din perna,nu ma ridicau medicamentele... important e sa simti ca poti renunta la tot ce nu poti avea fara sa te doara...gandeste ca ti se pregateste o cale spre mantuire...fi pozitiva...si nu lasa mandria sa te domine....iubeste...si sa faci ceva care sa iti placa eu de exemplu mi-am gasit dragostea pentru o gradina de trandafiri...cand mie rau ma duc acolo si nu numai cand mie rau ci si cand mie bine,sap in gradina si curat si fac curatenie(gradina nu e a mea, e a bisericii)...mi se umple sufletul de fericire...eu am copilul bolnav si oriunde ma duc il iau cu mine chiar si in acea gradina...ne simtim bine...multe putem face chiar de nu plecam departe,intradevar banii sunt putini dar nu trebuie sa invidiem pe nimeni...Dumnezeu ne-a dat si noua lumina in ochi sa vedem totul cu dragoste...chiar si o frunzulita....
eu daca as avea sanatate , banii stiu sa ii fac
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2010, 18:21:01
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga annajanette,
incerc sa-ti dau niste sfaturi in plus fata de cele pe care le-ai primit
deja. Sa incerci sa ai in fiecare zi un scop, un tel pe care sa-l urmezi
in ziua respectiva. Iti dau cateva exemple: azi vreau sa explorez lumea
porumbeilor, sa vad cum traiesc ei, cum se hranesc, cum zboara, cum
se aduna, cum ganguresc intre ei, etc, etc. Ma duc in centrul orasului
(in Timisoara se aduna prin centru ei) si ii privesc, le dau si ceva de
mancare, etc. Sau vreau sa vad lumea animalelor, atunci caut o gradina
zoo, sau cum curge linistit un rau, cu pietrele din jur, cu pomii ce-l
strajuiesc, etc. Sau azi vreau sa inteleg un capitol din Biblie, sa invat
o rugaciune, un psalm, etc. Intelegi ideea? Sa nu traiesti la intamplare.
Sa ai intotdeauna scopuri si teluri pe care sa le urmaresti constant. Asta
iti ia tot timpul si nu-ti da voie sa gandesti pesimist. Exploreaza lumea
creata de Dumnezeu, oriunde in jurul tau, nu e nevoie pentru asta sa
pleci departe, sa cheltui o groaza de bani si timp. Si multa, multa
odihna. Cand te simti obosita, odihneste-te, roaga-te, relaxeaza-te.
Incet, incet vei simti ca prinzi forte noi, ca ai alt tonus si alta stare
sufleteasca. Dumnezeu sa-ti ajute.
Har, smerenie si jertfa de sine.
da, este un sfat exelent, Dzeu sa te ajute si pe tine si pe toti ceilalti care mi-au raspuns.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.07.2010, 18:21:57
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu daca as avea sanatate , banii stiu sa ii fac
esti pensionata pe caz de boala ?...
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o problema. Poate ma puteti ajuta. ionut98 Intrebari utilizatori 6 03.08.2011 10:37:44
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 13.09.2010 00:40:20
un sfat...poate ma puteti ajuta Lisa-Lisa Intamplari adevarate 43 27.03.2010 00:28:09
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 01:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 17:39:19