Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2014, 11:27:38
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa iti daruiasca sanatate si putere, frate drag!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.05.2014, 16:01:02
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Rugaciune ptr.Mihail

Doamne Iisuse Hristoase, Cela ce odinioara la scaldatoarea Vitezda ai vindecat cu puterea Ta pe slabanogul ce zacea de 38 de ani in boala fiind si intalnindu-l apoi in biserica , i-ai zis :"Iata, te-ai facut sanatos, de acum sa nu mai gresesti, ca sa nu-ti fie tie mai rau";Cel ce pe sluga sutasului si pe fiica Cananeencei, numai cu cuvantul, pentru credinta lor, i-ai vindecat, Insusi intru tot milostivule Stapane, insufla-i si robului Tau Mihail aceeasi putere de credinta, ridica-l din patul suferintei ca sa preamareasca dumnezeirea Ta.Iarta-i lui, Bunule Doamne, pacatele lui si intareste-l in dreapta credinta, ca Tu esti doctoral sufletelor si ale trupurilor noastre, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului Duh, acum si pururea sin in vecii vecilor.Amin.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2014, 17:33:36
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Neindoios ca-l vom pune la rugaciune,dar poate are nevoie si de altceva. Medicamente care poate nu se gasesc in spital, orice. Doamna Delia, ne puteti spune? O sa va trimit un p.m., daca nu va suparati. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2014, 19:02:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Dumnezeu sa il ocroteasca si sa ii dea sanatate.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2014, 19:21:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Doamne, miluieste-i pe toti cei ce sufera sufleteste si trupeste." - rugaciune recomandata de Parintele Paisie Aghioritul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.05.2014, 21:47:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Multumesc tuturor, stiuti si nestiuti, pentru gandurile bune si licarul de nadejde. Nu stiu ce sa va zic, nu-i de gluma, starea lui Mihai e in continuare critica. E inca amenintat de recidiva unui spasm coronarian care-i poate fi fatala dar si de alte complicatii care pot aparea in astfel de cazuri. Sa ne rugam pentru sufletul lui tulburat in ultimul timp de o tristete adanca care i-a afectat starea generala de sanatate. E important pentru el sa-si doreasca sa traiasca si sa treaca peste impasurile care l-au adus in starea asta.

Doamne al puterilor, ai mila!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2014, 22:14:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Doamne ajută !

Mulțumim pentru vești, Delia. Să sperăm că Dumnezeu are milă de el și nu o să îl ia la El așa devreme. Cât privește tristețea aceea eu știu că o depășise cu succes și nici nu se pune problema să nu vrea să trăiască. Era plin de viață și avea multe să dăruiască. Maica Domnului să îi mijlocească și să îl ajute să iasă cu bine din spital, să se întoarcă sănătos la toți ai săi.

Doar încă ceva aș vrea să vă mai spun. În chiar ziua când a avut atacul de cord Mihai a avut o presimțire sumbră. În dimineața aceea mi-a spus că se simte foarte rău și că are sentimentul ciudat că parcă este ultima zi din viața lui. Sperăm însă ca Domnul să-l scape cu bine din încercarea asta grea. Amin!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2014, 22:55:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Datorita pasiunii lui pentru iconografie si a felului plin de dragoste si credinta in care explica semnificatia icoanelor am inceput sa le studiez mai atent.Este un om cu o sensibilitate aparte,care are atat de multe de oferit si mai ales un statornic si exceptional prieten,un lucru rar in ziua de azi.Eu sper si cred ca isi va reveni dupa aceasta incercare,si sper ca Dumnezeu,asa cum stie EL,sa-i transmita in suflet puterea data de toate gandurile bune si rugaciunile tuturor.Dumnezeu sa-l aline si sa-l intareasca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2014, 00:02:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu sa-l ocroteasca si sa-i dea putere sa invinga suferinta.
Mihai trebuie sa lupte.
Alte cuvinte nu am...
Multa sanatate.
Dar cand s-a intamplat? Este infarct?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2014, 04:46:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar cand s-a intamplat? Este infarct?
S-a întâmplat ieri, Sophia.
N-am înțeles prea bine de la Delia dacă a fost un spasm coronarian, care amenință să recidiveze, sau a fost ceva și mai grav.
Reply With Quote
Răspunde