Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.11.2016, 13:39:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Daca textul pus mai sus este intr-adevar al lui Rafail Noica, mi-a placut mult.
Asa vad si eu lucrurile cu preotii si psihologia.

(Eu prefer textul scris, aceluia vorbit pe youtube, dar vad ca a devenit o moda.)

Vroiam sa-l intreb pe Ioan ceva concret. Undeva scria ca s-a mai intalnit cu oameni care scriu aici pe forum si ar mai dori. Daca nu cumva confund cu altcineva.
Dar ma si il intreb, el ca psiholog, ghiceste omul prin ceea ce scrie aici?
Cum si-i imagineaza in realitate? Or fi asa cum scriu?
Ar fi dezamagit, sau nu?

Fiindca eu nu inteleg psihologia asta practica aici in forum si in credinta.
Sunt oameni care se declara credinciosi, ortodocsi, cunosc toata teoria pe de rost se pare si totusi in practica nu functioneaza. Dau cu bata (verbala).

Ce se intampla pe forumul asta?
Nu mai este rabdare, se arunca in dreapta si stanga cu rautati etc.
Ne impinge credinta si postul la asta?
Eu nu reusesc sa inteleg oamenii si forumul acesta.
AlinB, DragosP...
Tot mai multa politica.
Cred ca nu au oamenii unde sa discute problemele astea.

Mie mi se cer o gramada de lucruri aici si sunt vazuta rau, incepand cu catehismul si ajungand la
scosul uleiului din post.
Si tot aceiasi oameni (mai multi) fac atata rau verbal.
Ce este in ei?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.11.2016 at 13:43:27.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.11.2016, 13:42:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB, DragosP...
Tot mai multa politica.
Cred ca nu au oamenii unde sa discute problemele astea.

Sohpia, aia era fizica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.11.2016, 13:53:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sohpia, aia era fizica.
He?
Nu ma cheama Florin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.11.2016, 14:02:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar ma si il intreb, el ca psiholog, ghiceste omul prin ceea ce scrie aici?
Cum si-i imagineaza in realitate? Or fi asa cum scriu?
Ar fi dezamagit, sau nu?
Orice om poate cunoaște un alt om, într-o anumită măsură dată de lentilele personale prin care privim lumea dar și de capacitatea celuilalt de a se lăsa cunoscut.
Se spune că sfinții și copiii cunosc cel mai bine inima omului.
Eu ca psiholog am fost mai puțin preocupat de cunoașterea celuilalt, oricât ar părea asta de surprinzător. Am fost învățat că nu folosește prea mult să "epuizezi cognitiv" taina celuilalt, în aria de clienți cu care am lucrat. Scopul meu era mai ales să îl asist pe interlocutor în autocunoaștere și în dezvoltarea unor abilități de a face față unor situații de viață mai dificile. Nu aveam nevoie să îl cunosc prea bine, eram atent mai ales la trăirile mele și la câteva lucruri tehnice care să facă relația de întrajutorare mai eficientă. Cum era omul de fapt? Nu am fost prea curios să aflu, mărturisesc. Am întâlnit atât de mulți oameni!... Păstrez o amintire plăcută și mă simt îndatorat lor. Fericit, uneori, din pricina lor, pentru că am asistat (și, poate, am participat) la multe minuni.
Din ce trec anii, mă conving de realitatea tainei omului. Bine ar fi ca fiecare să și-o respecte și cultive pe a lui, mai întâi. Să învățăm să trăim cu noi înșine, mai întâi, astfel ca viața să ne pară plină de sens și de prospețime. Să dăm, cu mirare neîncetată, slavă lui Dumnezeu pentru că suntem și pentru că putem deveni.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.11.2016, 15:03:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Scopul meu era mai ales să îl asist pe interlocutor în autocunoaștere...
:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.11.2016, 15:18:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
:)
...:)
iar confunzi pe psihanalist (si inca unul clasic, de divan), cu psihologul.
Poti sa faci macar deosebirea asta? Psihanalistul e una, psihologul e alta.
Hai pentru inceput sa operam o mica, minimala diferenta, daca nu cer prea mult...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.11.2016, 15:36:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
...:)
iar confunzi pe psihanalist (si inca unul clasic, de divan), cu psihologul.
Poti sa faci macar deosebirea asta? Psihanalistul e una, psihologul e alta.
Hai pentru inceput sa operam o mica, minimala diferenta, daca nu cer prea mult...
Oh! Nici mie nu-mi e clara diferenta.
O stiu pe cea dintre psihiatru si psiholog.
N-am auzit de profesia de psihanalist.
Citeam ce ai scris tu mai sus si acum imi dau seama ca nu stiu de fapt ce faci tu exact.
Cred ca este o diferenta intre profesii din diferite tari.
Aici exista psiholog, psihiatru si psihoterapeut.
Cei din urma sunt in majoritate si cred ca sunt aia cu care discuti (eventual intins pe canapea).
Dar terapeutii sunt si ei psihologi sau psihiatri. Asa ca sunt in ceata.
Dar trateaza pacienti.
Psiholog exista in scoli, in intreprinderi. Nu trateaza.
Acum inteleg de ce tu nu trebuie/nu vrei sa cunosti omul.

Aici ne confruntam si cu alt aspect - ce fel de terapie trebuie si cine ar trebui sa decida asta (pacientul, medicul de familie, terapeutul (dar aia sunt orientati pe diversele directii)).
Exista - analiza profunda, analiza comportamentala, coaching personal etc..
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.11.2016, 16:28:03
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am auzit de profesia de psihanalist.
Sunt tot mai rari. În România îi numeri pe degetele de la o mână. Ei au fost formați mai ales în Franța, care rămâne un bastion al (neo)psihanaliștilor.
Sunt în schimb destui psihoterapeuți de orientare dinamică, mai ales junghiană. Psihologi și psihiatri cu formare suplimentară în această direcție.

Un exemplu de psihanaliză clasică (din anii 80, însă!) găsești aici: http://www.edituratrei.ro/carte/mari...hanalize/1088/

Combinând confesiunea romanescă și procedeul modern al curei analitice, Marie Cardinal ne face să trăim în același timp cu eroina sa o extraordinară experiență. Este o carte importantă, un document al adevărului, o mărturisire de o naturalețe impresionantă, precum și itinerariul uimitor al unei vindecări prin curajul și voința lucidă ale bolnavei de a se domina pe sine. Iar această eliberare va fi cea a cuvintelor, pentru că, doar numindu-le, fantasmele pot fi distruse.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.11.2016, 16:55:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici exista psiholog, psihiatru si psihoterapeut.
Da.
Psiholog e unul care deține o diplomă de licență în Psihologie (secție la Universitate, de obicei). Există și specializarea de psiholog clinician, care se ocupă de obicei cu stabilirea unui psihodiagnostic pe baza multor teste și a altor metode. El însoțește de obicei pe psihiatru și ajută, între anumite limite, la terapie - atât cât se poate face în spital.
Psihiatrul e medicul care s-a specializat în terapia bolilor/tulburărilor psihice. Pune diagnostic (corelativ și cu un prognostic), sprijină și tratează pe bolnav cu medicamente, atât în spital cât și ambulatoriu. În primul rând asta face.
Psihoterapeutul poate fi atât psihologul cât și psihiatrul dacă au făcut cursuri și practică (inclusiv o analiză personală și eventual psihoterapie) specializate pentru această ramură. Ei nu ajută pe oameni cu medicamente, ci prin diverse strategii și tehnici care au la bază dialogul și colocviul (în cazul psihoterapiei de/în grup) dar și multe tehnici somatice de influență orientală... Mai e loc și de terapie prin muzică, prin activități practice, prin joc etc. Sunt axați pe refacerea unor componente ale personalității clientului și pe dezvoltarea unor abilități de a face față noilor provocări ale vieții între oameni, în chip și fel.

Termenul de client, pe care eu îl folosesc de obicei, vine din psihologia americană, mai exact din consiliere. Asta nu e tocmai psihoterapie (care presupune să ai de-a face cu un om considerat bolnav) ci, conform lui Carl Rogers, mai ales, e un demers centrat pe dezvoltarea potențialului uman, adeseori blocat, din fiecare. Psihologie umanistă...

Coaching, iarăși nu are treabă cu psihoterapia, cu cei suferinzi sufletește.


În fine, sunt multe neclarități. E de luat în calcul și modul cum fiecare țară și-a organizat departamentele psi, asociațiile directoare, colegiile... Sunt tot felul de aranjamente, aici, de împărțiri după niscaiva lupte de influență, de șmecherii politice și legalizări etc.
Un mic Turn Babel, deh...

P.S. Eu am lucrat ca psiholog consilier, însă adeseori ca psihoterapeut cu oamenii pe care nu-i mai voia nimeni. Am suferit împreună cu oameni considerați prea rezistenți la terapie, incurabili etc. Mi-i pasau "boșii", eu lucram cu resturile, cu eșecurile de la coșul de gunoi (cum sunt considerați unii semeni de către alți semeni, vai!)... Mulțumesc Bunului Dumnezeu că mi-a dăruit experiența asta! Dar am obosit, cu vremea, m-am îmbolnăvit sufletește, am devenit dependent de alcool într-un timp. Și am hotărât să renunț și să am grijă un pic de mine și de cei din familie. Între timp muriseră unii, îmi pierdusem fiul și mă simțeam foarte vinovat... Eram în doliu mare.
Nu cred că voi mai reveni în consiliere și/sau psihoterapie. Poate în învățământ, iarăși, în psihopedagogie și mai ales la scris. Pregătesc un manual școlar, deocamdată și un mic dicționar pentru elevi și studenți. Mai lucrez la o chestie originală, fără precedent la noi, anume pe erorile în jocul de șah (tocmai m-am amuzat azi-noapte la gherlele lui Magnus Carlsen și Karjakin). Am luat deja un premiu internațional pe o cercetare legată de asta..:)
Și sper să scriu, cândva, un manual de psihologie introductivă pentru ...creștini!...:)

Last edited by ioan67; 22.11.2016 at 16:58:44.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.11.2016, 21:58:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mulțumesc Bunului Dumnezeu că mi-a dăruit experiența asta! Dar am obosit, cu vremea, m-am îmbolnăvit sufletește, am devenit dependent de alcool într-un timp.
Si de ce ar fi fost o experienta pozitiva din moment ce te-a doborat?

Nu demonstreaza asta cumva, ca o diplomna nu e suficienta pentru a atesta capacitatea de a lucra cu (de)caderile sufletului omenesc, puternic subrezit in relatia cu Dumnezeu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare