Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2008, 22:39:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit sfintirea catedralei din ARAD ,azi de 6 decembrie

EVENIMENT RELIGIOS
Azi de 6 decembrie ,cind praznuim pe cel mai iubit dintre sfinti ,pe sfintul Nicolae ,la Arad s-a petrecut un eveniment important pentru aradeni si pentru cei din judetul Arad ;este vorba de sfintirea noii catedrale din Arad ,cu hramul SFINTA TREIME SI al doilea hram este SFINTUL NICOLAE.Situata intr-o zona centrala a orasului ,chiar la un sens girator important al Aradului si nu departe de gara ,slujba ce a inceput cu sfintirea locasului de cult si in paralel s-a facut si sfintirea paraclisului de la demisol cu hramul SF. NICOLAE,apoi a continuat cu SFINTA LITURGHIE.Au participat cred ca toata suflarea clericala din Romania ,AM RECUNOSCUT PE LINGA PREAFERICIREA SA PATRIARHUL NOSTRU DANIEL ,pe mitropolitul Moldovei TEOFAN ,care ne-a spus asta vara la manastirea Neamtului ca va veni la sfintire ,pe IpsA.ADREICUT,de la Alba ,IPS. EP.DANIIL DE VIRSET …din pacate eu prea putini ierarhi cunosc dupa figura!Am urmarit ,noi credinciosii de rind ,care nu aveam invitatie ca sa putem intra in catedrala ,care si asa era foarte plina ,slujbele de afara la 3 mari monitoare ,unul in stinga ,altul in dreapta si unul central ,sub icoana SFINTEI TRIMI ,care este zugravita afara pe peretele de la intrare ,si luminata foarte frumos noaptea cu 3 becuri laterale .Dupa sfintire si inainte de SF.LITURGHIE,.Preafericitul DANIEL a tinut o predica ce se referea la importanta lacasurilor de cult ,unde omul se curateste de pacate ,lacasuri care se fac de catre oameni ,dar cu ajutorul de SUS ,prin vrerea TATALUI,cu ajutorul Fiului si se sfinteste prin DUHUL SFINT.Afara ploua intr-una!! ,peste tot se vedeau o mare de umbrele ,lumea fiind foarte numerosa ,cuprinzind toate culoarele ,caci catedrala are 5 culoare mari pe care se intra ,partile laterale si pina dincolo de drumul de circulatie al masinilor din sensul girator de circulatie.Am reusit sa ma postez intr-un loc de unde am putut urmari toate cele 3 ecrane ,ca sa vad ce se petrece inauntru.Am remarcat auditia ,ca si filmarea,ca erau foarte bune!Sfinta Liturghie a fost acompaniata de un cor mixt cu voci superbe ,cintari pe 3 voci.La mijlocul Liturghiei ,dupa cintarea Fericirilor ,a urmat o predica a PREA FERICIRII SALE PATRIRHUL DANIEL ,care se referea la SFINTUL NICOLAE ,cel sarbatorit astazi.A fost subliniata bunatatea deosebita si milostenia acestui sfint foarte iubit de copii si de adulti,tocmai datorita acestor daruri ,el Sfintul NICOLAE ,fiind un etalon al iubirii lui Dumnezeu fata de noi ,oamenii.Aprecierea credincosilor pentru el nu are legatura cu studiile sale ,care nu concurau cu ale altor ierarhi ai vremii ,dar are legatura cu deosebita Lui bunatate si milostenie.Slujba a continuat apoi ,iar la sfirsit, pina s-au impartasit clericii corul a cintat un buchet de colinde ,care ne-a facut pe noi cei afara sa uitam de ploaie si sa simtim intr-adevar mireasma sarbarorilor de iarna ,ce se apropie incepind cu aceasta iubita sarbatoare a SFintului NICOLAE!La sfirsit a fost inminata de PREAFERICITUL DANIEL ,CRUCEA PATRIARHALA pentru merite in construirea catedralei ,IPS.TIMOTEI EPISCOP AL ARADULUI ,IENOPOLEI SI HALMGIULUI SI HUNEDOAREI,iar pentru catedrala a inminat o icoana cu SFINTA TREIME care sa fie pusa spre inchinare credinciosilor la sarbatoarea SFINTEI TREIMI si nu numai ,ci cind este nevoie.Apoi Preafericirea Sa a inminat celor 3 preoti ,toti cu functii in conducere ,la fiecare cite o cruce pe care le-a pus-o personal la gitul lor.IPS.TIMOTEI a multumit Preafericirii sale dindu-I si o icoana mare cu catedrala si si-a exprimat speranta ca vor avea poate bucuria sa mai la vina la o alta sfintire cind se va termina si pictura bisericii ,caci acuma nu este gata decit ICONOSTASUL in interior ,candelabrele 3 f. frumoase ,si exteriorul,in alb bejuliu cu icoana SFINTEI TREIMI ,citeva icoane sus ,sub acoperis ,iar pe cele 3 cupole se afla 3 cruci de aur.Am auzit si sunetul clopotelor ,grav si domol.Intrarea in catedrala mi-a placut foarte mult .fiind cu 5 alei ,cea mai lata la mijoc ,despartita de spatii verzi intre ele cu copaci indeosebi brazi ,iar pe lateral sint alei oblice ,fara trepte pt.a putea urca si cei cu carucioare.Am aflat ca aceasta catedrala mare ,s-a facut in primul rind din donatiile credinciosilor din tara si strainatate!FRUMOS NU ,FARA FONDURI FARE,s.a….Apoi oficialitatile ,primarul orasului ARAD a inminat Patriarhului nostru o diploma de onoare pentru credinta si unitate[sic..!!],iar presedintele ,acesta cred ca era prefectul ,o alta diploma ,nu-mi mai amintesc din pacate pentru ce.[adica continutul ei ].
A urmat impartasirea celor care s-au spovedit si apoi mult asteptatul moment al intrarii credinciosilor in biserica,mai ales ca ploaia s-a intetit nu gluma!! si pe usa laterala stinga de la exterior ,cu intrarea in altar si inchinare la cruce si evanghelie ,pe care le-am sarutat ,apoi am primit fiecare si anafora.Am trecut in biserica si ne-am inchinat la racla cu SFINTELE MOASTE ALE SF.IOAN GURA DE AUR ,racla sfintita de Patriarh la sfirsit,la iesirea din biserica ,urmata de inchinarea ierarhilor la sfintele moaste.Apoi ne-am inchinat si la icoanele de la iconostas,am aprins luminari,am mai stat putin pe scaune ,caci era si timpul dupa atita stat in picioare!Am plecat de acolo cu o liniste in suflet deosebita ,dar si cu amintiri placute.Am remarcat din predica Patriarhului DORINTA CA ACEST LACAS DE CULT SA FIE pentru spovedanie si impartasanie si pentru cit mai frecvente SFINTE LITURGHII,Preafericirea sa donind BISERICII si un set de obiecte de cult ce se folosesc in aceste scopuri.Sa speram ca vom avea ocazia sa ne bucuram si de o alta sfintire dupa terminarea picturii ,care inca nu a inceput in interior.SA NE AJUTE DUMNEZEU! si noua ,crediciosilor,dar si Prea Sfintiilor Lor .Ploaia s-a terminat si ea odata cu terminarea acestui important eveniment pentru aradeni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2008, 07:58:52
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

da a fost foarte frumos, vorbesc ca aradean si totodata ca student teolog care a participat activ la aceste eveniment, facand parte din corul mixt al facultatii de teologie din arad, care a dat raspunsurile la Sfanta Liturghie arhiereasca, de mentionat ca 3 din membrii Sfantului Sinod sunt aradeni: Sofronie al Oradiei, Lucian al Caransebesului si Siluan episcopul romanilor ortodocsi din Ungaria, toti 3 si absolventi ai facultatii de teologie de aici
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2008, 08:06:40
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

titlurile inmanate de primar si presedintele consiliului judetean au fost create special pt Prea Fericirea Sa alt om nu va mai primi aceste titluri
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2008, 13:22:29
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
da a fost foarte frumos, vorbesc ca aradean si totodata ca student teolog care a participat activ la aceste eveniment, facand parte din corul mixt al facultatii de teologie din arad, care a dat raspunsurile la Sfanta Liturghie arhiereasca, de mentionat ca 3 din membrii Sfantului Sinod sunt aradeni: Sofronie al Oradiei, Lucian al Caransebesului si Siluan episcopul romanilor ortodocsi din Ungaria, toti 3 si absolventi ai facultatii de teologie de aici
Am vazut cateva secvente la televizor si mi s-a parut ca vad si niste clerici romano-catolici. Daca tot ai fost prezent, stii cumva si ce cautau acolo?

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2008, 13:40:49
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Am vazut cateva secvente la televizor si mi s-a parut ca vad si niste clerici romano-catolici. Daca tot ai fost prezent, stii cumva si ce cautau acolo?

Bogdan.
Da intr-adevar au fost prezenti: Eminenta Sa Martin Roos episcop romano-catolic de Timisoara alaturi de cativa clerici romano-catolici, pr. Sorin Seviciu protopop greco-catolic al aradului si reprezentanti ai cultelor protestante si neo-protestante din arad, au venit si ei ca tot omu sa vada cum se tarnoseste o biserica ortodoxa
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2008, 17:10:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Question

nu este rau ca i-au invitat ,ca sa cunoasca si ei ortodoxia ,asta nu e pacat,au Fost 3 si i-am vazut ca se inchina si ei la moastele SFINTULUI IOAN GURA DE AUR.
AM UITAT SA PRECIZEZ CA LA RUGACIUNILE PENTRU MORTI S-AU FACUT RUGACIUNI SI PENTRU PATRIARHUL Alexei al 2-lea ,DECEDAT DE CURIND ,IN ACESTE ZILE.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2008, 18:46:57
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
nu este rau ca i-au invitat ,ca sa cunoasca si ei ortodoxia ,asta nu e pacat,au Fost 3 si i-am vazut ca se inchina si ei la moastele SFINTULUI IOAN GURA DE AUR.
AM UITAT SA PRECIZEZ CA LA RUGACIUNILE PENTRU MORTI S-AU FACUT RUGACIUNI SI PENTRU PATRIARHUL Alexei al 2-lea ,DECEDAT DE CURIND ,IN ACESTE ZILE.
sau inchinat la moastele sf ioan gura de aur pt ca din bunavointa lor am primit acele moaste in afara de racla
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2008, 02:06:15
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=2][COLOR=#003869]
[COLOR=Black]Sf. Efrem Sirul[/COLOR]
[COLOR=Black] ([/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=Black]"Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici")[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black], Sf. Vasile cel Mare [/COLOR][COLOR=Black]([/COLOR][COLOR=Black]"[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]Una este crima care se pedepseste acum cu asprime: nepazirea Predaniilor Parintilor)[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black], Sf. Ioan Gura de Aur ([/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]Daca ... dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa".[/COLOR][/SIZE]), Sf. Maxim Marturisitorul ([COLOR=Black] [SIZE=2]"Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa. "), Sf. Ioan Damaschin ([/SIZE][/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]Sa ne pazim cu toate puterile noastre sa nu primim impartasire de la eretici)[/COLOR][/SIZE] , Sf. Mc. Cosma Etolianul [COLOR=Black]([/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]Antihristul e unul papa[/COLOR][/SIZE][COLOR=Black])[/COLOR],[SIZE=2][COLOR=Black]Sfantul Nectarie de la Eghina[/COLOR][/SIZE] ([SIZE=2][COLOR=Black]Biserica Romana, sau mai bine zis papala, nu mai propovaduia dogmele Sfintilor Apostoli, ci ale papilor[/COLOR][/SIZE]" [SIZE=2][COLOR=Black][/COLOR][/SIZE]) sunt [COLOR=DarkOrange]suflete uratite[/COLOR] dupa parerea lui IPS Daniel.

[SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black]
[/COLOR]
[COLOR=Black][/COLOR][COLOR=Black]
[/COLOR][COLOR=Black]IPS Daniel: [/COLOR]
[COLOR=Black]
" [/COLOR][/COLOR][/SIZE]
CONSIDERAM CA POT FI REDEFINITE DOGMELE CARE SEPARA BISERICA ORTODOXA DE CEA ROMANO-CATOLICA[SIZE=2][COLOR=#003869]"[/COLOR][/SIZE]

"deoarece adesea sub pretextul ca salvam Ortodoxia ne uratim sufletul, întrucat despartim dreapta credinta de iubirea crestina smerita".[SIZE=2][COLOR=#003869][COLOR=Black]Si avea dreptate [/COLOR] [/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Red][COLOR=Black]Sf. Ioan Damaschin:[/COLOR]
[COLOR=Black]Auziti popoare, semintii, limbi, barbati, femei si copii, cei mai mari, cei mai tineri si pruncii, sfintul neam al crestinilor! [COLOR=Red]Daca cineva va invata, in afara acestora pe care le-a primit[/COLOR] Sfinta Biserica Soborniceasca, de la Sfintii Apostoli, [COLOR=Red]de la Parinti si de la Sinoade, sa nu-l ascultati, nici sa primiti sfatul [COLOR=Green]SARPELUI[/COLOR],[/COLOR] dupa cum l-a primit Eva si a cules moarte. Si chiar daca v-ar invata un inger sau un imparat in afara acestora pe care le-ati primit, astupati-va urechile.[/COLOR][/COLOR][/SIZE]



Ma intreb cum poate privi icoana cu uciderea Sfantului Cosma Etolianul , cum poate zice acatiste ale Sfintilor Ioan Gura de Aur, Maxim Marturisitorul, Sf. Nectarie, Sf. Efrem si multi alti Sfinti si sa graiasca asa mari hule, nu ca mirean , nu ca simplu preot ci ca Patriarh?
Cum poate sa ii faca "urati la suflete" pe cei care au scris Sfanta Liturghie pe care el o savarseste?


Cum zicea Sfantul Ioan Gura de Aur: [COLOR=Black]
"Si [/COLOR][SIZE=2][COLOR=Black]inger de ar fi, sa nu-l credeti. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=Black][COLOR=Black]Nimic nu foloseste viata virtuoasa[/COLOR], daca credinta nu este sanatoasa.[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=Black]"[/COLOR][/SIZE][COLOR=Black]
[/COLOR]
[SIZE=2][COLOR=#003869]

Sa-l ierte Dumnezeu si pe noi sa ne pazeasca.
[/COLOR][/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2008, 02:13:24
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=2][COLOR=#003869]Canonul 6 al Sinodului V local de la Laodiceea (343) ~ "Nu este ingaduit [COLOR=Red]ereticilor a intra in casa lui Dumnezeu daca staruie in eres.[/COLOR]"

[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#003869]Canonul 6 al Sinodului V local de la Laodiceea (343) ~ "Nu este ingaduit [COLOR=Red]ereticilor a intra in casa lui Dumnezeu daca staruie in eres.[/COLOR]"

[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#003869]Canonul 6 al Sinodului V local de la Laodiceea (343) ~ "Nu este ingaduit [COLOR=Red]ereticilor a intra in casa lui Dumnezeu daca staruie in eres.[/COLOR]"[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=2][COLOR=#003869]
Sigur ca toti sunt prosti iar IPS Daniel e destept. Toti Sfintii enumerati mai sus gresesc numai el are dreptate. Bravo dragi ecumenisti. Urmati-va invatatorul!




[/COLOR][/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2008, 04:37:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La sinodu de la laodiceea canonul 60 stabilea canonul Sfintei Scripturi dar nu includea Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul.
Sfantul Atanasie a dat imediat o hotarare impotriva acestei hotarari prin care includea Apocalipsa in canonul Sfintei Scripturi.
Ce credibilitate pot avea canoanele date de un sinod local (ca cel de la loadiceea) care a dat prin altele asemenea hotarare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 decembrie-Timisoara,Arad,Bucuresti,Cluj,Targoviste heaven Generalitati 81 06.12.2009 06:38:58
Sfintirea Catedralei Orotdoxe din orasul LUGOJ icamilin Stiri, actualitati, anunturi 5 06.07.2009 19:46:40
SFINTIREA CATEDRALEI DIN ARAD ,azi 6 dec. sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 0 06.12.2008 22:26:35
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25