Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2010, 15:09:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pentru ca Dumnezeu asteapta pana in ultimul moment! Pana in ultimul moment, ceasul al 13-lea chiar, spera la indreptarea omului! Spera ca acei parinti se vor indrepta sa poata oferi copilului ce-i trebuie. Iar din moment ce ei nu s-au indreptat, tot Dumnezeu repara "raul" facut - nasterea celui mic.
E ciudat sa spui despre cineva omiscient ca asteapta sa vada daca se intimpla ceva
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2010, 15:16:02
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
1. De ce nu ii ia pe toti care stie dinainte ca se vor vinova? Pe mine de ce nu m-a luat cit inca eram mic? Ii place sa vada cum ma chinui sau ce?
2. Ce faci cu copiii din Africa, unde ii maninca vulturii si nu e vorba de nici o familie si nici un El?
Mai astept explicatii
Ti-am spus de ce cred eu.... ce vezi tu rau poate face mult mai mult bine decat crezi. Sensibilizeaza pe unii; unii si daca traiesc cu o bucata de paine vor multumi lui Dumnezeu ca nu traiesc ca cei din Africa.
Si daca tot spui de Africa... cunosti principala "religie" de acolo? Satanism intr-un procent considerabil. Compara tarile crestine cu cele musulmane, hinduse, si alte religii.
Cat despre tine? Ma gandesc ca inca te rabda... stie ca intr-o zi te vei lamuri de adevar. Iar daca nu, atunci n-o sa poti comenta ca nu ti s-a dat timp destul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2010, 15:16:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pentru ca Dumnezeu asteapta pana in ultimul moment! Pana in ultimul moment, ceasul al 13-lea chiar, spera la indreptarea omului! Spera ca acei parinti se vor indrepta sa poata oferi copilului ce-i trebuie. Iar din moment ce ei nu s-au indreptat, tot Dumnezeu repara "raul" facut - nasterea celui mic.
Oh, da. Asta este explicatia ce o asteptam.
Si pe copii ce mor in maternitati tot pana in ultima clipa ii asteapta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2010, 15:20:33
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E ciudat sa spui despre cineva omiscient ca asteapta sa vada daca se intimpla ceva
Nu uita ca a lasat si liberul arbitru! Intr-o secunda poti trece de la iad la rai si invers. Da, asteapta sa-ti folosesti acest avantaj!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2010, 15:23:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Oh, da. Asta este explicatia ce o asteptam.
Si pe copii ce mor in maternitati tot pana in ultima clipa ii asteapta?
Dumitru ai gresit din nou: nu pe copil il asteapta - pe parinti, pe noi cei din jur. Pentru copil e totul clar! E fara greseala, nu are ce indrepta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2010, 15:30:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dumitru ai gresit din nou: nu pe copil il asteapta - pe parinti, pe noi cei din jur. Pentru copil e totul clar! E fara greseala, nu are ce indrepta!
"tot Dumnezeu repara "raul" facut - nasterea celui mic" - ce vrei sa spui?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2010, 15:32:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
1. De ce nu ii ia pe toti care stie dinainte ca se vor vinova? Pe mine de ce nu m-a luat cit inca eram mic? Ii place sa vada cum ma chinui sau ce?
2. Ce faci cu copiii din Africa, unde ii maninca vulturii si nu e vorba de nici o familie si nici un El?
Mai astept explicatii
1. Cum ar arata lumea daca i-ar lua pe toti de mici in Rai? N-ar mai fi o lume libera, ar fi fara sens.

De la tine asteapta sa faci mai-binele, sa iubesti mai mult, sa crezi in viata eterna si in existenta Lui.

Eu am o teorie, ca moartea intervine in momentul cand ajungi la un minim al binelui de la care nu mai vrei sa te ridici spre Binele suprem. Atunci, daca ai trai mai mult, te-ai adanci in rau si mai rau ti-ar fi pentru totdeauna. Raul etern este un chin al spiritului care intelege realitatea in care n-a crezut pana atunci, o imposibilitate voita de a iubi desi esti iubit in continuare, nu torturile fizice pe care si le imagineaza unii.

2. Si mie mi-a ramas in memorie poza aia (ma intreb ce-o fi fost in mintea fotografului). Copiii din Africa ajung asa din cauza pacatelor parintilor si ale neamului lor. Prin putina suferinta pe care o suporta, multe pacate stramosesti sunt sterse. Ei oricum se mantuiesc, dar le fac si un bine involuntar rudelor trecute deja la cele vesnice.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2010, 15:33:04
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"tot Dumnezeu repara "raul" facut - nasterea celui mic" - ce vrei sa spui?
"raul" = nasterea celui mic
Am pus raul in ghilimele pentru ca nu este rau faptul ca s-a nascut, ci rau ca s-a nascut intr-un mediu unde se poate pierde acel suflet.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2010, 15:49:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
"raul" = nasterea celui mic
Am pus raul in ghilimele pentru ca nu este rau faptul ca s-a nascut, ci rau ca s-a nascut intr-un mediu unde se poate pierde acel suflet.
Si cum rezolva acest "rau"?
Printr-un deces. Interesant.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2010, 16:01:21
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si cum rezolva acest "rau"?
Printr-un deces. Interesant.
Crestinii prefera varianta "l-a luat la EL" pe cel mic si poate si parintii (sau altii) sunt pe drumul cel bun (sa ajunga tot la EL).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12