Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.04.2007, 20:43:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cat parintele Arsenie era la Prislop, socrul meu a ramas trei luni de zile la manastire si a lucrat. Intr-o zi, vine un cetatean pe numele lui Ilie, bolnav. De la intrarea in manastire, parintele, care era sus pe un deal, l-a intampinat cu intrebarea: "Cum e Ilie, asa-i ca-i pacat?". Omul acela se impartasise cu nevrednicie. A vazut ca toata lumea merge la impartasit si s-a dus si el, beat. Si pe urma s-a aprins impartasania in el si a alergat la toti medicii, in toata tara, si nimeni nu-l putea ajuta cu nimic. Si atunci, a auzit de parintele Arsenie si s-a dus la manastire. Si parintele i-a spus si pe nume, si i-a spus si ce pacat a facut, fara sa-l fi vazut pana atunci. Parintele i-a dat indrumare ca trebuie sa ramana la manastire trei luni, ca sa poata fi lecuit. Dupa o luna, omul s-a dus la parinte si i-a spus: "Eu vreau sa merg acasa la copii si la nevasta". Parintele i-a spus: "Nu te duce, ca nu te-ai vindecat". "Ba, eu vreau sa ma duc." "Mai, iar te-apuca, stai aici, ca inca nu te-ai vindecat". Si a plecat omul si iar i-a fost rau. Cand incepea sa arda impartasania inauntru, zice ca tipa si se zbatea tulburat. Si atunci s-a intors inapoi si a ramas trei luni de zile si s-a lecuit.

Multi dintre credinciosii pe care i-am intalnit in calitate de preot de-a lungul timpului mi-au spus despre minunile parintelui. Unele dintre acestea sunt pe cat de simple, pe atat de greu de explicat. De pilda, imi spunea o doamna de la oras ca sotul ei era tare betiv si nu stia cum sa scape de aceasta patima. A fost la parintele Arsenie si l-a rugat cu lacrimi in ochi sa se roage pentru indreptarea lui. Si, intr-o buna zi, acestui om dintr-o data i-a pierit orice atractie fata de bautura...

In ultimii ani de viata, parintele Arsenie era complet detasat. Iti vorbea exact ca un trimis al lui Dumnezeu, care nici nu se plange si nici nu ia parte la bucuriile efemere ale acestei lumi. Avea o raspundere serioasa, apostoleasca, o autoritate spirituala extraordinara. Cuvantul lui iti patrundea pana in inima si simteai ca-ti cunoaste sufletul. Puterea lui duhovniceasca era de dincolo de cuvant.

Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.04.2007, 20:54:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Moartea

La Biserica Draganescu, parintele Arsenie pictase un calugar rastignit pe cruce. Multi credinciosi zic ca s-a pictat pe dansul, dar cu certitudine nu se stie nimic. Nici cauzele mortii nu sunt prea clare. Parintele Horia, care era peste vale si care l-a cunoscut mai indeaproape, a spus ca a fost la Ceausescu cu cateva luni de zile inainte de moarte si i-a spus: "Vezi ce faci, ca nu este bine, da-le mancare la oameni, da-le libertate, ca nu e bine". Dupa ce a iesit de acolo, l-a urmarit Securitatea si la iesirea din Bucuresti au fost somati sa se opreasca. Soferul nu voia sa opreasca. Parintele i-a spus: "Opreste, ca te impusca, te omoara, si tu ai copii. Pe mine o sa ma maltrateze, dar de mine nu ramane nimic in urma". Si atunci soferul a oprit. Au venit doi securisti, l-au scos din masina, l-au batut cumplit si de acolo i-a venit sfarsitul. Ce spun este din auzite si nu este sigur.

Dupa cum este stiut, inmormantarea a fost in vremea lui Ceausescu si se fereau oamenii sa vorbeasca despre parinte, ba unii dintre noi au refuzat sa fie fotografiati, ca sa nu se poata dovedi ca au participat la inmormantare. A fost o minune ca am putut tine un necrolog, cat de scurt, pentru ca nu ne dadeau voie sa vorbim. Inainte de moarte, parintele Arsenie ne-a avertizat: "Sa nu vorbiti!". Dumnezeu a facut o minune, ca atunci cand am ajuns la mormant cantaretii nu mai cantau, nimeni nu mai vorbea nimic, era un moment de suspendare. Si atunci, am zis catre maica stareta si catre parintele Daniel: "Imi dati voie sa spun cateva cuvinte?". Intr-un fel, poate le-a parut rau dupa aceea, pentru ca am avut cam mult curaj atunci. Am spus: "Iubiti credinciosi, ne dam noi seama pe cine am adus aici? Nu am adus un om de rand, eu, nevrednicul, am adus pe umar un sfant. Un sfant am adus, nu un om oarecare. Invatatura pe care acest sfant ne-a dat-o, cine va fi mai intelept va pune-o la inima si va pune-o in practica". La urma, maica stareta mi-a spus ca am exagerat cand am spus ca este un sfant. I-am spus: "Maica stareta, iti dau un raspuns - sfantul Ioan Iacov a lasat in scris: <Sa va rugati pentru iertarea pacatelor mele, ca sunt sigur ca ma voi duce in iad, pentru ca nu am indeplinit voia lui Dumnezeu>. Si a ramas douazeci de ani in mormant si dupa douazeci de ani s-a descoperit trupul sau ca sfinte moaste, ca n-a putrezit. Eu am credinta ca peste ani de zile, ne vom inchina moastelor parintelui Arsenie". Cand m-am intors acasa, m-au provocat oamenii in biserica, intrebandu-ma: "Cum a fost, parinte, la inmormantarea parintelui Arsenie?". Atunci, spune sotia mea, m-am dezlantuit in biserica si am spus tot ce aveam pe suflet. Cand m-am intors de la biserica, ea mi-a spus: "Mananca, ca acum ai facut-o! Vine Securitatea sa te ridice". Nu am avut, din fericire, dupa aceea probleme pentru ca era in noiembrie 1989, cand lucrurile se precipitau si nimeni nu mai avea timp sa ne ia din scurt.

Un an de zile dupa aceea, la primul parastas, maica care-l ingrijise bolnav pe parinte mi-a spus: "Puteti vorbi, parinte, dar numai adevarul sa-l spuneti". Si numai adevarul l-am spus. Era o ploaie rece, marunta si deasa: "Iubiti credinciosi, dati la o parte umbrelele, pentru ca aceasta nu este o simpla ploaie, ci acestea sunt lacrimile pe care parintele Arsenie Boca le-a varsat pentru poporul acesta". Si nu am gresit, pentru ca dupa inmormantare mi-a marturisit cineva ca, intr-adevar, la Sambata, cand predica, parintelui ii curgeau lacrimile ca dintr-un izvor.

Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.04.2007, 23:35:45
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de mioara66
va rog din cei ce cititi aici si mai stiti intimplari cu parintele Arsenie mai scrie ti sau recomanda ti carti despre el
Din puctul meu de vedere cea mai interesanta carte despre parintele este "Marturii din Tara Fagarasului"...s-au scris mai multe carti despre parintele dar si cari scrise de parintele s-au editat,iar dintre acestea cea mai renumita este "Cararea Imparatiei"

Despre parintele:
1) P&Atilde;RINTELE ARSENIE BOCA, MARE ÎNDRUM&Atilde;TOR DE SUFLETE DIN SEC. XX
O sintez&atilde; a gîndirii P&atilde;rintelui Arsenie în 800 de capete;
2)Margaritare duhovnicesti - Din invataturile Parintelui Arsenie Boca
3)Noi marturii despre parintele Arsenie Boca
4)Parintele Arsenie Boca - Scurta biografie (mapa)
5)Talantii imparatiei - Din invataturile Parintelui Arsenie Boca


Carti scrise de pr.Arsenie Boca :
1)Despre indumnezeirea omului prin Har (vol.I)
2)Ridicarea casatoriei la inaltimea de Taina. Indrumator duhovnicesc
3)Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
4)Rostul incercarilor
5)Pravila alba. Sfaturi pentru cei casatoriti
6)Fericirea de a cunoaste calea
7)Biserica de la Draganescu, "Capela Sixtina" a ortodoxiei romanesti
8)Cuvinte vii

Si inca mai sunt...macar sa le gasesti pe astea si sa le citesti :)...spor!!!
Cuvinte vii
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Charisma

Fotografii si ziceri
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Teognost

Cararea Imparatiei
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Charisma

Noi marturii despre parintele Arsenie Boca
Autor ::
Editura :: Agaton

Parintele Arsenie Boca - mapa cu 12 planse color
Autor ::
Editura :: Teognost

Sa ne rugam 8 zile cu Parintele Arsenie Boca
Autor :: Necula, Constantin, pr.
Editura :: Oastea Domnului

Marturii din Tara Fagarasului despre parintele Arsenie Boca
Autor ::
Editura :: Agaton

Pravila alba. Sfaturi pentru cei casatoriti
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Agaton

Biserica de la Draganescu, „Capela Sixtina“ a ortodoxiei romanesti
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Charisma

Ridicarea casatoriei la inaltimea de Taina - indrumator duhovnicesc
Autor :: Arsenie Boca, parinte
Editura :: Agaton
:)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.04.2007, 00:01:32
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

O parte din crarea imparatiei o gasiti aici:
http://www.crestinortodox.ro/Prefata-c150-p0-new.html
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.04.2007, 00:02:49
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

DAr sa o scrieti unde se scriu site-urile ca de aici nu merge:)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.04.2007, 11:45:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Am citit o carte de curand plina de scepticism si de indoiala despre Arsenie Boca dar si cu oameni care ii recunosc harul si modul in care nu facea compromisuri cand era vorba de pacat ti-o taia din start.
Fac un apel catre cei care stiu mai multe despre Parintele Arsenie sa-mi spuna niste oameni care i-au fost ucenici sau care l-au cunoscut indeaproape pe Parintele si nu cei care isi dau doar asa cu parerea fara sa-l fi cunoscut prea bine.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.05.2007, 20:21:08
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

O femeie a venit la Pr. Arsenie sa i se planga ca sotul sau o necajeste cu gelozia dar ea spunea ca nu i-a gresit cu nimic.
Dar Parintele i-a zis :Esti de vina ca ai facut avort si nu ai marturisit!
Si un credincios care era cu ea a zis :
-Parinte o duc acum la M-rea Cernica sa se martutiseasca. Dar Parintele ii spune :
-NU o duce tu la calugarii tai ca ii da canon de nu mai iese din el..Du-o la preotii vostri de mir ca ei stiu necazurile voastre .
Spunea Parintele sa ne spovedim la preotii nostri de mir ca ei stiu durerile mirenilor .Dar pentru slujbe, si dezlegari sa ne ducem la Manastire.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.05.2007, 14:31:43
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Am citit o carte de curand plina de scepticism si de indoiala despre Arsenie Boca dar si cu oameni care ii recunosc harul si modul in care nu facea compromisuri cand era vorba de pacat ti-o taia din start.
Fac un apel catre cei care stiu mai multe despre Parintele Arsenie sa-mi spuna niste oameni care i-au fost ucenici sau care l-au cunoscut indeaproape pe Parintele si nu cei care isi dau doar asa cu parerea fara sa-l fi cunoscut prea bine.
Parintele Teofil Paraian,arhimandritul Vasile Prescure.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.05.2007, 23:15:14
Nicole_Agenna Nicole_Agenna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2007
Mesaje: 9
Implicit

Mi-as dori foarte mult sa ajung la mormantul parintelui.Daca ma poate ajuta cineva in privinta modului in care se poate ajunge la Prislop , il rog sa ma contacteze prin e-mail. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.05.2007, 18:41:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL

Parintele Teofil Paraian,arhimandritul Vasile Prescure.
Multumesc Marius, de Parintele Teofil auzisem ceva dar de Parintele Vasile Prescure nu stiam
Am mai auzit ca si Pr. Nicolae Streza i-ar fi fost ucenic de la 16 ani.Si Mitropolitul Antonie Plamadeala dar care mi se pare ca a trecut la Domnul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 14:02:14
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 22:45:21
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55