Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.08.2015, 01:22:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Lăsând gluma la o parte, pe undeva, copăcel are dreptate, nu poți trece pe oricine pe pomelnic.
Păi da, așa am primit învățătură în Biserică.
Dar de "regula de aur" nu auzisem până azi și, cugetînd la ea, mă tem să nu fie doar suflată (poleită)... Caz în care s-ar putea să aibă ceva trecere la piață - dar nu în Biserică!

P.S. Pot eu să știu sigur, de nu sunt duhovnicul cuiva, dacă acela e sau nu chinuit de vreo patimă? Și chiar duhovnic de-i sunt, uneori pot să nu cunosc anumite lucruri... Tocmai de aceea, Apostolul nu zice în epistolă "preoților, cercetați-i bine pe credincioși, luați-i zdravăn la puricat să nu se împărtășească vreunul cu nevrednicie că-i foc mare" (eventual cereți și raportul babelor bârfitoare și al tuturor codoșilor, că ăștia știu totul despre oricine!), ci îndeamnă "să se cerceteze fiecare...".

Last edited by Ioan_Cezar; 15.08.2015 at 01:28:24.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.10.2015, 13:18:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu as avea de comentat/intrebat altceva legat de Sf. Liturghie.

Ma duc mereu la slujba si adeseori se face Sf. Liturghie in sarbatoarea unui sfant sau a unei sfinte (important(a)).

Dar mi se pare ca acea slujba nu prea are legatura cu sfantul sau sfant, decat poate prin predica. Atunci se vorbeste putin despre asta.
Mai citim la strana cateva cuvinte dintr-o carte, cuvinte care se incheie cu "astazi sarbatorim pe Sf....".
Recent a fost introdus un mic tropar inchinat sarbatorii.

Mi se pare ciudat ca pericopa din Sf. Evanghelie nu are nimic de a face cu sarbatoarea zilei (in astfel de cazuri).

Mie imi placeau vecerniile la care se citea acatistul sfantului sau a sfintei din ziua aceea si mi se pareau ca aveau sens, ca ne ocupam intr-adevar de sarbatoarea respectiva, cu respect.

Acum ma intreb:

1. De ce nu se mai face asa (vecernie cu acatist)?
2. De ce se face Sf. Liturghie daca in slujba nu exista o parte dedicata sarbatorii respective?
3. De ce nu se citeste la Apostol sau la Sf. Evanghelie ceva legat de faptele sfantului sau ale sfintei respective.

Miercuri a fost Sf. Paraschiva si s-a citit o pericopa despre Maria Magdalena si mirul care nu trebuia vandut.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.10.2015, 14:40:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi de unde-n Scriptură în general sau în Evanghelie în particular, ceva despre Sfânta Vineri?

În general asta se face la Vecernie, așa cum bine ai zis.
Iar de ce nu se mai face, ar trebui să întrebi preotul de acolo de unde "ne se mai face". Nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.10.2015, 22:32:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu as avea de comentat/intrebat altceva legat de Sf. Liturghie.

Ma duc mereu la slujba si adeseori se face Sf. Liturghie in sarbatoarea unui sfant sau a unei sfinte (important(a)).

Dar mi se pare ca acea slujba nu prea are legatura cu sfantul sau sfant, decat poate prin predica. Atunci se vorbeste putin despre asta.
Mai citim la strana cateva cuvinte dintr-o carte, cuvinte care se incheie cu "astazi sarbatorim pe Sf....".
Recent a fost introdus un mic tropar inchinat sarbatorii.

Mi se pare ciudat ca pericopa din Sf. Evanghelie nu are nimic de a face cu sarbatoarea zilei (in astfel de cazuri).

Mie imi placeau vecerniile la care se citea acatistul sfantului sau a sfintei din ziua aceea si mi se pareau ca aveau sens, ca ne ocupam intr-adevar de sarbatoarea respectiva, cu respect.
Dv confundati Sfanta Liturghie cu Vecernia. Sfanta Liturghie este realizata de Isus Cristos. Este actualizare a jertfei Sale si jertfa reala. Domnul Isus este cel care se jertfeste si care realizeaza jertfa, adica este Miel si Preot in acelasi timp. Adresantul Sfintei Liturghii este Dumnezeu Tatal.

Vecernia este o slujba care face parte dintre Ore (Ceasuri). Nu are caracter sacrificial, ci este, in esenta, o rugaciune in care crestinii se roaga direct si prin sfintii pomeniti. Adresantul ei este Sfanta Treime.

Citat:
Acum ma intreb:

1. De ce nu se mai face asa (vecernie cu acatist)?
Vecernia (ca si celelalte ore din Orologhion/Ceaslov) este obligatorie numai la manastiri. Totusi, si bisericile parohiale ar fi de dorit sa faca vecernia dinaintea Duminicilor si a celorlalte sarbatori de obligatie care cad peste saptamana. In aceste cazuri se face o vecernie mai extinsa, numita "vecernia mare". Dar, in practica, numai in putine parohii se face.

Citat:
2. De ce se face Sf. Liturghie daca in slujba nu exista o parte dedicata sarbatorii respective?
Dupa cum ati vazut singura, exista o mica parte dedicata sfantului sau sfintilor din ziua respectiva. Este troparul si condacul.

Citat:
3. De ce nu se citeste la Apostol sau la Sf. Evanghelie ceva legat de faptele sfantului sau ale sfintei respective.
Deoarece la Apostol se citeste Apostolul, iar la Evanghelie se citeste Evanghelia. Ambele sunt carti scrise inainte ca sfantul respectiv sa fi trait in trup (in majoritatea cazurilor), de aceea, in ele, nu se face referire despre sfantul respectiv. Spre exemplu, Sfantul Simion Stalpnicul a trait pe la anul 900. Cum sa vorbeasca despre el Evanghelia ? Cum sa vorbeasca despre el Sfintii Apostoli ?

Citat:
Miercuri a fost Sf. Paraschiva si s-a citit o pericopa despre Maria Magdalena si mirul care nu trebuia vandut.
Cercetati daca Sf Paraschiva a trait in vremea misiunii publice a Domnului nostru, vreme si misiune despre care vorbeste Evanghelia. Daca a trait dupa aceea, aveti explicatia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.10.2015, 12:24:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu fac eu confuzia asta intre Sf. Liturghie si vecernie!
Dar exista obiceiul sa se faca liturghie in ziua sarbatorii unui sfant mai mare.
De aici confuzia.
Pentru ca se intelege ca se face tocmai in cinstea acelei sarbatori, a acelui sfant. Si apoi nu spui nimic despre el?
Ideea mea era tocmai sa se faca o diferenta.
Da, stiu ca nu au de unde sa fie in Apostol si in Evanghelie date despre unii sfinti.

Dar intrebarea mea tocmai asta era: de ce se mai face atunci Sf. Liturghie in sarbatorile sfintilor?
Atunci poate ca e mai normal sa facem slujba speciala pentru ei si nu Sf. Liturghie.
Ne rugam lui Dumnezeu, sau sfintului din ziua respectiva? Cam asa s-ar putea pune intrebarea.


Si te contrazic: pana acum cativa ani (cam 15) de cand am plecat din tara, se facea vineri Vecernia Mare si in sarbatori se citea acatistul sfantului respectiv.
Acum nu se mai face asta nicaieri. Eu caut asta cand ma duc in tara, pentru ca imi place mult si imi lipseste. Si nu gasesc nicaieri. Pacat...

Acum se fac numai slujbe de Maslu in fiecare vineri. Sigur ca este bine si mare nevoie. Dar sa nu uitam altele...

Mai este ceva: in tara se fac asa sarbatoriri mari ale sfintilor prin orase: cu procesiuni, preoti multi, moaste si alte cele. O adevarata sarbatoare si mult respect si evlavie.
Nici nu stiu ce fel de slujbe se fac acolo pentru sfantul respectiv.
Sf. Liturghie? Sau altceva?

In alte parti abia daca se face slujba.
Sigur, tinem sarbatorile privat si ne rugam acasa la sfintii indragiti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.10.2015, 14:02:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Dar intrebarea mea tocmai asta era: de ce se mai face atunci Sf. Liturghie in sarbatorile sfintilor?
...pentru ca e cea mai importanta slujba care poate fi facuta?...Ce ti-ar spune un sfant daca l-ai intreba ce slujba sa se faca in ziua praznicului sau?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.10.2015, 16:13:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ne rugam lui Dumnezeu, sau sfintului din ziua respectiva? Cam asa s-ar putea pune intrebarea.
Lui Dumnezeu, bineinteles, caci Lui I s-a rugat si sfantul si i-a inchinat viata si pe El L-a facut cunoscut. Minunat este Dumnezeu intru sfintii Sai, spune un psalm.
Pe de alta parte, la liturghia din ziua pomenirii sfantului se canta condacul (sau troparul, nu stiu exact) sfantului respectiv.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.10.2015, 20:00:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai va multumesc pentru raspunsuri, chiar daca nu ma bucura.

@flying - oare daca l-am intreba pe Dumnezeu ce slujba isi doreste de la noi, ce ne-ar raspunde? Si-ar dori vreuna anume, sau mai degraba sa-i ascultam invataturile in purtarea dintre noi?

CristianR:
Inteleg ca nu trebuie decat Sf. Liturghie generala? (pentru Dumnezeu)

Si acatistele? Mai trebuie?
Si revin: de ce in tara se fac asa sarbatoriri mari, cu procesiuni si alte cele si nu doar Sf. Liturghie?

Si mai intreb atunci: exista pentru fiecare sfant mai important un tropar?
Si cine il canta la slujba, preotul sau strana?

Eu am sa continui sa ma rog si acasa...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.10.2015, 20:45:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@flying - oare daca l-am intreba pe Dumnezeu ce slujba isi doreste de la noi, ce ne-ar raspunde? Si-ar dori vreuna anume, sau mai degraba sa-i ascultam invataturile in purta
Ti-ar raspunde sa faci mai putine pacate si sa-ti vezi de propria mantuire si
nu de analiza slujbelor

Citat:
Si acatistele? Mai trebuie?
De ce mama vrei sa faci reforma ?
Citat:
Si revin: de ce in tara se fac asa sarbatoriri mari, cu procesiuni si alte cele si nu doar Sf. Liturghie?
Pt ca in tzara a mai ramas cat-de-cat filonul ortodox.

Citat:
Si mai intreb atunci: exista pentru fiecare sfant mai important un tropar?
Si cine il canta la slujba, preotul sau strana?
Cine doreste sa vb cu sfantul si sa-i multumeasca pt jertfa adusa credintei
Citat:
Eu am sa continui sa ma rog si acasa...
Pai da, dupa Liturghie, Acastis, Sf Maslu, rugaciunea de acasa este importanta.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.10.2015, 21:31:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

@flying - oare daca l-am intreba pe Dumnezeu ce slujba isi doreste de la noi, ce ne-ar raspunde? Si-ar dori vreuna anume, sau mai degraba sa-i ascultam invataturile in purtarea dintre noi?
Iarasi ati inventat o opozitie acolo unde nu exista. De data aceasta intre slujba si ascultarea invataturilor.

De multe ori Dumnezeu ne-a indemnat atat sa-i aducem slujba, cat si sa-i ascultam invatatura. Inca din Geneza vedem ca felul in care ii jertfeste Abel ii place, iar felul in care ii jertfeste Cain nu ii place. In Exod Domnul da indicatii in cele mai mici detalii cum trebuie sa fie Tabernacolul Sau. In "Regi" vedem cum il instruieste, pas cu pas, pe Solomon asupra templului Sau si serviciilor de acolo. Printre ultimele cuvinte ale lui Isus, inainte de Patimi, au fost despre Sfanta Liturghie. "Sa faceti aceasta (Liturghia) in amintirea Mea", a spus El. De atunci si pana azi, Domnul a aratat Bisericii, uneori prin inspiratie, alte ori prin viziune mistica cum doreste El sa se faca Sfanta Liturghie precum si alte slujbe, devotiuni si rugaciuni.

Citat:
Inteleg ca nu trebuie decat Sf. Liturghie generala? (pentru Dumnezeu)
Nu exista "Sf Liturghie generala", nici alte Sfinte Liturghii care ar fi speciale. Exista (in cadrul unui rit) tipicuri speciale. Spre exemplu, Liturghie Arhiereasca. Dar toate Liturghiile sunt facute de Poporul lui Dumnezeu, care este Biserica, adunata cu membrii ei vizibili si invizibili (ingeri si sfinti) la masa euharistica. Participarea la aceasta masa Duminica si de sarbatori este obligatorie (de aceea se numesc "zile de obligatie" si sunt, sau ar trebui sa fie zile libere in societatile crestine). Dimpotriva, participarea la vecernii, masluri, procesiuni, pomeniri ori sfestanii nu este obligatorie (ceea ce nu inseamna ca nu e apreciata de Dumnezeu). De aceea, spunem ca Sfanta Liturghie are rolul si locul central in viata Bisericii. Toate vin de acolo si toate trimit acolo.

Citat:
Si acatistele? Mai trebuie?
Nu sunt obligatorii (pentru mireni).

Citat:
Si revin: de ce in tara se fac asa sarbatoriri mari, cu procesiuni si alte cele si nu doar Sf. Liturghie?
Cand spuneti "in tara" poate ca va referiti la parohii mari, bogate, ori chiar catedrale episcopale. La bisericile obisnuite, de la tara, ori chiar la cele mai mici, din orase, la "biserici de cartier" de dupa blocuri nu se fac chiar asa sarbatoriri mari, ci preotul ar fi foarte fericit sa vina oamenii macar Duminica la biserica si sa stea de la "Amin" la "Amin", nu "sa vina sa aprinda o lumanare". Pe urma, procesiuni se fac cand se aduc sfinte moaste sau se merge la un loc cu semnificatie speciala in legatura cu sfantul respectiv. Nu sunt actiuni de rutina, ca sa zic asa, ci prilejuri.

Citat:
Si mai intreb atunci: exista pentru fiecare sfant mai important un tropar?
Afirmativ.
Citat:
Si cine il canta la slujba, preotul sau strana?
Strana, daca exista.

Cand nu exista, le face preotul pe toate. E si diacon, e si tarcovnic, e si strana. El isi zice, el isi raspunde, el isi citeste Apostolul. E dezolant ca o echipa de fotbal din care a ramas pe teren capitanul singur, care centreaza si se muta repede ca sa dea cu capul.

Citat:
Eu am sa continui sa ma rog si acasa...
Asta e un lucru mult apreciat de Dumnezeu si de sfintii Sai.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22