Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2011, 21:00:11
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Talking

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Fiind mereu sinceri.
Hai sa le luam pe rand:
1. Tii post?
Răspunsul corect:
Ce e ăla post?

2.Mergi la biserica?
Răspunsul corect:
Unde să merg? Dar cine o mai fi și aia?

3. Atunci daca esti credincios de ce nu il propovaduieste pe Dumnezeu, de ce nu le vorbesti oamenilor, de ce nu le dai sfaturi?
Răspunsul corect:
Ce e ăla un credincios? Un tip din ăla supărat care dă lecții? Sfaturi să ce să facă alții? Păi eu nu știu să vorbesc, fiindcă sunt tătuc, pardon tăcut și timid.

Dar am și eu o întrebare: Ce urmărești tu defapt?
Știiiiu: pe misterețul cu colț de argint.
Cred ca sunt totusi putin cam dure raspunsurile pe care le propuneti dumneavoastra :D ! sa imi fie iertata indrazneala ..
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2011, 22:48:56
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Sa spunem simplu si firesc toate cate le facem si crezand ca facem ceva bun, nu cumva sa ne vina vreun gand de mandrie..."Caci dator eram sa fac ceea ce am facut, nimic nu am facut din ceea ce trebuia sa fac, rob netrebnic sunt vinovat sunt focului vesnic!"

Sa avem constiinta ca oricate am crede noi ca facem in privinta intaririi credintei noastre"nimic nu plinim cum se cuvine!"...pt.ca mereu vom avea si scaderi...de aceea ne spovedimsi mereu va putea fi loc pntru a face ceva mai mult pentru noi si pentru aproapele nostru.

Mantuitorul nostru Iisus Hristos pentru rugaciunile Prea Curatei Sale Maici sa ne izbaveasca de tot raul, de mandrie, de slava desarta, de tot raul pierzator de suflete, de vorbirea in desert si ca un bun si de oameni iubitor sa ne miluiasca si sa ne mantuiasca pe noi dupa mare mila, dragostea si intelepciunea Sa.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2011, 00:30:25
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Bun gasit tuturor! de multe ori poate vi s-a intamplat si voua sa fiti intrebati: "tii post?" sau "mergi regulat la Biserica?"...

Tinand cont de faptul ca a tine post inseamna in primul rand a ascunde acest lucru,nu a te lauda si a fi smerit, ce atitudine credeti ca ar trebui sa avem in momentul in care vom raspunde "da am tinut post sau am tinut tot postul"?

Sau daca vine cineva in vizita la noi acasa si pe noptiera de langa pat avem un teanc de carti de rugaciuni credeti ca ar fi bine sa la ascundem sau sa le lasam la locul lor?


De multe ori suntem pusi in situatii destul de delicate si trebuie sa ne gandim foarte bine inainte de a da un raspuns sau de a face orice fel de gest, in primul rand pentru a nu cadea in pacatul mandriei dar nici al minciunii!
Ar trebui sa spunem clar si raspicat: "DA citesc rugaciuni, merg la Biserica, postesc etc.!!! " , sau sa incercam sa ne ascundem ca suntem crestini si il marturisim pe Hristos?

Voi cum ati raspunde si cum ati proceda in astfel de situatii?

Bineinteles, nu suntem crestini pentru oameni, nu implinim poruncile lui Dumnezeu pentru a ne bate cu pumnul in piept in fata celorlalti. Crestinul nu se lauda nici cu virtutile, nici cu pacatele sale (nu striga in gura mare ca e cel mai mare pacatos).

Insa a spune (daca suntem intrebati) ca postim sau ca participam la slujbele bisericii, nu socotesc ca e motiv de mandrie. Merge si diavolul la biserica, tine si el post; dar asta nu-l sfinteste. Depinde cu ce inima implinim poruncile lui Dumnezeu. Iar inima ne-o vede doar Dumnezeu, n-o expunem privirii altora.

La fel putem spune si in privinta rugaciunii. Nu-i nevoie sa ascundem cartile de rugaciuni daca primim vizita cuiva. Pentru ca oamenii imi vad cartile, dar nu-mi cunosc inima. Si ne putem ruga cu buzele, dar cu inima sa fim departe de Dumnezeu. Pot avea o biblioteca intreaga plina cu carti de rugaciuni. Dar, daca inima imi e impietrita, degeaba.
Lui Dumnezeu nu-i trebuie faptele omului, ci doreste inima sa.

Si cand spun asta, imi vin in minte cuvintele pline de tristete rostite de Dumnezeu prin gura profetului: poporul acesta se apropie de Mine cu gura si cu buzele Ma cinsteste, dar cu inima este departe, caci inchinarea inaintea Mea nu este decat o randuiala omeneasca invatata de la oameni (Isaia, 29,13).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2011, 00:46:23
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva la post! Corect este fiecare sa tina cat poate si cat de aspru poate. Dar in iuresul zilelor noastre postul se tine tare greu. Cand trebuie sa plec mai multe zile deja e o problema. Nu e timp si mancarea de post presupune mai multa atentie la preparare! Postul ar trebui usurat si ar trebui pus accentul pe fapte bune, pe filantropie. Poate un post ca la romano-catolici ar fi mai usor tolerat, asa vad ca multi renunta! Postul e o lupta si trebuie sa ne luptam in primul rand cu noi insine, cu patimile, cu slabiciunile... dar cand petreci peste 10 ore la serviciu incepi sa vezi negru! Ca sa tii post trebuie sa fii linistit, sa nu fii tulburat sa-ti gasesti o stare de echilibru. Foarte dificil!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2011, 00:57:19
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Și este scris să tăinuim tot binele pe care-l facem ascultând de Dumnezeu ca să căpătăm de la El plată, pentru lucrul întreg făcut, oricât ar fi de mititel...
Mai clar de-atât nu cred că se putea spune...

Într-adevăr omului i se pare imposibil...exagerat...extrem...

Dar la ce să te aștepți când te lupți cu patimile...Asta-i calea cea dreaptă...dar câți dintre noi pășim pe ea? Câți dintre noi, măcar încercăm?

...Aș vrea să nu mă mai mândresc cu orice fac, să mă simt așa de special, de parcă și aerul pe care-l respir e mai pur...dar de ce să nu las cât de puțină mândrie...că poate-i folositoare...mai bine o păstrez ca pe ceva care-mi ține noapte de frig...nu se știe când am nevoie de ea...aș putea să și renunț la ea...dar, nu pot...îmi place să zic "nu pot", că e la îndemână, că mi se pare mai omenesc...n-oi fi chiar cel mai ticălos de pe pământ.........și totuși îmi vine într-o zi, nu știu de unde, o idee...mă, dar io poate mă înșel amarnic...mă păcălesc singur ca un măscărici...și chiar mi se pare o glumă tristă...ieftină...și realizez că greșesc...că mă duc la fund ca un bolovan...și brusc îmi dau seama că nu aș fi fost în stare să realizez așa ceva de unul singur...că eu sunt un nimic..un bolovan...de fapt, nu mai știu ce sunt...și devin confuz ca un prost...și dau din colț în colț...devin prea agitat...e ceva în mine care strigă cu disperare...și n-am ce să fac decât să cer un ajutor...dar cine să mă ajute, că nu-i nimeni aici...și încep să mă rog...și strig...ajutoooooor......și..... mă uit la icoana luminoasă...protectoare... și parcă simt o căldură și o liniște de nedescris...simt că e o minune...și întăresc cuvintele...si le apăs...și acuma văd că asta-i tot ce am, toată averea...

Last edited by CelMandru; 27.05.2011 at 01:00:33.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2011, 08:39:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Parerea mea este ca nimeni,dar absolut nimeni in afara de duhovnic nu ar trebui sa puna intrebari unui om despre practica crestina.Este ceva personal,intim,o relatie intre el si Dumnezeu,insa,din pacate,cunosc tot felul de crestini "infocati",care atunci cand prind momentul incep sa iscodeasca,unii mai grosolan,altii mai subtil, omul cu intrebari,unele stas,pe care nu stiu cine ii invata sa le puna asa,fara noima:despre cat de des merge persoana la Sf Liturghie,cand s-a spovedit si impartasit ultima data,ba aia,ba cealalta...acesta mi se pare cu adevarat fariseism si falsa smerenie,ca sa nu mai spun ca nici pe partea cealalta,a educatiei elementare nu ar trebui sa intri asa cu bocancii in viata unui om.
Din pacate,insa,sunt multi,foarte multi care procedeaza astfel si sa te fereasca sfantul sa fi sarit vreo Sf Liturghie sau vreun post,ca te trezesti imediat cu o privire dispretuitoare venita din niste inaltimi serafice si o eticheta pusa.
Mi se pare...penibil si cand intalnesc astfel de oameni,unii poate mi-ar putea fi parinti,judecand dupa varsta pe care o au,imi este mie de multe ori jena de acest penibil al situatiei.
Iar in ce il priveste pe cel care tine postul,merge la Liturghie,spovedanie,impartasanie,cred ca bine ar fi sa tina pentru el mai mult,insa daca simte sa impartaseasca o traire,o bucurie din astfel de momente,nu cred ca e ceva rau sa o faca.Important este ca aceste destainuiri sa nu vina din trufie,fie ea mai mult sau mai putin mascata.
Eu stiu ca atunci cand m-am impartasit dupa mai mult timp de cand fusesem oprita,eram atat de fericita si bucuroasa,incat am impartasit asta cu cateva persoane apropiate,printre care si mama mea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2011, 09:10:04
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile foarte frumos

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Intr-adevar, e foarte important sa stii cum sa duci o viata crestina, fara ca cadea in pacat(pe cat este cu putinta). Dar eu am avut parte de intrebari de la prieteni apropiati la care mergeam in vizita si ne serveau cu cate ceva de mancare(in postul Sfintelor Pasti, sau in zile de miercuri si vineri)..
Bineinteles ca eram nevoita sa zic: " stii, nu servesc pentru ca...tin post:D"! mi s-ar fi parut deplasat sa invoc o problema de sanatate sau sa pun persoana respectiva intr-o situatie penibila spunandu-i de fiecare data ca nu imi place si nu consum mancarea respectiva! Postul fiind lung, ne-am intalnit mereu si de fiecare data ma intreba: "mai tii post?...vai, da cum poti?... l-ai tinut pe tot?".. Ma straduiam in masura in care puteam sa evit discutiile pe aceasta tema,dar...se pare ca era aproape imposibil..!

Sunt multe persoane indiscrete, care intra in intimitatea fiecaruia punand intrebari gen:"daca te-ai spovedit,de ce nu te-a impartasit?...aaa..inseamna ca ai pacate grele...

Astept in continuare parerile dumneavoastra, si va multumesc!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2011, 09:18:06
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Parerea mea este ca nimeni,dar absolut nimeni in afara de duhovnic nu ar trebui sa puna intrebari unui om despre practica crestina.Este ceva personal,intim,o relatie intre el si Dumnezeu,insa,din pacate,cunosc tot felul de crestini "infocati",care atunci cand prind momentul incep sa iscodeasca,unii mai grosolan,altii mai subtil, omul cu intrebari,unele stas,pe care nu stiu cine ii invata sa le puna asa,fara noima:despre cat de des merge persoana la Sf Liturghie,cand s-a spovedit si impartasit ultima data,ba aia,ba cealalta...acesta mi se pare cu adevarat fariseism si falsa smerenie,ca sa nu mai spun ca nici pe partea cealalta,a educatiei elementare nu ar trebui sa intri asa cu bocancii in viata unui om.
Din pacate,insa,sunt multi,foarte multi care procedeaza astfel si sa te fereasca sfantul sa fi sarit vreo Sf Liturghie sau vreun post,ca te trezesti imediat cu o privire dispretuitoare venita din niste inaltimi serafice si o eticheta pusa.
Mi se pare...penibil si cand intalnesc astfel de oameni,unii poate mi-ar putea fi parinti,judecand dupa varsta pe care o au,imi este mie de multe ori jena de acest penibil al situatiei.
Iar in ce il priveste pe cel care tine postul,merge la Liturghie,spovedanie,impartasanie,cred ca bine ar fi sa tina pentru el mai mult,insa daca simte sa impartaseasca o traire,o bucurie din astfel de momente,nu cred ca e ceva rau sa o faca.Important este ca aceste destainuiri sa nu vina din trufie,fie ea mai mult sau mai putin mascata.
Eu stiu ca atunci cand m-am impartasit dupa mai mult timp de cand fusesem oprita,eram atat de fericita si bucuroasa,incat am impartasit asta cu cateva persoane apropiate,printre care si mama mea.
Subscriu. Mai ales ca sunt, din fericire, momente cand se intampla ceva atat de delicat in suflet (la rugaciune, in biserica, in timpul unor lecturi din cartile ziditoare duhovniceste) incat parca si gandul propriu e aspru, grosolan, brutal. Ce urat suna atunci o intrebare genul "tii post"? Birrrr....
Ce poate fi mai intim decat relatia unui crestin cu Hristos, cu Preasfanta Nascatoare, cu sfantul la care tii cel mai mult...
Daca am fost intrebat in legatura cu postul sau frecventa participarii la slujbe, in ultimul timp am dat un raspuns laconic, moderat, simplu: ma straduiesc. Nimic altceva. (Desigur, exceptind marturisirea la duhovnic unde e firesc sa detaliem aceste aspecte, cred eu, datorita importantei lor.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2011, 09:23:07
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Interesant raspuns, CEZAR IOAN si foarte frumos! e de retinut!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.05.2011, 10:20:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva la post! Corect este fiecare sa tina cat poate si cat de aspru poate. Dar in iuresul zilelor noastre postul se tine tare greu. Cand trebuie sa plec mai multe zile deja e o problema. Nu e timp si mancarea de post presupune mai multa atentie la preparare! Postul ar trebui usurat si ar trebui pus accentul pe fapte bune, pe filantropie. Poate un post ca la romano-catolici ar fi mai usor tolerat, asa vad ca multi renunta! Postul e o lupta si trebuie sa ne luptam in primul rand cu noi insine, cu patimile, cu slabiciunile... dar cand petreci peste 10 ore la serviciu incepi sa vezi negru! Ca sa tii post trebuie sa fii linistit, sa nu fii tulburat sa-ti gasesti o stare de echilibru. Foarte dificil!
Eu cred ca biserica ortodoxa nu trebuie sa schimbe nimic in legatura cu postul.
Daca schimba ceva ,vor aparea si alte schimbari si incepem sa ne asemanam cu ereticii ,care tot au modificat.
Eu am vazut mester constructor care manca de post si ducea sacul de ciment in spate.
E adevarat ca postul e o lupta si cu cat inaintezi in credinta ,el devine tot mai greu de tinut ,apar ispite.
Cand petreci mai multe ore la servici ,o mancare de post energizanta poate fi painea cu nuci.
In nici un caz nu trebuie sa fim comozi ,sa cautam confortul.
Daca ne gandim mai putin la trup e mai simplu de tinut postul ,sa avem mai putina grija de nevoile trupului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 21:22:26
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 18:24:04
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 02:04:52
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 15:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 15:30:41