Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.11.2014, 00:36:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
(din Patericul Mirenilor)
Este prima data cand aud de aceasta carte. Cer scuze, banuiesc ca e cam rusinos.
M-ati ajuta daca mi-ati da editura si anul aparitiei, eventual ISBN-ul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.11.2014, 00:45:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa fii fost cam pe la 7 seara...eu inteleg ca erau in soc glicemic
Decît șocuri glicemice zilnice prin ajunări repetate pe perioade lungi, eventual urmate de mîncare în abundență plus somn cu burta umflată, mai bine un post negru, doar cu apă, în care problemele cu glicemia se manifestă doar în primele 8-10 ore de nemîncare.

Posturile ortodoxe sînt bune atît timp cît se consumă puțină hrană slabă. Dacă ne îmbuibăm cu toate bunătățile vegetale și pe săturate și de trei ori pe zi, ăla nu mai e post. E o autopăcăleală că ținem pravila Bisericii nemîncînd alimente de proveniență animală.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2014, 00:52:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mie mi se parea imposibil ca in Postul Adormirii Maicii Domnului, sa ajunezi pana la ceasul al Ix lea ( ora 15)mai ales ca e pe timpul verii, si daca mai ai si de lucru pe afara, la camp, pare inuman si chiar periculos mai ale privarea de apa. Probabil ca nici nu se impune acet canon celor care ies afara, la munca, sau trebuie sa caltoreasca pe vremea asta calduroasa. Insa, culmea, ulterior am aflat ca la musulmani pe vremea respectiva este Ramadanul, in care ei nu mananca si nu beau apa pana la apusul soarelui! Si la ei e mult mai cald...acu, nu stiu daca ei sunt obligati sa lucreze ceva afara, sub soarele amiezii, pe timpul acestui post, sau daca cei care au aceasta obligatie nu sunt scutiti de post, dar ma tem ca nu cumva tocmai acesta perioada sa coincida cu pelerinajele la locurile lor sfinte din desert ( Mecca)...
Să știi că postul total, fără apă și fără hrană, e cel mai ușor. Doar că e vorba de maxim cîteva zile, depinde de mai mulți factori.

Am ținut o singură dată o sesiune dintr-asta de 5 zile. A fost vara, am crăpat lemne, am muncit normal fără să mă menajez. Nu mi-a fost sete niciodată, nici cînd am încetat postul bînd doar apă încă 4 zile.

Deci e foarte posibil, doar că dacă nu ai mai făcut niciodată așa ceva, mai mult de 1 - 1,5 zile nu ai voie să depășești. Dacă revine setea, nici măcar atît nu e voie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.11.2014, 10:05:23
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este prima data cand aud de aceasta carte. Cer scuze, banuiesc ca e cam rusinos.
M-ati ajuta daca mi-ati da editura si anul aparitiei, eventual ISBN-ul.
Nicio rusine, Doamne fereste!

Uitati aici:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/patericul-mirenilor.htm
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.11.2014, 10:40:29
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Pentru a nu deschide un alt topic m-am gandit sa scriu aici in speranta ca veti citi si ma veti ajuta cu un sfat o parere...din cauza problemelor,necazurilor nu stiu ce sa mai fac,,m-am gandit tot citind ca ar fi bine sa tin post vinerea doar cu paine si apa in cazul ca imi va fi foame sau sete,,imi doresc mult sa "se mai aseze lucrurile"si sa sa fie mai bine,,dar nu stiu ce rugaciuni sa fac si cum sa imi petrec intreaga zi,,,asa incat sa fie cu adevarat pe placul Bunului Dumnezeu si sa imi primeasca rugaciunile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.11.2014, 11:44:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Pentru a nu deschide un alt topic m-am gandit sa scriu aici in speranta ca veti citi si ma veti ajuta cu un sfat o parere...din cauza problemelor,necazurilor nu stiu ce sa mai fac,,m-am gandit tot citind ca ar fi bine sa tin post vinerea doar cu paine si apa in cazul ca imi va fi foame sau sete,,imi doresc mult sa "se mai aseze lucrurile"si sa sa fie mai bine,,dar nu stiu ce rugaciuni sa fac si cum sa imi petrec intreaga zi,,,asa incat sa fie cu adevarat pe placul Bunului Dumnezeu si sa imi primeasca rugaciunile.
Cere binecuvantarea si sfatul duhovnicului in aceasta actiune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.11.2014, 14:16:12
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Cum să nu ajute?

Postul fără rugăciune cu smerenie și cu inimă blândă poate să ajute mult la mândrie și lăudăroșenie și la stârnirea neliștitoarelor neascultări ce te aprind de trufie ca să primești în goliciunile interioare înșelarea și obediența trufașă de a suge păcate pntru ca apoi să înveți toate feteresurile să-ți sugă și ele înșelarea din tine ca dintr-o ceașcă de cafea...

Deci postul sigur poate să ajute la ceva fie lui Dumnezeu dacă-l faci în taină fie lui satana din omul prost și necredincios dacă-l faci pentru bani murmurdari!

Răbdarea foamei însă ajută cu siguranță poftei (ce șade în om și-n subconștientul colectiv), poftei de lup de a asculta... pentru ca să asculte omul cretineț, semeț și gLumeț până la urmă.............. de Dumnezeu ca un îngeraș!

Last edited by vsovivivi; 07.11.2014 at 14:29:31.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.11.2014, 15:59:21
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Patericul mirenilor

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este prima data cand aud de aceasta carte. Cer scuze, banuiesc ca e cam rusinos.
M-ati ajuta daca mi-ati da editura si anul aparitiei, eventual ISBN-ul.
Sau aici:
http://www.cartiortodoxe.ro/c-pateri...318947793.html
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2014, 09:56:28
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Asta înseamnă apostol!

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Păi APOSTOL exact asta înseamnă: un post care nu este bun de nimic dar care are nume invers, nume de învățătura contrară a ceea ce este un a-post-ol.

Deobicei particula a pusă înaintea unei acțiuni exprimă acțiunea contrară:

patic și apatic, facere și afacere, tins-tinzi și atins, damE și AdamE, dor și ador... respectiv postazie și apostazie și așa mai departe.

Deci un apostol este un creștin care se încăpățânează să creadă că postul olului este folositor contrar teoriei învățăturii din numele său care exprimă lipsa oricărui rost pentru un post doar pentru trup, doar trupesc fără să fie și unul duhovnicesc la păcate, destăinuire și mândrie-lăudăroșenie-aroganță-îngâmfarE-trufie!

Last edited by vsovivivi; 10.11.2014 at 10:01:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
la ce ajuta postul Aurel22 Postul 11 03.06.2014 20:15:56
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 12:31:53
Postul care nu surpa tatolivia Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 17:02:18
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 21:01:26
2012..an in care nu se mai vede nimic.. tigerAvalo9 Generalitati 47 01.06.2008 17:03:29