Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.04.2008, 16:02:08
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

ancalop,
dumneata esti aprinsa, doamna. copii, saracii, nu au nici o vina, doar cea de a proveni din violuri, incesturi si din parinti dezabuati. atit.
Domnul are grija de toti, indiferent de situatie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2008, 22:14:21
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
ancalop,
dumneata esti aprinsa, doamna. copii, saracii, nu au nici o vina, doar cea de a proveni din violuri, incesturi si din parinti dezabuati. atit.
Domnul are grija de toti, indiferent de situatie.
Si cu ce sunt ei de vina, explica care este vina lor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2008, 22:18:47
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancalpop
N-am inteles afirmatia "daca este din placere este pacat iar daca nu atunci nu este pacat". Dar cum sa fie? Suntem roboti? Sau cand faci copii sa fie fara placere?! Dumnezeule Mare Esti!!
afirmatia facea referire la faptul ca acest copil urma sa fie conceput prin fertilizare artificiala. citeste mai cu atentie si atunci vei prinde nuantele!
Nu cred ca facea referire la fertilizarea artificiala. Singura care a facut referire la asta sunteti dv.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2008, 01:53:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trianul
Un copil este un dar de la Dumnezeu,nasterea unui copil nu este numai o consecinta a convietuirii in familie, eu am urmat un tratament altfel nici nu se punea problema de a concepe un copil in post
:) totusi, ceea ce spune dna preoteasa aici ma face sa cred ca s-a referit la fertilizare artificiala - nu la faptul ca urma sa faca dragoste cu parintele in post ptr a avea copii. :thumbsup:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2008, 01:57:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

plus afirmatia ca daca nu este din placere nu este pacat
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2008, 02:03:04
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de trianul
Un copil este un dar de la Dumnezeu,nasterea unui copil nu este numai o consecinta a convietuirii in familie, eu am urmat un tratament altfel nici nu se punea problema de a concepe un copil in post
:) totusi, ceea ce spune dna preoteasa aici ma face sa cred ca s-a referit la fertilizare artificiala - nu la faptul ca urma sa faca dragoste cu parintele in post ptr a avea copii. :thumbsup:
Eu cred ca mai degraba vede casatoria doar pt facere de copii si de aici si afirmatia despre placere. Oricum este ciudat modul ei de a gandi. Pe mine ma deranjat faptul ca se vorbea despre tot felul de restrictii in viata de cuplu care, parerea mea, nu priveste pe nimeni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2008, 09:36:56
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

restrictii in viata de cuplu care, parerea mea, nu priveste pe nimeni.

Vai, vai... cata inselare...
Anca, daca nu priveste pe nimeni, nici pe Dumnezeu, nu?

Ai afirmat ca nici pe duhovnic... Pai tu chiar crezi ca in casatorie nu se pot savarsi pacate? Intre sot si sotie nu se poate pune necuratul?

Ai afirmat ca ce se intampla in spaiutl intim conjugal e "Taina"... NU E, draga Anca... Taina e numai cununia, cand se uneste barbatul cu femeia prin lucrul Domnului... Aia a Taina - lucrarea lui Dumnezeu de atunci, cand pune pe cei doi si ii face un trup.

Dar acest trup pe urma poate fi primitor si faptuitor de pacate.
Ce se intampla in spatiul conjugal este un domeniu din care provin o maaare parte din marturisirile crestinilor si crestinelor la spovedanie...

Unde ai avut dreptate: casatoria nu este NUMAI pentru nastere de prunci. Este pentru unirea celor doi, pentru a fi ajutor unul altuia, dar SI pentru nasterea de prunci.

Ceea ce se intampla in casele noastre ale fiecaruia nu este de interes public, intradevar, dar de aici pana la a spune ce nu priveste pe nimeni si ca orice se intampla e bun... e cale lunga.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2008, 11:03:19
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 7:5 [color=red]Să nu vă lipsiti unul de altul[/color], decat cu [color=red]bună invoială pentru un timp[/color], ca să vă indeletniciti cu postul si cu rugăciunea, si iarăsi să fiti impreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neinfranării voastre.

In privintele de care vorbiti Dumnezeu a lasat dreptul de veto al sotului, sau sotiei daca unul din ei are nevoi.
De ce a lasat Dumnezeu asha? Pentru buna randuiala a familiei.
Deci sotia sau sotul nu are dreptul la abstinenta in acele privinte decat cu buna invoiala (acordul) sotului sau sotiei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2008, 13:47:05
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
1 Corinteni 7:5 [color=red]Să nu vă lipsiti unul de altul[/color], decat cu [color=red]bună invoială pentru un timp[/color], ca să vă indeletniciti cu postul si cu rugăciunea, si iarăsi să fiti impreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neinfranării voastre.

In privintele de care vorbiti Dumnezeu a lasat dreptul de veto al sotului, sau sotiei daca unul din ei are nevoi.
De ce a lasat Dumnezeu asha? Pentru buna randuiala a familiei.
Deci sotia sau sotul nu are dreptul la abstinenta in acele privinte decat cu buna invoiala (acordul) sotului sau sotiei.
Bineinteles ca este asa. Dar, din pacate unii preotii isi depasesc atributiile si la spovedanie intra in unele detalii si impun anumite restrictii, iar cel care s-a spovedit se intoarce acasa si impune si celuilalt "ca asa a zis parintele si trebuie ascultare" si multe probleme in casnicie apar si de aici. Iar o alta problema este faptul ca unii nu inteleg spovedania. Eu cred ca nu ai nevoie nici de asa-zisele indreptare, pt ca fiecare trebuie sa stie ce are de spus, deci mergi la spovedanie si pur si simplu insirui pacatele nu incepe preotul sa ceara detalii si amanunte ca nu-l privesc. Dumnezeu oricum stie, preotul este doar un martor, sa nu se transforme in judecator. Faptul ca unul dintre soti merge la biserica nu trebuie sa-l indeparteze de celalalt ca atunci face mai mult rau decat bine. Dumnezeu apropie oamenii nu-i departeaza.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2008, 13:56:26
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
restrictii in viata de cuplu care, parerea mea, nu priveste pe nimeni.

Vai, vai... cata inselare...
Anca, daca nu priveste pe nimeni, nici pe Dumnezeu, nu?

Ai afirmat ca nici pe duhovnic... Pai tu chiar crezi ca in casatorie nu se pot savarsi pacate? Intre sot si sotie nu se poate pune necuratul?

Ai afirmat ca ce se intampla in spaiutl intim conjugal e "Taina"... NU E, draga Anca... Taina e numai cununia, cand se uneste barbatul cu femeia prin lucrul Domnului... Aia a Taina - lucrarea lui Dumnezeu de atunci, cand pune pe cei doi si ii face un trup.

Dar acest trup pe urma poate fi primitor si faptuitor de pacate.
Ce se intampla in spatiul conjugal este un domeniu din care provin o maaare parte din marturisirile crestinilor si crestinelor la spovedanie...

Unde ai avut dreptate: casatoria nu este NUMAI pentru nastere de prunci. Este pentru unirea celor doi, pentru a fi ajutor unul altuia, dar SI pentru nasterea de prunci.

Ceea ce se intampla in casele noastre ale fiecaruia nu este de interes public, intradevar, dar de aici pana la a spune ce nu priveste pe nimeni si ca orice se intampla e bun... e cale lunga.
E clar ca nu era vorba de Dumnezeu cand am spus "nimeni". Vad ca va place sa exagerati, sa scoateti din context.
In ce priveste duhovnicul nu mai repet, am spus mai sus.
Adica taina e numai momentul din timpul slujbei, apoi fiecare isi vede de treaba lui, de mantuirea lui? Eu nu vreau sa cred asta. Imi place sa cred ca vom fi una si dupa moarte, vesnic. Iar cei care se duc la spovedenie si se plang de partener sau ii pun in carca toate neinplinirile sunt cel putin niste oameni egoisti. N-are rost sa continui ca nu stiu cand as termina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20