Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.04.2013, 17:09:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici e vorba despre produse promovate ca fiind de post fara a fi astfel.
Atat timp cat pe eticheta, la ingrediente, era specificat un produs sau o substanta de origine animala inseamna ca nu a fost promovat ca fiind de post. Deci nu s-a incercat inselarea nimanui. Lipsa noastra de atentie nu este sinonima cu incercarea altora de a ne insela.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.04.2013, 18:34:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
AlinB ti-am citit posturile trecute chiar si aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15953 si chiar nu inteleg ce cauta un ateu pe forumul asta Crestin.
Cam asa se da de gol un troll.

Sau asa:

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Eu ma gandeam ca pentru inceput sa reusesc sa fac cunoscuta la lume o idee a mea:
DOar un singur membru al familiei sa poarte cip si sa faca cumparaturile pentru toata familia, de recomandat bunicul sau bunica sau probabil ne-am putea baza pe ajutorul prietenilor nostri fideli care ne-au fost totdeauna alaturi, cainii. Ei sa tina in cipurile implantate in ei, banii familiilor. Cipul trebuie privit ca un card bancar. Lasati banii multi in conturile bancare si pe cip doar strictul necesar astfel ca in cazul decesului respectivului membru al familiei, nu veti pierde multi bani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2013 at 18:36:25.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2013, 18:37:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
uau ... înseamnă că suntem un club mare.
atenție: dacă nu ești cipofob, ești ... ateu.
Nimic nou.
Mai avem un ID de pe forum care incearca sa vehiculeze ideea asta.
Ca si sectarii -ei au acaparat definitia crestinului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2013, 18:52:02
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

@AlineB: acum sincer, de ce confesiune apartii?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2013, 20:01:43
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Am si eu o intrebare. Am tinut Postul Pastelui de la inceput si am de gand sa il tin pana la sfarsit. Dar azi cand am fost la Carrefour niste baieti care administrau automatele de cafea si ceai au vut sa imi dea o ciocolata calda "din parta casei" Cica e vegetala. Scria ca contine cacao, zahar, apa si albitor vegetal. Dar in paranteza cu un scris puchinos la albitor vegetal printre altele, cica continea "proteina din lapte" Cand am vazut am renuntat si mi-au dat un ceai "din partea casei" ca tot au avut chef sa faca cinste. Dar din gresala pana sa observ scrisul puchinos, am apucat o picatura din acea ciocolata calda.
Intrebare: Asta inseamna ca mi-am stricat postul?
In opinia mea,nicio ciocolata nu contine lapte.In niciun caz prin market.Nimeni nu mai mulge astazi vaca,in ciocolatele astea,in bomboane ,in cozonaci,in inghetate! Asa ca :fii pe pace,amice! Du-ti postirea pe mai departe,cu gindul la Dumnezeu si sporeste-n faptele cele bine-placute lui Dumnezeu!
Ideea e ca trebuie sa stam departe de promotii de festivaluri cu cozonacii si pasca cea mai cea,de vrajba,de PUBuri,de etc,inainte cu doar o saptamina de Inviere! Asta pentru cei care tin postul.Acum,pe ultima suta de metri ,cresc,se inmultesc ispitele!!! In fel si chip sintem ademeniti.Dar...sa fim tari! Mai dauna-zi,ma mincau tare deshtele sa-i dau ,si eu o replica,din tastatura,pe aici,unui "amic"...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.04.2013, 20:11:11
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
In opinia mea,nicio ciocolata nu contine lapte.In niciun caz prin market.Nimeni nu mai mulge astazi vaca,in ciocolatele astea,in bomboane ,in cozonaci,in inghetate!..............
Este foarte probabil sa puna lapte praf , prin urmare tot nu sunt de post.
si este o diferenta mare intre ciocolata de post (care sa contina doar cacao) si ciocolata cu lapte care are un procent mic de cacao.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.04.2013, 21:36:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cu ceva ani în urmă, eram la patiseria din Pasajul Victoria pentru a lua niște strudele.
"sunt de post?" am întrebat.
"ele sunt făcute de post, dar să știți că se coc în aceleași tăvi în care se coc și branzoaicele" mi s-a răspuns.
până unde ducem ideea de post?
Asta e dincolo de ea. De ideea de post. A considera de frupt o mancare care este de post, doar pentru faptul ca ea a fost preparata intr-un continator folosit anterior pentru mancarea de frupt este cel mai curat (si frecvent) exemplu de habotnicie. Iar habotnicia inseamna deviere de dreapta de la Calea Regala a credintei.

Este curios ca cei care practica crestinismul de asemenea maniera ii socotesc habotnici pe acei musulmani care, daca vad o fleica in frigider, arunca fleica impreuna cu frigiderul. Nu este, in fond, acelasi lucru ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.04.2013, 22:09:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde de frigider :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.04.2013, 22:39:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta e dincolo de ea. De ideea de post. A considera de frupt o mancare care este de post, doar pentru faptul ca ea a fost preparata intr-un continator folosit anterior pentru mancarea de frupt este cel mai curat (si frecvent) exemplu de habotnicie.
Exista o forma si mai periculoasa de habotnicie.
Sa-ti faci probleme ca s-ar putea la un moment dat sa fi gustat ceva "de frupt" si "ai stricat postul" dar sa nu-ti pui mai deloc problema daca ai facut pacate mult mai mari si mai consistente: sa fi vorbit pe cineva de rau, sa pierzi timpul in fatza televizorului, pe Internet, retele sociale, vorbe deplasate, mancat de post dar in exces si/sau cautat satisfactia gustului, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.04.2013, 00:50:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
@AlineB: acum sincer, de ce confesiune apartii?
Dumnezeu mai știe, ca să ma exprim elegant...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare