Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 23.03.2014, 15:13:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dupa ce ca ne doare capu burta si salele in perioada asta mai sintem si necurate Doamne da sa-i doara si pe barbati cind se barberesc . Asta cu femeia necurata deja ma enerveaza fratilor vorba lui Jasmina e vorba de bun simt le ai stai acasa sint unele femeii au asa dureri ca nu se pot scula din pat. of
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 24.03.2014 at 03:37:22.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 24.03.2014, 19:14:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unele chestii sunt elementare ...
Eu am observat ca unii nu stiau nici in ce parte le este ficatul sau apendicele...
Unele nu stiau nici ca sunt insarcinate,vb aia s-au dus la baie si s-au intors cu copil!
Pai, eu cred ca si noi si barbatii ar trebui sa cunostem aceste chesiuni elementare. E vorba de anatomie aici, nu de altele.

Nu stiau ca sunt insarcinate ptr. ca in ziua de astazi se face diferenta intre organe sexuale si organe de reproducere. Adica, organele de reproducere au devenit organe sexuale si devin de reproducere doar atunci cand vrem noi. Mie mi se pare la mintea cocosului ca daca ai relatii intime, exista o posibilitate sa ramai insarcinata. Pentru multe femei este o surpriza ca trupul lor nu functioneaza dupa legile lor.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 24.03.2014, 19:19:36
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Dupa ce ca ne doare capu burta si salele in perioada asta mai sintem si necurate Doamne da sa-i doara si pe barbati cind se barberesc . Asta cu femeia necurata deja ma enerveaza fratilor vorba lui Jasmina e vorba de bun simt le ai stai acasa sint unele femeii au asa dureri ca nu se pot scula din pat. of
Ai uitat de spate. :)

Da' vezi, ei vorbesc de ce trebuie si ce nu trebuie sa faca femeile, nu si de ce trebuie sa faca ei. Nici ei nu pot merge la Biserica daca au scurgere dimineaza, daca sangereaza etc. Au uitat ca si barbatii pot fi "necurati". A spus un Parinte intr-o conferinta ca femeile au bun simt si stiu ele ce sa faca. Mie mi se pare ca Biserica Ortodoxa are f.mult bun simt si e grijulie asa. Adica, ii da voie femeii in acele zile sa stea acasa daca nu se simte bine, iar daca nu se simte rau, poate sa mearga, dar sa nu se impartaseasca.

E similara treaba cu Taina Cununiei si capul familiei. Multi barbati sa umfla in pene si ii spun nevestei lor ca sunt capul familiei si ca ea trebuieste sa fie supusa. Parintele Coman a spus ca asta nu e treaba lor. Adica Dumnezeu le-a spus lor ca trebuie sa fie capul familiei, nu ca femeia trebuie sa fie supusa lor si sa se ingrijeasca sa fie cap, dar ei uita sa fie cap si cer femeii sa fie supusa.

Last edited by Parascheva16; 24.03.2014 at 19:22:00.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 24.03.2014, 20:13:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care "ei"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #535  
Vechi 25.03.2014, 19:21:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care "ei"?
Barbatii...de ei vorbeam...ei nu sint vinovati de avorturile alea? eu cred ca si ei v-or fi judecati.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #536  
Vechi 25.03.2014, 19:26:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ai uitat de spate. :)

Da' vezi, ei vorbesc de ce trebuie si ce nu trebuie sa faca femeile, nu si de ce trebuie sa faca ei. Nici ei nu pot merge la Biserica daca au scurgere dimineaza, daca sangereaza etc. Au uitat ca si barbatii pot fi "necurati". A spus un Parinte intr-o conferinta ca femeile au bun simt si stiu ele ce sa faca. Mie mi se pare ca Biserica Ortodoxa are f.mult bun simt si e grijulie asa. Adica, ii da voie femeii in acele zile sa stea acasa daca nu se simte bine, iar daca nu se simte rau, poate sa mearga, dar sa nu se impartaseasca.

E similara treaba cu Taina Cununiei si capul familiei. Multi barbati sa umfla in pene si ii spun nevestei lor ca sunt capul familiei si ca ea trebuieste sa fie supusa. Parintele Coman a spus ca asta nu e treaba lor. Adica Dumnezeu le-a spus lor ca trebuie sa fie capul familiei, nu ca femeia trebuie sa fie supusa lor si sa se ingrijeasca sa fie cap, dar ei uita sa fie cap si cer femeii sa fie supusa.
Eu am zis salele ca pe acolo ma durea pe mine Doamne multami ca am trecut de virsta aia :)

Femeia toate in capu ei... ea e cea mai vinovata... sigur la gunoi cu ea dar barbatii nu pot trai fara ea..cita nedreptate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15