Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2013, 08:56:16
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu obisnuiesc sa caut toate mesajele unui anumit user (de ex. citesc mai multe mesaje de-ale lui,imi place cum scrie,si atunci ii caut toate mesajele),din pacate sunt redate doar ultimele 500 de mesaje.si daca de exemplu userul respectiv are 1000-2000 mesaje,sunt multe lucruri folositoare pe care nu le pot citi.Oare nu se poate face nimic pt. a gasi toate mesajele?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2013, 07:26:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu obisnuiesc sa caut toate mesajele unui anumit user (de ex. citesc mai multe mesaje de-ale lui,imi place cum scrie,si atunci ii caut toate mesajele),din pacate sunt redate doar ultimele 500 de mesaje.si daca de exemplu userul respectiv are 1000-2000 mesaje,sunt multe lucruri folositoare pe care nu le pot citi.Oare nu se poate face nimic pt. a gasi toate mesajele?
În formatul inițial al forumului (cu ani in urma) se puteau găsi toate mesajele unui user, oricât de multe ar fi fost.
Insă mai recent s-a redus numărul acestora la 500. Personal, cred că e mai bine așa. :)

Daca te interesează un anumit topic, poți să cauți dacă userul respectiv are mesaje pe acel topic, și câte anume.
Pentru asta în pagina cu lista topicelor de pe subforumul respectiv dai click pe nr. de raspunsuri - acolo se deschide o fereastră cu toți cei care au postat pe topic. Și, în continuare, dând click pe nr. de mesaje al respectivului le poți găsi și citi pe toate (indiferent de vechimea lor). E doar o variantă cum să citești mesajele unui user care îți place..

Last edited by mirela.t; 11.04.2014 at 07:25:18.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2013, 07:35:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Maria-15, sper ca mai esti pe forum... nu prea te-am auzit de mult.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.08.2013, 19:54:36
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ceea ce eu recomand este

- folosirea, de către cei autentificați pe forum, a funcției Ultimele postări de pe bara albastră de sus, pentru a vedea noile fire de discuție pe care se postează

- folosirea, în cazul threadurilor cu postări noi, a funcției Mergi la primul mesaj necitit, care se află pus în stânga threadului, cum este el așezat pe secțiunea respectivă de forum. În acest fel puteți să mergeți direct la ceea ce s-a postat nou pe topic, fără ca să o luați de pe ultima pagină înapoi spre a vedea cam de pe unde s-a mai postat ceva nou

- folosirea funcției de afișare a mai multor postări (mesaje) pe o pagină, mai multe decât 10. Eu folosesc 40, adică pe o pagină văd maxim 40 de postări, ceea ce îmi ușurează navigarea și reduce substanțial numărul de pagini parcurse, ajutându-mă și la căutări și la răspunsuri pentru că nu trebuie să derulez atât de multe pagini înainte sau înapoi. Se găsește pe pagina de Opțiuni ale utilizatorului, la Modifică opțiuni, Thread Display Options, Number of Posts to Show Per Page unde există un meniu care de unde se poate opta pentru 5, 10, 20, 30 sau 40 de postări (mesaje) maxim pe o pagină.

- deasemenea pe aceeași pagină de opțiuni puteți să debifați Show Signatures, pentru a nu mai vedea semnăturile utilizatorilor și a nu mai încărca spațiul de citire cu lucruri în general inutile dar care ocupă mult spațiu
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2013, 05:39:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumim, Decebal, pentru recomandări. Scuze, eu abia acum am văzut postarea.

Eu una nu folosesc funcția Ultimele Postări - dar când intru pe forum se văd clar postările noi (pentru mine) după cum este afișata în stânga titlului topicului o carte deschisă (ceea ce înseamnă nimic nou) sau închisă - ceea ce înseamnă că s-a postat ceva nou. De asemenea, postările noi sunt bolduite.

Cât privește mesajele necitite - când intru pe topicul respectiv automat se face aceasta direcționare, către primul mesaj necitit, fără ca eu să folosesc funcția anume. Este probabil așa din setarea forumului, ceea ce este foarte bine.

Iar semnăturile - mie unele îmi plac foarte mult, și-mi place să le (re)citesc din când în când, servește de bună aducere aminte. :)

Last edited by mirela.t; 06.12.2013 at 05:54:33. Motiv: cmmts
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.04.2014, 06:42:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pentru cei care vor să citeze un link, fară să apară tot html-ul, ci doar un surname:

[ URL=”linkul”]numele[/URL ]

Am lăsat câte un blank intenționat înainte și dupa URL - ca să se poată vedea detaliul de scriere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2014, 06:38:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Am observat că de la o vreme sunt restrict›ii drastice la uploadarea pozelor în albume.
Acestea se cere să fie foarte mici, de max 800 x 600 pixeli s™i 97.7 Kb.
Întrebare ptr admini : De ce a fost necesară măsura asta?!
Oricum se numără pe degete cei care îs™i pun albume în pagina privată.
E destul de frustrant să tot stai să redimensionezi pozele..
Plus că asa redimensionate nu se văd deloc în preview-ul albumului.

Last edited by mirela.t; 30.09.2014 at 06:47:03.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2014, 14:20:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu pot sa pun poza in mesaj.
Vad ca altii pot s-o faca prin copy-paste si apare direct poza in mesaj.
Altii pun ca atasament, dar trebuie sa te loghezi ca sa vezi poza.

La mine asta cu copy-paste nu functioneaza.
Nu stiu, este ceva de la mine (browser), sau o functie a forumului care permite sau nu?
Vreau sa pot pune si eu poza unei coperti de carte de ex., sau o icoana.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2014, 14:27:37
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu pot sa pun poza in mesaj.
Vad ca altii pot s-o faca prin copy-paste si apare direct poza in mesaj.
Altii pun ca atasament, dar trebuie sa te loghezi ca sa vezi poza.

La mine asta cu copy-paste nu functioneaza.
Nu stiu, este ceva de la mine (browser), sau o functie a forumului care permite sau nu?
Vreau sa pot pune si eu poza unei coperti de carte de ex., sau o icoana.
asa m-am dumirit si eu - vezi raspunsul 39 - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=10589&page=4
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2014, 16:50:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
asa m-am dumirit si eu - vezi raspunsul 39 - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=10589&page=4
M-am uitat si nu inteleg. Asa se pune ca atasament cum zice el acolo (cu toate formulele alea de programare).
In fereastra in care scrii un mesaj scrie "Administrare atasament". Acolo e altfel si poti sa pui ca atasament, dar nu se poate vedea decat daca esti logat in forum.
Cineva spunea pe alt fir ca pune cu copy si paste (si se vad pozele tot timpul direct). La mine insa nu merge asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce folosirea statuilor e pacat? Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 81 21.09.2011 22:09:04
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 23:40:57
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 07:05:32
folosirea materialului genetic cozia Generalitati 12 25.02.2010 18:53:14