Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.10.2015, 13:05:02
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allegria Vezi mesajul
4. Despre Adevăr s-au dat cu părerea mulți filosofi și teologi, și nu sunt eu în măsură să mă pronunț, dar dacă e să ne întoarcem la începutul începutului, nu e corectă nici varianta icoanei acceptată de dumneavoastră, nici cea dorită de mine, pentru că despre Dumnezeu era cunoscut Cuvântul, nu o imagine, iar pentru Isus, singura întruchipare acceptată este Euharistia.
Pai intre timp, Dumnezeu-Cuvantul S-a intrupat si nu mai exista nicio dilema in a-I zugravi chipul.
Mai mult, prima icoana a Domnului Nostru Iisus Hristos (dvs. ati scris cu un singur "i", posibil sa fie vorba doar despre o greseala de editare?!) se considera a fi insasi mahrama pe care I s-a imprimat chipul, in vremea Sfintelor Patimi.

Ca sa revin la subiect, intre icoanele care reproduc alte icoane vechi, prefer litografiile.
De ex., imi place foarte mult icoana Mantuitorului Iisus Hristos Pantocrator de la manastirea Sf. Ecaterina din Sinai. Cand am vazut o reproducere in varianta pictata, desi semana izbitor cu originalul, nu mi-a placut. Prea era perfecta si-i mai lipsea ceva ... Eu o prefer asa cum arata ea in prezent, purtand patina timpului, dar mai ales cu liniile acelea minunate, trasate de acel zugrav plin de har care a pictat-o dumnezeieste.

Last edited by crinrin; 19.11.2015 at 16:16:16.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.10.2015, 13:26:52
Allegria Allegria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2015
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Pai intre timp, Dumnezeu-Cuvantul S-a intrupat si nu mai exista nicio dilema in a-I zugravi chipul.
Mai mult, prima icoana a Domnului Nostru Iisus Hristos (dvs. ati scris cu un singur "i", posibil sa fie vorba doar despre o greseala de editare?!) se considera a fi insasi mahrama pe care I s-a imprimat chipul, in vremea Sfintelor Patimi.
De acord cu dumneavoastră, dar vorbeam de începutul începuturilor nu de ce s-a petrecut între timp. Cât despre I-ul ală, nu a fost o greșeală de redactare, ci așa știu eu, că sunt acceptate ambele variante (și nu, nu sunt sectară - am auzit odată că sectarii folosesc un I).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.10.2015, 14:45:57
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Imi cer scuze, a fost departe de mine gandul de a face pe cineva sa se simta prost. Doar am oferit un raspuns colegului nostru de forum, din pozitia mea de pastratoare a traditiei iconografiei bizantine. Fiecare e liber sa decida ce este potrivit pentru el insusi.
Icoanele, cele pe care inca le avem din primele secolele crestine, au fost realizate indeosebi pe materiale durabile precum lemnul sau piatra. Reprezentarile iconografice pe suporturi mai perisabile au avut doar scop ilustrativ, nefiind considerate icoane de sine statatoare si nici obiecte distincte de cult. Este vorba de miniaturile din manuscrisele biblice sau din cartile liturgice realizate pe pergament, papirus si mai apoi pe coala de hartie.
Icoanele pe hartie au din start o durata de viata mult scazuta comparativ cu cea a icoanelor pe lemn (si in cazul icoanelor pe lemn, longevitatea e conditionata de materialele folosite de iconar dar si de conditiile de pastrare - factorii de mediu). Procedeul plastifierii reproducerilor in serie a adaugat o mai mare durabilitate insa cu sacrificarea aspectului estetic.
Trebuie sa inteleaga toata lumea ca tehnica reproducerii in serie a icoanelor nu tine propriu-zis de arta iconografica, deoarece nu presupune participarea personala a iconografului in sens traditional, presupune doar cunostinte tehnice si o anumita aparatura. Cu aceasta este diluat sensului originar al icoanei si unicitatea fiecarei reprezentari iconografice ce a caracterizat iconografia traditionala. Icoana contemporana risca transformarea intr-un produs impersonal, de masa. Ar fi ideal ca orice credincios sa aiba in casa macar o icoana pictata manual pe un suport durabil.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.10.2015, 17:11:59
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allegria Vezi mesajul
Cât despre I-ul ală, nu a fost o greșeală de redactare, ci așa știu eu, că sunt acceptate ambele variante (și nu, nu sunt sectară - am auzit odată că sectarii folosesc un I).

Cum scriem corect: Iisus Hristos sau Isus Cristos? - http://cuvantortodox.ro/2011/08/22/c...-isus-cristos/

Numele Domnului Iisus Hristos - http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...iisus-hristos/

Iisus, nu Isus - http://www.doxologia.ro/istoria-bisericii/iisus-nu-isus
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.11.2015, 21:07:07
Allegria Allegria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2015
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Mulțumesc pentru lămurire!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2015, 16:03:20
pingobrod pingobrod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Icoane brodate

Exista si icoane brodate, eu am facut una cu Maica Domnului si Pruncul. Ies foarte frumos (se pun in rama).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare