Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 15.05.2012, 22:31:36
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Atunci de ce te scuzi?

Din experienta mea cu cat o duci mai bine cu atat tinzi sa te departezi de Dumnezeu. Cel putin de acel Dumnezeu specific crestinilor ortodocsi. Ca sunt si alte confesiuni mai mult sau mai putin crestine care-L vad diferit.
Nu ma scuz, doar am preintampinat o posibila acuzatie a unora. Si eu cred ca se poate ajunge la o departare de Dumnezeu, dar nu in mod necesar. In orice caz, in Biblie nu se promoveaza bunastarea materiala. Dar la teorie suntem buni. Cine credeti ca, in zilele noastre in afara de monahi respecta acest lucru? (ma refeream la traiul in saracie materiala dar in schimb in apropiere de Dumnezeu).
Reply With Quote
  #442  
Vechi 15.05.2012, 23:56:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
cam asta voiam sa spun si eu.
Am cam inteles ce ai vrea sa spui...insa este interesant cum pui problema: adica o pui din perspectiva ta? Daca da,inseamna ca in momentul de fata esti debransata de la apa curenta,aer conditionat,gaze-conditie care iti permite acum sa critici postura initiala in care te aflai!
Daca te bucuri inca de aceste caracteristici ale traiului modern acuzand comoditatea si sensibilitatea altora atunci este putin deplasat sa deschizi discutia.
Daca este cineva in postura de a da exemplul personal de induhovnicire si superioritate spirituala atunci s-o faca,daca nu are de unde atunci sa vb in numele lui,ocarandu-se pe el insusi si nu intreaga societate.
Chestie de dreapta constiinta...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 16.05.2012, 01:17:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca este cineva in postura de a da exemplul personal de induhovnicire si superioritate spirituala atunci s-o faca,daca nu are de unde atunci sa vb in numele lui,ocarandu-se pe el insusi si nu intreaga societate.
Chestie de dreapta constiinta...
Asta cam asa e. Bunica mea, spre exemplu, nu dorea sa poarte pantaloni niciodata, nu doar in biserica, si manca foarte putin, dar niciodata nu a sfatuit pe altcineva ca trebuie sa inghete de frig si sa rabde de foame, asa cum facea ea. Dimpotriva, se straduia foarte tare ca cei din jur sa fie bine imbracati si hraniti. Adica daca vrei sa faci o nevointa, nu trebuie sa le pretinzi si altora sa se nevoiasca si ei.
Da, cu adevarat chestie de dreapta constiinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 16.05.2012, 08:32:26
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asta cam asa e. Bunica mea, spre exemplu, nu dorea sa poarte pantaloni niciodata, nu doar in biserica, si manca foarte putin, dar niciodata nu a sfatuit pe altcineva ca trebuie sa inghete de frig si sa rabde de foame, asa cum facea ea. Dimpotriva, se straduia foarte tare ca cei din jur sa fie bine imbracati si hraniti. Adica daca vrei sa faci o nevointa, nu trebuie sa le pretinzi si altora sa se nevoiasca si ei.
Da, cu adevarat chestie de dreapta constiinta.

Nicolae Steinhardt a numit tendinta asta a unora de a predica altora cum sa traiasca "ascetism pe pielea altora". Adica daca unui om ii e foame sa spui "las' ca nu-i nimic, macar asa tine post" in loc sa-i dai omului de mancare.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 16.05.2012, 11:04:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am cam inteles ce ai vrea sa spui...insa este interesant cum pui problema: adica o pui din perspectiva ta? Daca da,inseamna ca in momentul de fata esti debransata de la apa curenta,aer conditionat,gaze-conditie care iti permite acum sa critici postura initiala in care te aflai!
Daca te bucuri inca de aceste caracteristici ale traiului modern acuzand comoditatea si sensibilitatea altora atunci este putin deplasat sa deschizi discutia.
Daca este cineva in postura de a da exemplul personal de induhovnicire si superioritate spirituala atunci s-o faca,daca nu are de unde atunci sa vb in numele lui,ocarandu-se pe el insusi si nu intreaga societate.
Chestie de dreapta constiinta...
gradul de nevointa al fiecaruia este bine sa-L cunoasca doar Bunul Dumnezeu. Nu am sa dau explicatii despre obiceiurile mele de trai pentru ca nu consider ca este bine sa o fac.
Cat despre sensibilitate sau comoditate a altora, nu am acuzat ci doar mi-am spus parerea privind obiceiurile care ne pot apropia sau departa de Dumnezeu. Si vreau sa mai adaug doar atat. Da! In privintele in care imi dau cu parerea vorbesc din experienta. Mie una cel putin, cand mi-a fost mai greu in viata am simtit o mai mare apropiere de Dumnezeu. Traiul usor, comod si confortabil m-a facut intotdeauna sa am tendinta de a uita cui trebuie sa multumesc pentru el.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #446  
Vechi 16.05.2012, 11:06:40
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Poate sa-mi arate si mie cineva UNDE? in care propozitie din cele scrise de mine am indemnat eu pe cineva la ceva? Una este sa spui ce parere ai si alta este sa spui ASA AR TREBUI SA FACI!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #447  
Vechi 16.05.2012, 17:45:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Poate sa-mi arate si mie cineva UNDE? in care propozitie din cele scrise de mine am indemnat eu pe cineva la ceva? Una este sa spui ce parere ai si alta este sa spui ASA AR TREBUI SA FACI!
Este bine sa vb la singural cand emiti niste prezumtii,mai ales ca sunt nascute din experienta personala(bunicile tale, experientele tale).Deoarece dupa cum vezi altii au experientele lor,nu imi permit sa ma spovedesc online dar te asigur ca familia mea are experiente si stari de sanatate foarte diferite de ce ai intalnit in familia ta(vezi si bunicile Dianei)!

Care va fi relatia unui individ cu frigul daca la doar 1 an de zile era in pericol de a muri de pneumonie dubla??Iti zic eu, va fi sensibil si se va imbolnavi des,chiar si cu 4 sube pe el... Povestile cu fuste fara pantaloni,uneori chiar si fara chiloti sunt de domeniul istoriei,oamenii sunt mult mai bolnavi si sensibili in noile generatii; ceea ce puteau altii face in vremuri apuse nu se potriveste tuturor!

Interventia mea nu se vrea un atac personal ci doar o corectie la ceea ce vrei sa aplici la scara mare,exista particularitati iar oamenii nu se nasc cu toti parametrii egali la nastere!!!De aici idea de a vb numai in numele personal.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.05.2012 at 18:08:33.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 20.05.2012, 13:35:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Cine credeti ca, in zilele noastre in afara de monahi respecta acest lucru? (ma refeream la traiul in saracie materiala dar in schimb in apropiere de Dumnezeu).
Sunt convins ca sunt destui , nu-i stim noi , dar sunt !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #449  
Vechi 20.05.2012, 13:48:00
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
traiul in saracie materiala dar in schimb in apropiere de Dumnezeu).
Si eu zic la fel Cristi si Diana, bine ca mai sunt!
Nu-i stim noi, ca aceia traiesc in smerenie, in bunacuviinta, in buna randuiala....... Pentru unii ca ei, se indura Dumnezeu si de noi, cei carora ni se pare ca le stim pe toate, le putem pe toate, ca suntem........pot sa spun asa golaneste?...... cei mai tare din parcare, inclusiv aici pe forum. Dumnezeu sa-i miluiasca!

Last edited by Adriana Cluj; 20.05.2012 at 14:13:01.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 31.07.2012, 17:29:16
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Din pacate la noi s-a cam pierdut respectul fata de tinuta femeilor in biserica. Eu cred ca ar trebui totusi sa existe o oarecare urma de decenta si aici imi aduc aminte de manastirile din Moldova unde iti dau ei pelerine de pus peste hainele tale. Ar fi o idee sa se faca asta peste tot, asa se poate impune intr-un mod placut tinuta decenta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28