Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.03.2007, 18:41:07
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Ehee, pasari rare ... :D
Da mai, pasari rare. Dar eu am cunoscut asemenea pasari rare, colegi de ai mei de liceu si facultate, baieti care nu mergeau la biserica dar CAUTAU. Si pe care eu (si altii ca mine, mari "postitori" de mancare si "indrumatori" in ale tipicului) cu formalismul meu de atunci, i-am indepartat de la aceasta cautare. Acum acesti baieti din pacate au mai pierdut din sinceritate... si din vina mea si a celor ca mine care nu am stiut sa le-o apreciem.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.03.2007, 19:28:28
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Si cum se indruma un cautator, omulet?!
Daca tu ai gresit in sensul asta, ma gandesc ca poate ai gasit o solutie...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.03.2007, 23:50:55
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Si cum se indruma un cautator, omulet?!
Daca tu ai gresit in sensul asta, ma gandesc ca poate ai gasit o solutie...
Bine ar fi daca as sti.

Cred ca banuiesc cum NU se indruma un cautator: vorbindu-i despre reguli... cand el cauta DUH!

O idee ar fi ce-am postat astazi la "Biserica si tinerii"... dar e doar o idee.

Si mai cred ca e important sa fii atent la cel care cauta, sa-l tratezi ca pe o persoana: ca si Hristos cu vamesul, cu Zaheu, cu Maria Magdalena, cu tanarul bogat, etc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2008, 22:42:53
violeta9 violeta9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

va rog sa ma iertati daca gresesc cu ceva, dar am citit ce ati scris pe forum si am observat si fete si baieti care zic ca sunt singuri si ca si-ar dori pe cineva in viata lor, de ce nu faceti cunostinta intre voi? poate ca sunteti din acelasi oras, si poate k vreti doar sa va cunoasteti mai bine,dar nu ati indraznit, banuiesc ca nu aveti nimic de pierdut daca incercati.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.08.2008, 23:44:26
allex_adriana allex_adriana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

Uneori nici nu ne dam seama ca poate avem laturi o persoana minunata care ne iubeste neconditionat fara ca noi sa stim, iar cand descoperim acest lucru realizam k nu am stiut sa apreciem sfaturile si acea persoana in sine.
De exp eu am avut un coleg care imi era ca un frate pana cand mi-am dat seama ca nu il mai iubeam ca pe un frate ci ca pe un barbat, un barbat ce suferea cand vedea ca aveam un alt prieten,un barbat care mi-a fost alaturi cand am ramas singura, un barbat care mi-a marturisit iubirea intr-un final. Insa nu am cuvinte cat de ocrotita ma simt de el si de iubita. Asa ca trebuie sa apreciem toti oamenii care sunt in jurul nostru , ne inteleg si ne ajuta la greu.
Poate ca asteptam fiecare dintre noi pe Fat-Frumos sau pe Ileana Cosanzeana, dar este posibil ca perechea noastra este langa noi si nu ne dam seama cat sufera pt noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.08.2008, 23:34:28
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria82
Ce trebuie sa faca o persoana care vrea calea casatoriei si nu isi gaseste persoana?
[color=red]Matei 7
7. Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.[/color]

8. Ca oricine cere ia, cel care cauta afla, si celui ce bate i se va deschide.
9. Sau cine este omul acela intre voi care, de va cere fiul sau paine, oare el ii va da piatra?
10. Sau de-i va cere peste, oare el ii va da sarpe?
11. Deci, daca voi, rai fiind, stiti sa dati daruri bune fiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?

Pildele lui Solomon 18:22. Cel ce gaseste o femeie buna afla un lucru de mare pret si dobandeste dar de la Dumnezeu

dar de la Dumnezeu = adica sa gasesti acea nevasta buna, nu tine nici de faptul de a fi bogat, nici de a fi macho, nici de a fi inteligent, nici de a fi decurcaret, nici de a fi extrovertit, ci este un [color=green]dar[/color] de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.11.2009, 21:48:20
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Recunosc ca simt pacatul invidiei cand vad oameni care sa casatoresc asa de tineri. De exemplu verisoara mea (cea cu care ma certasem si o consideram tradatoare) se va casatori la anul cand ea va avea 22 de ani si el 25. Eu consider ca daca pana la varsta pe care o am (23 de ani) nu am reusit sa am nici macar o prietena mi-am ratat tineretea. Pana la varsta asta ma visam casatorit cu o fata frumoasa si care sa ma iubeasca cu adevarat, ca o sa am o slujba buna, si de ce nu un copil. Visam eu la multe... Se zicea de cineva care s-a castorit la 35 de ani. Una e sa te casatoresti la 20-27 de ani, si alta e sa te casatoresti dupa 27-30 de ani. Nu stiu, parca nu mai e aceiasi vigoare a tineretii - nu ma refer aici la butura si alte distractii. Poate Dumnezeu considera ca nu e bine inca sa ma castoresc, dar as vrea si eu sa am o prietena macar...???
Pai daca o sa ai prietena si o sa te culci cu ea,,tot ce incepe cu pacat se termina cu suferinta si te vei inrai o sa ajungi sa urasi femeile la fel ca ceilalti...pt ca daca te incurci cu femei fara principiii o sa suferi si o sa te inraiesti,pt ca pacatele inraiesc oamenii si distrug caracterul uman....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.11.2009, 21:51:32
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35 Vezi mesajul
Maria82, si eu sunt in aceeasi situatie.
Dar nu ma gandesc cine e vinovat. Cred ca asa a fost drumul meu.
Mi-e frica doar sa nu ajung la batrinete si sa nu am pe nimeni langa mine.
Pai draga mea,trebuie sa cauti la locuri potrivite,la biserica prin persoane cu credinta...Pt ca stii ca Dumnezeu da dar nu baga in traista....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.11.2009, 09:34:22
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Am mai auzit si eu asta cu "cauta, Dumnezeu nu iti baga in traista".....dar eu cu cat am cautat mai mult cu atat nu am gasit pe nimeni...

Eu una cred ca atunci cand e sa fie,e...si va fi, stai linistita.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.11.2009, 10:58:45
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce disperare...nu mai disperati....poate apare ceva, dac nu mergem inainte si asa....suntem mai pretentiosi.....cu varsta, sunt multe probleme...in societatea asta imperfecta in care traim....iar dragoste nu prea mai e.....asa...tentative....oricum...viata merge inainte...copii nu poti sa faci ca nu te sustine socitatea...traim asa in slava lui Dumnezeu....suntem o generatie de sacrificiu...cred...regret perioada lui ceasca....era o protectie mai buna a familiei....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Crestinii sau Ateii vor ajunge la Cunoasterea si Implinirea Sinelui? papyllon Generalitati 17 11.02.2011 10:31:36
casatoria sau implinirea visului? alinutza0707 Nunta 25 11.06.2007 23:48:21