Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.09.2010, 18:34:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sincer oameni astia nu simt ca li se face o favoare daca se discuta cu ei!
Sint mierosi pina ii ataci la secta!
Apoi incepe veninul sa curga valuri , valuri!
Tu ce astepti, sa ataci si apoi sa fii luat in brate? Nu stiai ca ce seamana omul, aceea si secera? Semeni atac, seceri atac.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2010, 18:37:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit VIna nu e a lor ca exista ci a noastra ca le dam "teren" sa se desfasoare..

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sincer de citiva ani de cind sint pe aici n-am vazut niciodata un sectant care s-a luminat, care s-a lepadat de satana si s-a indreptat spre scaunul de spovedanie. Nici nu cred ca se v-a intimpla vreodata.
Oamenii acestia nu pot intelege, au ochi si nu vad, au urechi si nu aud...sint efectiv teleghidati si noi care nu sintem sfinti nu-i putem scapa de Tangalache.
Atunci ce rost are sa se umple forumul de spurcaciunile lor? Ne este noua de folos sa auzim toate ineptiile? Nu cred. Se creaza o atmosfera de vrajba care se intinde peste toate topicele. Asa-i cind te joci cu focul, incepi sa mirosi a fum, a pucioasa!
Cred ca ar fi intelept sa fie exclusi toti neoprotestantii si musulmanii de pe forum. De ce nu si catolicii si protestantii? Pai dupa cum spunea unul dintre pocaiti: din astia se mai intorc la ortodoxie dar dintre ei niciodata! Ei sint "vinduti" definitiv!
Propun un chestionar cine este pentru excluderea lor si cine nu.
Subscriu in totalitate.
Nu cred ca dialogul este benefic. Poate unii se cred sfinti si cred ca nu ii va afecta.. dar eu va spun ceea ce mi-a spus duhovnicul meu.
Draga, dracul e viclean. isi schimba "zambetul" dupa cum vrei tu numa pana te castiga. Apoi ti-l schimba pe al tau cum vrea el.
Doamne iarta-ne si pazeste-ne!

Vreti sa cunoasteti Ortodoxia? Mergeti la duhovnicii nostri si spuneti-le lor daca aveti curaj aceleasi ineptii si mizerii. Am mai spus-o si pe alt topic. Vina nu este a lor ca exista ci a noastra ca le oferim teren sa se desfasoare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2010, 18:38:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
nu te supara pe acesti caldicei le place sa fie si cu unii si cu altii. nu-si dau seama ca ortodoxia te vrea rece sau fierbinte
Te rog, vrei sa fii mai explicit...
Multumesc!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2010, 18:46:25
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doriana Vezi mesajul
tu ce astepti, sa ataci si apoi sa fii luat in brate? Nu stiai ca ce seamana omul, aceea si secera? Semeni atac, seceri atac.
ti-ai vandut sufletul satanei trecand la aceasta secta spurcata in locul tau as tace
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2010, 18:48:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu ce astepti, sa ataci si apoi sa fii luat in brate? Nu stiai ca ce seamana omul, aceea si secera? Semeni atac, seceri atac.
Doriana,
raspunde-mi sincer.. Ce cauti tu aici pe acest forum ORTODOX? Ai fost vreodata sa stai de vorba cu vreun preot ortodox?
De ce alegti sa va "pierdeti" timpul intre noi in loc sa-l "castigati" stand pe spatiile virtuale dedicate confesiunii voastre? Poate raspund si alti useri de alta confesiune...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2010, 18:50:43
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
n-am vazut niciodata un sectant care s-a luminat, care s-a lepadat de satana si s-a indreptat spre scaunul de spovedanie. Nici nu cred ca se v-a intimpla vreodata.
Tu nu te-ai prins pana acum ce inseamna ecumenismul?! Ecumenismul inseamna unitate in diversitate. Nu se vor convertiri, luminari. Se vrea o unire (in rugaciune, slujbe, intalniri, discutii) dar fiecare sa isi pastreze pozitiile, invataturile, conceptiile, Acesta este scopul ecumenismului in ziua de azi. Nu o convertire, o acceptare a unei singure opinii, ci un sincretism religios, conform ideii ca si invataturile celorlalti sunt bune. Adica cum ca ar fi un altfel de a spune acelasi lucru.

Citat:
Vreau un forum 100% ortodox
Te rog sa specifici ce intelegi tu prin optiunea ,, Vreau un forum 100% ortodox" din sondaj. Adica un forum la care sa nu intre niciun neortodox, in afara de cei mentionati deja?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2010, 18:56:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Doriana,
raspunde-mi sincer.. Ce cauti tu aici pe acest forum ORTODOX? Ai fost vreodata sa stai de vorba cu vreun preot ortodox?
Raspund din respect pentru tine, Jenica, deoarece sunt foarte des intrebata asta aici pe forum si am obosit. Ultima data am raspuns...alaltaieri, cred...Si e cam greu, ca oaspete, sa fii intrebat mereu de ce ai venit.
Sunt aici ca asa a vrut Dumnezeu sa fiu. Cand va hotari ca trebuie sa plec voi pleca. Nici o suparare.
Da, discut cu multa placere cu preoti ortodocsi; cu mai multa placere discut de cand am cunoscut acest forum.

Acum , ca ti-am raspuns, am si eu o intrebare: care "sectar" te-a suparat si cu ce anume? Daca sunt eu, spune-mi, te rog, ca sa-mi cer iertare.

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
ti-ai vandut sufletul satanei trecand la aceasta secta spurcata in locul tau as tace
Nu mai asculta si tu toate povestile bunicilor. Ele sunt pentru adormit copiii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2010, 19:00:54
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doriana Vezi mesajul
raspund din respect pentru tine, jenica, deoarece sunt foarte des intrebata asta aici pe forum si am obosit. Ultima data am raspuns...alaltaieri, cred...si e cam greu, ca oaspete, sa fii intrebat mereu de ce ai venit.
Sunt aici ca asa a vrut dumnezeu sa fiu. Cand va hotari ca trebuie sa plec voi pleca. Nici o suparare.
Da, discut cu multa placere cu preoti ortodocsi; cu mai multa placere discut de cand am cunoscut acest forum.

Acum , ca ti-am raspuns, am si eu o intrebare: Care "sectar" te-a suparat si cu ce anume? Daca sunt eu, spune-mi, te rog, ca sa-mi cer iertare.



Nu mai asculta si tu toate povestile bunicilor. Ele sunt pentru adormit copiii.
sti bine ca nu este vis ci realitate.pentru ce ti-ai vandut sufletul ce bunuri ti-au oferit?ai vandut ceva ce nu are pret
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.09.2010, 19:08:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e vorba de suparare ci de blasfemie!
UIte aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10745
si aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10384
si aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10282

Doriana,
Ca ma superi pe mine personal te iert pentru ca asa ne-a invatat Hristos dar daca o hulesti pe Stapana daca iti bati joc de Sfintele Taine atunci nu se mai pune problema de iertare! Am mai scris si cu alta ocazie. Nu am nimic cu tine ca om. Tu sau oricine altcineva (nu o lua personal) Daca vii si imi ceri ajutorul de ajut. Dar daca tu vii in casa mea si iti bati joc de tot ce am eu mai sfant te gonesc ca pe un caine raios.

Daca cineva v-ar injura mama cum ati reactiona? Ei bine, gandeste-te ca Stapana, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu este MAMA NOASTRA.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2010, 19:11:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Doriana,
raspunde-mi sincer.. Ce cauti tu aici pe acest forum ORTODOX? Ai fost vreodata sa stai de vorba cu vreun preot ortodox?
De ce alegti sa va "pierdeti" timpul intre noi in loc sa-l "castigati" stand pe spatiile virtuale dedicate confesiunii voastre? Poate raspund si alti useri de alta confesiune...
Eu cred că am câștigat mult de pe acest forum. Am întâlnit postări remarcabile ale multor utilizatori ortodocși, ale căror nume nu le înșir ca să nu le pun smerenia la încercare. Pe urmă, cel puțin în ceea ce privește spațiile virtuale catolice, ele sunt foarte puține și sărace în număr de membri și postări, nici nu se compară cu efervescența de aici. Asta e, suntem puțini catolici în Ro, încă și mai puțini prezenți în spațiul virtual și pe forumuri. Pe urmă, acolo sunt mulți catolici cu numele, așa cum și aici am întâlnit atâția ortodocși cu numele. Pe cât sunt de ortodoxe mesajele multor utilizatori ortodocși de pe forumul ortodox, pe atât de catolice sunt mesajele multor utilizatori catolici de pe puținele forumuri catolice.

Un forum trebuie să fie, după părerea mea, un spațiu al dezbaterii, al discuției. Grav e când celălalt nu respectă regulile civilității, nu când susține altceva decât susțin eu. Ceea ce am observat la mulți dintre utilizatorii ortodocși este o anumită alergie la alteritate. Am întâlnit un utilizator în dreptul căruia scrie "ortodox", care susține preexistența sufletelor. Dacă o asemenea enormitate ar fi susținută de un "sectant", imediat dogmaticienii de serviciu ar sări ca arși și ar spune: "blasfemie !" "erezie!" "să fie banat!" "în iad cu el!" etc. Am întâlnit tot felul de postări care numai ortodoxe nu-mi sună a fi, cea mai frecventă categorie fiind răscoala contra propriului episcopat, urmată de răscoala contra propriilor canoane. Chiar așa, credeți că e suficient ca cineva să-și pună etichetă de "orotodox" când se înscrie, și, gata, concepția lui despre lume și viață devine ortodoxă ?

Vedeți dv, eu sunt rapidist convins. Dar îmi face plăcere să discut despre fotbal și cu dinamoviști, steliști ori cei cu altă preferință. Nici eu nu devin dinamovist discutând cu ei, nici ei nu se convertesc la rapidismul meu, oricâte argumente le-aș aduce (și nu am puține). Totuși, în urma unor asemenea discuții, suntem câștigați cu toții: eu rețin ceva din ce spune dinamovistul, un anumit fel de a pune problema sau o informație, lucruri pe care le voi putea folosi la rândul meu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 12:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39