Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 08.08.2010, 22:01:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Sos alb

Pentru ca m-a inspirat Dorina cu sosul ei...citind reteta am inghitit in sec, eu prefer mancarurile foarte condimentate.

Pentru sos alb:
Cativa catei de usturoi se piseaza bine si se amesteca cu putin ulei pana se face ca o pasta, se adauga 1-4 linguri smantana (dupa preferinta ca si consistenta si ca si cantitate), se toaca marar si se adauga la acest sos (eu pun o legatura ca imi place mult mararul).
Acest sos se poate manca cu peste prajit, cu pui la gratar, cu cartofi fierti sau prajiti, cu conopida fiarta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 08.08.2010, 22:15:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Salate

1. Salata pentru iarna:
telina, morcov, sfecla rosie cruda...toate curatate si spalate se rad pe razatoarea mare, se amesteca, se pune sare, ulei de masline, zeama de lamaie dupa gust si o legatura de patrunjel tocata.
Aceasta salata este foarte buna iarna cand sunt mai putine legume proaspete pe piata si se poate manca cu orice fel de tocanita sau friptura.

2. Salata pentru primavara:
Spanac sau salata (se mai poate pune orice leguma aveti in casa in acel moment: morcov, telina, rosie, castravete, ridiche), ulei de masline, sare, zeama de lamaie dupa gust, o legatura de patrunjel si bucatele de branza telemea (de vaca sau de oaie).

3. Salata pentru vara:
Salata de varza: varza, marar, zeama de lamaie, ulei de masline si sare.
Salata de rosii: rosii, castraveti, ceapa verde, ridichi, o legatura de patrunjel, ulei de masline, sare dupa gust.


P.S eu prefer in loc de otet zeama de la lamaie, aproape la fiecare salata pun patrunjel ca e fff sanatos si ulei de masline. Aceste salate le mananc oricand goale sau cu orice fel de mancare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 08.08.2010, 22:29:58
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit salata de de castraveti

castraveti taiati felii cat mai subtiri+ usturoi pisat+ otet+ marar.....
Reply With Quote
  #204  
Vechi 09.08.2010, 00:12:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand, nu toate E-urile sunt nocive. Voi cerceta ce E-uri are vegeta. Am gasit pe net avertizari privind vegeta, Delikat, etc. Am folosit vegeta de peste 40 ani si nu am patit nimic; ma refer la vegeta sarbeasca, cea cu sare, nu cubuletele cu gust, desi si pe acelea le-am folosit f des.

Reteta de supa, traditional romaneasca sau nu, data de mine este pentru persoanele care nu au prea mult timp pentru gatit, si care nu sunt nici prea pretentioase la mancare... Are gust bun si se face cat ai clipi din ochi. Ma gandesc ca si gospodina casei trebuie sa aiba ceva mai mult timp pentru rugaciune, acum ca suntem in Post! Si dupa cum spunea si Domnul, nu ce bagam in gura e rau, ci ce scoatem pe gura.

Last edited by Miha-anca; 09.08.2010 at 00:31:06.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 09.08.2010, 04:42:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am facut supa de care spui tu Anca, insa am pus cubulete de cartofi si morcovi; nu ma gandisem la fulgi de cartofi pana acum, dar am sa incerc, probabil iese un fel de supa-crema.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 09.08.2010, 10:01:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mâncare? Ia nită aicișa ce potol foarte trendy. Și uite asta dacă nu te-ai săturat... de dogtorii dovleacului fermecat... că poate te-ai instalat prea comod în bucătăria din casa lui nenia.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 10:22:44.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 29.01.2011, 15:31:08
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit traditional in Bucovina- Ciorba radauteana

Ingrediente
un piept de pui
o ceapa
1 morcov
1 ardei rosu
smantana acra 150g
3 galbenusuri
patrunjel,sare
usturoi

Se pune pieptul de pui la fiert ,se strange spuma inainte de a da in clocot, apoi se adauga legumele taiate cubulete ( mai putin ceapa pe care eu o adaug intreaga si la final o scot)si sare.
Cand pieptul e fiert bine , se scoate si se taie cubulete. Se pune din nou sa fiarba putin, timp in care se iau cele 3 galbenusuri si se amesteca cu smantana si o linguri de faina.Amestecul omogen de smantana se adauga doar cand luam oala de pe foc pt a nu se taia . Tot la final se adauga si patrunjelul.
Dintr o capatana de usturoi se face mujdei care se adauga in farfurie cand se serveste ciorba.
Tot atunci se mai adauga smantana , si otet sau lamaie (pt cine mai doreste)
Se serveste cu ardei iute. Usturoiul ii da un gust aparte

Last edited by raisa2006; 29.01.2011 at 15:40:42. Motiv: pt cei ce nu mananca carne, pieptul de pui poate fi inlocuit cu ciuerci
Reply With Quote
  #208  
Vechi 30.01.2011, 05:24:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Ingrediente
un piept de pui
o ceapa
1 morcov
1 ardei rosu
smantana acra 150g
3 galbenusuri
patrunjel,sare
usturoi

Se pune pieptul de pui la fiert ,se strange spuma inainte de a da in clocot, apoi se adauga legumele taiate cubulete ( mai putin ceapa pe care eu o adaug intreaga si la final o scot)si sare.
Cand pieptul e fiert bine , se scoate si se taie cubulete. Se pune din nou sa fiarba putin, timp in care se iau cele 3 galbenusuri si se amesteca cu smantana si o linguri de faina.Amestecul omogen de smantana se adauga doar cand luam oala de pe foc pt a nu se taia . Tot la final se adauga si patrunjelul.
Dintr o capatana de usturoi se face mujdei care se adauga in farfurie cand se serveste ciorba.
Tot atunci se mai adauga smantana , si otet sau lamaie (pt cine mai doreste)
Se serveste cu ardei iute. Usturoiul ii da un gust aparte
Felicitari,Raisa- ciorba asta trebuie sa fie tare buna,imi aminteste de vacantele mele din Vatra Dornei :)
Seamana cu cea de burta,insa puiul este mult mai"dietetic",fara atata grasime!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 30.01.2011, 05:45:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Pt dezlegarile la peste :)

Am o gramada de retete de post,pe care m-am gandit sa le public in post,de aceea am sa postez mai intai unele"de dulce".Multe salate sunt inventie personala,asa ca fiti pe faza :)

Salata de peste afumat

-4 cartofi medii fierti
-1 ceapa rosie(sau cateva fire ceapa verde)
-1 macrou afumat
-1 castravete murat
-1 ardei iute murat
-15-20 masline(depinde de preferinta,verzi sau negre)
-2-3 foi salata verde

Cartofii fierti se taie cubulete;ceapa,castravetele,ardeiul se taie feliute subtiri,pestele curatat de piele si oase,se rupe in fasii mici,la fel si salata.Adaugati maslinele,apoi condimentati cu sare,piper,lamaie si ulei de masline.
Eu cateodata inlocuiesc macroul si cu hamsii afumate in ulei(in acest caz,folosesc uleiul din conserva).


Aperitiv cu peste afumat

-1 macrou
-2 cartofi medii ,fierti
-1/2 ceapa rosie(sau 3 fire ceapa verde)
-2 linguri maioneza
-1/2 lingura mustar

Cartofii fierti se sfarama intr-un castron,se adauga ceapa taiata marunt,pestele rupt in bucatele mici,maioneza,mustarul;se potriveste de gust si se freaca,dandu-i forma unei paste omogene.
Aceasta pasta de peste se aseaza pe paine proaspata sau prajita,care se decoreaza cu o maslina sau o felie de castravete murat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 30.01.2011, 06:35:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit mai mult peste

O alta mancare foarte populara,cu peste este Plachia.
Personal,as opta pt macrou,cod,salau,nisetru-insa orice peste va este la indemana,este bun!

-daca alegeti macrou sau cod,1 peste ar fi indeajuns pt o persoana;daca alegeti salau sau nisetru,doua felii groase de 4-5 cm de persoana

Pt 2 persoane:

-pestele respectiv
-2 cepe taiate solzisori
-1 ardei rosu taiat in felii subtiri
-1 lamaie taiata in rondele subtiri
-15-20 masline
-marar tocat
-ulei masline
-sare
-piper
-1 cana suc de rosii(sau o cana apa si 2-3 linguri pasta tomate)

Ungeti tava de cuptor cu ulei de masline,asezati rondelele de lamaie in mijloc apoi pestele (condimentat in prealabil cu sare,piper)deasupra lor.
Presarati in jurul pestelui ceapa,ardeiul,maslinele,mararul si sucul de rosii.Mai adaugati putin ulei si deasupra pestelui,apoi restul de lamai-rondele(pestele sa se coaca intre lamaie,sus-jos).
Se da la cuptor,la 220 grade,pentru aprox.15-20 min.
Rezulta o mancare cu sos foarte gustoasa si picanta care se serveste alaturi de pilaf de orez sau cartofi natur.

Nota : pestele si fructele de mare,au o structura fina,uneori este deajuns sa fie gatite doar cateva minute!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26